• NARODOWY DZIEŃ ŻYCIA

     • 24.03.2023r. w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach obchodziliśmy Narodowy Dzień Życia. To Święto obchodzone co roku 24 marca, zostało uchwalone przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dnia 27 sierpnia 2004 roku. Celem obchodów Narodowego Dnia Życia jest promowanie dobrych wzorców i budowanie pozytywnego klimatu wokół rodziny poprzez podejmowanie różnych działań i inicjatyw o charakterze prorodzinnym oraz okazja do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, a w szczególności ludzi najmniejszych najsłabszych i tych, którzy potrzebują pomocy od innych.

      „Celem święta jest wzbudzenie refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku do życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych i zdanych na pomoc innych.” - Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

      Działania jakie zostały podjęte to: prace uczniów wykonane podczas zajęć na lekcjach wiedzy o życiu w rodzinie poprowadzone przez panią Katarzynę Owczarek. Prace zostały wyeksponowane na tablicy wystawionej na korytarzu przy wejściu do szkoły.

      W ramach tego dnia przyznawane są Tulipany Narodowego Dnia Życia – to takie wyróżnienia dla osób, inicjatyw i instytucji zaangażowanych w działalność promującą rodzinę i wartości prorodzinne. W związku z tym nasi uczniowie wraz z nauczycielami: panią Eweliną Nowak i Agnieszką Kubiak wręczyli kwiaty pracownikom Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gorzkowicach za codzienną pracę, życzliwość, utrzymywanie pozytywnego klimatu wokół rodzin poprzez podejmowanie różnych działań i inicjatyw o charakterze prorodzinnym oraz budowanie szacunku do życia ludzkiego, a szczególnie ludzi najsłabszych, którzy potrzebują od nich pomocy.

     • Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

     • Z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy 24 Marca ustanowiony został Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Wybrana na dzień obchodów data -  24 marca, jest symboliczna. Tego dnia w 1944 roku dokonano egzekucji na rodzinie Ulmów. Niemiecka żandarmeria zamordowała wówczas Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię i sześcioro ich małoletnich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów: Gołdę Grünfeld, Leę Didner z córeczką oraz Saula Goldmana i jego czterech synów.  W 1995 r. Józefowi i Wiktorii nadano pośmiertnie tytuł Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. W 2010 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

      17 marca 2016 r. otwarte zostało w Markowej pierwsze w Polsce Muzeum Polaków Ratujących Żydów, które przyjęło ich imię. Trwa proces beatyfikacyjny całej rodziny. W tym dniu w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach zorganizowano wystawę poświęconą Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Następnie klasy ósme obejrzały specjalne filmy-reportaże dotyczące trudnej rzeczywistości wojennej w Polsce, uczennice klasy szóstej i ósmej przygotowały prezentację multimedialną z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych i sprzętu zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Wszystkie działania koordynowały panie: Anna Maria Dędek, Ewa Rakowska- Kister oraz Agnieszka Zyzik przy współpracy nauczycieli świetlicy szkolnej, pani Renaty Gnyp i Marleny Radojewskiej - Pechta.

     • GIEŁDA SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH W SZKOLE PODSTAWOWEJ W GORZKOWICACH

     • Zbliża się czas, kiedy uczniowie ósmych klas szkoły podstawowej muszą podjąć jedną z ważniejszych decyzji w swoim życiu, którą szkołę wybrać, by w niej kontynuować naukę. Większość młodych ludzi nie ma jeszcze sprecyzowanych planów na przyszłość. Nie wiedzą, gdzie chcą poznawać tajniki wybranego przez siebie zawodu. Ta decyzja nie należy do najłatwiejszych. Tuż przed ostatecznym wyborem warto poznać oferty szkół. Takie spotkania często pozwalają rozwiać wiele wątpliwości.

      W związku z tym Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach 23 marca 2023 roku zorganizowała giełdę. Na zaproszenie odpowiedziało 20 szkół  z powiatów: piotrkowskiego, radomszczańskiego i bełchatowskiego. Każda z nich zaprezentowała swoją ofertę edukacyjną. W części oficjalnej uczniowie klas VIII wysłuchali krótkich prezentacji każdej ze szkół. Następnie przy stoiskach mogli zapoznać się ze szczegółową ofertą placówki oraz porozmawiać z nauczycielami i uczniami, którzy zachęcali do podjęcia nauki w ich szkole. Podczas giełdy gościliśmy również uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krzemieniewicach. Zdjęcia zostały wykonane sprzętem zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

      Organizatorami przedsięwzięcia byli: Agnieszka Chycka, Magdalena Ałaszewska, Monika Jachimczak, Krystyna Miastkowska, Agnieszka Ziemba, Aneta Zawada, Małgorzata Szulc, Mariola Pielużek

      Zdjęcia: Mirosław Rzepecki

      Nagłośnienie: Marek Siewierski

      Organizatorzy dziękują dyrektorowi SP, wicedyrektorowi, nauczycielom za pomoc w sprawnym przeprowadzeniu giełdy.

      Szczególne podziękowania kierujemy do rodziców i uczniów, którzy przygotowali słodki poczęstunek dla gości.

     • ŚWIĘTO MATEMATYKI W NASZEJ SZKOLE

     • „Matematyka jest drzwiami i kluczem do nauki.“

                                       Roger Bacon

       

      Dzień Matematyki kierowany jest do wszystkich! Nawet tych , którzy myślą że jej nie lubią. 

      Zaproponowane w tym dniu przez nauczycieli matematyki zadania w szkole w Gorzkowicach nie wymagały wiedzy matematycznej – wystarczył otwarty umysł i chęć do zabawy matematyką.

      Rozwiązywanie zadań  i łamigłówek matematycznych miało sprawić uczniom przyjemność, a nie być kolejnym testem.

      W popularyzowanie i celebrowanie Dnia Matematyki włączyli się wszyscy uczniowie naszej szkoły.

      Uczniowie klas 1- 3 rozwiązywali quiz matematyczny przygotowany przez starszych kolegów. Odpowiadali na pytania dotyczące m.in. obliczeń kalendarzowych, zegarowych, własności liczb i figur. Najmłodsi członkowie naszej społeczności uczniowskiej otrzymali kolorowanki z motywami matematycznymi.

      Uczniowie klas czwartych wzięli udział w konkursie plastycznym „Matematyka wokół nas”.

      Uczniów klas piątych w świat liczby Pi wprowadził prezentowany na lekcji matematyki film „ Ludolfina, tajemnicza liczba Pi”. Dowiedzieli się kto i kiedy ją odkrył oraz jak Ludolfina znalazła się w kosmosie. Rozwiązywali również rebusy matematyczne.

      Szóstoklasiści rywalizowali w turnieju „Zainwestuj w matematykę”. Zadania wiązały tematycznie matematykę z inwestycjami oraz przybliżały wiele pojęć dotyczących giełdy, spółek i indeksów giełdowych, kursów akcji oraz inflacji.  Największymi znawcami giełdy i inwestycji okazali się członkowie reprezentacji klasy 6c: Bartosz Foksowicz, Adam Trzebiński i Adam Merk.

      Wszystkie podjęte w szkole w Gorzkowicach inicjatywy związane z obchodami Dnia Matematyki miały pokazać uczniom jasną stronę nauki tego przedmiotu.

       

     • APEL STARSZEJ GRUPY WIEKOWEJ

     • 17 marca 2023 roku w hali sportowej szkoły Podstawowej w Gorzkowicach odbył się apel porządkowy starszej grupy wiekowej. Prowadząca apel zwrówciła szczególną uwagę uczniów na kulturę wypowiedzi oraz zachowanie na terenie szkoły. Ponadto przypomniała o najbliższych wydarzeniach, m.in. o organizowanej na terenie naszej szkoły "Giełdzie szkół", gdzie zarówno ósmoklasisci, jak i ich rodzice będa mogli zapoznać się ofertą szkół ponadpodstawowych. Ponadto prowadząca wspomniała również o organizowanych rekolekcjach wielkopostnych i sposobie udziału uczniów w tym wydarzeniu religijnym.

     • KONKURS PLASTYCZNY "DROGI DO WOLNOŚCI" KLASY 1-3

     • Uczniowie z klas 1-3 Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach wzięli udział w konkursie plastycznym  „Drogi do wolności”, którego organizatorem jest Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim. Zadaniem uczniów było wykonanie pracy plastycznej, nawiązującej do 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. 

      Celem konkursu było włączenie się w obchody 160  rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, kształtowanie  postaw patriotycznych i świadomości narodowej wśród dzieci oraz rozwijanie umiejętności plastycznych.
       

      Uczestnicy konkursu:

      1. Zuzanna Tomala klasa 2c
      2. Aleksander Kłys, klasa 2c
      3. Paweł Chmielewski, klasa 2a
      4. Halina Łatacz, klasa 2a
      5. Joanna Kowalczyk, klasa 2a
      6. Michalina Mucha, klasa 3a
      7. Dominika Skrobek, klasa 3b.

      Opiekun: p. Aneta Krawczyk

     • WYCIECZKA DO KINA – KLASA 7a

     • 13 marca 2023r. uczniowie klasy 7a Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach wybrali się do kina Helios w Bełchatowie na film „Comedy Queen.”

      Film przedstawia historię  trzynastoletniej Saszy, której mama po długich zmaganiach z depresją popełniła samobójstwo. Dziewczynka sporządza więc listę zadań, których realizacja ma jej pomóc zapomnieć o bólu i nie skończyć tak jak mama. Po pierwsze, zetnie włosy, by jej nie przypominać. Po drugie, nie będzie nic czytać, bo mama czytała za dużo. Po trzecie, nie będzie płakać, bo mama ciągle płakała. Po czwarte, nie będzie się opiekować żadną żywą istotą, bo to zbyt duża odpowiedzialność i można tę istotę skrzywdzić. Wreszcie, po piąte, zostanie komiczką, comedy queen, królową stand-upu – i tym samym sprawi, że jej tata po raz pierwszy od śmierci mamy zacznie się śmiać.

      Film opowiada o radzeniu sobie z bólem i cierpieniem, dojrzewaniu bez upiększeń, depresji i godzeniu się ze stratą. Uczy wrażliwości oraz empatii, względem tych, którzy przeżywają trudne chwile.

      Opiekę nad uczniami pełniły p. Maria Czabańska i p. Aleksandra Pawelec.

     • WYCIECZKA DO KINA HELIOS – KLASY 2 A i 2 C

     • 15 marca 2023 roku uczniowie klasy 2a i 2 c  Szkoły Podstawowej  w Gorzkowicach wybrali się do kina Helios w Piotrkowie Trybunalskim na film „Szczęście Mikołajka”.

      Główny bohater filmu „Szczęście Mikołajka” próbował udzielić odpowiedzi: „Skąd się bierze radość?”. Zabrał nas w podróż do swojego zwariowanego świata pełnego humoru i ciepła oraz niekończących się przygód. To właśnie jego ciekawość, pewnego dnia kazała mu zakraść się do pracowni swoich twór­ców Renégo Goscinnego i Jean-Jacques’a Sempégo, którzy opowiedzieli mu o swojej przyjaźni, dzieciństwie i o tym jak pewnego dnia go wymyślili. Jest to opowieść  o życiowej mądrości, sile przyjaźni, potędze wyobraźni i o tym, jak znaleźć niewyczerpane źródło radości życia. Wyjazd do kina tym bardziej był wspaniałym i wzruszającym przeżyciem, gdyż spotkaliśmy się  z naszą  Hanią,  która obecnie  nie może uczęszczać do szkoły z powodów zdrowotnych. Radość ze wspólnego spotkania – niespodzianki była wielka. Dzieci z jej klasy, wręczyły koleżance symboliczną maskotkę,z życzeniami dużo… dużo zdrówka od wszystkich. Chcieliśmy też podziękować za miłe przyjęcie w kinie Helios, gdzie Hania otrzymała prezent od przedstawiciela kina, który również Hani sprawił wiele radości. Wszyscy wrócili z kina wzruszeni i zadowoleni z obejrzanego filmu i spotkania z koleżanką i jej mamą.

      Opiekę nad uczniami pełniły: P. Marzena Gorzędowska, P. Aneta Krawczyk i P. Maria Kurzawska.

     • KONKURS PLASTYCZNY "DROGI DO WOLNOŚCI"

     • Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach wzięli udział w konkursie plastycznym „Drogi do wolności”. Organizatorem jest Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim


      Celem konkursu było:

      1. Kształtowanie postaw patriotycznych i świadomości narodowej wśród dzieci.

      2. Włączenie się w obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

      3. Rozwijanie wyobraźni oraz umiejętności wypowiedzi artystycznej poprzez stosowanie różnorodnych technik plastycznych.

      4. Zachęcanie dzieci do twórczej aktywności oraz rozwijania literackich zainteresowań.

      Uczestnicy konkursu:

      1. Kamil Gozdek kl. 6c
      2. Kacper Rumik kl. 5a
      3. Oliwia Lasek kl.6a
      4. Filip Lasek kl. 1c
     • Z KALIGRAFIĄ NA CO DZIEŃ…

     • Z kaligrafią na co dzień…

      Kaligrafia to sztuka pięknego, starannego pisania. Słowo to jest połączeniem dwóch greckich wyrazów – kalus („piękny” lub „dobry”) oraz gráfin („pisanie”, „opisywanie”, „przedstawianie”, „malowanie”).

      To właśnie literami malowali piękne obrazy uczniowie, którzy przystąpili do konkursu zorganizowanego przez Centrum Edukacji Humanistycznej „Logos”. Ich zadaniem było przepisanie wydrukowanych tekstów literackich za pomocą ołówka, długopisu, pióra lub pisaka kaligraficznego. Do rywalizacji zgłosiło się 16 uczniów z klas: IV b, IV c, V a , VI c, VII a, VIII c, VIII d.

      Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 1 czerwca 2023r. Trzymamy kciuki!

     • WYCIECZKA DO KINA

     • Dnia 6 marca 2023r. uczniowie klas czwartych Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach, wybrali się do kina Helios w Bełchatowie na seans filmowy pt. „Pimi w Krainie Tygrysów”. To film nakręcony dla dzieci z uwzględnieniem ich percepcji, potrzeb i zainteresowań. Fabuła  wzbudza  empatię u młodego odbiorcy i wywołuje pozytywne wrażenia  niezwykłymi kadrami egzotycznej fauny. 

      Ekranizacja przedstawia historię chłopca, który ucieka z sierocińca i na swojej drodze spotyka ścigane przez kłusowników tygrysiątko Pimi. Fabuła nie jest ani łzawa, ani przesłodzona. Prowadzi widza przez różnorodne kultury Indii i Nepalu, pokazując ich mieszkańców, wierzenia czy zwyczaje z szacunkiem, lecz bez zachodniego przesadnego upiększania, z wyczuciem tak ważnym przy wprowadzaniu dzieci w bogactwo nieznanego im dotąd świata odległych kultur. Imponujące krajobrazy towarzyszą w tej podróży praktycznie od początku do końca. I chociaż w momentami nie brakuje dramatycznych scen, akcja jest wyważona i nie przeraża małych widzów, dostarczając dokładnie tyle emocji, ile trzeba.

      Opiekę podczas wyjazdu sprawowały: p. Magdalena Ałaszewska, p. Renata Kluczyńska-Musiał, p. Małgorzata Szulc i p. Małgorzata Woźniak.

     • UCZNIOWIE KLASY VI C UCZĄ SIĘ UDZIELAĆ PIERWSZEJ POMOCY

     • W Szkole Podstawowej w Gorzkowicach, uczniowie klasy VI c  uczestniczyli w warsztatach ratowniczych, które miały na celu przygotować uczniów do udzielania  pierwszej pomocy przedmedycznej, czyli do momentu przyjazdu lekarza bądź ratownika medycznego.

      Uczniowie poznali procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia. Obserwowali czynności ratownicze w czasie zasłabnięć, zranień, złamań, oparzeń czy krwotoków z nosa. Mieli także okazję przećwiczyć układanie poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej. Uczniowie utrwalali poznane już wcześniej numery alarmowe: 112, 999, 998, 997. Warsztaty przeprowadziła pielęgniarka z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie- p. Emilia Pietras.

     • WYCIECZKA DO KINA HELIOS - KLASY 3A I 3C - SP GORZKOWICE

     • 9 marca 2023r. uczniowie klasy 3a i 3c Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach wybrali się do kina Helios w Piotrkowie Tryb. na film pt. „Pimi z krainy tygrysów”.

      Historia głównego bohatera Balmani jest bardzo interesująca. Pewnej nocy osierocony chłopiec ratuje małego tygryska przed bezlitosnymi kłusownikami. Udaje im się uciec i wyruszają w długą i niebezpieczną podróż do odległego sanktuariumgdzie, jak wierzy chłopiec będą bezpieczni. W trakcie wędrówki między Balmanim i młodym tygryskiem Pimi rodzi się niezwykła więź. Będą musieli wspólnie przebyć setki mil i przetrwać ekstremalne wyzwania, aby dotrzeć do nowego, bezpiecznego domu. Poruszając się po Himalajach przeżywają jedną z największych przygód życia.

      To piękna epicka opowieść, która porusza również jedną z najważniejszych kwestii naszych czasów-problem ochrony przyrody i gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem, a szczególnie tygrysów.

      Wszystkich oglądających film poruszyła wielka determinacjai wytrwałośćchłopca, która przyczyniła się doosiągnięcia zamierzonego przez niego celu.

      Opiekę nad uczniami pełniły: P. Lidia Stanios, P. Anna Stankiewicz i P. Małgorzata Rawicka.

      Dzieci wróciły zadowolone i pełne wrażeń.

     • PROJEKT ZDROWO JEM - WIĘCEJ WIEM - FORUM DLA RODZICÓW I LEKCJA PIERWSZA STAWIAM NA ŚNIADANIE

     • Uczniowie z klasy 2c Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach, których wychowawcą jest p. Aneta Krawczyk przystąpili do realizacji wiosennego etapu projektu edukacyjnego: „Zdrowo jem, więcej wiem”. Projekt ten,  honorowym patronatem objęła  Małżonka Prezydenta RP, Agata Kornhauser-Duda.

      Głównym celem projektu jest  wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu  i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej.

      Od sposobu odżywiania zależy prawidłowy rozwój dzieci, ich sprawność intelektualna i fizyczna. Organizmy dzieci w wieku szkolnym wymagają wartościowych i prawidłowo skomponowanych posiłków.

      Radosne Witaminki – bo taką nazwę przyjął zespół -  podczas pierwszej  lekcji "Stawiam na śniadanie", poznały rolę śniadania – pierwszego i podstawowego posiłku w ciągu dnia oraz zależności między właściwym odżywianiem, a osiąganiem sukcesów w szkole.

      Uczniowie prezentowali w formie plastycznej swoje pierwsze i drugie śniadanie. Zadanie „Stawiam na śniadanie – moje śniadanie” wykonali wcześniej w domu. Porównywali zgodność swojego sposobu żywienia z prawidłowym odżywianiem. W większości przypadków dochodzili do wniosku, że w ich diecie pojawiają się zdrowe i urozmaicone produkty.

      Podsumowaniem zdobytych wiadomości były kulinarne zajęcia praktyczne- pierwsze i drugie śniadanie. Drugoklasiści wykonali pożywne musli składające się z jogurtu, świeżych i suszonych owoców oraz różnego rodzaju płatków. Dopełnieniem wartościowego śniadania były kolorowe kanapki z różnymi dodatkami.

      W realizacji projektu wzięli udział również rodzice, od których zależy całokształt stylu życia rodziny. Podczas spotkania z rodzicami Pani Aneta Krawczyk zorganizowała „Forum zdrowia dla rodziców”. Przeprowadziła krótką prelekcję oraz przekazała materiały edukacyjne dotyczące zdrowego odżywiania, roli pierwszego i drugiego śniadania oraz regularnej aktywności fizycznej. Zachęciła również rodziców do pomocy dzieciom w wypełnianiu kart pracy oraz do wspierania ich przy realizacji przewidzianych zadań.

      Zdobyta wiedza ma przyczynić się do uczenia dzieci odpowiedzialności za własne zdrowie oraz wyrobienia odpowiednich nawyków żywieniowych.

     • „POZNAJEMY KULTURY KONTYNENTÓW”

     • Podczas naszej kolejnej podróżyodwiedziliśmy kontynent, który jest jednocześnie państwem. Otoczona wodą Australia jest najmniejszym z kontynentów, krajem bogatym kulturowo i ekonomicznie. Australia - dom skocznych kangurów, sympatycznych koali i wielu innych ciekawych gatunków zwierząt.

      Australia jest jednym z najbardziej różnorodnych pod względem przyrody, kontynentów.

      Dwie trzecie kontynentu to pustynia, a panujący tu klimat jest ciepły o wysokiej wilgotności. Ze względu na oddalenie od innych rejonów świata, w Australii znajdziemy najwięcej gatunków zwierząt endemicznych, występujących tylko tutaj, jak koala, kangury torbacze, ptaki nieloty kiwi czy dzikie psy dingo.

      Roślinność obejmuje prawie 7 milionów kilometrów kwadratowych, czyli 91% powierzchni Australii.

      Większość egzotycznej flory i fauny Australii nie można znaleźć nigdzie indziej na świecie.

      Rdzennymi mieszkańcami Australii są Aborygeni. Są oni bardzo związani z naturą – dbają o przyrodę i nigdy nie chcą szkodzić Matce-Ziemii. Dawniej wędrowali przez kontynent, przemieszczając się z miejsca na miejsce. Nie mają odrębnego państwa, ale mają swoją plemienną flagę wiele pięknych tradycji.

      Po obejrzeniu ciekawej prezentacji, uczniowie zlokalizowali na mapie świata Australię oraz odnaleźli kontur tegoż kontynentu i przykleili na naszej specjalnej mapie. Mogli również sprawdzić swoje wiadomości, rozwiązując różnorakie quizy i zagadki związane tematycznie z omawianym kontynentem. Zajęcia uatrakcyjniła zabawa ruchowa z piłką, nawiązująca do różnic czasowych między Australią, a Polską. Didgeridoo to instrument dęty australijskich Aborygenów opisywany często jako naturalna drewniana trąbka. Idąc za przykładem również wykonaliśmy swoje własne instrumenty muzyczne.

       

      Prowadzące:

      p. Małgorzata Kaniowska

      p. Marlena Radojewska-Pechta

     • DZIEŃ KOBIET W SZKOLE PODSTAWOWEJ W GORZKOWICACH

     • Międzynarodowy Dzień Kobiet jest obchodzony w wielu państwach całego świata. Tego dnia uznawane są zasługi wszystkich kobiet bez względu na podziały narodowościowe, etniczne, językowe, kulturowe, gospodarcze czy polityczne. Jest to okazja, by spojrzeć wstecz na zmagania i dokonania z przeszłości, a co ważniejsze, by spojrzeć w przyszłość i zwrócić uwagę na niewykorzystany potencjał oraz możliwości, jakie otwierają się przed następnymi pokoleniami kobiet.

      W środę, 8 marca również w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Kobiet. Z tej okazji wszystkie Panie pracujące w szkole otrzymały symboliczny kwiatek od przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego. Odbył się kiermasz kwiatów i słodkości zorganizowany przez Szkolne Koło Caritas, Szkolne Koło Wolontariatu i Samorząd Uczniowski.

      Niespodzianką dla dziewcząt był przygotowany wcześniej, specjalnie na tę okoliczność kącik fotograficzny. Uczennice mogły skorzystać z fotoramki i ścianki fotograficznej pozując z koleżankami lub kolegami do pamiątkowych zdjęć. Kącik  cieszył się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród żeńskiej części szkolnej społeczności.

      Mamy nadzieję, że dla wszystkich Pań, tych małych i tych dorosłych, był to miły dzień.

      Zdjęcia zostały wykonane aparatem fotograficznym z programu #LaboratoriaPrzyszłości.

     • EUROPEJSKI DZIEŃ LOGOPEDY

     • 6 marca we wszystkich krajach Unii Europejskiej obchodzony jest „Europejski Dzień Logopedy”. W naszej szkole również uczciliśmy ten dzień. Obchody rozpoczęły się od akcji „Logopedyczne igraszki słowne”, która odbywała się 7 marca 2023 r. w czasie przerw międzylekcyjnych. Wolontariusze przechadzali się po korytarzach naszej szkoły serwując wszystkim chętnym możliwość sprawdzenia poprawności wymowy, motywowali uczniów do pracy logopedycznej w domu oraz zdobycia małego co nieco. Uczniowie mieli również okazję wykonywać liczne ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny, ćwiczenia oddechowe i fonacyjne służące wydłużaniu fazy wydechowej. Kolejnym etapem obchodów  było ogłoszenie konkursów logopedycznych.

      Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się i chętnie uczestniczyli w obchodach tego święta oraz Radzie Rodziców za wsparcie akcji.

      p. Marlena Radojewska-Pechta

      p. Magdalena Fila

     • LUTOWANIE NA FIZYCE #LaboratoriaPrzyszłości

     • Podczas poniedziałkowej lekcji fizyki uczennice klasy 8b zapoznały się z zasadą działania stacji lutowniczej HotAir oraz podjęły swoje pierwsze próby lutowania. Urządzenie zostało zakupione w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości. Mimo początkowych obaw dziewczyny poradziły sobie wyśmienicie. Na pewno jeszcze kiedyś powtórzymy nasze zmagania z tym urządzeniem.

     • APEL KLAS 1-3 DOTYCZĄCY BEZPIECZEŃSTWA W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. HENRYKA SIENKIEWICZA W GORZKOWICACH

     • 1 marca 2023r. w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach odbył się apel młodszej grupy wiekowej klas 1-3. Dotyczył on bezpieczeństwa na terenie szkoły oraz w drodze do i ze szkoły.

      Opiekunka Samorządu Uczniowskiego p. Aneta Krawczyk przypomniała uczniom podstawowe zasady funkcjonowania na terenie placówki, zachowania podczas przerw na korytarzach szkolnych i w toaletach oraz w czasie robienia zakupów w sklepiku szkolnym. Została również poruszona sprawa poszanowania mienia szkolnego i dbałości o czystość otoczenia. Uczniowie zostali poinformowani o konsekwencjach wynikających z nieprawidłowego zachowania.

      Na koniec opiekunka ogłosiła akcję zbierania karmy dla zwierząt ze schroniska oraz zachęciła do udziału w konkursach szkolnych i pozaszkolnych oraz kolejnych akcjach charytatywnych.

     • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POMOCY POTRZEBUJĄCYM

     • Dzień zwyczajny a jednak nadzwyczajny, 23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym.

      Często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele osób, które mijamy na co dzień potrzebuje pomocy. Nie zawsze chodzi o wsparcie materialne ale o dobre słowo czy gest.
      Ile razy idąc na zakupy do marketu widzimy osoby proszące o drobny datek do puszki. Jeśli osoba kwestująca ma jakąkolwiek plakietkę jeszcze się zastanowimy. Gorzej jest w przypadku osób, które są bezdomne lub na skraju ubóstwa i z garnuszkiem w ręku na kolanach proszą do przysłowiowy grosz.

      Zapala się wówczas w naszych głowach żaróweczka – czego Ci ludzie od nas chcą?, Na co przeznaczą pieniądze? Czy na jedzenie a może na alkohol?
      Może wystarczy podejść i podarować choćby skromną bułkę i parówkę – dając w ten sposób pierwszy posiłek tego dnia tej osobie.

      Nigdy nie wiadomo co to za człowiek i jaka jest jego historia – a los bywa przewrotny i często niesprawiedliwy. Przez cały rok można wspierać akcje humanitarne, zbierające pieniądze dla najbardziej potrzebujących mieszkańców Afryki gdzie głód i bieda depcze po piętach. Gdzie brak wody i pożywienia robi spustoszenie w ludności.
      Najbardziej poszkodowane są dzieci, które umierają na rękach swych matek, wyniszczone ciężkimi chorobami – na które brak leków, bo i skąd je brać skoro do najbliższego szpitala z pustynnych wiosek są tysiące kilometrów.
      W Polsce najbardziej znane są takie akcje jak: WOŚP, Caritas, Polski Czerwony Krzyż – które pomagają najbardziej potrzebującym. Ile razy jest tak, że omija się osoby z własnych rodzin szerokim łukiem. Zero zrozumienia, szacunku czy życzliwości. Matki, ojcowie zapadają na ciężkie choroby a dzieci odwracają się plecami. Nie trzeba wiele miłe słowo, gest – a życie staje się prostsze. Pomocnym należy być nie tylko jednego dnia lecz zawsze kiedy widzimy osobę potrzebującą.

      Zacznijmy od samych siebie bo nie wiadomo kiedy my będziemy potrzebować pomocy.

      W związku z obchodzonymi świętami w naszej szkole została zorganizowana zbiórka produktów higienicznych m.in.: ręczników papierowych, chusteczek nawilżonych i zwykłych, papieru toaletowego.

      W akcji wzięły udział wszystkie klasy w naszej szkole za co uczniom, ich rodzicom i nauczycielom serdecznie DZIĘKUJEMY !!!

      Wszystkie zebrane produkty będą dostarczone do pogotowia opiekuńczego w Piotrkowie Tryb.

      W akcji czynny udział wzięli uczniowie z klasy 7a: Julia Wrzesińska, Patrycja Suszyńska i OliwierRyszka. Uczniowie dokumentowali działania wykonując zdjęcia aparatem fotograficznym z programu #Laboratoria Przyszłości.