• KONKURS "MISTRZ ANGIELSKICH SŁÓWEK"

     • Dnia 8 czerwca 2022 w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach chętni trzecioklasiści wzięli udział w konkursie dedykowanym właśnie tej grupie wiekowej pt. „MISTRZ ANGIELSKICH SŁÓWEK”. Celem konkursu było promowanie języka angielskiego wśród uczniów, zachęta do nauki tego języka, a także nabywanie umiejętności zdrowej rywalizacji. Zadaniem konkursowym było napisanie jak największej ilości zapamiętanych słówek, wraz z ich polskim tłumaczeniem, które były wprowadzone w klasie III w podręczniku Tiger cz.3.

      Spośród uczestników konkursu wyłoniono następujących laureatów:

      I miejsce - Dawid Szulc kl. 3a

      II miejsce - Piotr Łęgowiak kl. 3b

      III miejsce - Tymon Wlaźlak kl. 3d

      Nad przebiegiem konkursu czuwały panie Anna Pregiel oraz Lucyna Barańska.

      Serdecznie gratulujemy!

     • WYCIECZKA DO ŁODZI

     • 9 czerwca 2022 r. klasy - Ib i IIId wyjechały na wycieczkę do Łodzi.

      Obejrzeliśmy z radością spektakl pt. "Mamo" w teatrze Arlekin. Potem pojechaliśmy do łódzkiego Planetarium EC1 na ciekawy seans "Kosmos". Na koniec odwiedziliśmy atrakcyjne Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Łódzkiego. Po wyjściu z muzeum obejrzeliśmy w pobliskim parku postać Plastusia znanego nam z lektury "Plastusiowy pamiętnik". Dalej czekał na nas świetny plac zabaw... Było naprawdę wspaniale! 

      Opiekę sprawowały:

      p. Anna Grabowska
      p. Anna Librowska
      p. Monika Jachimczak

     • APEL MŁODSZEJ GRUPY WIEKOWEJ

     • 22 czerwca 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach odbył się apel młodszej grupy wiekowej podsumowujący rok szkolny. Spotkanie prowadziła opiekunka SU, pani Aneta Krawczyk. Uczeń klasy III przypomniał o najważniejszych zasadach bezpiecznego wypoczynku w czasie wakacji. Pani Dyrektor Magdalena Ościk wręczyła nagrody za udział w szkolnych i klasowych konkursach, które odbyły się w bieżącym roku szkolnym oraz za stuprocentową frekwencję. Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom w konkursach gratulujemy. Na zakończenie apelu Pani Dyrektor życzyła uczniom udanych, słonecznych i bezpiecznych wakacji.

     • ROZDANIE NAGRÓD KSIĄŻKOWYCH

     • 22 czerwca w Szkole Podstawowej imienia Henryka Sienkiewicza odbyła się uroczystość wręczenia nagród. Uczniowie, którzy w roku szkolnym 2021/2022 wyróżnili się bardzo dobrymi wynikami w nauce, otrzymali książki. Dyrektor szkoły, pani Magdalena Ościk wręczyła również nagrody za stuprocentową frekwencję, konkursy oraz szczególne osiągnięcia sportowe. Członkowie Samorządu Uczniowskiego otrzymali dyplomy za działalność na rzecz szkoły.

     • WYCIECZKA DO KRAKOWA

     • 9 czerwca 2022 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach odwiedzili Kraków. Uczniowie klas piątych wraz z opiekunami zobaczyli m. in. Katedrę Wawelską, Rynek Główny, posłuchali również hejnału z Wieży Mariackiej. Mimo zapowiedzi deszczowej pogody, przez całą wycieczkę dopisało słońce, co pozwoliło uczniom bez przeszkód zapoznać się z zabytkami dawnej stolicy Polski.

     • TYDZIEŃ PROFILAKTYKI

     • Tydzień Profilaktyki dobiegł końca. Ostatni dzień był szczególny. Aby uczcić ważne tematy poruszane w tym tygodniu, postanowiliśmy je wyśpiewać na Festiwalu Piosenki Turystycznej jako podsumowanie oraz wyrażenie radości z nadchodzących wakacji. 

      Wychowankowie przedszkoli oraz uczniowie gminnych szkół wystąpili i pięknie zaśpiewali. 

      Dziękujemy opiekunom i organizatorom za współpracę. 

     • TYDZIEŃ PROFILAKTYKI

     • Minął czwarty dzień Tygodnia Profilaktyki w Naszej Szkole. Pogoda znów okazała się  dla nas łaskawa i pozwoliła nam ćwiczyć na boisku. Tym razem rozgrzewkę poprowadziły uczennice klasy 8. 

      A zaraz po rozgrzewce na uczniów klas 6-8 w hali sportowej czekał dzielnicowy z Komisariatu Policji w Gorzkowicach, pan Krzysztof Kaczmarek który poprowadził pogadankę. Głównym tematem było bezpieczeństwo w sieci i cyberprzemoc. 

      Od godziny 10:00 w sali gimnastycznej ratownik medyczny, pan  Mirosław Krasoń rozmawiał z uczniami z klas 1-3 , a następnie z klasami 8, o swojej pracy. Przedstawił również podstawy pierwszej pomocy, co wzbudziło duże zainteresowanie uczniów.

      Klasy 4 - 6 miały okazję porozmawiać z panią psycholog Martyną Koper. Uzależnienia i depresja były głównymi wątkami poruszanymi podczas debaty. 

      O godzinie 12:00  klasy 7 i 8  zebrały się jeszcze raz w sali gimnastycznej, by posłuchać lekarza psychiatry pana doktora Marcina Wlazłowskiego. 

      Dzień był pełen interesujących spotkań i rozmów na poważne tematy. Uczniowie mogli otrzymać merytoryczne, jasne i adekwatne do wieku odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

     • TYDZIEŃ ZDROWIA

     • Kolejny dzień Tygodnia Zdrowia. Zdążyliśmy przed deszczem wyjść na boisko się rozgrzać - chętnie, żwawo i wesoło. I już o godzinie 9.15 rozpoczęliśmy spotkania z panią Anną Kańską - pracownikiem Sanitarnej Stacji Epidemiologicznej w Piotrkowie Trybunalskim. Spotkania odbyły się dla trzech grup w godzinach:

      9.15 - 9.40 - odział "0" Samorządowego Przedszkola w Gorzkowicach oraz klasy 1 i 2 z Naszej Szkoły. 

      9.55 - 10.30 - klasy 3- 5

      10. 50 - 11.25 - klasy 6-8

      Podczas spotkań,  uczniowie mieli okazję dowiedzieć się czym zajmuje się "Sanepid", jakie pełnią obowiązki pracownicy i inspektorzy, jakie badania wykonują i w jakim celu kontrolują warunki higieniczne pracy, jak wyglądają laboratoria i w jaki sposób przyczyniają się do zwalczania chorób zakaźnych. Rozmowa dotyczyła również konieczności zachowania higieny osobistej, zdrowego odżywiania się, tak by nie doprowadzać do rozprzestrzeniania się bakterii i wirusów. 

      Uczniowie uważnie słuchali i zadawali dociekliwe pytania. Po spotkaniach, dzieci uroczyście wręczyły pani Kańskiej laurki, wykonane w podzięce za ciężką pracę, jaką codziennie wykonują dla nas pracownicy "Sanepidu", za poświęcenie i wsparcie podczas pandemii COVID - 19. 

     • WYCIECZKA DO WARSZAWY

     • W czerwcu 2022 r. uczniowie klasy 2a i 3b uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Zwiedzanie rozpoczęło się od spaceru po przepięknym, rozległym Parku - Łazienki Królewskie. Na uczniów czekało wiele atrakcji m. in. zwiedzanie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz uczestniczenie w ceremoni zmiany warty, przejazd metrem. Dzieci bardzo chętnie oglądały Rynek Starego Miasta z Pomnikiem Syrenki. Wszyscy wrócili szczęśliwi i pełni wrażeń.

     • KONKURS RECYTATORSKI DLA UCZNIÓW KLAS DRUGICH „WIERSZE JANA BRZECHWY”

     • 3 czerwca 2022r. w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach został przeprowadzony konkurs recytatorski dla uczniów klas drugich.


      Celem konkursu było:

      • Rozwijanie zdolności recytatorskich
      • Zainteresowanie uczniów poezją
      • Prezentacja umiejętności uczniów
      • Uczenie rywalizacji w przyjemnej atmosferze
      • Zachęcanie do występów przed publicznością


      W konkursie brało udział 8 uczniów. Uczestnicy mieli za zadanie przygotować i przedstawić wybrany utwór J. Brzechwy.


      Wyniki konkursu:

      1 miejsce - Amelia Figa, Antoni Stasiak - klasa 2c

      2 miejsce - Michalina Mucha - klasa 2a

      3miejsce - Aleksander Soja - klasa 2b

       

      Zwycięzcom konkursu zostaną wręczone nagrody książkowe. Pozostali uczestnicy otrzymają dyplomy.

      Organizatorzy konkursu: A Stankiewicz, L. Stanios, A. Szydziak, A. Sawicka.

     • KONKURS PLASTYCZNY

     • Uczennica klasy 7c Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach WIKTORIA  KAŹMIERSKA zdobyła wyróżnienie w II Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Przez nas ilustrowane to, co w wierszach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego zapisane.”

     • KONKURS PLASTYCZNY

     • Uczeń klasy 7c Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach Jan Źródelny otrzymał podziękowanie za udział w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym Barwy Nastroju.

     • KIERMASZ ZDROWEJ ŻYWNOŚCI – SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU

     • W ramach Tygodnia Zdrowia Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało kiermasz zdrowej żywności promujący zdrowe odżywianie.

      Na szkolnym korytarzu pojawiły się stoły pełne zdrowych posiłków. Uczniowie mogli skosztować ciast: marchewkowego i szpinakowego, ciasteczek zbożowych, tortilli z warzywami, frytek z batatów, szaszłyków i sałatek owocowych i warzywnych, koktajli oraz naparów z ziół i owoców.

      Kiermasz cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły. Wszystkim wszystko smakowało.

      Zebrana w trakcie kiermaszu kwota 874 zł zostanie przeznaczona na cele charytatywne.

      Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję oraz tym, którzy wspierali ją.

     • TYDZIEŃ PROFILAKTYKI - SZKOŁA PODSTAWOWA W GORZKOWICACH

     • Tydzień Profilaktyki w Naszej Szkole rozpoczęty. Wczoraj, 6 czerwca na boisku szkolnym o godzinie 9 rano wyszliśmy poćwiczyć. Rozgrzewkę poprowadzili chłopcy z 5 klasy. W tym dniu wychowawcy przekazali uczniom informacje dotyczące organizacji nadchodzącego tygodnia. 

      Dzisiaj, 7 czerwca, Dzień Witaminki, również zaczęliśmy od rozgrzewki. Zaśpiewaliśmy też piosenkę o gimnastyce. 

      Następnie uczniowie zaprezentowali przygotowane przez siebie zdrowe potrawy. Były to: szaszłyki owocowe, ciasta marchewkowe, ciasta szpinakowe, szarlotki, ciasteczka owsiane, kanapki, tortille z warzywami, sałatki ze świeżych warzyw i owoców, pieczone bataty, lemoniady z mięty i cytrusów do picia oraz owocowe koktajle. 

      Po prezentacji odbył się kiermasz Szkolnego Koła Wolontariatu, na którym wolontariusze sprzedawali darowaną zdrową żywność na rzecz potrzebującym. 

      W klasach 1-3 uczniowie prezentowali swoje przebrania na Konkurs Witaminkowy. 

      Dzień był bardzo kolorowy, zdrowy, pełen witamin i uśmiechu. 

     • DOBRE OBYCZAJE W SZKOLE I POZA SZKOŁĄ - SZKOŁA PODSTAWOWA W GORZKOWICACH

     • Biblioteka szkolna we współpracy ze świetlicą szkolną w kwietniu i w maju realizowała program „Dobre obyczaje w szkole i poza szkołą” skierowany do uczniów klas trzecich i czwartych.

      Cele programu to: propagowanie grzeczności, życzliwości, uprzejmości, podniesienie poziomu kultury osobistej, zwiększenie szacunku wobec siebie i innych, zmniejszenie niewłaściwych zachowań w stosunku do innych osób oraz budowanie z nimi właściwych relacji.

       

      W trakcie zajęć bibliotecznych i świetlicowych omawiane były tematy:

      • Kultura spożywania posiłków,
      • Kulturalne zachowanie w szkole,
      • Kulturalne zachowanie w miejscach publicznych,
      • Powitanie, zawieranie znajomości, kultura rozmowy.

      Podsumowaniem cyklu zajęć były konkursy:

      • Plastyczny – „Grzeczność na co dzień”, w którym uczestnicy w dowolnej, wybranej przez siebie formie pracy, mieli wyrazić w jaki sposób należy okazywać życzliwość, kulturę osobistą i wszelkie dobro.
      • Wiedzy teoretycznej i praktycznej, w którym uczniowie mieli za zadanie odpowiedzieć na trzydzieści pytań dotyczących znajomości dobrych manier z różnych dziedzin życia oraz wykonać dwa zadania praktyczne. Wszyscy byli zaangażowani w udzielanie odpowiedzi. W większości przypadków padały prawidłowe odpowiedzi.

      W rywalizacji konkursowej udział wzięło czternaścioro uczniów.

      Podsumowanie wszystkich konkursów i ogłoszenie wyników odbyło się 3 czerwca w Dniu Savoir Vivre’u. Największą ilość punktów we wszystkich konkursach zgromadziła Maja Sadura z klasy 4a i to Mai przyznano tytuł” Mistrzyni dobrych manier”. Wyróżnienia otrzymały: Hanna Cimcioch i Sabina Zawada. Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów planowane jest na zakończenie roku szkolnego 2021/2022.

      Dziękujemywszystkim uczestnikom za udział w konkursach i życzymy, aby pamiętali o zasadach savoir vivre’u w życiu codziennym.

     • KARTA ROWEROWA

     • 6 czerwca 2022 roku uczniowie klas czwartych Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach przystąpili do egzaminu na kartę rowerową. Część praktyczna została przeprowadzona na Miasteczku Ruchu Drogowego. Egzamin na kartę rowerową zaliczyło 39 uczniów.

     • UPOMINEK DLA DZIECI ZE ŚWIETLICY SZKOLNEJ

     • W dniu 31. 05. 2022r, pan dyrektor Domu Pomocy Społecznej we Wronikowie, Marcin Środa złożył wizytę w Naszej Szkole. Wręczył słodki upominek w podzięce dzieciom za pamięć o podopiecznych - dzieci uczęszczające na świetlicę szkolną co miesiąc wysyłają solenizantom własnoręcznie wykonane kartki z życzeniami. Bardzo dziękujemy w imieniu dzieci.

     • KONKURS RECYTATORSKI DLA UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

     • 31 maja 2022 r. w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach przeprowadzony został konkurs recytatorski dla uczniów klas pierwszych.

      Celem konkursu było:

      - rozwijanie zdolności recytatorskich,

      - zainteresowanie uczniów poezją,

      - zachęcanie do występów przed publicznością,

      - prezentacja umiejętności uczniów,

      - uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.

       

      Wzięło w nim udział 18 uczniów. Konkurs przebiegał zgodnie z przygotowanym wcześniej regulaminem. Chętni uczniowie przygotowali po jednym, dowolnie wybranym wierszu Jana Brzechwy lub Juliana Tuwima.

      Wytypowani uczniowie z klas pierwszych zaprezentowali wybrany utwór.

      Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

      I miejsce – uczeń klasy I d – Bartłomiej Szulc

      II miejsce – uczeń klasy I c – Adam Kister

      III miejsce – uczennica klasy I a – Pola Jabłecka oraz uczennica klasy I d – Martyna Woźniak

      Wyróżnienie otrzymał uczeń klasy I b – Marcel Nowak

       

      Laureatom I, II, III miejsca oraz osobie wyróżnionej wręczono nagrody książkowe.

      Organizatorzy konkursu: M. Rawicka, M. Gorzędowska, A. Krawczyk, A. Librowska

     • DZIEŃ DZIECKA W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. HENRYKA SIENKIEWICZA W GORZKOWICACH

     • Mimo kapryśnej pogody, która zupełnie pokrzyżowała nam plany, dzisiejsze obchody Dnia Dziecka należy zaliczyć do bardzo udanych.

      Uczniowie klas starszych uczestniczyli w zawodach sportowych, meczach oraz mogli sprawdzić swoje umiejętności sportowe zarówno na hali sportowej, jak i na sali gimnastycznej. Pod czujnym okiem nauczycieli wychowania fizycznego, starali się wypaść jak najlepiej. Dla młodszych Rada Rodziców przygotowała zajęcia z animatorem. Były tańce, wspólne śpiewanie oraz malowanie buziek. Śmiechu i uciechy nie było końca. Uczniowie zaproszeni zostali również na słodki poczęstunek – świeże gofry oraz lody i sorbety.

      Miłym akcentem była wizyta pana Karola Strojeckiego, wice wójta Gminy Gorzkowice, który z uśmiechem obserwował zabawy uczniów oraz ich sportowe zmagania.

      Podsumowaniem dnia było wręczenie nagród i dyplomów za udział w zawodach sportowych. Na koniec wszyscy chętni uczniowie i nauczyciele świetnie zatańczyli sławną już Belgijkę.

      Naszym uczniom jeszcze raz życzymy samych słonecznych dni, zdrowia, spełnienia marzeń i wymarzonych ocen.