• 233 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. HENRYKA SIENKIEWICZA W GORZKOWICACH

     • „Póki Polska żyje w nas,

       Póty nie zginie

       Orzeł Biały jeszcze raz

      Skrzydła rozwinie…”

       

       

      30 kwietnia 2024r. w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza uczciliśmy  święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Podczas uroczystej akademii, której hasłem przewodnim były słowa: „Póki Polska żyje w nas…”, wszyscy zebrani mieli możliwość zamyślić się nad historią naszego kraju, doświadczyć poczucia wspólnoty, wzruszeń oraz dumy z naszej historii.

      Swoją obecnością zaszczycili nas:

      Sekretarz Gminy Gorzkowice pani Iwona Kadir

      Dyrektor Administracji Placówek Oświatowych w Gorzkowicach pan Daniel Słowik    

      Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Gorzkowicach pani Anna Pechta  

      Radni  Gminy Gorzkowice    

      Dyrektor Samorządowego Przedszkola w Gorzkowicach pani Magdalena Rutka  

      Kierownik Samorządowego Klubu Dziecięcego i Klubu Malucha w Gorzkowicach pani Anna Jarosińska 

      Proboszcz parafii Gorzkowice ksiądz kanonik Ryszard Bryłka 

      Dyrektor Banku Spółdzielczego Ziemi Piotrkowskiej w Gorzkowicach pan Marcin Bieliński  

      Prezydium Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej w Gorzkowicach z przewodniczącą panią Ewą Nowicką - Mirek

      Dyrektor Domu Kultury i Biblioteki Publicznej w Gorzkowicach pani Małgorzata Gadecka     

      Sołtys sołectwa Gorzkowice pan Zbigniew Nowak     

       

      Montaż słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów klas IV – VIII był hołdem dla twórców konstytucji oraz przypomnieniem faktów historycznych związanych z tym wydarzeniem. Konstytucja 3 Maja  z 1791r. była to druga na świecie, a pierwsza w Europie ustawa zasadnicza. Polscy patrioci, dostrzegając widmo upadku Rzeczypospolitej, podjęli próbę ratowania i reformowania  ojczyzny. Niestety, obowiązywała ona tylko kilka miesięcy i nie uchroniła Polski przed jej ostatecznym upadkiem. Ale występy młodych artystów to nie tylko przypomnienie faktów historycznych. Przekazali  nam oni  bardzo ważne przesłanie: patriotyzmu powinniśmy się uczyć każdego dnia i musimy żyć tak, by pamiętać o przeszłości i jednocześnie dbać o to, by nasza ojczyzna rozwijała się w duchu wolności, odpowiedzialności  i wzajemnego szacunku. Piękne recytacje skłaniały do zastanowienia się, czym dla nas są takie pojęcia jak: wolność, naród, ojczyzna. Uroczysty nastrój budowały również pieśni patriotyczne w wykonaniu chóru szkolnego. Niezwykłych wzruszeń dostarczył taniec z biało – czerwonymi  szarfami oraz mazur, podczas którego mogliśmy podziwiać polskie stroje narodowe.

      Na zakończenie głos zabrała pani dyrektor Magdalena Treścińska – Niemczyk, która podziękowała występującym uczniom za zaangażowanie, wskazała również na  wagę i skutki historyczne tego wydarzenia.

      Młodzi aktorzy włożyli wiele serca  w przygotowanie spektaklu, który pobudził wszystkich zgromadzonych do refleksji nad burzliwymi dziejami naszej ojczyzny.  W tych trudnych czasach pamiętajmy, że „wolność to królestwo dobrych słów.  Mądrych myśli, pięknych snów. To wiara w ludzi” .

      Akademia została przygotowana przez p. R. Ziembę,  p.R. Kluczyńską - Musiał, p.E. Rakowską – Kister, p.E. Turkowską, p.M. Ałaszewską. Nagłośnienie i pomoc techniczna – p.M. Siewierski, zdjęcia – M. Rzepecki, zaproszenia – p. A. Kubiak.

     • WYSTAWA „RÓŻNE OBLICZA KSIĄŻKI”

     • W dniach 23.04 – 30.04. 2024 w bibliotece szkolnej można było zobaczyć wystawę „Różne oblicza książki”, która została omówiona na zajęciach czytelniczych w poszczególnych klasach.

      Zgromadzono na niej książki o nietypowym wyglądzie: rozkładanki, grzechotki, gry, przytulanki, miniaturki, z ilustracjami puzlami, z ilustracjami przestrzennymi, z zabawkami, z ruchomymi ilustracjami, z rozszerzoną rzeczywistością i wiele innych. Dzieci mogły zobaczyć także, jak wyglądała książka w postaci tabliczki glinianej i drewnianej, kipu, zwoju papirusowego (wykonane przez nauczycieli bibliotekarzy) i porównać te formy z najnowszymi – audiobookiem i e-bookiem. Niektórzy uczniowie próbowali odczytać pismo węzełkowe – z różnym powodzeniem, dobrze się przy tym bawiąc.

      Wystawa została zorganizowana przez p. Justynę Święcicką i p. Tomasza Filipczaka we współpracy z p.Marzeną Gorzędowską i p. Anetą Krawczyk w ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

     • TURNIEJ O PUCHAR TYMBARKU 2024 - FINAŁ POWIATOWY U-10

     • Rozgrywki powiatowe Turnieju o Puchar Tymbarku 2024 okazały się historycznym osiągnięciem dla Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach. Po raz pierwszy, aż trzy reprezentacje szkoły będą uczestniczyć w wielkim finale wojewódzkim. Stało się to za sprawą drużyn U-8 dziewcząt i chłopców, o których pisaliśmy wcześniej oraz chłopców U-10, którzy wygrali finał etapu powiatowego rozgrywany w Sulejowie 29 kwietnia 2024 r.

      Ci ostatni w rozgrywkach uzyskali następujące wyniki:

       

      SP Gorzkowice – SP Parzniewice 4:1

      SP Gorzkowice – SP Aleksadndrów 4:0

      SP Gorzkowice – SP Sulejów 9:3

       

      W składzie najlepszej drużyny turnieju znaleźli się: Adamczyk Kajetan, Cichoń Aleksander, Kłys Aleksander, Kordyzon Patryk, Krupa Oliwier, Lewiński Kornel, Maniecki Szymon, Sobieszek Oskar, Szulc Bartłomiej, Strzelecki Alan.

      Należy podkreślić, iż w/w sukcesy to efekt znakomitej współpracy szkoły oraz lokalnego klubu, gdzie młodzi adepci futbolu mogą rozwijać swoją pasję do piłki nożnej.

      Opiekunem zawodników na turnieju był pan Marek Siewierski, a klubowymi trenerami zawodników na co dzień są Krzysztof Sochacki i Alan Kadir.

      Gratulujemy, trzymamy kciuki oraz życzymy niezapomnianych wrażeń podczas Finału Wojewódzkiego Turnieju o Puchar Tymbarku 2024.

     • WYCIECZKA SZKOLNA DO TORUNIA KLAS SIÓDMYCH

     • W środę 24.04.2024 roku uczniowie klas siódmych wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Torunia.

      Pierwszym punktem wyjazdu był spacer po Starym Mieście wraz z przewodnikiem. Wąskimi uliczkami przeszliśmy pod Krzywą Wieżę, z którą związana jest legenda o zakochanym zakonniku. Zobaczyliśmy pomnik Mikołaja Kopernika, ratusz, Katedrę NMP, „Fontannę ze złotymi żabkami”, kamienice mieszczańskie z końca trzynastego i czternastego wieku, Dom Mikołaja Kopernika – przypuszczalne miejsce urodzin słynnego astronoma i Bulwar Filadelfijski ciągnący się wzdłuż rzeki Wisły na całej długości średniowiecznych murów miejskich.

      Kolejnym punktem wycieczki było Planetarium. Wszyscy z zapartym tchem oglądaliśmy film pt. „Cudowna podróż”. Dostarczył on wielu wrażeń, a także pogłębił wiedzę o planetach i gwiazdach.

      Po zobaczeniu największych atrakcji miasta siódmoklasiści mieli możliwość zakupienia toruńskich pierników  i pamiątek. Ostatnim punktem wizyty w Toruniu był pobyt w Żywym Muzeum Piernika. Wszyscy uczyliśmy się tam własnoręcznie wypiekać pierniki  zgodnie z  bardzo starą tradycją toruńską,  jak czyniono 500 lat temu.

      Wycieczkę można zaliczyć do bardzo udanych, dopisała nam pogoda. Nasi uczniowie odwiedzili MC Donald aż trzy razy w ciągu całego wyjazdu, mieli okazję zobaczyć wiele ciekawych miejsc.

      Wróciliśmy zadowoleni i pełni niezapomnianych wrażeń.

     • „KSIĄŻKI MAJĄ SWOJĄ HISTORIĘ” INSCENIZACJA W BIBLIOTECE

     • W książkach leży dusza wszystkich czasów przeszłych

      Thomas Carlyle

       

      Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich biblioteka szkolna zamieniła się w kameralną scenę teatralną, na której przedstawiona została historia pisma od rysunków w jaskini po książkę współczesną. Młodzi aktorzy wcielili się w postaci z odległych czasów,  aby opowiedzieć o tym, jak  przekazywali sobie wiadomości oraz jakich materiałów i narzędzi używali do pisania.

      Na widowni zasiedli uczniowie z klas czwartych. Mogli dzięki przedstawieniu odbyć wędrówkę przez tysiąclecia. Zobaczyć jaki ślad zostawili po sobie ludzie pierwotni, starożytni Grecy, starożytni Egipcjanie, Indianie, Fenicjanie, jak radził sobie niepiśmienny chłop. Dowiedzieć się kto to był skryba, co zawdzięczamy Janowi Gutenbergowi i kto wynalazł papier. Obejrzeć rekwizyty: pismo węzełkowe - kipu, kij z karbami, zwój papirusowy, tabliczkę glinianą i tabliczkę drewnianą wypełnioną woskiem.

      Po obejrzeniu przedstawienia, czwartoklasiści  zastanawiali się nad tym, jak wyglądałby świat, gdyby ludzie nie nauczyli się pisać?

      „Od byka w jaskini, do e- booków w sieci
      trwa historia pisma już od tysiącleci.
      Dzisiaj mamy nawet książki do słuchania.
      Lecz nic nie zastąpi radości czytania!”

      Takimi słowami aktorzy pożegnali się z widzami.

      W uroczystości uczestniczyła również Pani Dyrektor Magdalena Treścińska – Niemczyk,
      która pogratulowała aktorom pięknego występu,
      a uczniów  zachęciła do częstego odwiedzania biblioteki szkolnej i czytania książek.

     • KONKURS PLASTYCZNY „ZAREKLAMUJ KSIĄŻKĘ”

     • 22 kwietnia 2024 roku w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach odbyło się rozstrzygnięcie Międzyklasowego Konkursu Plastycznego „Zareklamuj książkę”.

      Głównym celem konkursu było stworzenie plakatu, który zainspiruje do czytania książek i przypomni o Światowym Dniu Książki.                                                                  

      Organizatorem konkursu była biblioteka szkolna we współpracy z wychowawcami  klas V-VIII.  Zadaniem każdej klasy było wykonanie jednego plakatu w formacie A3 reklamującego książkę i zawierającego hasło reklamowe.                                                       

      Prace oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych.

      Komisja konkursowa w składzie:

      Dyrektor szkoły p. Magdalena Treścińska – Niemczyk,

      p. Justyna Święcicka,

      p. Tomasz Filipczak,

      przy ocenie prac brała pod uwagę: odzwierciedlenie tematu konkursu, pomysłowość, stopień trudności techniki, estetykę prac.

       

      W kategorii klas V – VI - I miejsce zajęła  klasa VIa

      W kategorii klas VII – VIII - I miejsce zajęła klasa VIIIa

      Prace konkursowe zostały wyeksponowane  na korytarzu szkolnym.

       

      Konkurs został zorganizowany w ramach obchodów Światowego Dnia Książki   i Praw Autorskich.

     • TURNIEJ O PUCHAR TYMBARKU 2024 - FINAŁ POWIATOWY U-8

     • Pierwszoklasiści SP Gorzkowice wzięli udział w Finale Powiatowym Turnieju o Puchar Tymbarku, który odbył się 25 kwietnia 2024 r. w Sulejowie. Po zaciętej rywalizacji nasi piłkarze okazali się najlepsi. Zwycięstwo zapewniło naszej drużynie udział w wielkim finale wojewódzkim, który odbędzie się 25 maja w Łodzi.

      Wyniki zawodów:

      SP Sulejów – SP Aleksandrów 3:0

      SP Gorzkowice – SP Aleksandrów 5:0

      SP Gorzkowice – SP Sulejów 2:2

      W składzie drużyny znaleźli się: Krasoń Kacper, Lorens Aleksander, Nowak Mateusz, Skrobek Szymon, Turniak Mikołaj, Wachnik Miłosz, Wachowski Jakub, Koryciński Kacper, Łoskot Esteban.

      Do finału wojewódzkiego, bez konieczności rywalizacji, zakwalifikowała się również nasza drużyna dziewcząt.

      Na co dzień nasi młodzi sportowcy rozwijają swoją piłkarską pasję w GUKS „Gorzkowice”, gdzie ich klubowymi trenerami są: Alan Kadir, Krzysztof Sochacki i Adam Wachowski.

     • 23 KWIETNIA – ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

     •  

       „Czytanie książek
      to najpiękniejsza zabawa,
      jaką sobie ludzkość wymyśliła”
                                                                   

      Wisława Szymborska     

      23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - święto ustanowione przez UNESCO w celu promowania czytelnictwa. To wyjątkowy dzień dla wszystkich miłośników literatury. Czytanie książek to nie tylko przyjemność, ale również źródło licznych korzyści dla naszego umysłu i emocji. Przynosi dzieciom i dorosłym wiele korzyści, w tym między innymi: poszerzenie zasobu słownictwa, większą empatię i zrozumienie otaczającego nas świata, lepszą koncentrację, wyciszenie i uspokojenie, poszerzenie wiedzy, produktywne spędzanie czasu.

      DLATEGO WARTO CZYTAĆ KSIĄŻKI!!!

      W tym dniu uczniowie z klas 1-3  pięknie przebrali się za bohaterów książek. Wykonali również ilustracje do ulubionych bajek, baśni, wierszy.

      Zaproszeni goście – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej i Domu Kultury w Gorzkowicach Pani Małgorzata Gadecka oraz rodzice uczniów czytali fragmenty utworów literackich poszczególnym grupom wiekowym. Uczniowie aktywnie odpowiadali na zadane pytania do czytanych tekstów, a za poprawne odpowiedzi zostali nagrodzeni zakładkami do książek.

      W spotkaniu uczestniczyła również Pani Dyrektor Magdalena Treścińska – Niemczyk, która pochwaliła uczniów za piękne przebrania i  zachęciła do częstego odwiedzania biblioteki szkolnej i czytania książek.

      Na koniec uczniowie zaśpiewali piosenki tematycznie związane z czytanymi utworami.

      Nad organizacją i przebiegiem obchodów tego dnia czuwały Panie: Marzena Gorzędowska i Aneta Krawczyk oraz nauczyciele bibliotekarze – Pani Justyna Święcicka oraz Pan Tomasz Filipczak.

     • DZIEŃ ZIEMI

     • Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto, które obchodzone jest na całym świecie 22 kwietnia.

      Co możemy zrobić dla naszej planety?

      - Zasadźmy drzewo…

      - Zbierzmy makulaturę…

      - Segregujmy śmieci…

      - Oszczędzajmy energię i wodę…

      Każdego roku uczniowie naszej szkoły aktywnie włączają się w obchody tego święta, aby pokazać jak ważne jest promowanie postaw proekologicznych i ochrona środowiska.

      W ramach akcji każda klasa zakupiła krzew i w poniedziałek uczniowie zasadzili je na placu szkolnym.

      Wykonali także tematyczną gazetkę i wzięli udział w konkursie plastyczno- fotograficznym

      „ MOJA MAŁA OJCZYZNA- KOCHAM TO MIEJSCE PONIEWAŻ…”

      Nauczyciele biologii i geografii przeprowadzili lekcje nt. Planeta kontra plastik.

     • WYJAZD UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH DO TEATRU IM. ADAMA MICKIEWICZA W CZĘSTOCHOWIE

     • 17 kwietnia 2024r. uczniowie klas pierwszych pojechali do Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie na spektakl teatralnypt. „Mały książę”.

      „Mały Książę” jest niezwykłą opowieścią, która w swej niewielkiej formie niesie ogrom mądrości i prawd życiowych. Widz uczy się wraz z Małym Księciem, czym jest przyjaźń, miłość i odpowiedzialność. Wędrówka przez maleńkie planety uświadamia mnogość absurdów pielęgnowanych przez świat dorosłych. Tymczasem dziecięca wrażliwość okazuje się tą właściwą, dzięki której odnajduje się to, co jest naprawdę ważne. W ten sposób autorza pomocą opowiastki o małym chłopcuwyjaśnia, jak ważna jest odpowiedzialność i poczucie obowiązku.

      Najważniejsza lekcja, jaką możemy dostać od Małego Księcia to dziecięca czystość intencji i świadomość tego, co nosimy w sercu. W życiu nie liczą się pozory, pieniądze i władza. Najważniejsze jest serce wypełnione dobrem i życzliwość wobec drugiego człowieka.

      W drodze powrotnej pierwszoklasiści wstąpili do McDonalda, gdzie kupili ulubioną przekąskę i zabawkę.

      Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Anna Szydziak, Lidia Stanios, Anna Barańska, Ewa Librowska, Monika Jachimczak.

     • KONKURS PLASTYCZNY

     • Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach wzięli udział w IV OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM  IM. WŁADYSŁAWA PODKOWIŃSKIEGO

      Temat IV edycji Konkursu brzmi:

      “Architektura wiejska inspirowana obrazem Władysława Podkowińskiego “Ulica w Siennicy”.

      Główne cele konkursu:

      1. Promocja twórczości Władysława Podkowińskiego i jego powiązań z regionem.

      2. Promocja Władysława Podkowińskiego jako autorytetu dla dzieci i młodzieży,

      motywującego do rozwijania potencjału i uzdolnień.

      3. Rozwój współpracy w środowisku lokalnym.

      4.Rozbudzanie i rozwijanie kreatywności, wrażliwości estetycznej oraz zdolności artystycznych.

      5. Upowszechnianie inicjatyw twórczych.

      Pracę, która reprezentować będzie naszą szkołę wykonała Patrycja Cicha uczennica klasy 6a.

     • AKCJA SPOŁECZNO - EDUKACYJNA PT. „ŻONKILE”

     • „Pamięć, która Nas łączy”-  jest to hasło przewodnie ważnego dnia 19.04.1943roku, podczas którego wybuchło Powstanie Żydowskie w Getcie Warszawskim.Już po raz drugi w rocznicę tego wydarzenia Muzeum Historii Żydów Polskich zorganizowało akcję społeczno-edukacyjną pt. „Żonkile”. Dziewiętnastego kwietnia na ulicach Warszawy i innych miast w Polsce i za granicą wolontariusze rozdawali papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku.Ten desperacki, heroiczny zryw jest na świecie symbolem walki o godność.Pamięć o Powstaniu stała się jednym z elementów kształtujących tożsamość mieszkańców stolicy i wspólnej świadomości historycznej Polaków i Żydów.

      Żonkile symbolizują szacunek, nadzieję i pamięć. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.

      Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach włączyła się do  akcji społeczno – edukacyjnej - „Żonkile”. W klasach 1-3 zostały przeprowadzone zajęcia, podczas których uczniowie wykonali papierowe żonkile oraz obejrzeli film animowany na podstawie opowiadania pt. „ Pamięć drobinek”Zofii Staneckiej.  Natomiast starsi koledzy i koleżanki mieli okazję dowiedzieć się więcej, co się działo w getcie warszawskim poprzez prezentację multimedialną pt. „Powstanie w getcie warszawskim - „chodziło tylko o wybór sposobuumierania”.Obejrzelirównież film animowany pt. „ Było –nie ma – jest” orazwykonali plakaty związane z tym wydarzeniem.

      Dzięki akcji - „Żonkile”  Polacy mają okazję wrócić pamięcią  do tamtego dnia,  jest to czas refleksji  i zadumy.

      Wszystkie działania zostały zarejestrowane za pomocą aparatu fotograficznego z projektu - Laboratoria Przyszłości.

     • MAJA KORPAS LAUREATKĄ MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU!

     • Niezmiernie miło nam poinformować, że uczennica klasy 7c - Maja Korpas zajęła drugie miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Fotograficznym z języka angielskiego „StPatrick’s Day”. Organizatorem konkursu był Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Kamieńsku, a okazją do jego przeprowadzenia stał się obchodzony w marcu Dzień Świętego Patryka, który jest patronem Irlandii. Zadanie konkursowe polegało na wymyśleniu przebrania, nawiązującego do obchodów tego święta i wykonaniu zdjęcia. Kreatywna zabawa strojem i makijażem to jedna ze świetnych możliwości poznania kultury kraju anglojęzycznego.

     • WOJEWÓDZKIE DRUŻYNOWE BIEGI PRZEŁAJOWE SZS 2024

     • 16 kwietnia 2024 r. dwie drużyny SP Gorzkowice rywalizowały w Wojewódzkich Drużynowych Biegach Przełajowych SZS, które odbyły się  na obiektach PCS w Bełchatowie.

       

      Chłopcy r. 2013/14 – Igrzyska Dzieci grupa młodsza – IV miejsce

      Skład: Oskar Koryciński, Szymon Strzelczyk, Szymon Bąkowicz, Tymoteusz Frączkowski, Bartłomiej Szulc, Mikołaj Siewier,  Aleksander Kłys

       

      Chłopcy r. 2009/2010 – Igrzyska Młodzieży Szkolnej – X miejsce

      Skład: Kacper Klęska, Olivier Ryszka, Adam Dąbrowski, Dominik Remisz, Dawid Jabłecki, Adam Trzebiński.

     • SPEKTRUM, CZYLI RÓŻNORODNOŚĆ - ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

     • Spektrum, czyli różnorodność

      Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach

      Autyzm po raz pierwszy został opisany przez Leo Kannera w 1943 roku. Grupę dzieci, którą nazwał autystycznymi opisał również Hans Asperger w 1944 roku. Kanner i Asperger pracowali niezależnie od siebie, ale obaj użyli tego samego słowa – autystyczny. Obaj opisali dzieci o specyficznym profilu trudności, które dotykają wszystkich sfer - społecznej, emocjonalnej i poznawczej. Możemy powiedzieć, że spektrum autyzmu to odmienny sposób rozwoju. 

      Czy wiesz, że…

      Spektrum autyzmu to nie choroba.

      Osoby w spektrum mogą intelektualnie funkcjonować w normie, poniżej normy lub powyżej.

      Osoby w spektrum mogą mieć dobre umiejętności techniczne, ścisłe, ale i artystyczne.

      Osoby w spektrum mogą mieć duże lub małe potrzeby w zakresie kontaktu społecznego.

      Osoby w spektrum mogą być bardzo empatyczne lub nie wykazywać się tą cechą.

      Wiele osób w spektrum diagnozuje się także w wieku nastoletnim lub w dorosłości.

      Akceptacja odmienności spostrzegania i doświadczania świata buduje społeczeństwo bardziej przyjazne i otwarte.

      Summa summarum różnorodność to ważna i potrzebna cecha gatunku ludzkiego. Każdy z nas ma jakieś nietypowe zachowania. Jest to uwarunkowane czasem genetycznie, a czasem środowiskowo, czyli ze względu na miejsce, w jakim się wychowaliśmy.U osób ze spektrum autyzmu takie zachowania są dosyć charakterystyczne. Najczęściej powtarzające się to na przykład nadmierne przywiązanie do rutyny i nadmierna lub z drugiej strony niewielka wrażliwość na jakieś bodźce.Występują także trudności w komunikacji z innymi osobami, czasem ich wypowiedzi sprawiają wrażenie nieadekwatnych i niepasujących do tematu albo też unikają kontaktu wzrokowego.Osoby ze spektrum autyzmu odczuwają emocje czasem bardziej lub mniej intensywnie. Miewają trudności w odczytywaniu emocji u innych osób albo mogą nieprawidłowo zinterpretować, np. mimikę czy mowę ciała.Zdarza się, że nieprawidłowo interpretują ton wypowiedzi albo to, co idzie za tą wypowiedzią. Powinniśmy być może troszkę bardziej wrażliwi i bardziej wyrozumiali. Czasem nie wiemy nawet, że mamy takie osoby gdzieś w gronie znajomych. Oni nie mają obowiązku informowania innych o tym, że mają spektrum autyzmu.Pamiętajmy o tym, żeby być wrażliwym, cierpliwym i wyrozumiałym dla innych. To są takie podstawowe zasady, o których powinniśmy pamiętać w kontaktach z innymi, bo każdy z nas ma pewne trudności, z czymś może sobie nie radzić, a my o tym nie wiemy. Taki zestaw ogólnych zasad powinien pomóc nam porozumieć się z innymi.

      Światowy Dzień Świadomości Autyzmu (ang. World AutismAwareness Day, WAAD) – święto obchodzone corocznie 2 kwietnia z inicjatywy Kataru w osobie Jej Wysokości Mozy, małżonki emira Hamada ibn Chalifa Al Saniego, popartej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 18 grudnia 2007 (A/RES/62/139) i opublikowaną 21 stycznia 2008 roku.

      12 kwietnia 2024 roku uczniowie i nauczyciele w naszej szkole obchodzili Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Wszystkie podjęte działania miały na celu pokazanie, w jaki sposób można pomóc w codziennych sytuacjach koleżance i koledze w spektrum autyzmu, propagowanie wiedzy o neuroróżnorodności, budowanie społecznej wrażliwości. W tym dniu w szkole panowała niezwykła atmosfera życzliwości, empatii i uśmiechu.  Apele tematyczne dla starszej i młodszej grupy wiekowej merytorycznie wprowadziły dzieci w prosty i przystępny sposób w tematykę autyzmu. Wystawa prezentująca znane osoby w spektrum, z różnych dziedzin życia, zaskoczyła wielu zwiedzających. Jest to dowód na to, że każdy może osiągnąć sukces. Mini performens polegający na stawianiu kropki na sercu z puzzli udowodnił, że każdy kto postawił kropkę jest inny, jak jego kropka.Ciekawą propozycją uczczenia dzisiejszego dnia było rozdanie każdej klasie przygotowanych własnoręcznie przez uczniów i nauczycieli niebieskich mydełek o zapachu bzu oraz niebieskich breloczków w kształcie połączonych puzzli. Breloczki zostały wydrukowane na drukarce 3D będącej na wyposażeniu naszej szkoły w ramach Laboratoriów Przyszłości. Uczniowie naszej szkoły udali się również z misją edukacyjną dotyczącą spektrum autyzmu do Urzędu Gminy. Wójt pan Alojzy Włodarczyk z życzliwością poświęcił nam czas. Po krótkiej rozmowie uczniowie podarowali panu Wójtowi drobne upominki, symbole Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Dbanie o równe traktowanie wszystkich dzieci, poszanowanie i ochronę godności osobistej najmłodszych, brak dyskryminacji w życiu społecznym z jakiejkolwiek przyczyny, udzielanie dzieciom pomocy w zabezpieczaniu nauki to bardzo ważne sprawy dla pana Wójta.

      Zachęcamy do obalenia mitów odnośnie autyzmu, informacje pod linkiem poniżej.

      https://jim.org/7-mitow-o-autyzmie/

      Ciekawą propozycję przeprowadzenia lekcji o autyzmie mamy dla nauczycieli, chętnie przyłączymy się do pracy! Link poniżej.

      https://jim.org/lekcja-autyzm/

      Bardzo dziękujemy naszym nauczycielom, kolegom i koleżankom za to, że nas serdecznie przyjęliście w nowej roli organizatorów. Serduszka nam biły mocno, ale było warto. Czujemy, że nie zawiedliśmy.

      Dziękujemy pani Dyrektor Magdalenie Treścińskiej-Niemczyk, że dała nam zielone światło na niebieską szkołę.

      Bez pedagoga specjalnego, nauczycieli wspomagających, nauczycieli prowadzących rewalidację i oczywiście bez koordynatora Laboratoriów Przyszłości nie byłoby dzisiejszego dnia. Jesteście super dziękujemy!

      Uczniowie SP Gorzkowice

     • JÓZEF PIŁSUDSKI – POSTAĆ NIEZWYKŁA, DLA NIEKTÓRYCH KONTROWERSYJNA

     • W dniu 12.04.2024 roku w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach podczas lekcji historii, uczeń klasy 7A Przemysław Bieliński przybliżył poprzez prezentację multimedialną swoim kolegom i koleżankom z klasy postać bohatera narodowego - Józefa Piłsudskiego. Najważniejszy polityk polski XX wieku, współtwórca niepodległego państwa polskiego w 1918 roku. Człowiek niezwykle kontrowersyjny, swoim działaniem i zachowaniem zarówno wobec bliskich, współpracowników, jak i wrogów wzbudzający niejednokrotnie skrajne reakcje. Dzięki prezentacji uczniowie poznali bliżej postać marszałka jako spiskowca walczącego o niepodległą Polskę, dowódcę wojskowego, Naczelnika Państwa, męża i ojca.

      Warto pamiętać o bohaterach narodowych - jesteśmy z nich dumni, prawdziwych Patriotów, żołnierzy i zwykłych Polaków, którzy walczyli o wolność Polski. Dzisiaj nie walczymy już o niepodległość, ale możemy podkreślać swój patriotyzm uczestnicząc w ważnych wydarzeniach dla Ojczyzny, poprzez zawieszanie flagi biało-czerwonej, czy śpiewanie hymnu narodowego.

     • KONKURS WIEDZY O KRAJACH NIEMIECKIEGO OBSZARU JĘZYKOWEGO

     • 11 kwietnia 2024r.odbył się w naszej szkole „Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckiego Obszaru Językowego”. W konkursie wzięli udział uczniowie klas VII. Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą z zakresu geografii, historii, polityki oraz kultury czterech państw niemieckojęzycznych: Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Liechtensteinu.

      Po sprawdzeniu testów konkursowych i podliczeniu punktów wyłoniono zwycięzców:

       

      I miejsce   –  Przemysław Bieliński – klasa VIIa

      II miejsce  –  Gniewomir Olczyk – klasa VIIb

      III miejsce –  Szymon Ociepa – klasa VIIa

      Wyróżnienie  - Amelia Orlik – klasa VIIb

       

      Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

     • MISTRZOSTWA POWIATU PIOTRKOWSKIEGO W DRUŻYNOWYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH

     • W dniu 11.04.2024r. w Wolborzu odbyły się Mistrzostwa Powiatu Piotrkowskiego w Drużynowych Biegach Przełajowych. Trzydzieści pięć zespołów rywalizowało w sześciu kategoriach. Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach wystartowała we wszystkich kategoriach. Najlepiej zaprezentowali się chłopcy z roczników 2013 i młodsi, którzy zajęli I miejsce biegnąc w składzie: Oskar Koryciński, Szymon Strzelczyk, Tymoteusz Frączkowski, Bartłomiej Szulc, Aleksander Kłys, Mikołaj Siewier i Szymon Bąkowicz. Nasi najstarsi uczniowie z roczników 2009 i 2010 także zajęli I miejsce w swojej kategorii. Skład drużyny zwycięskiej: Dominik Remisz, Adam Trzebiński, Kacper Klęska, Oliwier Ryszka, Adam Dąbrowski i Dawid Jabłecki. Obie nasze drużyny reprezentować będą Powiat Piotrkowski na zawodach wojewódzkich. Pozostałe nasze zespoły zajęły następujące lokaty: IV miejsce dziewczęta z roczników 2013 i młodsze, IV miejsce dziewczęta z roczników 2011 i 2012, V miejsce dziewczęta z roczników 2009 i 2010 oraz IV miejsce chłopcy z roczników 2011 i 2012. Oprócz zwycięzców szkołę z Gorzkowic reprezentowali: Maja Mirek, Anna Korzela, Nikola Palej, Zuzanna Wojdalska, Kornelia Wieńczek, Viktoria Strzewiczek, Oliwia Straszewska, Sabina Zawada, Maja Sadura, Antonina Rumik, Wiktoria Fila, Nadia Matuszczyk, Julia Justyna, Amelia Gwóźdź, Antonina Chrapek, Maja Gaworska, Anna Kubicka, Nina Kuchta, Lena Miśkiewicz, Nikola Podskroba, Alicja Sochacka, Szymon Adamczyk, Oskar Kordyzon, Maciej Sikora, Michał Krystek, Frączkowski-Borowik Igor, Jan Zieliński, Bartosz Kabziński, Szymon Miśkiewicz. Gratulujemy!

     • PODSUMOWANIE XXIV EDYCJI AKCJI „GÓRA GROSZA”

     • W naszej szkole została  przeprowadzana akcja charytatywna „Góra Grosza”, organizowana przez Towarzystwo Nasz Dom. Jej celem jest zebranie funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową oraz specjalistyczną opiekę dla potrzebujących dzieci i rodzin na terenie całej Polski.

      Akcja ma również na celu działania edukacyjne pokazujące najmłodszym, jaką siłę stanowi niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących. Uczniowie naszej szkoły nie pozostali obojętni i chętnie się do tej akcji przyłączyli.  

      W rozgrywkach pomiędzy klasami największe kwoty uzyskały:

      • w klasach 1-3;

      - klasa 2c -190,86zl

      - klasa 2b – 129,52zł

      • w klasach 4-8:

      -klasa 6b -191,95 zł

      - klasa 6a – 173,70 zł

      Uczniowie tych klas otrzymali słodkie upominki. 

      Serdecznie dziękujemy za udział w akcji.

      Koordynatorzy akcji: opiekunowie SKO i PCK.

     • LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI - WYCIECZKA DO STAROŻYTNEGO RZYMU

     • W dniu 10 kwietnia 2024 roku w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach, uczniowie  klasy 5C uczestniczyli podczas lekcji historii w zajęciach z wykorzystaniem okularów VR w ramach Laboratoriów Przyszłości. Omawiając temat o starożytnym Rzymie, mieli okazję poznać zabytki i życie pierwszych cywilizacji. Obejrzeli m. in. Koloseum, Forum Romanum, Palatyn, Pompeje oraz wiele innych miejsc i rekwizytów z tego okresu. Dzięki temu projektowi nasi uczniowie mieli okazję przenieść się w czasie do odległej epoki, na której bazuje dzisiejsza cywilizacja. Lekcja była bardzo ciekawa i pozwoliła łatwiej przyswoić wiedzę na temat życia starożytnych Rzymian.