• DZIEŃ CHŁOPAKA POD HASŁEM DNIA MUSZKI I KRAWATA

     • Święto wszystkich panów, mężczyzn, chłopców i chłopczyków obchodziliśmy w naszej szkole wystrojeni w akcesoria typowo męskie. Mucha i krawat oprócz tego, że dodała męskiej części szkoły powagi i mnóstwa uroku pomogła również uzyskać „bon zwalniający”. Chłopcy mogli je wykorzystać gdy nie mieli odrobionej pracy domowej, nie byli przygotowani do odpowiedzi ustnej lub też potrzebowali dodatkowej wskazówki od nauczyciela. Mamy nadzieję, że się przydały...

      Drodzy panowie życzymy Wam w dniu Waszego święta samych miłych chwil, dużo uśmiechu i radości każdego dnia roku.

     • EUROPEJSKI DZIEŃ SPORTU SZKOLNEGO 2023

     • 29 września 2023 r. uczniowie SP Gorzkowice wraz z jednostkami edukacyjnymi z całej Europy i Świata celebrowali Europejski Dzień Sportu Szkolnego. Celem tej inicjatywy jest promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia wśród uczniów. W ramach obchodów ESSD  (European School Sport Day) nasi uczniowie wzięli udział w aktywnościach:

       

      • klasy I-III – wyścigi rzędów
      • dziewczęta klas VII – zajęcia fitness
      • klasy IV – mini biegi przełajowe

       

                  Pozostali uczniowie, w ramach lekcji wychowania fizycznego, podjęli się wybranych przez siebie, ulubionych form aktywności fizycznej.

                  Dziękujemy wszystkim uczestnikom, kibicom, a poniższe zdjęcia tylko w małym stopniu odzwierciedlają jak dobrze w tym dniu bawiliśmy sportem.

     • WOJEWÓDZKIE INDYWIDUALNE BIEGI PRZEŁAJOWE SZS 2023

     • Uczniowie SP Gorzkowice: Bartosz Kabziński, Kacper Klęska, Dominik Remisz i Adam Trzebiński wzięli udział w Wojewódzkich Indywidualnych Biegach Przełajowych w Aleksandrowie Łódzkim. Zawody odbyły się 28 września 2023 r. i były połączone z uroczystym otwarciem rywalizacji sportowej szkół województwa łódzkiego w roku szkolnym 2023/24.

                  Gratulujemy kwalifikacji i udanego występu.

     • LEKCJA PROGRAMOWANIA KLASY 3C - #LaboratoriaPrzyszłości

     • Uczniowie klasy 3c podczas lekcji informatyki wybrali się do pracowni komputerowej wyposażonej w nowoczesny sprzęt zakupiony w ramach  programu #Laboratoria Przyszłości. Doskonalili swoje umiejętności z zakresu programowania interaktywnego robota Photon, który wspiera naukę kodowania,  programowania, wyobraźnię, kreatywność oraz logiczne myślenie.

      Uczniowie przypomnieli sobie zasady działania robota oraz jego możliwości. Mając do dyspozycji tablety sterowali robotami i tworzyli proste programy określając ich ruch, dźwięk i trasę. Pracę z Photonami uatrakcyjniły maty edukacyjne, po których poruszały się roboty.  Dodatkowo nauka programowania połączona była z edukacją polonistyczną i matematyczną. Uczniowie utrwalali zasady ortograficzne, poprawną pisownię wyrazów oraz wykonywanie działań matematycznych w poznanym zakresie.

      Lekcja zorganizowana przez Pana Arkadiusza Krasonia – nauczyciela informatyki oraz wychowawcę  klasy 3c -  Panią Anetę Krawczyk była dla uczniów bardzo ciekawa, o czym świadczyła ich aktywność i zaangażowanie podczas zajęć.

     • EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW – ŚWIĘTUJ RAZEM Z NAMI!

     • Język jest formą komunikacji między ludźmi. Definicja Edwarda Sapira jest wzorowa: „Język jest unikalną dla człowieka, niezakorzenioną w instynkcie metodą przekazywania myśli, uczuć i pragnień za pomocą systemu swobodnie tworzonych symboli”. Język pisany i mówiony jest środkiem myślenia i rozumienia świata. Definicja ta zakłada, że ​​język jest niezbędny we wszystkich bardziej złożonych działaniach człowieka i procesach myślowych.

      Europejski Dzień Języków jest inicjatywą Rady Europy i został wprowadzony w 2001 roku. Od tego czasu dzień ten obchodzony jest corocznie 26 września i dziś obejmuje 45 krajów. Celem dnia akcji jest przyczynienie się do docenienia wszystkich języków i kultur, uświadomienie ludziom zalet znajomości języków, promowanie indywidualnej wielojęzyczności oraz motywowanie mieszkańców Europy do nauki języków przez całe życie. Celem jest zachowanie bogatego dziedzictwa 200 języków europejskich.

      Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach przyłączyli się do obchodów Europejskiego Dnia Języków. Wydarzeniem kulturalnym, podkreślającym znaczenie wszystkich języków była wystawa plakatów przygotowanych przez uczniów naszej szkoły. Języki, których używamy do porozumiewania się w Europie stanowią narzędzie, dzięki któremu możemy poznawać nowych kolegów, zwiedzać nieodkryte zakątki starego kontynentu. Naukowcy odkryli, że warto uczyć się języków obcych, ponieważ w procesie przyswajania nowych słów następuje synchronizacja obu półkul mózgowych, co w dużym stopniu pozwala uniknąć problemów z pamięcią nawet w dojrzałym wieku. Dowodem na to, że młodzież w naszej szkole lubi się uczyć języków obcych są kreatywne prace plastyczne. Zapraszamy do odwiedzenia wystawy.

     • WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ W GORZKOWICACH

     • Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego to istotne wydarzenie w naszej szkole. Każdy uczeń ma możliwość wskazania swojego kandydata i ma świadomość, że jego głos jest bardzo ważny.

      W tym roku szkolnym mieliśmy trzech kandydatów z klasy 8a. Po zliczeniu wszystkich głosów możemy przedstawić nazwiska osób, które zyskały sobie największe poparcie wśród kolegów i koleżanek.

      Przewodniczącym szkoły został Kacper Klęska, Oliwia Straszewska będzie pełniła funkcję zastępcy, a Olivier Ryszka obejmie funkcję sekretarza szkoły.

      Serdecznie dziękujemy wszystkim kandydatom za ich zaangażowanie i życzymy powodzenia naszemu nowemu zarządowi. Niech praca na rzecz społeczności uczniowskiej i dobre imię naszej szkoły będą dla Was najważniejsze.

      Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego

     • INDYWIDUALNE BIEGI PRZEŁAJOWE - WOLBÓRZ 2023

     • W dniu 21 września 2023 r. uczniowie SP Gorzkowice wzięli udział w Powiatowych Indywidualnych Biegach Przełajowych SZS. W zawodach udział wzięło 350 uczniów reprezentujących szkoły podstawowe z terenu powiatu piotrkowskiego. W indywidualnej rywalizacji znakomicie wypadli nasi uczniowie.

      Kategoria chłopców rocznik 2011 i młodsi:

      • I miejsce – Bartosz Kabziński

      Kategoria chłopców rocznik 2009/10:

      • I miejsce – Adam Trzebiński
      • III miejsce – Kacper Klęska
      • IV miejsce – Dominik Remisz

                  W/w wywalczyli awans do szczebla wojewódzkiego zawodów, które w najbliższych dniach odbędą się w Aleksandrowie Łódzkim.

                  Poza wspomnianymi SP Gorzkowice reprezentowali: Adamczyk Szymon, Dąbrowski Adam, Fila Wiktoria, Frączkowska Roksana, Gwóźdź Amelia, Jabłecki Dawid, Jeż Szymon, Karlińska Wiktoria, Karpiński Szymon, Kordyzon Oskar, Korzela Anna, Krajewski Filip, Krawczyk Joanna, Krystek Michał, Krzynówek Kamil, Kulbat Julia, Łęgowiak Piotr, Łyczkowska Nina, Matuszczyk Nadia, Miśkiewicz Szymon, Olczyk Gniewomir, Olejnik Jan, Palej Nikola, Rutkowska Klaudia, Ryszka Olivier, Sikora Maciej, Skrobek Lena, Szopa Bartłomiej, Walter Julia, Zieliński Jan, Kubicka Nikola, Rumik Antonina.

     • ZUZANNA WOJDALSKA Z BRĄZOWYM MEDALEM MISTRZOSTW ŚWIATA!

     • Wspaniała wiadomość dla społeczności naszej szkoły. Zuzanna Wojdalska, uczennica klasy
      VII c w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach, zdobyła brązowy medal na Mistrzostwach Świata NE Waza World Cup 2023 w Ju- Jitsu, które odbyły się w miniony weekend w Podgoricy- stolicy Czarnogóry.

      To niesamowite, że w tak krótkim czasie od momentu pierwszego treningu BJJ w Torfiorze Team, czyli pięć lat temu, Zuzia osiągnęła tak wiele. To wszystko stało się możliwe dzięki Jej charyzmie, chęci ciągłego rozwijania się i niesamowitemu zaangażowaniu Zuzi jaki wkłada w każdy trening.

      Wśród 24 krajów startujących w Mistrzostwach Świata reprezentacja Polski zajęła 5. miejsce zdobywając 17 złotych, 22 srebrne oraz 30 brązowych medali.

      Serdecznie gratulujemy!

     • PROGRAM „WF Z AWF - AKTYWNY DZISIAJ DLA ZDROWIA W PRZYSZŁOŚCI”

     • W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie klas 1, 2 i 3 Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach biorą udział w kolejnym  etapie  programu „WF z AWF - Aktywny dzisiaj dla zdrowia w przyszłości”  pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Akademii Wychowania Fizycznego.

      Celem projektu  jest poprawa i monitoring stanu kondycji fizycznej uczniów, walka ze skutkami hipokinezji, wdrożenie regularnej, wewnętrznej potrzeby uczestniczenia w zajęciach ruchowych oraz budowanie świadomości z korzyści, jakie dają człowiekowi zajęcia aktywności ruchowej.

      Podczas zajęć nauczyciele prowadzą różnorodne formy zajęć ruchowych oraz gier sportowych, wykonują pomiary somatyczne, testy sprawnościowe oceniające stan kondycji fizycznej i stan zdrowia uczniów, które stanowią  podstawę do przygotowania analizy i rekomendacji dla MEiN dla dalszych działań zmierzających do poprawy kondycji fizycznej uczniów.

      Zajęcia Sport Klubów odbywają się  dwa razy w tygodniu w wymiarze jednej godziny lekcyjnej w każdej klasie.

      Nauczyciele, którzy prowadzą zajęcia pozalekcyjne w ramach Sport Klubów to:

      P. Anna Szydziak (klasa 1b)

      P. M. Marczak (klasa 2a )

      P. Magdalena Fila (klasa 2b )

      P. Iga Kobylarz (klasa 2c )

      P. Marzena Gorzędowska  (klasa 3a )

      P. Aneta Krawczyk (klasa 3c ).

      Zajęcia są świetną formą aktywnego spędzania czasu wolnego i cieszą się dużym powodzeniem uczęszczających na nie uczniów.

     • NARODOWE CZYTANIE W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. H. SIENKIEWICZA W GORZKOWICACH

     • 9 września po raz dwunasty odbyło się objęte patronatem prezydenta RP Narodowe Czytanie najwybitniejszych dzieł polskiej literatury. W tym roku wybór padł na unikalne dzieło Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem".  Uczniowie Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach również wzięli udział w tym wyjątkowym czytelniczym wydarzeniu. W szkolnej bibliotece został odczytany fragment powieści "Legenda o Janie i Cecylii" oraz zaprezentowany fragment filmu „Nad Niemnem”. Dyrektor szkoły pani Magdalena Treścińska – Niemczyk odczytała list Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do uczestników Narodowego Czytania.  Ponadto uczniowie zostali zapoznani z życiorysem i bibliografią autorki i otrzymali pamiątkowe dyplomy udziału w akcji.

     • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

     • 15 września w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Tego dnia nasze ubrania wypełnione były kolorowymi kropkami. Chętni uczniowie mieli możliwość wykonania zdjęć w „kropkowej” fotobudce, wykonanej przez Samorząd Uczniowski.

      Z okazji tego święta opiekunki Szkolnego Koła Oszczędnościowego oraz Samorządu Uczniowskiego zorganizowały konkurs dla uczniów klas 1-4 pn. „Zaprojektuj swoją monetę”.

      Celem konkursu było pobudzenie wyobraźni i pomysłowości uczniów, rozwijanie talentu artystycznego oraz umiejętności manualnych i plastycznych.

      Zadaniem uczniów było zaprojektowanie własnej monety, zawierającej awers i rewers.

      Komisja w składzie:

      - Dyrektor szkoły Pani Magdalena Treścińska - Niemczyk

      - Pani Renata Ziemba

      - Pani Katarzyna Kowalska

      - Pani Ewa Turkowska

      - Pani Maria Kurzawska

      wyłoniła następujących zwycięzców:

       

      1 miejsce – Krzysztof  Łakomy- kl. 3b,

                          Aleksander Kłys – kl. 3c,

                          Filip Lasek – kl. 2c


      2 miejsce – Kacper Krasoń – kl. 1a

                          Zuzanna Tomala – kl. 3c

                          Franciszek Niezgoda – kl. 3c

       

      3 miejsce –  Joanna Kowalczyk – kl. 3a

                          Kornel Lewiński – kl. 3c

                          Gabriel Augustyniak – kl. 3c

       

      Wyróżnienie: Alicja Wiktorowska – kl. 3d

                            Adam Kister – kl. 3c,

                            Helena Kluge -  kl. 2b,

                            Natan Załogowski – kl. 3c,

                           Jakub Librowski – kl. 3c.

       

      Wymienieni wyżej uczestnicy otrzymają nagrody, a pozostali uczniowie biorący udział w konkursie, których prace spełniały wymagania regulaminu – drobne upominki.

      Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za tak duże zaangażowanie naszych uczniów.

     • PRZYWITANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH PRZEZ SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU SZKOŁY PODSTAWOWEJ W GORZKOWICACH

     • Uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach postanowili przywitać młodszych kolegów i koleżanki z klas pierwszych słodkim upominkiem, czyli własnoręcznie upieczonymi i pysznymi babeczkami. Chcąc sprawić przyjemność najmłodszym uczniom, wolontariusze poświęcili swoje wolne popołudnie na przygotowanie poczęstunku. Tym gestem wywołali szeroki uśmiech na twarzach dzieci, które były niesamowicie zaskoczone tą miłą niespodzianką. 

      Następnie wolontariusze udali się z wizytą do dyrektora szkoły pani Magdaleny Treścińskiej - Niemczyk i pani dyrektor Małgorzaty Sadury. Przedstawicielki koła przedstawiły się i życzyły obu paniom dyrektor samych sukcesów w nowym roku szkolnym.

      Opiekę nad Szkolnym Kołem Wolontariatu sprawują nauczyciele: pani Izabela Jachimczak, pani Renata Turniak i pani Żaneta Klekowska.

     • APEL PORZĄDKOWY W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. H. SIENKIEWICZA W GORZKOWICACH

     • 6 września 2023r. w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach odbyły się apele porządkowe młodszej i starszej grupy wiekowej. Dotyczyły one bezpieczeństwa na terenie szkoły oraz w drodze do i ze szkoły. Opiekunki Samorządu Uczniowskiego - P. Aneta Krawczyk oraz P. Anna Maniecka przypomniały uczniom podstawowe zasady funkcjonowania na terenie placówki, a szczególnie dotyczące poszanowania mienia szkolnego oraz utrzymania czystości na korytarzach i w toaletach. Poinformowały także o konsekwencjach wynikających z nieprawidłowego zachowania. Na apelach głos zabrała Dyrektor Szkoły P. Magdalena Treścińska – Niemczyk również zwracając uwagę uczniów na odpowiednie zachowanie na terenie szkoły.

     • INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2023/2024 W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. HENRYKA SIENKIEWICZA W GORZKOWICACH

     • 4 września, po wakacjach pełnych radości i chwil wypoczynku rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2023/2024. O godz. 8.00 w Kościele parafialnym odbyła się Msza święta dla uczniów, rodziców i pracowników naszej szkoły.

      Następnie o godzinie 9.00 uczniowie zgromadzili się na parkingu szkolnym.

      Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście:

      Wójt Gminy Gorzkowice – Pan Alojzy Włodarczyk

      Proboszcz Parafii Gorzkowice – Ksiądz Ryszard Bryłka

      Dyrektor Administracji Placówek Oświatowych w Gorzkowicach – Pan Daniel Słowik

      Zastępca Przewodniczącego Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach – Pani Ewa Mirek

      Skarbnik Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach – Pani Anna Gawińska.

      Po odśpiewaniu hymnu państwowego i hymnu szkoły, głos zabrała Pani Dyrektor Magdalena Treścińska – Niemczyk, która serdecznie powitała wszystkich uczniów – w szczególności pierwszoklasistów oraz rodziców i grono pedagogiczne. Następnie przedstawiła wychowawców klas I. Podziękowała rodzicom i nauczycielom, którzy poświęcili swój wolny czas na pomoc i odnowienie sal lekcyjnych. Życzyła wszystkim wytrwałości, owocnej pracy oraz samych sukcesów w nowy roku szkolnym.

      Wójt Gminy Gorzkowice Pan Alojzy Włodarczyk pogratulował Pani Dyrektor Magdalenie Treścińskiej – Niemczyk objęcia funkcji dyrektora szkoły na okres 5 lat. Podziękował Radzie Rodziców za wsparcie i zaangażowanie się w prace remontowe na rzecz naszej szkoły. Na koniec życzył dobrego i bezpiecznego roku szkolnego.

      Po części oficjalnej uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami w salach lekcyjnych, gdzie otrzymali informacje na temat organizacji pracy swojej klasy.

      Życzymy wszystkim uczniom wielu sukcesów, wytrwałości, ciekawych doświadczeń oraz radosnych chwil spędzonych w naszej szkole.