• DEPRESJA BEZ TAJEMNIC

     • W ramach działań profilaktycznych w naszej szkole odbyły się zajęcia psychoedukacyjne na temat depresji młodzieżowej, skierowane do uczniów klas siódmych. Zajęcia prowadziły Pani Aneta Karbowiak pielęgniarka specjalista Oddziału Psychiatrycznego oraz Pani Marlena Radojewska-Pechta. Celem zajęć było między innymi zapoznanie uczniów z problemem depresji młodzieńczej, przybliżenie czynników, które przyczyniają się do jej rozwinięcia oraz przekazanie informacji o tym, gdzie można zwrócić się o pomoc. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję dokonać autodiagnozy swojego stanu psychicznego wypełniając anonimowo specjalnie zaprojektowany kwestionariusz do pomiaru stanów: depresji, lęku oraz stresu. Młodzież z zaciekawieniem obejrzała plakaty i prezentację multimedialną oraz wysłuchała interesującego wykładu. 

     • SPRAWOZDANIE Z KONKURSU HISTORYCZNEGO PT. "BOHATERON"

     • W Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach zakończył się konkurs historyczny pt. "BohaterON" trwający od października do końca listopada. Pomysł zorganizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Celem tej inicjatywy było promowanie historii Polski XX wieku oraz upamiętnienie uczestników walk o Warszawę. BohaterON w Naszej Szkole to część ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej. Miała ona na celu upamiętnienie, uhonorowanie bohaterów, a także zaoferowanie bezpośredniej pomocy uczestnikom Powstania Warszawskiego. Ważnym celem jest również edukowanie społeczeństwa, a także promomowanie patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku. W ramach sześciu edycji kampanii Polacy z kraju i zagranicy wysłali do Powstańców Warszawskich ponad milion dwieście pięćdziesiąt tysięcy kartek i listów z życzeniami.

      W naszej Szkole Podstawowej w Gorzkowicach zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne w różnych formach na lekcjach historii. Polegały one na upamiętnieniu trudnego czasu Powstania Warszawskiego. Celem akcji było uświadomienie uczniom klas: 6 - 8,  co oznaczała tzw. "Godzina W". 1 sierpnia 1944 roku zmienił życie wielu. Tam, gdzie słychać było syreny, kończyło się dotychczasowe życie i zaczynało nowe - powstańcze. Emocjonalna narracja. Natłok myśli i nerwowe poszukiwanie odpowiedzi na pytanie “czy warto?”. Obnażenie skrywanych lęków. Proste zachowania pozbawione heroizmu. Chęć przeciwstawienia się okupantowi była jednak na tyle silna, że potrafiła zmienić rozpacz w wolę walki. Wspólny cel jednoczył, a nadzieja na odzyskanie wolności dodawała odwagi.   

      Uczniowie analizowali i interpretowali czas, miejsce i zachowanie bohaterów spotów. Formułowali refleksje na temat przesłania materiałów wideo i motywacji autorów kampanii społecznej. Zostały również zaprezentowane prezentacje multimedialne dotyczące teamtu Powstania Warszawskiego, które były szczegółowo omawiane i analizowane. Konkurs pt. "BohaterON" wywołał dużo emocji, zainteresowania oraz refleksji u naszych kochanych uczniów.

     • PODSUMOWANIE AKCJI "WSZYSTKIE DZIECI ZBIERAJĄ ELEKTROŚMIECI"

     • Szkoła Podstawowa w Gorzkowicach po raz kolejny przystąpiła do akcji „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”. Serdecznie dziękujemy uczniom oraz rodzicom za zaangażowanie się w zbiórkę. Tym razem równie licznie do akcji przyłączyli się mieszkańcy gminy Gorzkowice za co również gorąco dziękujemy. Mamy nadzieję, że kolejne nasze inicjatywy również  spotkają się z tak przychylną reakcją :-)

     • KONKURS PLASTYCZNY

     • W sobotę, 25 listopada, w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sulejowie odbyła się gala konkursu plastycznego z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa. W konkursie pn. "Oddając krew, ratujesz życie" wzięła udział rekordowa liczba uczniów ze szkół podstawowych w powiecie piotrkowskim. Konkurs plastyczny z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa zorganizowało już po raz 9 Powiatowe Stowarzyszenie HDK "Krwinka". Wzięło w nim udział prawie 200 dzieci z 18 szkół podstawowych z powiatu piotrkowskiego. W sobotę, 25 listopada, w Zespole Szkół CKU w Sulejowie odbyło się wręczenie nagród dla ponad 40 finalistów.

      LAUREACI    KONKURSU:
      I miejsce Iga Zielińska SP w Jarostach                                                                                              

      II miejsce Kornelia Smolarek SP Łęczno                                                                                      
      III miejsce Laura Mizera SP Gorzkowice

      WYRÓŻNIENIA   w kat. Klas I - IV
      Daria Dajcz SP Jarosty
      Julia Migowska SP Jarosty
      Natalia Kowalczyk SP Wola Krzysztoporska
      Wiktoria Laszczyk SP Srock
      Oliwia Królikowska SP Straszów
      Liliana Chałubińska SP Witów - Kolonia
      Halina Łatacz SP Gorzkowice
      Natan Willman SP Parzniewice
      Jagoda Krawczyk SP nr 2 w Sulejowie
      Julia Nowak SP Straszów

      WYRÓŻNIENIA   w kat. Klas 5 - 8
      Wojciech Sujecki ZSP Czarnocin
      Julia Żurowska SP Krzyżanów
      Julia Wrocławska SP Krzyżanów
      Wiktoria Karlińska SP Gorzkowice
      Lena Burdzel SP nr 1 w Sulejowie
      Kinga Macuda ZSP Czarnocin
      Hanna Marciniak SP Straszów
      Michalina Jagiełło SP Krzyżanów
      Martyna Franczyk SP Łęczno
      Martyna Stańczak SP Mierzyn
      Nikola Bartczak SP Łęczno
      Aleksandra Urbaniak SP Włodzimierzów
      Lena Gemel SP Mierzyn

     • WIZYTA UCZNIÓW KLASY 3C W GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W GORZKOWICACH

     • W piątek, 24 listopada uczniowie klasy 3c pod opieką wychowawcy – p. Anety Krawczyk oraz nauczyciela bibliotekarza – p. Tomasza Filipczaka wybrali się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzkowicach. Obejrzeli tam spektakl pt. „Miś marzy skrycie o przyjacielu celebrycie", wystawiony przez Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa.

      Bohaterem przedstawienia był Misio Rysio - nazywany przez siebie - Królem Kamery. Cały swój czas spędzał przed ekranem telefonu  na nagrywaniu, publikowaniu filmików w internecie. Jego największym marzeniem było spotkać celebrytów: Królewnę Śnieżkę, Jasia i Małgosię, Baba Jagę i nagrywać z nimi filmiki. Podczas poszukiwań  zawędrował do lasu i bardzo się zasmucił kiedy dowiedział się, że w lesie nie ma dostępu do internetu i będzie się bardzo nudził. Na szczęście spotkał na swojej drodze przyjaciół, którzy powiedzieli mu, że jest wiele innych ciekawszych rzeczy do robienia niż samotne siedzenie przed ekranem telefonu, np. zabawa w chowanego, tańce, śpiewy, zabawy na placu zabaw, w piaskownicy. Zrozumiał, że wspólne spędzanie czasu z innymi jest bardzo ważne. Dowiedział się, w jaki sposób korzystać z internetu, aby z nikogo nie skrzywdzić, tylko szanować i troszczyć o innych. Na koniec Misio przeprosił tych, których nagrywał i się z nich śmiał. Zaprosił  wszystkich na swoje urodziny i był bardzo szczęśliwy.

      Wszystkie dzieci z dużym zaciekawieniem śledziły losy bohaterów. Przedstawienie bardzo im się podobało, o czym świadczyły głośne brawa.

      Dziękujemy za zaproszenie Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej i Domu Kultury Gminy Gorzkowice - Pani Małgorzacie Gadeckiej.

     • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

     • „Miękki, puchaty i taki z łatką…” 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Przygoda naszego bohatera rozpoczyna się 14 listopada 1902r., kiedy prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosevelt wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Po wytropieniu zdobyczy okazało się, że jest to mały, przestraszony niedźwiadek. Prezydent odmówił udziału w dalszym polowaniu i uratował małego zwierzaczka. Wiadomość o tym zdarzeniu bardzo szybko dotarła do wielu osób m.in. do pewnego rysownika, który aby upamiętnić wyczyn prezydenta stworzył ilustracje z tego wydarzenia. Rysunki te zostały opublikowane w gazecie. Zamieszczone grafiki zainteresowały producenta zabawek – Morrisa Michtoma, który do swojej kolekcji dołączył kolejną zabawkę – misia.

      W piątek w naszej szkole zagościły pluszowe misie oraz stroje z motywem niezastąpionej przytulanki. Uczniowie klas 1-3 mogli także wykonać zdjęcia w pluszowym kąciku przygotowanym przez  Samorząd Uczniowski.

      Świetliczaki naszej szkoły również z radością obchodziły pluszowe święto. Wspólnie bawili się w misiowe zabawy, malowali tematyczne kolorowanki oraz otrzymali dyplomy ‘’Przyjaciela Pluszowego Misia”.

      Uczniowie chętnie uczestniczyli w piątkowych obchodach i z wielką radością opowiadali o swoich ukochanych przytulankach. Dzień Pluszowego Misia dostarczył wszystkim wiele uśmiechu oraz radości.

     • KONCERT FILHARMONII

     • 24 listopada 2023 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach mieli możliwość uczestniczenia w Koncercie Filharmonii. Tematem tego ciekawego spotkania była muzyka pochodząca ze Stanów Zjednoczonych, mianowicie Hip-hop. Uczniowie wsłuchiwali się w dźwięki najbardziej znanych utworów muzycznych, mieli również możliwość zobaczenia i posłuchania Beathbox oraz tzw. Mixowania piosenek. Poznali tajniki nurtu muzycznego jakim jest Hip-hop. Dzisiejszy koncert filharmonii przeniósł Nas do dalekiego kontynentu Ameryki Północnej.

     • SZKOLNY TURNIEJ SZACHOWY

     • 22 listopada 2023 r. w Szkole Podstawowej Im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach odbył się Szkolny Turniej Szachowy. Rywalizacja odbywała się w dwóch kategoriach dziewcząt i dwóch kategoriach chłopców. Poniżej końcowe wyniki zawodów:

      Dziewczęta klasy IV – VI:                                                                                                            

      I miejsce Michalina Mucha                                                                                                        
      II miejsce AnastasiiaBilokobylska                                                                                           
      III miejsce Emilia Stelmaszczyk

      Dziewczęta klasy VII – VIII:                                                                                                       

      I miejsce Anna Łęgowiak                                                                                                           
      II miejsce Ada Wilczek                                                                                                              
      III miejsce Julia Wrzesińska

      Chłopcy klasy II – VI:                                                                                                                 

      I miejsce Jakub Skrobek                                                                                                             
      II miejsce Kacper Cygan                                                                                                           
      III miejsce Maciej Sikora

      Chłopcy klasy VII – VIII:                                                                                                            

      I miejsce Cezary Gala                                                                                                                        
      II miejsce Konrad Cichosz                                                                                                         
      III miejsce Kacper Klęska

      Najlepsi szachiści będą reprezentować szkołę na Mistrzostwach Powiatu Piotrkowskiego w Drużynowej Grze w Szachy. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     • SPOTKANIE AUTORSKIE z p. CEZARYM GRACZYKOWSKIM W SZKOLE PODSTAWOWEJ im. HENRYKA SIENKIEWICZA W GORZKOWICACH

     • 22 listopada 2023r. w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach odbyło się spotkanie autorskie z p. Cezarym Graczykowskim przeznaczone dla uczniów klasy 8A. Celem tego wydarzenia było przypomnienie i omówienie ważnych miejsc, wydarzeń, nazwisk oraz dat historycznych związanych z trudnym okresem drugiej wojny światowej na terenie Gminy Gorzkowice. Dzięki relacji naszego gościa, uczniowie mogli usłyszeć i poznać historie partyzantów oraz żołnierzy biorących udział w ważnych bitwach wojennych związanych z początkiem wojny i całym terenem Gorzkowic. Jak wiemy p. Cezary Graczykowski jest autorem książki pt. "Moje Gorzkowice", która zawiera informacje związane z kilkuwiekową historią naszej miejscowości, jest laureatką nagrody Złoty Ekslibris Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi w kategorii: Najlepsza książka o Ziemii Łódzkiej. Uczniowie byli bardzo zainteresowani wiadomościami przekazanymi przez autora. Poznali ciekawe historie wojenne związane z Gorzkowicami.

     • DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA SP GORZKOWICE

     • Coś dla ciała i dla ducha, dla spragnionych i głodnych, czyli dyskoteka andrzejkowa, która odbyła się w miniony piątek w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach. Były tańce, śpiewy, moc radości i wspólnej zabawy. Uczniowie SU i SKW stanęli na wysokości zadania w przygotowaniu szalonej imprezy i nasyceniu brzuszków wszystkim zgłodniałym:) Ciekawi swoich dalszych losów, mogli skorzystać z profesjonalnych porad wróżbiarskich. Najnowsze doniesienia głoszą, że naszych uczniów czeka świetlana przyszłość, pełna piątek, szóstek i samych sukcesów. Wydarzenie miało miejsce w godzinach popołudniowych, a dla młodszej grupy wiekowej w czasie zajęć lekcyjnych.

      Organizatorami byli opiekunowie Samorządu Uczniowskiego - p. Ewa Turkowska, p. Anna Maniecka, p. Aneta Krawczyk, p. Maria Kurzawska, a także opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu - p. Izabela Jachimczak i p. Renata Turniak.

      Serdeczne podziękowania ślemy Radzie Rodziców przy Szkole Podstawowej w Gorzkowicach, która jak zawsze wspiera działania na rzecz placówki i uczniów - paniom: Annie Gawińskiej, Annie Misztald, Monice Chudej.

      Dziękujemy również nauczycielom: paniom Ewelinie Nowak i Agnieszce Kubiak za udzielone wsparcie.

      Bawiliśmy się tak wyśmienicie, że już zaczynamy planować kolejne podobne wydarzenie. Zatem... do szybkiego zatańczenia:)

     • KONKURS WOJEWÓDZKI Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

     • Uczniowie klas siódmych i ósmej podjęli 21 listopada 2023r. wyzwanie w postaci sprawdzenia własnych możliwości podczas konkursu wojewódzkiego z języka angielskiego. O ile można odnieść wrażenie, że tegoroczny test był odrobinę łatwiejszy niż w poprzednich latach, nadal wymaga on od uczniów wysokiego poziomu wiedzy.

      Życzymy powodzenia wszystkim uczestnikom, jednocześnie gratulując im pracowitości, zaangażowania w życie szkolne i regularne dokonywanie ewaluacji własnego warsztatu pracy i wiedzy.

      Opiekunami podczas konkursu byli nauczyciele języka angielskiego: p. Renata Gnyp i p. Izabela Jachimczak.

     • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSÓW - KAMPANIA „19 DNI PRZECIWKO PRZEMOCY I KRZYWDZENIU DZIECI I MŁODZIEŻY”

     • W ramach Kampanii „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży” w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach zostały przeprowadzone dwa konkursy gminne pod patronatem Wójta Gminy Gorzkowice. W konkursach wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach i ze Szkoły Podstawowej w Krzemieniewicach.​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

      W konkursie fotograficznym pt. KIEDY ŚMIEJE SIĘ DZIECKO, ŚMIEJE SIĘ CAŁY ŚWIAT” – więc chodź, pomaluj mój świat na pomarańczowo wzięło udział 29 uczniów z klas 1-8. Komisja konkursowa w składzie: wicedyrektor p. M. Sadura, p. M. Ościk i p. R. Ziemba wyłoniła laureatów w dwóch kategoriach wiekowych.

      W grupie wiekowej klas 1-3:

      I miejsce – Ignacy Ziemba kl. 2c  SP Gorzkowice

      II miejsce – Nina Nowak kl. 3c SP Gorzkowice

      III miejsce – Hanna Babert kl. 2a SP Gorzkowice

      Wyróżnienie – Jagoda Zagalska kl. 3 SP Krzemieniewice

      W grupie wiekowej klas 4-8:

      I miejsce – Martyna Kalecińska kl. 8 SP Krzemieniewice

      II miejsce – Ksawery Alama kl. 5a – SP Gorzkowice

      III miejsce – Michał Krystek kl. 6a SP Gorzkowice

      Wyróżnienie – Ryszard Hajniak kl. 5b SP Gorzkowice

      W konkursie multimedialnym pt. „Przemoc to Niemoc” wzięło udział 13 uczniów z klas 5-8. Komisja konkursowa w składzie: dyrektor szkoły p. M. Treścińska-Niemczyk, p. A. Zawada i p. K. Kowalska wyłoniła następujących laureatów:

      I miejsce – Alicja Orłowska kl. 7b SP Gorzkowice

      II miejsce – Natalia Trzeciak kl. 5 SP Krzemieniewice

      III miejsce – Martyna Kalecińska kl. 8 SP Krzemieniewice

      Wyróżnienie – Amelia Orlik kl. 7b SP Gorzkowice

      Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy podjęli wyzwanie i wzięli  udział w konkursach. Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w naszych przyszłych konkursach.

     • III miejsce Przemysława Bielińskiego w Narodowym Teście Wiedzy o Sporcie

     • 17 listopada 2023r. w Polskim Komitecie Olimpijskim w Warszawie odbył się finał III edycji Narodowego Testu Wiedzy o Sporcie. W konkursie uczestniczył Przemysław Bieliński uczeń klasy 7a Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach.

      Z 8077 osób z całej Polski biorących udział w I etapie konkursu, który odbył się online, wyłoniono po 30 uczestników w dwóch grupach wiekowych 7-12 lat i 13-18 lat. Laureatów zaproszono do Warszawy na II – ostatni etap konkursu. Przemek jako trzynastolatek pisał test finałowy w grupie starszej. Stanął na III stopniu podium, zdobywając brązowy medal. Oprócz części konkursowej nie zabrakło atrakcji dla wszystkich uczestników – nagród oraz spotkania z wybitnymi sportowcami: mistrzami i medalistami olimpijskimi, mistrzami Europy oraz trenerami. Imprezę zorganizowała Fundacja Druga Droga Mistrza pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki we współpracy z Polskim Komitetem Olimpijskim, TVP Sport oraz Muzeum Sportu.

      GRATULUJEMY!!!

     • ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA 2023

     • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to coroczna akcja organizowana przez Wydawnictwo Karty Grabowskiego, której celem jest propagowanie uczenia się matematyki poprzez zabawę oraz lepsze zrozumienie zasad kierujących się matematyką.

      Jest to inicjatywa skierowana nie tylko do  młodzieży i dzieci, ale i dorosłych. Odświeżenie tabliczki mnożenia nikomu nie zaszkodzi, a może to być dobry wzór dla młodszych pokoleń. Głównym mottem akcji jest „Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają”.

      17 listopada 2023r. odbyła się XIII edycja tej akcji. Znajomością tabliczki mnożenia wykazywali się uczniowie klas drugich, trzecich, czwartych, piątych, szóstych i siódmych.

      „Tabliczkowa wiedza” sprawdzana była podczas krótkich egzaminów. Ich główną formą były losy o różnym stopniu trudności.

      Każdy uczeń, który odpowiedział poprawnie na 5 pytań, otrzymał tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia oraz imienną legitymację. Były też drobne upominki i słodki poczęstunek.

      Wszystkim uczestnikom gratulujemy znajomości tabliczki mnożenia, która przydatna jest nie tylko na lekcjach matematyki, ale także w codziennym życiu.

      Koordynatorami tej akcji w naszej szkole były panie: Katarzyna Kowalska, Aneta Zawada, Małgorzata Woźniak, Maria Kurzawska oraz Aneta Krawczyk.

     • KONKURS PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ

     • 19 listopada 2023 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im H. Sienkiewicza w Gorzkowicach wzięli udział w Konkursie Piosenki Patriotycznej pod patronatem Wójta Gminy Łęki Szlacheckie.

      Konkurs przeznaczony był dla dzieci w wieku 3-14 lat.

      I kat. wiekowa -  3-6 lat;

      II kat. wiekowa - 7-9 lat;

      III kat. wiekowa - 10-12 lat;

      IV kat. wiekowa – 13-14 lat

       

      W kategorii  wiekowej:

      7-9  naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy 2b

      Angelika Molęda, która otrzymała Dyplom uczestnictwa;

       

      10 – 12 naszą szkołę reprezentował

      PIOTR ŁĘGOWIAK uczeń klasy 5b, który zdobył I MIEJSCE

       

      13 – 14 naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy 8A

      Viktoria Strzewiczek, która otrzymała Dyplom uczestnictwa.

     • 107 ROCZNICA ŚMIERCI HENRYKA SIENKIEWICZA

     • 15 listopada 1916 roku zmarł jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy – Henryk Sienkiewicz. Chcąc upamiętnić to wydarzenie, bibliotekarze Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach przygotowali tematyczną wystawę: pamiątki związane z pisarzem, książki autora - wydania obcojęzyczne, monety, pocztówki itp. Przy tej okazji warto przypomnieć kilka ważnych informacji o patronie naszej szkoły. Jest on twórcą prawdziwych arcydzieł. Jego książki, tłumaczone na wiele języków, rozchodzą się w dużych nakładach w wielu krajach. Do światowego rozgłosu pisarza przyczyniła się Nagroda Nobla, przyznana mu za całokształt twórczości w roku 1905. Jeszcze wcześniej nagrodził Sienkiewicza naród polski. W roku 1900, na trzydziestolecie jego pracy literackiej, społeczeństwo ofiarowało mu jako dar narodowy – majątek Oblęgorek (obecnie mieści się w tym pałacyku Muzeum Sienkiewiczowskie). Henryk Sienkiewicz zmarł w Vevey w Szwajcarii, okrywając żałobą cały naród. Po zakończeniu I Wojny Światowej sprowadzono zwłoki Sienkiewicza do ojczyzny i pochowano uroczyście w podziemiach Katedry w Warszawie. 

      Jak donosi kronika naszej szkoły: "Dnia 25 października 1924 przez Gorzkowice przewożono ze Szwajcarii zwłoki ś.p. Henryka Sienkiewicza do Warszawy. Pociąg pośpieszny przeszedł przez Gorzkowice wieczorem między godziną 6-7. Stacja była udekorowana chorągwiami żałobnymi i narodowymi. Zgromadziło się mnóstwo ludzi, a także dziatwa szkolna wraz z nauczycielstwem. Pociąg nie przystanął, lecz ledwie sunął się. Orkiestra strażacka zagrała marsza żałobnego Chopina i Mazurka Dąbrowskiego." 

      Wystawę można obejrzeć w bibliotece Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach. Zapraszamy.
       

     • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TOLERANCJI

     • Szkoła Podstawowa w Gorzkowicach obecnie realizuje program społeczny pt. „19 Dni Przeciwko Przemocy i Krzywdzeniu Dzieci i Młodzieży”.

      Kolejnym krokiem wynikającym z powyższego programu jest Dzień Tolerancji. Z tej okazji 15 listopada 2023r. w naszej szkole odbyło się spotkanie dla klas 1-3.
      Na początku przeprowadzona została rozmowa z uczniami na następujące tematy:
      - Jak różnią się między sobą?
      - Jak zachowują się podczas różnych sytuacji np. stresu czy radości?
      - Jak chcieliby, aby koledzy/koleżanki reagowali na ich zachowania?
      Dzieci chętnie zgłaszały swoje poglądy, wymieniały różnice w wyglądzie i charakterze. Na podstawie wymienionych wiadomości określone zostało pojęcie „tolerancja”.
      Następnie wykorzystany został film edukacyjny „Urodziny Maćka, czyli krótka historia o tolerancji” na podstawie, którego zostały wspólnie omówione różne rodzaje tolerancji m.in. tolerancja narodowościowa, tolerancja religijna, tolerancja w szkole, tolerancja osób ubogich oraz tolerancja osób niepełnosprawnych.
      Na zakończenie uczniowie zostali poinformowani o zbliżającym się Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych.
      Klasy obecne w nagrodę otrzymały dyplom za uczestnictwo i aktywność w Dniu Tolerancji.

      W przygotowanie spotkania zaangażowani byli pedagodzy szkolni i nauczyciele wspomagający.

     • WYNIKI KONKURSU „WIERSZYKOMANIA – MÓJ WIERSZ O OSZCZĘDZANIU”

     • Uczniowie klas 5 i 6 Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach wzięli udział w konkursie literackim organizowanym przez Szkolną Kasę Oszczędnościową pn. „Wierszykomania – mój wiersz o oszczędzaniu”.

      Komisja w skladzie:

      p. Katarzyna Kowalska,

      p. Renata Kluczyńska – Musiał,

      p. Maria Kurzawska,

      p. Aneta Krawczyk

      wyłoniła zwycięzców:

      1 miejsce – Piotr Łęgowiak -  klasa 5b

      2 miejsce- Ryszard Hajniak - klasa 5b

      3 miejsce – Zuzanna Ziemba -  klasa 6b

      Wyróżnienia otrzymali:

      Mateusz Odrzywolski – klasa 5b

      Joanna Lubecka – klasa 6b

      Dawid Szulc – klasa 5a

      Olga Bucka – klasa 6b

      Michał Merk – klasa 6b

      Maja Kampe – klasa 5b.

      Dziękujemy wszystkim uczestnikom i gratulujemy zwycięzcom. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe.

       

     • WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z JĘZYKA POLSKIEGO ETAP SZKOLNY

     • 15 listopada w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach uczennice klas 7 i 8 wzięły udział w szkolnym etapie Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego. Uczestniczki konkursu zmagały się z arkuszem, którego tematem przewodnim byli bohaterowie mitologiczni. Musiały również wykazać się wiedzą z zakresu językoznawstwa i retoryki. Z niecierpliwością oczekujemy na wyniki i sukcesy naszych uczennic.