• ZAPISY I REKRUTACJA DO KLASY PIERWSZEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. H. SIENKIEWICZA W GORZKOWICACH NA ROK SZKOLNY 2023/2024

     • ​​​​​​Rusza rekrutacja do pierwszej klasy. Wnioski będzie można składać od 1 marca 2023r.

      Druki dostępne są w sekretariacie szkoły oraz na stronie internetowej www.spgorzkowice.bip.wikom.pl w zakładce „Menu przedmiotowe – Zasady naboru”.

      Dane dziecka niezbędne do zapisu to dane zawarte w akcie urodzenia, PESEL, a także adres zamieszkania i zameldowania.

      Wypełnione dokumenty prosimy składać w sekretariacie szkoły lub zeskanowane dokumenty odsyłać pocztą elektroniczną w w/w terminie rekrutacji.

      Zapraszamy

     • OD MODELU DO DRUKU 3D

     • Uczniowie klasy 6a podczas zajęć techniki dowiedzieli się, co należy zrobić, aby otrzymać model przedmiotu do drukowania przestrzennego oraz jakim programem należy się posłużyć, aby przekształcić cyfrowy model  na komplet instrukcji dla drukarki 3D.

      Wszyscy z zainteresowaniem obserwowali proces drukowania polegający na nakładaniu na siebie kolejnych warstw filamentu według wcześniej utworzonego komputerowego modelu.

      W czasie zajęć została wykorzystana drukarka FlashForge  z programu #LaboratoriaPrzyszłości.

     • DZIEŃ DINOZAURA

     • Dinozaury fascynują dzieci. Kryją wiele tajemnic, zaskakują swoim wyglądem i gabarytami.

      24 lutego w świetlicy Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach obchodziliśmy Dzień Dinozaura. W tym dniu dzieci przyniosły swoje kolekcje dinozaurów, tematyczne książki oraz mogły pochwalić się swoją wiedzą na temat prehistorycznych zwierząt. Wykonywały również tematyczne malowanki.

      Uczniowie z wielkim zainteresowaniem opowiadali o tych niesamowitych gadach, więc dzień ten bardzo im się podobał.

     • 21 LUTEGO – DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO W BIBLIOTECE

     • Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO w 1999r., a obchodzimy go od 2000r. Jego celem jest ochrona języków ojczystych oraz dbanie o języki zagrożone i ginące. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypomina o różnorodności językowej na świecie, a jednocześnie podkreśla wartość języka w rozwoju dziedzictwa kulturowego. Dbając o język ojczysty i chroniąc go, dbamy o własną tożsamość narodową. Dlatego bibliotekarze w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach przeprowadzili lekcje biblioteczne, na których przypomnieli nie tylko jak ważne jest dbanie o swój język ojczysty, ale także kilka faktów z historii oraz ciekawostek języka polskiego. Uczestnicy zajęć mogli „połamać języki” czytając teksty trudne w wymowie, a także „pobawić się” językiem polskim wykonując różne ćwiczenia językowe. Zajęcia dopełniła krótka prezentacja multimedialna oraz wystawka i dekoracja ścienna.  Niespodzianką dla uczniów był występ uczennicy klasy 4b -Rity Krasoń, która wyrecytowała jeden z trudniejszych „łamańców językowych”.

      Zdjęcia oraz krótkie nagranie recytacji wykonane zostały za pomocą sprzętu (aparat + statyw)  w ramach programu  #LaboratoriaPrzyszłości.

     • DZIEŃ SKŁADANKI I ŁAMIGŁÓWKI DLA UCZNIÓW KLAS I-III

     • W środę 22 lutego w naszej szkole został zorganizowany Dzień Składanki i Łamigłówki dla uczniów klas I-III. Wychowawcy we współpracy z nauczycielami świetlicy szkolnej przygotowali różnego rodzaju skrable, rebusy, krzyżówki, labirynty i zagadki. Rozwiązywanie ich to bardzo efektywnie spędzony czas. Zajęcia takie uczą logicznego myślenia, rozwijają kreatywność, ćwiczą pamięć i wyobraźnię.  W tym dniu klasa Ib wzięła udział w zajęciach gdzie wykorzystano robota Photon Draw wchodzący w skład #Laboratoria Przyszłości.

      Zajęcia udokumentowano używając aparatu i statywu należących również do programu #Laboratoria Przyszłości.

      Nasi uczniowie świetnie sobie poradzili z wszystkimi zadaniami, emocji i satysfakcji było wiele.

     • OSTATKI

     • Ostatki to czas poprzedzający Środę Popielcową, która rozpoczyna Wielki Post. W naszym regionie znana jest tradycja o nazwie „Przebierańce”, podczas której mieszkańcy odwiedzają się poprzebierani w różnego rodzaju kostiumy, wspólnie biesiadując, tańcząc i śpiewając. We wtorek świetlicę Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach odwiedzili przebrani uczniowie. Niezapowiedziana wizyta przebierańców sprawiła naszym świetliczakom wiele radości ze wspólnej zabawy.

     • DZIEŃ NAUKI POLSKIEJ - #LaboratoriaPrzyszłości

     • Dzień Nauki Polskiej, który obchodziliśmy w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach jest wyrazem najwyższego szacunki i uznania dokonań rodzimych naukowców

      Święto Nauki Polskiej jest obchodzone 19 lutego, w dniu urodzin astronoma Mikołaja Kopernika, jednego z najwybitniejszych polskich badaczy.

      Mikołaj Kopernik nie jest jedynym Polakiem, który zapisał się w historii z powodu wybitnych osiągnięć na polu naukowym. Możemy pochwalić się całym gronem wyróżniających się naukowców i badaczy. Maria Skłodowska-Curie, Ignacy Łukasiewicz, Karol Olszewski, Jan Heweliusz, Ludwik Hirszfeld. To tylko kilka wybitnych nazwisk, które warto przywołać.

      W naszej szkole w piątek oraz w poniedziałek trwały przedsięwzięcia, które miały na celu przybliżenie osiągnięć polskich naukowców oraz wzmocnienie zainteresowania nauką.

      Uczniowie oglądali doświadczenia przygotowane przez starszych kolegów ze Szkolnego Koła Zainteresowań Chemią wraz z opiekunką p. Agnieszką Ziembą. A były to m.in. reakcja sodu z wodą, magnezu z kwasem chlorowodorowym, otrzymywanie galaretowego wodorotlenku miedzi(II). Duże wrażenie wywarły kolorowe wulkany i lampa lawowa. Oglądali prezentację multimedialną dotyczącą znakomitych polskich uczonych, która była wyświetlana na korytarzu szkolnym i prezentowana przez ucznia klasy 5a Michała Krystka. Podziwiali roboty przygotowane przez kolegów i koleżanki z klasy 3b. Obserwowali wiele eksperymentów i doświadczeń związanych ze światem fizyki opracowanych i przedstawionych przez uczniów klasy 8c pod okiem p. Aleksandry Pawelec.

      W spotkaniu z nauką uczestniczyli uczniowie klas I, II i III.

      Wiele różnorodnych doświadczeń związanych ze świętowaniem tego dnia dostarczyło uczniom miłych wrażeń i wzmocniło zainteresowanie nauką.

      Organizatorzy:

      p. Aneta Krawczyk
      p. Anna Szydziak
      p. Agnieszka Sawicka

      Do udokumentowania wydarzenia został wykorzystany aparat fotograficzny z programu #LaboratoriaPrzyszłości.

     • KARTKA URODZINOWA DLA AMANDY

     • Z okazji 18 urodzin uczennicy Amandy Marcioch Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach zorganizował akcję „Kartka urodzinowa dla Amandy”. Klasy miały za zadanie przygotować kartki z życzeniami dla swojej koleżanki. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem i starannością włączyli się w akcję. Przygotowali kartki i upominki wykonane różnymi technikami plastycznymi oraz przekazali Amandzie moc urodzinowych życzeń.

      Amanda wraz z rodzicami bardzo dziękują za wszystkie kartki urodzinowe oraz za piękne upominki.

     • DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ W GORZKOWICACH

     •  

      A niechaj narodowie wżdy postronni znają,
      iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają.
      Mikołaj Rej

       

      Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 jako upamiętnienie tragicznego wydarzenia, do którego doszło w 1952 r. w Dhace, która została później stolicą niepodległego Bangladeszu.  W 1947 r. Indie przestały być kolonią brytyjską, niepodległość uzyskał też Pakistan, a tereny Bengalu (na których znajdowała się Dhaka) zostały podzielone pomiędzy te dwa państwa. W 1948 r. rząd pakistański ustanowił język urdu jako jedyny język urzędowy, co spowodowało protesty społeczności zamieszkującej wschodnią część Bengalu i w większości mówiącej po bengalsku (język ten liczy prawie 200 mln użytkowników!). Wobec rosnących napięć etnicznych i powszechnego niezadowolenia z nowego prawa rząd zakazał publicznych zgromadzeń i wieców. Studenci uniwersytetu w Dhace i inni polityczni aktywiści odrzucili nowe prawo i zorganizowali protest 21 lutego 1952 r. Szacuje się, że tego dnia na ulice Dhaki wyszło prawie 30 tys. osób. Powszechny i silny opór obywatelski spowodował, że po latach konfliktu rząd ustąpił i w 1956 r. nadał językowi bengalskiemu status języka urzędowego.

      Święto ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym.

      To dobra chwila, by  pomyśleć, czy na pewno musimy używać wyrazów zapożyczonych, czy ogromny problem sprawi nam powiedzenie „przepraszam” zamiast wszechobecnego „sorry”, „w porządku” zamiast „OK”?

      To moment, by zastanowić  się, czy  używamy w piśmie polskich znaków diakrytycznych, które są jedną  z najbardziej charakterystycznych cech naszego języka. Jak wyglądają nasze SMS, e-maile?  To tam bowiem najczęściej umykają nam wszelkie ogonki i kreseczki.

      Językoznawcy twierdzą, że Polacy nie dbają o czystość języka – wielu wypowiada zdania składające się z samych wulgaryzmów. A my…?

      Rozważmy, czy nie ulegamy modzie na „masakrę”, „wporzo”?

      21 lutego w naszej szkole był dniem na udzielenie sobie samemu odpowiedzi na powyższe pytania. Nauczyciele poloniści omówili  współczesne zagrożenia dla języka polskiego, zostały także przygotowane gazetki, które miały skłonić  uczniów do zastanowienia się, czy nie zubożają naszego bogatego języka. Również drzwi wszystkich  sal lekcyjnych zostały udekorowane hasłami, wyrazami z trudnościami ortograficznymi, różnymi ciekawostkami, które miały przypominać, jak ważny jest nasz język ojczysty. Na szkolnych korytarzach pojawiły się „Karteczki – dobre słowo”, które przypominały o poprawnej wymowie i pisowni wyrazów, które mogą sprawić problemy  niejednemu Polakowi.

      Nauczyciele języka polskiego przygotowali także wystawkę, na której zostały zaprezentowane alfabetyczne informacje i ciekawostki dotyczące języka polskiego. 

      Z okazji Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole odbył się również  konkurs ortograficzny, którego celem było sprawdzenie znajomości zasad ortografii.  Z „gżegżółką” i „ohydnymi chmurzyskami” zmagali się  uczniowie  z klas IV. 

      W ramach tego dnia odbyły się również lekcje biblioteczne, podczas których uczniowie z klas I – III pracowali ze słownikami, zmagali się z różnymi zadaniami. Nasi najmłodsi wychowankowie  mieli również możliwość wysłuchania wiersza trudnego w wymowie, którego recytację przygotowała uczennica z klasy IV. Podczas przerw również świętowaliśmy Dzień Języka Ojczystego, w szkolnej bibliotece najodważniejsi humaniści mogli zmierzyć się  z „łamańcami językowymi”.

      Mamy nadzieję, że wszyscy członkowie naszej społeczności szkolnej uświadomili sobie, jak istotne jest kształtowanie świadomości językowej Polaków i propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny. Wierzymy, że nasi uczniowie będą szanować swój język ojczysty, będą o niego dbać i nigdy nie będą mieli trudności z wyrażeniem własnym myśli. 

     • ŚWIĘTO NAUKI POLSKIEJ „Z CHEMIĄ ZA PAN BRAT”

     • W przededniu Święta Nauki Polskiej uczniowie Szkolnego Koła Zainteresowań Chemią wraz z opiekunką p. Agnieszką Ziembą przygotowali dla uczniów kl.2. i 3. naszej szkoły ekscytujące spotkanie z nauką.

      Na początku przybliżyli historię tego święta oraz sylwetki wybitnych polskich naukowców: M.Skłodowskiej – Curie i J.Łukasiewicza.

      W dalszej części pokazali młodszym kolegom i koleżankom doświadczenia, które można wykonać bezpiecznie w domu, razem z rodzicami: kolorowe wulkany, lampę lawową. A także takie, które można wykonać tylko w pracowni chemicznej i to pod opieką nauczyciela: reakcję sodu z wodą, magnezu z kwasem chlorowodorowym czy otrzymywania galaretowego wodorotlenku miedzi(II).

      Lekcja bardzo podobała się młodszym kolegom i koleżankom.

       

      Do udokumentowania wydarzenia został wykorzystany aparat fotograficzny z programu #Laboratoria Przyszłości

     • W ŚWIECIE ROBOTYKI

     • Najlepsza edukacja jest przez doświadczenie, dotyk i eksperymenty. Uczniowie z klas 8c i 8d samodzielnie, krok po kroku tworzyli roboty edukacyjne #SkriBot, pozyskane przez szkołę z programu #LaboratoriaPrzyszlości.

      Taka budowa robotów od zera dała uczniom nie tylko mnóstwo satysfakcji ale rozwijała ich kreatywność, umiejętność logicznego myślenia oraz uczyła organizacji pracy.

      Uczniowie małymi krokami wkroczyli w świat inżynierii, poznali podstawy mechaniki i elektroniki. 

      Dzięki #LaboratoriumPrzyszlości  nauka może być świetną zabawą.

     • ZAJĘCIA W ŚWIETLICY - LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

     • Laboratoria Przyszłości to nowoczesne wyposażenie dla szkół, dzięki któremu zajęcia stają się bardziej atrakcyjne. Pozwalają uczniom poszerzać  zainteresowania w ciągle rozwijającym się technologicznie świecie. Również w naszej szkole uczniowie chętnie uczestniczą w lekcjach z wykorzystaniem takiego sprzętu. W dniu 15.02., spędzając czas w świetlicy szkolnej, mieli możliwość poznać działanie okularów 3D, pobyć w wirtualnej rzeczywistości lecąc samolotem czy zjeżdżając kolejką górską. Lekcja okazała się świetną zabawą, którą na pewno powtórzymy!

     • SPOTKANIE ZE STARSZYM STRAŻNIKIEM LEŚNYM Z NADLEŚNICTWA PIOTRKÓW TRYB.

     • 15 lutego w naszej szkole odbyła się prelekcja ze Starszym Strażnikiem Leśnym z Nadleśnictwa Piotrków Tryb. p. Rafałem Taranowskim.

      Celem spotkania było zapoznanie uczniów z klas I-III z pracą leśnika, kształtowanie podstawowych zasad ochrony przyrody, zachęcenie dzieci do opiekowania się i dokarmiania zwierząt leśnych i ptaków w okresie zimy, pogłębianie wiadomości na temat zwierząt żyjących w środowisku leśnym oraz uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw jakie mogą zagrażać środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka.

      Pan leśnik opowiedział o swoim podstawowym obowiązku jakim jest troska o las. Mówił o zwierzętach i ptakach zamieszkujących to miejsce, o ich zwyczajach i potrzebach. Dzieci dowiedziały się, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Wspólnie przypomnieliśmy zasady zachowania się w lesie (m.in. zachowanie ciszy, porządku, unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami). Dzieci dowiedziały się w jaki sposób pomagać zwierzętom i ptakom przetrwać zimę. Pan leśnik zainteresował swoimi opowieściami wykorzystując różne ilustracje, obrazki, filmy oraz przeprowadził krótki instruktaż wykonania karmnika dla ptaków. Na koniec spotkania dzieci otrzymały odblaski w kształcie zwierzątek leśnych. Dzięki tym zajęciom uczniowie lepiej poznali zasady ochrony przyrody i opieki nad zwierzętami i ptakami, natomiast uczniowie uczęszczający na świetlicę szkolną pamiętając o słowach pana leśnika nasypały pokarm do karmników szkolnych.

      Na zakończenie spotkania dzieci podziękowały panu leśniczemu wręczając własnoręcznie wykonane laurki z życzeniami sukcesów w dalszej pracy

      Spotkanie udokumentowano używając aparatu fotograficznego i statywu z programu #Laboratoria Przyszłości#

     • KONKURS PLASTYCZNY "KWIATY W SZAROŚCI"

     • Anna Śmigielska uczennica klasy 8c Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach wzięła udział w Ogólnopolskim konkursie plastycznym „Kwiaty w szarości”. Konkurs jest popularyzacją technik monochromatycznych. Konkurs miał skłonić do  przeniesienia swoich\refleksji rysunkowych, malarskich, graficznych w taki sposób, aby stworzyć pracę rysując, malując, fotografując, wyklejając najróżniejsze kwiaty, posługując się bogactwem tylko czerni, szarości i bieli.

      PATRONAT HONOROWY: AKADEMIA SZTUK PIĘKNYCH im. EUGENIUSZA GEPPERTA WE WROCŁAWIU

       

      Do udokumentowania pracy został wykorzystany aparat fotograficzny z programu #Laboratoria Przyszłości

     • KONKURS PLASTYCZNY: "BARWY POKOJU"

     • Anna Śmigielska uczennica klasy 8C Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach wzięła udział w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym: „BARWY  POKOJU”.

      Organizatorem Konkursu jest Liceum Sztuk Plastycznych w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 6 im. Królowej Jadwigi w Piotrkowie Trybunalskim.

      Partnerem konkursu jest Ośrodek Działań Artystycznych w Piotrkowie Trybunalskim.

      Patronat na konkursem objął Prezydent Miasta Piotrkowa Trybunalskiego.

       

      Do udokumentowania pracy został wykorzystany aparat fotograficzny z programu #Laboratoria Przyszłości

     • WALENTYNKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ W GORZKOWICACH POD HASŁEM „SERDUSZKO DLA HANI”

     • Walentynki to coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od imienia św. Walentego. Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów, kartek zawierających wyznania miłości lub sympatii. Już od samego rana w naszej szkole kursowała walentynkowa poczta, która dostarczyła je wszystkie do adresatów. By dodatkowo osłodzić ten dzień i przy okazji uczynić coś dobrego dla innych, SK Caritas wraz z Samorządem Uczniowskim zorganizowały kiermasz charytatywny, z którego cały zysk zostanie przekazany na leczenie naszej uczennicy Hani. Cała społeczność szkolna chętnie wspierała akcję kupując kwiaty oraz pyszne wyroby cukiernicze. Ten wyjątkowy dzień upłynął nam w miłej atmosferze przyjaźni i miłości.

      Z całego serca dziękujemy wszystkim za wsparcie naszej akcji.

     • WALENTYNKI W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

     • Walentynki to szczególne święto. W tym dniu wysyłamy kartki, obdarowujemy się prezentami, spędzamy wspólnie czas. Ale skąd wzięło się to święto...? Na to właśnie pytanie odpowiedź poznali uczniowie przebywający w świetlicy szkolnej w SP w Gorzkowicach. Mieli również możliwość własnoręcznie wykonać z masy solnej małe upominki dla przyjaciela. Takie zajęcia przyczyniają się do rozwoju twórczego myślenia i wyobraźni oraz wrażliwości zmysłowej. Wspólna praca zintegrowała uczniów i okazała się wspaniałą zabawą.

     • PRELEKCJA PEDAGOGÓW Z POWIATOWEJ PORADNI PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ W PIOTRKOWIE TRYB.

     • „Wartości w wychowaniu. Rozwiązywanie trudnych sytuacji wychowawczych poprzez współpracę rodziców i nauczycieli”

      9 lutego 2023r w naszej szkole odbyło się spotkanie pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznej w Piotrkowie Tryb.: p. dr Jolantę Jarocką–Piesik oraz p. Bartłomieja Czerwińskiego z rodzicami uczniów i nauczycielami, na którym mieliśmy możliwość wspólnego zastanowienia się nad rolą wartości w wychowaniu dzieci.

      Pedagodzy wyjaśniali co to jest wartość, co kojarzy się ze słowem wartość, co dla człowieka może być ważne. Może są to np. przyjaźń, rodzina, pieniądze, przywództwo, pomoc innym, wiara, praca, wykształcenie, kreatywność, niezależność, duchowość, rozwój?

      Które wartości są najważniejsze? Co chcielibyśmy przekazać dzieciom, by wyrosły na szczęśliwych, „dobrych i porządnych” ludzi?

      System wartości człowieka budowany jest przez rodziców, rodzinę, nauczycieli, kolegów czy środowisko. Głównym przekaźnikiem wartości jest wychowanie, rozumiane jako przygotowanie człowieka do życia i kształtowanie jego osobowości w warunkach konkretnej rzeczywistości społecznej i cywilizacyjnej. Wychowanie to wprowadzenie dzieci i młodzież w kulturę własnego narodu i społeczeństwa, a także oddziaływanie rodziców, wychowawców, nauczycieli na dzieci i młodzież. Jednym z celów wychowania jest stworzenie systemu wartości, który stanowi fundament życia człowieka. Każdy z nas z dzieciństwa wynosi bagaż składający się z przekazanych nam przez rodziców wartości, wzorców zachowań, nawyków, przekonań, poglądów, norm społecznych czy zapatrywań na świat. Ten system wartości buduje osobowość i kształtuje życie człowieka. Najważniejszym sposobem trwałego przekazania dzieciom wartości jest własny przykład i harmonia między deklaracjami słownymi a życiem. Dziecko uczy się przede wszystkim przez naśladowanie. Obserwuje postępowanie mamy i taty, słucha co mówią, patrzy jak reagują. Dlatego na nas dorosłych spoczywa odpowiedzialność za przekazywane dzieciom wartości i wzorce postępowania w życiu.

      Zaproszeni goście wyjaśnili również jak ważna jest współpraca na linii szkoła-dom. Przyczynia się ona bowiem do harmonijnego rozwoju uczniów, ma wpływ na ich zachowanie jak i postępy w nauce. Pozwala na ciągłe doskonalenie się nauczycieli i rodziców jako wychowawców odpowiedzialnych za wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży. Sprawnie przebiegająca współpraca wymaga pokonania odczuwalnej obcości, nieufności czy wręcz braku wzajemnego poszanowania. Współpraca między szkołą a domem to rozszerzenie wpływów wychowawczych nauczycieli i rodziców. Sprzyja temu ofiarność i gotowość obydwu stron do wysiłku dla dobra dzieci i młodzieży. Współpraca ta jest wspólnym dążeniem do osiągnięcia dobra poszczególnych uczniów, klas i całej społeczności szkolnej w procesie nauczania i wychowania.Pamiętajmy o tym.

      Do udokumentowania spotkania został wykorzystany aparat fotograficzny z programu #Laboratoria Przyszłości

     • WYCIECZKA KLAS PIERWSZYCH

     • Uczniowie klas pierwszych 10 lutego wybrali się na wycieczkę do Bełchatowa na spektakl teatralny pt. „Jak Rumcajs Cypiska uratował” przygotowany przez Narodowy Teatr Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Celem wycieczki było między innymi rozbudzanie zainteresowania kulturą oraz wyzwalanie pozytywnych uczuć i emocji.

      W spektaklu uczniowie zobaczyli bardzo ciekawą historię małego Cypiska, dzięki której przekonali się, co znaczy i jak ważna jest, szczególnie dzisiaj możliwość polegania na najbliższych. Dowiedzieli się, co znaczy prawdziwa przyjaźń i dlaczego warto być dobrym dla zwierząt. Z treści spektaklu wynika niezwykłe przesłanie stawiające na pierwszym miejscu takie wartości, jak: dobroć, sprawiedliwość, lojalność, rodzina, poszanowanie godności ludzkiej czy życie w harmonii z otaczającą przyrodą . Uczniowie podziwiali niezwykle efektowne lalki teatralne, które towarzyszyły niektórym postaciom. Spektakl ubarwiły wesołe piosenki i efekty świetlne. Dzieci poznały zasady prawidłowego zachowania się w Teatrze.

      Słodkie uśmiechy, radosne opowieści oraz gromkie brawa po spektaklu są z pewnością dowodem na to, że wycieczkę można uznać za udaną.

     • „POZNAJEMY KULTURY KONTYNENTÓW”

     • Tym razem zawitaliśmy do Ameryki Północnej.

      Uczniowie wspólnie zlokalizowali na mapie Amerykę Północną i wymieniali kraje, które znajdują się na tym kontynencie. Odnaleźli także kontur omawianego kontynentu i przykleili na naszej specjalnej mapie.

      Dowiedzieliśmy się, że to kontynent pełen różnorodności i przeciwności – z jednej strony duże, nowoczesne miasta, z drugiej natomiast – szczyty górskie, dzika przyroda i bogactwa naturalne.  Ludność kontynentu jest także bardzo zróżnicowana pod względem etnicznym.

      Poznaliśmy zwierzęta żyjące w Ameryce Północnej. Dowiedzieliśmy się także, że to właśnie na tym kontynencie znajduje się najwięcej parków narodowych i rezerwatów przyrody, bo szczególną uwagę przykłada się do ochrony środowiska naturalnego.

      Podczas zajęć uczniowie wysłuchali faktów i ciekawostek o kulturze Indian.

      Poznaliśmy również historię powstania nazwy „Indianie” oraz dlaczego nie powinniśmy tak mówić.

      Odnaleźliśmy miejsce na mapie, gdzie dopłynął Krzysztof Kolumb oraz gdzie myślał, że dopłynął. Ludzie w Europie nie wiedzieli wtedy o tym, że istnieją Ameryki! To właśnie dlatego mówimy, że odkrył je właśnie Kolumb.

      Krótkie opowiadania Sylwestra Przybyły przeniosły dzieci w świat legend i wierzeń indiańskich.

      Dowiedzieliśmy się, jak Indianie żyli dawniej, a jak żyją dziś. Jakie są ich zwyczaje, jak powstają ich zaskakujące imiona oraz jakiej słuchają muzyki oraz, gdzie mieszkają.

      Po wysłuchaniu utworu Edyty Górniak, pt. „Kolorowy wiatr”, uczniowie bardzo aktywnie dyskutowali na temat odmiennych sposobów postrzegania świata przez różne nacje i narodowości.

      Na koniec, każdy z uczestników wykonał swój własny indiański pióropusz.

       

      Prowadząca

      p. Marlena Radojewska-Pechta