W tym roku szkolnym egzamin na kartę rowerową przebiegał dwuetapowo. Nauczyciele techniki przygotowali plan i przeprowadzili całe przedsięwzięcie do bezpiecznego końca. Prawie 70 uczniów naszej szkoły odebrało wraz ze świadectwem szkolnym ważny dokument. Historia karty rowerowej w Polsce sięga 1962 roku. Karta wymagana jest od osób niepełnoletnich pomiędzy 10 a 18 rokiem życia i z założenia gwarantuje podstawową znajomość przepisów ruchu, niezbędną do bezpiecznego poruszania się po drogach. Warto wiedzieć, że jej brak może skutkować poważnymi kłopotami prawnymi w przypadku dowolnej kolizji na drodze. Niezależnie kto był sprawcą, karta zostanie przez policję sprawdzona na pewno. Wtedy należy się liczyć np. z problemami z uzyskaniem odszkodowania od ubezpieczyciela, a w skrajnym przypadku sprawą w sądzie rodzinnym w związku z dopuszczeniem dziecka do prowadzenia pojazdu bez uprawnień. Karta rowerowa wymaga jest na drogach publicznych – co oznacza, że również na chodniku, który jest częścią drogi publicznej. Co ważne, wbrew powszechnym przekonaniom, nie ma przepisu, który zwalniałby z obowiązku posiadania karty osobę niepełnoletnią, podróżującą w towarzystwie dorosłego opiekuna. Karta rowerowa wymaga jest od osób niepełnoletnich pomiędzy 10 a 18 rokiem życia korzystających z rowerów, hulajnóg elektrycznych i tzw. urządzeń transportu osobistego (UTO) – czyli innych pojazdów napędzanych silnikiem elektrycznym przeznaczonych do poruszania się jednej osoby na stojąco (deskorolki i longboardy elektryczne, segwaye, monocykle itp.).
Zajęcia dla uczniów przygotowujących się do ubiegania się o wydanie karty rowerowej prowadzili nauczyciele techniki w ciągu roku szkolnego.
Egzamin na kartę rowerową składa się z dwóch części:
1. teoretycznej;
2. praktycznej.
17 czerwca 2025 roku przeprowadzono część teoretyczną dla uczniów naszej szkoły. Pani Magdalena Ałaszewska przygotowała w aplikacji internetowej Microsoft Forms egzamin, gdzie przy użyciu przeglądarki internetowej wyniki egzaminu wyświetlały się w czasie rzeczywistym podczas ich przesyłania. Uczniowie zdawali tę część na komputerach.
23 czerwca 2025 roku odbył się egzamin praktyczny na szkolnym miasteczku rowerowym.
Z kartą rowerową uczniowie naszej szkoły mogą bezpieczniej zaczynać wakacje.
Od 23 do 26 czerwca 2025 r. w całej Polsce trwał Tydzień dla Bezpieczeństwa – ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna przygotowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwem Infrastruktury oraz NASK.
Uczniowie jeździli na nowym rowerze ufundowanym przez Radę Rodziców.