• KOLEJNE ZAJĘCIA Z INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ ZA NAMI - „POZNAJEMY AMERYKĘ POŁUDNIOWĄ”

     • W styczniu podczas naszych podróży poznaliśmy kolejny kontynent – Amerykę Południową.

      W poznawaniu tego odległego kontynentu niezwykle przydatne okazały się prezentacje multimedialne oraz książki przyrodnicze.

      Dzieci poznały kulturę Ameryki Południowej, położenie geograficzne - w tym m.in. jakie oblewają ją oceany, jakim językiem posługują się jej mieszkańcy oraz jaką mają walutę, klimat , a także florę i faunę.

      Wspólnie wskazaliśmy omawiany kontynent na mapie świata oraz przykleiliśmy jego kontury. Odnaleźliśmy miejsce położenia Brazylii – największego państwa w Ameryce Południowej, które bardzo mocno związane jest z piłką nożną. Na specjalnych makietach sami stoczyliśmy kilka pojedynków sprawnościowych za przykładem gospodarzy. Uczniowie poznali również miasto Brazylii – Rio de Janeiro. Największą ciekawostką był Karnawał w Rio de Janeiro - największe święto ludowe w Brazylii, obchodzone na cztery dni przed Popielcem. Oglądając występy, dzieci były zachwycone barwnymi strojami i muzyką.

      Dzieci zainspirowane opowieściami o kulturze i kolorach nowo poznanego kontynentu poczyniły przygotowania do karnawału tworząc własnoręcznie maski karnawałowe. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem i przebiegły w miłej atmosferze.

       

      Małgorzata Kaniowska

      Marlena Radojewska-Pechta

     • DZIEŃ BABCI I DZIADKA W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

     • W związku ze zbliżającym się świętem Dnia Babci i Dziadka w dniu dzisiejszym rozmawialiśmy w świetlicy Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach na temat ich święta. Uczniowie opowiadali o wyjątkowej więzi, jaka łączy ich z najbliższymi członkami rodziny. Podkreślali ogromne znaczenie miłości i troskliwości, którymi są obdarzani przez Babcie i Dziadków. Uczniowie bardzo doceniają czas spędzony z nimi oraz to, że zawsze mogą na nich liczyć. Podczas zajęć uczniowie wykonali piękne laurki i kolorowali tematyczne malowanki.

      Z okazji zbliżającego się święta, życzymy wszystkim Babciom i Dziadkom dużo zdrowia, szczęścia oraz radości ze swoich wnucząt i spędzanego razem z nimi czasu!

     • ZAPROSZENIE NA BAL

     • W związku z mającym się odbyć Balem Charytatywnym dla Naszej Kochanej Hani, w dniu 18 lutego 2023r. w Domu Kultury w Gorzkowicach, uczniowie wraz z nauczycielami świetlicy szkolnej przy Szkole Podstawowej w Gorzkowicach im. H. Sienkiewicza z wielkim zaangażowaniem własnoręcznie wykonali zaproszenia karnawałowe dla osób, które zaszczycą swoją obecnością Bal Dobroczynny.

     • BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE – APELE MŁODSZEJ I STARSZEJ GRUPY WIEKOWEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. H. SIENKIEWICZA W GORZKOWICACH

     • ​​​​​

      ​​​"Czas ferii zimowych to fajna zabawa.
      Kto bezpiecznie się bawi,
      w kłopoty nie wpada!"

       

      Drodzy Uczniowie!

      W tym roku szkolnym ferie rozpoczynają się 16 stycznia i potrwają do 27 stycznia.

      Życzymy Wam wspaniałego i przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku zimowego. Pamiętajcie, że ferie to czas, aby odpocząć od szkoły i obowiązków z nią związanych. Powinny być czasem wyjątkowym, w głównej mierze ukierunkowanym na odpoczynek i przyjemności, ale ograniczonym normami i granicami, które towarzyszą Wam każdego dnia, takimi, jak np. obowiązki domowe:). Odpoczywajcie, cieszcie się kontaktami z bliskimi, jednak zawsze dbajcie o bezpieczeństwo swoje oraz osób towarzyszących i nie podejmujcie działań zagrażających życiu lub zdrowiu.


      Mamy nadzieję, że zasady bezpiecznego zachowania się podczas zabaw zimowych, o których przypominał podczas apelu zaproszony gość – funkcjonariusz Komisariatu Policji w Gorzkowicach aspirant sztabowy p. Krzysztof Kaczmarek, będą doskonałym kierunkowskazem gwarantującym bezpieczne spędzenie ferii zimowych:


      Do uprawiania sportów zimowych wybieraj tylko bezpieczne miejsca!

      Podczas uprawiania sportów zimowych dbaj o bezpieczeństwo własne i innych!

      Wychodząc na dwór pamiętaj o właściwym ubraniu!

      W momencie, gdy wyczujesz, że twoje ubranie jest mokre, udaj się do domu, by je zmienić na suche!

      W czasie zabaw śnieżkami nie wybieraj za cel ludzi, zwierząt, ani żadnych szklanych przedmiotów!

      Pod żadnym pozorem nie wchodź na zamarznięte zbiorniki wodne!

      Spędzając ferie w domu, pamiętaj o bezpiecznym posługiwaniu się urządzeniami elektrycznymi!

      W czasie ferii nie spędzaj zbyt dużo czasu przed telewizorem, komputerem!

      W czasie korzystania z internetu pamiętaj, że nie każdy nowo poznany kolega ma zawsze dobre zamiary w stosunku do Ciebie!

      Zbyt długie siedzenie przed komputerem nie jest zdrowe dla Twoich oczu!

      W kontaktach z obcymi pamiętaj o swoim bezpieczeństwie!

      Jeśli jesteś sam w domu, nie otwieraj drzwi obcym!

      Pamiętaj o telefonach alarmowych:

      ● 997 – Policja

      ● 998 – Straż

      ● 999 – Pogotowie

      ● 112 – nr alarmowy używany w UE

      Pamiętaj o zdrowym odżywianiu, owoce i warzywa zawierają dużo witamin przydatnych w zimne dni!

      Przypominając zasady dotyczące bezpiecznego spędzania wolnego czasu, nauczyciele prowadzący apele przekazali uczniom bieżące informacje, m.in. na temat zachowania na terenie szkoły, kultury osobistej, zagrożeń płynących ze spożywania napojów energetyzujących, a także organizowanej po feriach zabawie choinkowej. Społeczność szkolna została również poinformowana o Charytatywnym Koncercie Noworocznym „Dobro powraca, otwórzcie serca dla Hani”, który odbędzie się w hali sportowej naszej szkoły w dniu 14 stycznia 2023r.

      Dyrekcja oraz nauczyciele życzą wszystkim uczniom wspaniałego i bezpiecznego wypoczynku!

     • OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY

     • Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach wzięli udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Zmiana diety dla planety” organizowanym przez Federację Polskich Banków Żywności oraz Lidl Polska.

      Celem konkursu jest przygotowanie plakatu - pracy plastycznej zachęcającej do stosowania diety planetarnej, przedstawiającej jej korzyści dla zdrowia człowieka i planety lub zasad diety planetarnej.

      Prace plastyczne wykonali:

      1. Julia Janicka kl.3a
      2. Joanna Kowalczyk kl.2a
      3. Oliwia Szmidt kl.2a
      4. Oskar Koryciński kl.3a
      5. Julia Nowak kl.3a
      6. Zuzanna Krupa kl.3a

      Zuzanna Woźniak kl.3a

     • FILHARMONIA

     • Nikt z nas nie pomyślał, że w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach nadal będzie tak świątecznie i klimatycznie. W podróż wigilijnych wspomnień zabrali nas artyści czwartkowej filharmonii. Uczniowie mieli okazję posłuchać pastorałek i kolęd, a także sprawdzić swoją wiedzę odnośnie Świąt Bożego Narodzenia. Nie możemy doczekać się następnego spotkania. 

     • PODZIĘKOWANIA

     • „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat. (Janusz Korczak)

      Uczniowie świetlicy Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach serdecznie dziękują Dyrekcji, Pracownikom i Pensjonariuszom Domu Pomocy Społecznej „Przystań” we Wronikowie za przekazanie pięknego, świątecznego upominku oraz pysznych słodkości.

      Opiekunowie świetlicy szkolnej

     • SUKCESY MUZYCZNE UCZNIA KLASY PIERWSZEJ - JULIANA ŁOJKA

     • Julian Łojek - obecnie uczeń klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach oraz uczeń klasy drugiej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Grażyny Bacewicz, klasa gitary, swoją przygodę ze śpiewem i piosenką rozpoczął uczęszczając do Artystycznego Przedszkola "Świat Bajek" Gorzkowice. Jako trzylatek, po raz pierwszy wziął udział w Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie. Właśnie tam, w Koninie, na deskach tamtejszego Domu Kultury rozpoczęła się jego podróż ze śpiewem. Wystąpił tam jako najmłodszy uczestnik z piosenką pt.  "Kotek Kłopotek". Przez kilka lat brał udział w licznych festiwalach i konkursach. Dziś, zaprzyjaźniony ze sceną, dumnie reprezentuje swoją szkołę podstawową i Gminę Gorzkowice. Ciężka praca połączona z wciąż rosnącą pasją pozwala mu sięgać coraz wyżej i dalej, a tym samym ma przyjemność reprezentować szkołę i gminę w festiwalach międzynarodowych, ogólnopolskich jak i lokalnych. Największy z festiwali, w jakim wziął udział, to "Culture Caravan - festival & contest" Wolin. W festiwalu tym wzięli udział reprezentanci 31 krajów, w czym samą  Polskę reprezentowało 55 miast, w tym Gorzkowice. Tutaj wywalczył trzecie miejsce  w kategorii Junior I. Następnym festiwalem, w którym  zajął trzecie miejsce w kategorii do lat 7 był XXIII Ogólnopolski Festiwal Dzieci i Młodzieży "Piosenki Jana Wojdaka" w Krakowie. Julek ma na swoim koncie wiele wyróżnień między innymi: Ogólnopolski Festiwal Dźwięki Wolności Gdynia 2022, Ogólnopolskim Festiwalu "Zimowe Granie" Gdynia 2022, Internetowy Konkurs "Zaśpiewane Jesienią" oraz Powiatowy Konkurs Piosenki Patriotycznej "Śpiewajmy dla Niepodległej" Łęki Szlacheckie. Należy przyznać, że to dość duże osiągnięcia. Przed nim kolejne lata pracy, kolejne festiwale i kolejne sukcesy.

     • PROGRAM DLA SZKÓŁ - KLASA 4A

     • Wszyscy uczniowie naszej klasy 4a Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach uczestniczą od września 2022 roku w – „Programie dla szkół”.  Głównym celem Programu jest nauczenie nas regularnego spożywania owoców, warzyw i produktów mlecznych. Ogromny wpływ na to co jemy mają nasze koleżanki i koledzy z klasy. W szkole spędzamy kilka godzin dziennie, a że jesteśmy bacznymi obserwatorami wiemy, co je nasz kolega z ławki, co super pachnie z ostatniego rzędu.

      Wspólne jedzenie w szkole drugiego śniadania oraz przykład koleżanek i kolegów to najlepsze sposoby na to, aby w prosty sposób wprowadzić pozytywne zmiany w codziennej diecie każdego z nas.

      Dzięki zajęciom edukacyjnym zorganizowanym przez wychowawcę naszej klasy uczymy się zasad zdrowego odżywiania, w szczególności poznaliśmy korzyści diety bogatej w owoce, warzywa i produkty mleczne. Tak, tak uczymy się! Każdy dorosły przecież wie, że to nie takie proste zmienić nawyki żywieniowe jednego dnia. Dowiedzieliśmy się również, jak postępować, aby nie marnować żywności.  Rocznie w Polsce marnujemy około 5 mln ton żywności i – co jest istotne – aż 60 proc. wynika z działalności samych konsumentów.  Aby uzmysłowić sobie skalę problemu, warto wiedzieć, że w każdej sekundzie w Polsce do kosza trafia ilość żywności równoważna 184 bochenkom chleba.  Pieczywo należy zresztą do najczęściej wyrzucanej żywności w Polsce, za nim zaś plasują się kolejno świeże owoce, warzywa, wędliny i napoje mleczne. Aby temu zapobiegać: planuj, przechowuj, przetwarzaj, podziel się.

      To tyle jeśli chodzi o teorię. W praktyce poszło nam jeszcze lepiej!

      „Bar sokowy” – to był nasz pomysł na zdrowe drugie śniadanie. Przygotowaliśmy sok jabłkowy i pomarańczowy. Jesteśmy świadomymi konsumentami i nie używamy jednorazowych naczyń. Każdy z nas przyniósł kubek, owoce, a niektórzy nawet fartuszki. Podzieliliśmy się na drużyny i przygotowaliśmy pomarańcze i jabłka do przeciśnięcia na sok. Oczywiście każdy z nas kilkakrotnie mył ręce – higiena przede wszystkim! Zgodnie stwierdziliśmy, że soki pierwsza klasa. Zaskoczyło nas to, że sok jabłkowy może mieć różne kolory w zależności od gatunku jabłka. Po degustacji posprzątaliśmy. Do osobnego worka wrzuciliśmy bioodpady. Jesteśmy zadowoleni, że wszystko się powiodło. Bardzo dziękujemy naszym rodzicom, którzy kupili nam produkty na sok. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z naszych zajęć edukacyjnych.

      Uczennice i uczniowie klasy 4a SP Gorzkowice

       

     • JASEŁKA

     •  

      „Gdy pierwsza gwiazdka zaświeci,

      siądziemy wszyscy przy stole,

      rodzice, krewni i dzieci.

      Zaczniemy od opłatka

      i życzeń dla każdego:

      zdrowia, radości, szczęścia,

      wszystkiego najlepszego.”

       

      To jeden z piękniejszych fragmentów Jasełek, które przygotowane zostały w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach. Wśród wigilijnych potraw, zapachu świerkowej choinki i udekorowanym stole, zasiądźmy wszyscy razem, wdzięczni za obecność najbliższych. Niech smutki i troski zastąpi radość z oczekiwania na narodziny Jezusa Chrystusa. W ten magiczny czas wprowadzili nas uczniowie najstarszych klas przedziału I – III, którzy z pełną powagą odwzorowali najważniejszy moment dla ludzkości – przyjście na świat małego Dzieciątka, które zbawia świat od ponad dwóch tysiącleci. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: Sekretarz Gminy Gorzkowice pani Iwona Kadir, Komendant Komisariatu Policji w Gorzkowicach pan Stanisław Kiełbik, Dyrektor Przedszkola Samorządowego pani Magdalena Rutka, Kierownik Samorządowego Klubu Dziecięcego pani Agnieszka Sobczyk, Proboszcz Parafii Gorzkowice ksiądz Ryszard Bryłka, Dyrektor Biblioteki Publicznej i Domu Kultury pani Małgorzata Gadecka, Zastępca Przewodniczącego Rady Rodziców pani Wioletta Alama oraz Sekretarz Rady Rodziców pani Anna Gawińska. Za przygotowanie przedstawienia serdeczne podziękowania ślemy wychowawcom klas trzecich: pani Annie Stankiewicz, pani Annie Szydziak, pani Lidii Stanios oraz pani Renacie Ziembie i pani Izabeli Jachimczak.

     • KARTKA OD ŚWIETLICZAKÓW

     • Świetliczaki ze Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach również w miesiącu grudniu pamiętały o pensjonariuszach z Domu Pomocy Społecznej „Przystań” we Wronikowie.

      Uczniowie wykonali kartkę, śliczny stroik świąteczny oraz przekazali Dyrekcji, Pracownikom i Pensjonariuszom życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

     • ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

     • 20 XII 2022 przedstawiciele społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach odwiedzili Urząd Gminy i złożyli świąteczne życzenia Panu Alojzemu Włodarczykowi, Wójtowi Gminy i pracownikom urzędu życząc:

      Wesołych świąt

      dużo uśmiechu,

      miłości, radości,

      szczęścia i wrażliwości.

     • ŚWIĄTECZNA AKCJA PCK

     • ,,Kto słodycze rozdaje świętym Mikołajem zostaje” – to motto corocznej akcji szkolnego koła PCK. Nieważne jaką będziesz niósł pomoc, ważne, że włożysz w nią swoje serce, a okazanie miłości i troski o drugiego człowieka przyniesie ci ogromną radość.

      Zgodnie z coroczną tradycją członkowieszkolnego koła PCK wraz z opiekunami przygotowali paczki dla najbardziej potrzebujących uczniów naszej szkoły. Oprócz tego własnoręcznie wykonali kartki świąteczne z życzeniami i słodkie serca z piernika, które podarowali dyrekcji, nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi naszej szkoły. Kartka z życzeniami i piernikowe serce powędrowało również do Wójta Gminy Gorzkowice.

      Cała akcja udała się dzięki ofiarności i ogromnemu zaangażowaniu społeczności szkolnej.

     • ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE OD SKW SZKOŁY PODSTAWOWEJ W GORZKOWICACH

     •  

      "Białe myśli lekkie jak puch

      niech anioł przywieje z nieba,

      otworzy skrzydłem nadziei

      i kolędę zaśpiewa.

      Bo dzisiaj jest piękny dzień,

      wszystko się rodzi na nowo,

      więc w blasku tajemnych Świąt

      żyj zdrowo i kolorowo."

       

      W tym magicznym okresie oczekiwania na narodziny Jezusa Chrystusa, Szkolne Koło Wolontariatu Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach życzy pięknych, radosnych, a przede wszystkim zdrowych Świąt Bożego Narodzenia. Kolęda przygotowana przez Wolontariuszy została nagrana za pomocą sprzętu, który został zakupiony do naszej szkoły w ramach programu Laboratoria Przyszłości, w celu rozwijania umiejętności uczniów na wielu płaszczyznach.

     • KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

     • Zapach aromatycznych pierników i ciast oraz świerkowych stroików przez wiele godzin rozchodził się po szkolnych korytarzach Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach. Szkolne Koło Wolontariatu, Szkolne Koło Caritas oraz Świetlica Szkolna zorganizowali kiermasz świąteczny, z którego dochód zostanie przeznaczony na cele statutowe szkoły. Serdecznie dziękujemy Wolontariuszom zajmującym się sprzedażą (Mateusz Pechta, Amelia Ziemba, Natalia Dąbrowska z klasy 8a oraz Anna Pieścik i Nikola Tarnowska z klasy 8c), a także wszystkim, którzy wsparli działania organizacji i w tym "napiętym" przedświątecznym czasie znaleźli chwilę, aby upiec wszystkie smakołyki czy przygotować stroiki (Maja Kowalczyk 8a, Nadia Matuszczyk 4a, Filip Matuszczyk 6c, Maja Pielużek 8b, Lena Pielużek 6a, Maja Jachimczak 3a, Viktoria Strzewiczek 7a, Amelia Orlik 6b, Mateusz Pechta 8a, Alicja Włóka 8a, Dominika Grzejszczak 8c, Igor Famulski 8b, Maja Sadura 5a, Adam Rakowiecki 2c, Dominika Banaszczyk 8d, Patryk Lipiński 3c, Jakub Sawikowski 3c, Hubert Jaros 8c, Franciszek Jarocki 8d, Zuzanna Famulska 3c, Daria Kubiak 8c, Julia Wrzesińska 7a, Szymon Szymczyk 6c). Nauczyciele odpowiedzialni za kiermasz: koordynator SKW p. Izabela Jachimczak, opiekun SK Caritas p. Grzegorz Bąbel oraz kierownik świetlicy i stołówki szkolnej p. Mariola Pielużek.

     • CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W GORZKOWICACH

     • Okres przed świętami Bożego Narodzenia to czas magiczny i prawdziwie piękny. Uczniowie klasy 7a,6a,6c w tym czasie uczestniczyli w pełnych uroku zajęciach muzycznych, na których nagrali melodie, które umilą czas oczekiwania na święta.

     • ŚWIĄTECZNY WYJAZD DO KINA

     • 14 grudnia uczniowie klasy 8a i 8b SP w Gorzkowicach uczestniczyli w wycieczce do Piotrkowa Trybunalskiego. Jej celem było obejrzenie filmu o tematyce świątecznej pt. „Święta inaczej” w kinie „Helios” oraz integracja zespołów klasowych.

      To polska komedia romantyczna zrealizowana przez twórców „Rodzinki.pl” i „Listów do M 4”, której bohaterką jest Ewa, perfekcyjna pani domu, kochająca święta Bożego Narodzenia. Szykuje się na nie już od wakacji. Jest przekonana, że nic nie może pójść źle, niezgodnie z jej planem. Niestety, bardzo się myli.

      Uczniowie wyszli z kina bardzo zadowoleni, gdyż ostatecznie dzięki sile tradycji bożonarodzeniowych wszystko kończy się dobrze.

      Atmosfera świąteczna udzieliła się uczniom również dzięki pięknym dekoracjom eksponowanym w galerii.

     • NAJPIĘKNIEJSZA KARTKA BOŻONARODZENIOWA WYBRANA! KONKURS SKW

     • Szkolne Koło Wolontariatu było organizatorem konkursu na najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową.

      Celem inicjatywy było:

      - kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia,

      - udział w przedsięwzięciu o charakterze charytatywnym,

      - rozwijanie kreatywności w podejściu do tematu.

      W konkursie plastycznym wzięło udział 15 uczniów.

      Komisja konkursowa  w składzie:

       - p. Magdalena Treścińska – Niemczyk,

       - p. Izabela Jachimczak,

       - p. Justyna Święcicka,

      przyznała pierwsze miejsce dla Mai Pielużek uczennicy klasy 8 b.

      Kartki zostaną wysłane do podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Łochyńsku, a także będą przedmiotem kiermaszu bożonarodzeniowego.

     • MAŁE PRZYJEMNOŚCI, CZYLI KOLEJNA AKCJA SKW

     • Rolą wolontariusza jest nie tylko niesienie pomocy, ale także chęć czynienia dobra i sprawiania przyjemności drobnymi gestami. W odpowiedzi na zaproszenie kierownika Samorządowego Klubu Dziecięcego pani Agnieszki Sobczyk, uczennice ze Szkolnego Koła Wolontariatu w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach miło spędziły czas z maluchami, dekorując wraz z nimi aromatyczne, domowe pierniczki. Nie mogło również zabraknąć czasu na wspólną zabawę, na co wszyscy przystali z ogromną radością. Dzięki takim chwilom można odnieść wrażenie, że zmęczenie i kłopoty odchodzą w zapomnienie, a baterie na długo pozostaną naładowane. Udział w wydarzeniu wzięły uczennice: Maja Pielużek, Aleksandra Jarosińska oraz Anna Kukulska, a opiekę nad nimi sprawował koordynator SKW pani Izabela Jachimczak.