• WARSZTATY EKONOMICZNE W GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W GORZKOWICACH

     • We wtorek 11 czerwca uczniowie klasy 2a i 3c Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach uczestniczyli w warsztatach ekonomicznych w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gorzkowicach.

      Uczniowie klasy  2a podczas warsztatów pn. „Mały finansista” dowiedzieli się po co są banki i ubezpieczyciele. Wspólnie rozwiązywali ekonomiczne przygody i odpowiadali na pytania czym są odsetki, a także czy zawsze warto pożyczać i oszczędzać pieniądze w banku. Tworzyli  polisy ubezpieczeniowe i zastanawiali się, kiedy można kupić ochronę ubezpieczeniową. Głównym celem warsztatów było pokazanie dzieciom do czego służą instytucje finansowe (banki, ubezpieczyciele) i kiedy można skorzystać z ich usług.

      Uczniowie klasy 3 c uczyli się, jak być strażnikami domowego budżetu. Dowiedzieli się czym jest gospodarstwo domowe, a także jakie ma przychody i wydatki. Uczniowie tworzyli własny budżet domowy i dzięki kreatywnym, ekonomicznym przygodom same doszły do ciekawych wniosków – jak można przestrzec się przed deficytem budżetowym. Głównym celem warsztatów było uświadomienie dzieci, że każdy z nas codziennie podejmuje ekonomiczne decyzje, które wpływają na sytuację finansową całej rodziny.

      Dziękujemy za kolejne zaproszenie Pani Małgorzacie Gadeckiej -  Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej i Domu Kultury Gminy Gorzkowice.

      Opiekę nad uczniami pełnili nauczyciele: p. Aneta Krawczyk, p. Marzena Marczak, p. Agnieszka Chycka, p. Monika Jachimczak i p. Ewelina Nowak.

     • WYCIECZKA UCZNIÓW DO WARSZAWY - KLASA III A, III C

     • 7 czerwca bieżącego roku uczniowie klas trzecich wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Warszawy. O godzinie 6.40 rozpoczęliśmy podróż autokarem do naszej stolicy. Pierwszym punktem programu było spotkanie z przewodnikiem pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po zapoznaniu się  z jego historią  udaliśmy się na zwiedzanie Łazienek Królewskich, które są jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków miasta. Podczas spaceru wśród drzew, krzewów i kwiatów, udało nam się zobaczyć wiele zwierząt. Dużym zainteresowaniem cieszył się paw, który pokazywał nam swoje piękne, rozproszone pióra. Po spacerze odwiedziliśmy Pałac na Wodzie, zbudowany na jednej z wysp w samym centrum parku. Pałac ten był miejscem letniego odpoczynku króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. We wnętrzu pałacu podziwialiśmy obrazy królewskich kolekcji oraz pomieszczenia króla, tj. garderobę, kaplicę, salę balową. Następnie udaliśmy się pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie właśnie odbywała się zmiana warty. W drodze na Stare Miasto, widzieliśmy Pałac Belwederski – rezydencję Prezydenta RP oraz Hotel Bristol. Na Starym Mieście podziwialiśmy piękno budynku Zamku Królewskiego w stylu barokowo-klasycystycznym, Kolumnę Zygmunta, pomnik Małego Powstańca i mury Barbakanu. Na Rynku Starego Miasta, obok pomnika Syrenki warszawskiej uczniowie mieli okazję obejrzeć i wysłuchać kataryniarza warszawskiego, który wzbudził wśród nich duże zainteresowanie. Po smacznym obiedzie czekał  na nas  następny  punkt programu – zwiedzanie By Happy Museum, to miejsce wzbudziło u uczniów dużo  pozytywnych emocji. W słodko-bajkowo-pastelowej niepowtarzalnej scenografii z kultowymi dounatami, ogromnymi słodyczami  uczniowie z wielką radością robili zdjęcia, dobrze się przy tym bawiąc. Naładowani pozytywnymi emocjami wróciliśmy do domu.

     • ZBIÓRKA KARMY DLA PSÓW ZAKOŃCZONA SUKCESEM!

     • Dobiegła końca akcja zbiórki karmy dla psów, zorganizowanej przez Szkolne Koło Caritas. Przez dwa tygodnie udało nam się zebrać ponad 130 kg  suchej i mokrej  karmy dla psów. Zbiórka pokazała, że wszystkim osobom wspierającym akcję nie jest obojętny los porzuconych i bezdomnych zwierząt. Wszystkim ofiarodawcom za ogromne serce, zaangażowanie i ogromną pomoc bezdomnym psom z Fundacji „Masz Nosa” w imieniu "naszych braci mniejszych"serdecznie dziękujemy.

     • „PSIEROCINIEC” - INSCENIZACJA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

     • W dniu 11 czerwca 2024 roku w bibliotece szkolnej odbyła się inscenizacja na podstawie fragmentu książki „Psierociniec” autorstwa Agaty Widzowskiej, na którą zaproszeni zostali uczniowie klas drugich. Przedstawienie przeniosło widzów w magiczny świat opowieści o psach, które znajdują schronienie  w tytułowym  „Psierocińcu”. Psiaki z różnych powodów straciły dach nad głową.
      Jedne zostały porzucone, inne zabrane z powodu zaniedbań, ale łączy je takie samo marzenie, pragną mieć dom. W takich okolicznościach poznajemy Remika  –  psa poetę. Kundelek gonił tak długo za zapachem, że zgubił się i trafił do schroniska. Tutaj, gdzie o nadzieję na ciepły dom ciężko, powstają zabawne wiersze. Dodają one pieskom wiary, że któregoś dnia los się do nich uśmiechnie, a dobra rodzina zaoferuje im dom.
      Czy znajdzie się odpowiednia rodzina dla psa – poety? Odpowiedzi należy poszukać w książce.
      Dzieci dowiedziały się, że książeczka „Psierociniec” znajduje się w zbiorach biblioteki szkolnej i można ją wypożyczyć.
      Na zakończenie spotkania odbył się konkurs. Widzowie bardzo dobrze poradzili sobie z pytaniami dotyczącymi inscenizacji i otrzymali nagrody.

     • INNOWACJA PEDAGOGICZNA "READING IS YOUR POWER"

     • Wymiernych korzyści wynikających z czytania chyba nie trzeba nikomu wymieniać:) A jeśli czytając doskonalisz umiejętności językowe z angielskiego, lista plusów szybuje w górę:) Jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego uczniom klasy 4a udało się uczestniczyć w kolejnych, ciekawych zajęciach - innowacji pedagogicznej "Reading is your power" realizowanej przez Mrs Izabelę Jachimczak. Bawiliśmy się równie cudnie jak poprzednio. Przeczytane historie miały ciekawy przekaz, uczniowie poprzez ćwiczenia utrwalili nowe słownictwo, zobaczyli, jak wykorzystać fajne zwroty in use, a pełni szczęścia dodała góra jedzenia i picia, mięciutkie kocyki i fantastyczna atmosfera:) Pod koniec dwugodzinnych zajęć, uczniowie narysowali najciekawsze dla nich postaci czy wydarzenia.

     • WIZYTA UCZNIÓW KLASY 2A, 3A I 3C W GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W GORZKOWICACH

     • We wtorek 6 czerwca uczniowie klasy 2a, 3a i 3c Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach wybrali się do Gminnej Biblioteki Publicznej na spotkanie z  Ewą Chotomską.

      Pani Ewa w latach 80-tych występowała w programie telewizyjnym „Tik-Tak” jako Ciotka Klotka. Była również scenarzystką  innych programów telewizyjnych skierowanych do dzieci  -  „Fasola”, „Domowe przedszkole”, „Młynek”. Jest również autorką wielu piosenek dla najmłodszych, które stały się powszechnie znane – m.in.” Moja fantazja”, “Myj zęby”, “Mydło lubi zabawę”.
      W 1983 roku razem z Andrzejem Grabowskim założyła zespół Fasolki.
      Ewa Chotomska, córka znanej poetki Wandy Chotomskiej również pisze książki, np. „Kuchenny alfabet w zagadkach”, „Piosennik Ciotki Klotki”, „Legendy polskie”, „Zając Poziomka”.

      Pani Ewa przywitała dzieci piosenką „Pan Tik-Tak” w kolorowym przebraniu Ciotki Klotki. Opowiadała o swojej pracy w telewizji, jak przygotowuje się programy, o swych inspiracjach literackich oraz o tym, jak to jest być córką sławnej poetki, z którą bawiła się w tworzenie rymów.
      Uczniowie dowiedzieli się m.in., że Pani Ewa miała psa, który stał się głównym bohaterem jej książki pt. „Pamiętnik Felka Parerasa”.
      Podczas spotkania wykazali się doskonałą orientacją w twórczości Ewy Chotomskiej, śpiewając wraz z nią piosenki jej autorstwa.

      Na zakończenie uczniowie zakupili książkę z dedykacją autorki i ustawili się do pamiątkowego zdjęcia.

      Dziękujemy za zaproszenie Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej i Domu Kultury Gminy Gorzkowice - Pani Małgorzacie Gadeckiej.

      Opiekę nad uczniami pełnili nauczyciele: p. Aneta Krawczyk, p. Marzena Marczak, p. Marzena Gorzędowska i p. Mariola Pielużek.

     • SZKOLNY KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

     • Szkolny konkurs z języka angielskiego przyciągnął uwagę wielu uczniów z klas siódmych. Podczas konkurencji uczestnicy musieli zmierzyć się z jedną z kluczowych kompetencji egzaminacyjnych, jaką jest znajomość funkcji językowych.


      Zwycięzcami konkursu zostali:

      1 miejsce - Liliana Rojek i Jakub Bolanowski z klasy 7a

      2 miejsce - Mateusz Andrzejewski z klasy 7a

      3 miejsce - Anna Korzela z klasy 7c

      Gratulujemy serdecznie zwycięzcom:)
       

      Konkurs przygotowały i przeprowadziły panie Lucyna Barańska i Izabela Jachimczak

     • UCZNIOWIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W GORZKOWICACH WYBRALI ULUBIONE KSIĄŻKI

     • Uczniowie Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach wzięli udział w akcji -  Ogólnopolskie Wybory Książek i wybrali najciekawsze książki, które przeczytali w ciągu ostatnich dwóch lat.

      Ogólnopolskie Wybory Książek to akcja organizowana przez branżowy miesięcznik „Biblioteka w Szkole” wraz ze środowiskiem bibliotek z całej Polski. Jest to największe w Polsce i jedno z największych na świecie badań czytelniczych.                                                 

      Akcja ma na celu zbadanie prawdziwych preferencji czytelniczych dzieci i młodzieży oraz promocję czytania książek dla przyjemności.

      W terminie 22.05 – 24.05. 2024 roku na swoje ulubione książki głosowali  uczniowie w podziale na grupy wiekowe.

      Wyniki wyborów przedstawiają się następująco:

      Uczniom  klas I-III najbardziej podobały się książki: „Cukierku, ty łobuzie!”, „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek ( czterech prawych i sześciu lewych)”, „Karolcia”.

      Najciekawsze książki według uczniów klas IV-VI to: „Akademia Pana Kleksa”, „Mikołajek”, „Chłopcy z Placu Broni”.

      W klasach VII-VIII najchętniej czytano książki: „Mały Książę”, cykl „Westwood Academy”, „W pustyni i w puszczy”.

      W głosowaniu udział wzięło ogółem 356 czytelników. Sprawozdanie z wyborów z załączoną listą wszystkich książek, na które oddano głosy, zostało przesłane do Organizatora. Szkoła otrzymała certyfikat potwierdzający udział w wydarzeniu.

      Na podstawie wyniku wyborów zostanie opublikowana lista ulubionych książek dzieci i młodzieży z całej Polski. Będzie ona dostępna na stronie www.wyboryksiążek.pl

     • "EDUKACJA Z WOJSKIEM" - PROGRAM EDUKACYJNO-OBRONNY

     • 6 czerwca 2024r. uczniowie klasy 7 c Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w  wzięli udział w zajęciach zorganizowanych w ramach programu edukacyjno-obronnego przygotowanego i realizowanego we współdziałaniu  Ministerstwa Obrony Narodowej  oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej  -  „Edukacja z wojskiem”. Zajęcia teoretyczne i praktyczne prowadzili żołnierze z 15. Brygady Wsparcia Dowodzenia w Sieradzu: starszy chorąży sztabowy R.Musiałek, młodszy chorąży W.Kwiatusiński, kapral B.Trepka. Głównym celem szkolenia było podniesienie świadomości uczniów w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowanie podstawowych nawyków, umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych.

      Trzygodzinne szkolenie teoretyczno-praktyczne zawierało treści z obszarów: wojskowości, obronności, bezpieczeństwa, pomocy medycznej oraz obrony cywilnej. Uczniowie zapoznali się m.in.z zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia oraz nawykami udzielania pomocy.

     • WYCIECZKA KLAS PIERWSZYCH DO KIELC

     • 27 maja 2024r. uczniowie klas pierwszych wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Kielc. Pierwszym punktem programu była manufaktura „Magia Słodkości”, gdzie każde dziecko zobaczyło jak powstają kolorowe lizaki i cukierki. Uczestnicy warsztatów pod opieką cukierników wykonywali własne, różnokolorowe lizaki. Następnie dzieci zwiedzały Muzeum Zabawy i Zabawek, jedno z najstarszych w Polsce. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zabawki pochodzące z przełomu XIX i XX wieku, przede wszystkim lalki, ołowiane żołnierzyki i miniaturowa maszyna do szycia. W trakcie wyjazdu dzieci były również w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Dowiedziały się, jak wyglądały sale lekcyjne, zdobywanie wiedzy i jakie uczniowie ponosili kary. Ostatnim punktem programu był Zamek Królewski w Chęcinach. Zwiedzanie lochu i skarbca stanowiło szczególną atrakcję dla pierwszoklasistów. Korzystając z pięknej, słonecznej pogody podziwiali wyjątkową panoramę Gór Świętokrzyskich.

      Dzieci wróciły z wycieczki zadowolone, bogate w nowe doświadczenia i z miłymi wspomnieniami.

     • MISTRZOSTWA POWIATU PIOTRKOWSKIEGO SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W TRÓJBOJU LEKKOATLETYCZNYM

     • W dniu 04.06.2024 r. w Rozprzy odbyły się Mistrzostwa Powiatu Piotrkowskiego Szkół Podstawowych w Trójboju Lekkoatletycznym. W zawodach wystartowali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach. Nasze dziewczęta: Lena Miśkiewicz, Anna Kubicka, Antonina Chrapek, Dominika Skrobek, Kinga Gawłowska, Ada Chuda i Lena Pająk zajęły IV miejsce. Reprezentacja chłopców w składzie: Adam Odrzywolski, Szymon Strzelczyk, Oskar Koryciński, Mikołaj Siewier, Antoni Stasiak i Patryk Lipiński wywalczyła II miejsce. Gratulujemy!

     • SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

     • 28 maja 2024r. w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach został przeprowadzony Konkurs Recytatorski ,,Wiersze Doroty Gellner”. W wydarzeniu brało udział 10 uczniów klas drugich. Celem konkursu było rozwijanie zdolności recytatorskich, rozbudzanie zainteresowań poezją, prezentacja umiejętności dzieci, zachęcanie do występów przed publicznością. Młodzi artyści z zapałem i przejęciem zaprezentowali przygotowane utwory.

      Komisja konkursowa w składzie:

      p. Małgorzata Sadura, p. Justyna Święcicka, p. Renata Kluczyńska – Musiał

      wnikliwie wysłuchała młodych Recytatorów i wyłoniła zwycięzców:

      I miejsce – Marcelina Mika      klasa 2c

      II miejsce – Oliwia Motyka      klasa 2a

      III miejsce – Natalia Zalewska  klasa 2c,  Mikołaj Stempień  2c

       

      Wyróżnieni:

      Zuzanna Kierlik   klasa 2b

      Lena  Adamczyk  klasa 2b

       

      Zwycięzcom konkursu zostaną wręczone nagrody książkowe. Pozostali uczestnicy otrzymają dyplomy.

      Dziękujemy wszystkim Recytatorom za staranne przygotowanie się do prezentacji wybranych przez siebie utworów.

      Organizatorkami konkursu były:

      p. Marzena Marczak,  p. Magdalena Fila,  p. Iga Kobylarz.

       

     • PODRÓŻ PO PARKACH NARODOWYCH Z BOHATERAMI LEKTURY SZKOLNEJ – LEKCJE W BIBLIOTECE

     • 24 maja obchodzony jest Europejski Dzień Parków Narodowych.

      Z tej okazji uczniowie klas trzecich zostali zaproszeni w wielką podróż po parkach narodowych.Było to możliwe dzięki wyjątkowej książce, która znajduje się w zbiorach biblioteki szkolnej. „Którędy do Yellowstone?” Aleksandry i Daniela Mizielińskich to wielki album komiksowy pełen wiedzy o świecie dzikiej przyrody. Autorzy w przystępny, atrakcyjny i dowcipny sposób pokazują różnorodność parków narodowych z całego świata, ich unikalne cechy oraz znaczenie dla ochrony przyrody i edukacji ekologicznej.

      Trzecioklasiści razem z żubrem Kubą i wiewiórką Ulą  - bohaterami lektury -  wyruszyli w podróż przez osiem niezwykłych parków narodowych.Tropiąc dziką przyrodę odnajdywali na kartach książki wiele ciekawych informacji,  m.in.:Jakie są słynne parki narodowe i gdzie się znajdują? Który z nich został utworzony jako pierwszy, a który jest największy? Jak długo żyją drzewa? Jak nazywa się najpotężniejsze drzewo w  Białowieskim Parku Narodowym?Gdzie w Polsce żyją żubry? Co żubr ma wspólnego z bizonem?Następnie wyniki swoich poszukiwań prezentowali w formie słownej i graficznej. Podczas lekcji czytelnicy odkryli tylko część zagadek, dlatego nauczyciele bibliotekarze zachęcali do dalszego zgłębiania tajemnic dzikiej przyrody i wypożyczania książek z biblioteki szkolnej.

      Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali pocztówki z bohaterami książki ”Którędy do Yellowstone?” do kolorowania i dorysowania samych siebie oraz miejsca, do którego dotarli. Prace uczniów zostały wyeksponowane na wystawie w bibliotece.

     • DZIEŃ DZIECKA

     • „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”

      Janusz Korczak


      3 czerwca 2024 roku w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach miało miejsce wydarzenie najbardziej wyczekiwane przez wszystkich uczniów – Dzień Dziecka. Dyrektor szkoły – Pani Magdalena Treścińska-Niemczyk, Przewodnicząca Rady Rodziców – Pani Ewa Nowicka-Mirek oraz Wójt Gminy Gorzkowice – Pan Alojzy Włodarczyk złożyli uczniom z serca płynące życzenia, aby uśmiech gościł na ich twarzach, a każdy dzień był pełen odkryć, przygód i radości, by dzieciństwo trwało jak najdłużej i spełniały się wszystkie marzenia.

      Uśmiechy dzieci na zdjęciach z fotorelacji stanowią dowód na to, że impreza była bardzo udana. Wesołe harce na dmuchanych zjeżdżalniach i zamkach przeplatały się z pokazami tanecznymi, zabawami i rozgrywkami sportowymi prowadzonymi przez organizatorów. Rozegrano też mecz piłki siatkowej – uczniowie kontra nauczyciele. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazy wyposażenia wozów strażackich a także strefa tatuaży.

      Wspaniali Rodzice przygotowali oczywiście słodki poczęstunek dla dzieciaków - były lody, napoje, wata cukrowa oraz inne słodkości.

     • IGRZYSKA DZIECI SZS W PIŁCE NOŻNEJ CHŁOPCÓW 2024

     • Szkoła Podstawowa w Gorzkowicach była w dniu 28 maja 2024 r. organizatorem Finału Powiatowego w Piłce Nożnej Chłopców SZS w kategorii Igrzysk Dzieci. Rozgrywki odbyły się na stadionie gminnym, a w rywalizacji wzięło udział 8 drużyn z terenu powiatu. Z powodzeniem w zawodach uczestniczyli piłkarze SP Gorzkowice, którzy w ostatecznej klasyfikacji uplasowali się na III miejscu. Podsumowania zawodów dokonał Wicestarosta Powiatu Piotrkowskiego Pan Michał Tokarski.

      Skład drużyny: Igor Frączkowski-Borowik, Maciej Sikora, Jan Olejnik, Jakub Skrobek, Oskar Kordyzon, Oliwier Magiera, Michał Krystek, Jan Zieliński, Bartosz Kabźiński, Szymon Adamczyk, Bartłomiej Szopa, Miłosz Kaleciński.

      Opiekunowie: Marek Siewierski, Alan Kadir.

     • PIŁKARSKA KADRA CZEKA 2024 - FINAŁ POWIATOWY

     • Drużyna GUKS/SP Gorzkowice zajęła I miejsce w Finale Powiatowym Turnieju Piłkarska Kadra Czeka  LZS 2024. Zwycięstwo jest przepustką do finału wojewódzkiego, który odbędzie się 5 czerwca 2024 r. na obiektach Omegi Kleszczów.

      Skład drużyny: Bartosz Wiernicki, Filip Ziemba, Kacper Klęska, Przemysław Marusiński, Adam Trzebiński, Bartosz Foksowicz, Kamil Gozdek, Szymon Jeż, Dominik Remisz, Krystian Krawczyk, Olivier Ryszka, Dawid Jabłecki, Konrad Cichosz. Trenerzy: Piotr Potęga, Marek Siewierski.

     • TYMBARK 2024 - FINAŁ WOJEWÓDZKI

     • Puchar Tymbarku to turniej piłkarski organizowany przez PZPN od 24 lat i jest największym w Europie wydarzeniem piłkarskim dla dzieci, rozgrywanym w trzech kategoriach wiekowych: do lat 8, 10 i 12. Sponsorem generalnym turnieju jest marka Tymbark, a od 2023 r. Puchar Tymbarku i jego uczestnicy są Oficjalnym Partnerem Reprezentacji Polski. W Pucharze Tymbarku biorą udział dzieci z całej Polski. Turniej swoim zasięgiem obejmuje blisko 98% powiatów. Rywalizacja zaczyna się na etapach gminnych, a kończy zawodami ogólnopolskimi lub w przypadku najmłodszych na finale wojewódzkim.

      Tegoroczna edycja okazała się historyczna dla uczniów SP Gorzkowice z dwóch powodów. Po pierwsze do finału wojewódzkiego zakwalifikowały się aż trzy drużyny oraz ze względu na znakomity występ chłopców U-10, którzy zajęli III miejsce. Jest to jak dotąd najwyższe miejsce w tym turnieju w występach naszych miejscowych drużyn.

      Drużyna U-10 toczyła swoje eliminacje w piątek, a w sobotę znalazła się w gronie ścisłych finalistów, którzy swoje mecze rozgrywali na obiekcie Widzewa Łódź. Po przegranym półfinale oraz zwycięstwie w rzutach karnych nasi piłkarze stanęli na podium Finału Wojewódzkiego. Gadżety, medale, okazały puchar, a także zaproszenia na mecz REPREZENTACJI POLSKI z TURCJĄ to część nagród, w które obfituje ten niezwykle popularny wśród dzieci turniej.

      Takie rozgrywki to również okazja do spotkań ze znanymi osobami. W tym roku mieliśmy przyjemność porozmawiać oraz zrobić wspólne zdjęcie z sędzią polskiej Ekstraklasy Panem Pawłem MALCEM.

       

      Składy drużyn SP Gorzkowice:

      Dziewczynki U-8: Julia WACHOWSKA, Julia KORYCIŃSKA, Jagoda NOWAK, Zosia MATYJASZCZYK, Michalina BORYCA, Maria MOTYKA, Natalia SOBIESZEK.

      Chłopcy U-8: Jakub WACHOWSKI, Kacper KRASOŃ, Aleksander LORENS, Szymon SKROBEK, Mikołaj TURNIAK, Miłosz WACHNIK, Mateusz NOWAK, Kacper KORYCIŃSKI, Esteban ŁOSKOT, Filip STUDNIAREK.

      Chłopcy U-10: Oliwier KRUPA, Aleksander KŁYS, Aleksander CICHOŃ, Szymon MANIECKI, Bartłomiej SZULC, Kajetan ADAMCZYK, Kornel LEWIŃSKI, Patryk KORDYZON, Alan STRZELECKI, Tymoteusz FRĄCZKOWSKI, Oskar SOBIESZEK.

      Trenerzy i opiekunowie: Alan KADIR, Adam WACHOWSKI, Krzysztof SOCHACKI, Piotr POTĘGA, Marek SIEWIERSKI.

     • WYCIECZKA DO TORUNIA I BYDGOSZCZY

     • W dniach 21 i 22 maja 2024 r. uczniowie z klas: 4a, 4c, 5c i 5b wraz z opiekunami wybrali się na dwudniową wycieczkę do Torunia i Bydgoszczy. Słoneczna pogoda pozwoliła na odwiedzenie wszystkich miejsc zaplanowanych w harmonogramie wycieczki.

      Dzień pierwszy – „Dla Torunia tym jest piernik, czym dla statku dobry sternik”

      Pierwszym punktem wycieczki był seans filmowy w planetarium, który dostarczył wszystkim wielu  wrażeń, a także pogłębił wiedzę o gwiazdach i planetach.

      Następnie  wraz z przewodnikiem, kupcem Leonem Ryszardem Romanem, uczniowie wybrali się na spacer po Starym Mieście. Poznali historię miasta oraz zobaczyli najpiękniejsze zabytki. Ogromną atrakcją dla uczniów okazała się Krzywa Wieża, z którą związana jest legenda o zakochanym zakonniku. Wieść głosi, że grzesznik, opierając się plecami o ścianę wieży, nigdy nie będzie w stanie utrzymać równowagi i się przewróci. Jedynie człowiek prawy może pozytywnie przejść test i zachować równowagę. Wszyscy chętnie poddawali się temu testowi.

      Uczniowie mieli również okazję obejrzeć pomnik i dom Mikołaja Kopernika, ratusz, Katedrę NMP. Architektura miasta była na wyciągnięcie ręki, a uczestnicy wycieczki poznawali gotyk przez dotyk.

      Niemałą atrakcję stanowiły warsztaty, podczas których uczniowie wypiekali pierniki w sposób, jaki czyniono to 500 lat temu. Nasz przewodnik pochwalił wszystkich, że nie „spierniczyli” tej roboty :)

      Po zakupieniu pamiątek i pierników wszyscy udali się do hotelu „Brzoza”, gdzie  po zakwaterowaniu zjedli obiadokolację i skorzystali z atrakcji hotelowych. Jeszcze niektórzy mieli energię na dyskotekę, a następnie... zapadła cisza nocna.

      Dzień drugi – „Być gościem w Bydgoszczy”

      Bydgoszcz, położona nad Brdą i Wisłą, to miasto o bogatej historii i unikalnym uroku. Wraz z przewodniczką p. Dagmarą uczniowie odwiedzili Wyspę Młyńską pełną zabytkowych budynków i urokliwych kanałów. Później uczestnicy oglądali Operę Nova, która zachwyciła nowoczesną architekturą oraz zwiedzili Katedrę Bydgoską – imponującą świątynię gotycką z XIV wieku. Kolejnym punktem wycieczki był spacer po Starym Rynku, gdzie znajdują się liczne kawiarnie i restauracje. Tu wszyscy mogli skosztować najlepszych w Bydgoszczy lodów włoskich oraz rzemieślniczych.

      Największą atrakcją była wizyty w Exploseum, unikalnym muzeum techniki wojskowej i historii przemysłu zbrojeniowego. Znajduje się ono na terenie dawnej fabryki dynamitu Alfreda Nobla i oferuje fascynującą podróż przez historię produkcji materiałów wybuchowych, z licznymi interaktywnymi wystawami i oryginalnymi budynkami fabrycznymi z czasów II wojny światowej.

      Zmęczeni, ale pełni wrażeń wszyscy udali się w drogę powrotną do domu. To była naprawdę udana wycieczka! Uczniowie zobaczyli  wiele ciekawych miejsc, zabrali ze sobą mnóstwo wspaniałych wspomnień oraz zdjęć i pamiątek, które będą  przypominać te miejsca.

      Duże podziękowania składamy dla przewodniczki Nadii, która opiekowała się wszystkimi podczas tych dwóch dni.

      Opiekunkami i organizatorkami wycieczki były: p. Aneta Zawada, p. Małgorzata Szulc, p. Ewa Turkowska i p. Małgorzata Kaniowska.

     • KONKURS POETYCKI "PISZĘ SERCEM, SERCEM MALUJĘ..."

     • „Chodzi mi o to, aby język giętki
      Powiedział wszystko, co pomyśli głowa:
      A czasem był jak piorun jasny, prędki,
      A czasem smutny jako pieśń stepowa…”

      J. Słowacki

       

      Tak o tworzeniu pisał jeden z najwybitniejszych mistrzów słowa okresu romantyzmu. Minęło kilka wieków, a „poezja wciąż jest w modzie”.

      Poeci w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach również są! Może czasem „piszą do szuflady”, ale niektórzy z nich zdecydowali się podzielić swoją twórczością. I jak się okazało z niemałym sukcesem.

      23 maja 2024r. w Piotrkowie Trybunalskim  odbyła się Gala finałowa IX Powiatowego Konkursu Poetyckiego „Piszę sercem, sercem maluję…”. W tegorocznych literackich zmaganiach wzięło udział ponad 120 uczestników z 29 szkół podstawowych. Młodzi poeci tworzyli wiersze w dwóch kategoriach -  kl. IV – VI „Wiersz o marzeniach”, kl. VII – VIII „Wiersz z problemem w tle”. Ekspertem, który oceniał utwory liryczne, była poetka Danuta Mucha. Wśród laureatów znalazło się kilku uczniów z naszej szkoły.

      I miejsce w kategorii „Wiersz” Zuzanna Ziemba kl. 6b.

      Wyróżnienie w kategorii „Wiersz” Jakub Skrobek kl. 6b.

      Wyróżnienia w kategorii „Motyw” otrzymali: Zofia Tarwacka kl. 4a, Adam Lipiński kl. 5a, Wojciech Tkaczyk kl. 5a, Piotr Łęgowiak kl. 5b, Krzysztof Jaroszewski kl. 6b, Maciej Lalek kl. 6b, Antonina Rumik kl. 6b.

      Nagrodzone wiersze zostały opublikowane w tomiku pokonkursowym „Piszę sercem, sercem maluję…”

      Wszystkim naszym poetom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!