• PROGRAM PROFILAKTYCZNY "DEBATA"

     • 9 grudnia 2022r uczniowie klas Va, Vb, VI b i VI c uczestniczyli w rekomendowanym programie profilaktycznym „Debata”.Program trwał 3 godziny dydaktyczne w każdej klasie.

      Adresowany jest do dzieci i młodzieży, u której nie nastąpiła jeszcze inicjacja alkoholowa. Ma on charakter uprzedzający, ma na celu opóźnienie wieku inicjacji alkoholowej, a to z kolei powinno przyczynić się do ochrony młodych ludzi przed negatywnymi konsekwencjami związanymi ze spożywaniem alkoholu oraz przed rozwojem innych zachowań ryzykownych. 

      Celem ogólnym programu jest wzmocnienie postaw pro-abstynenckichu nastolatków stojących przed progiem inicjacji alkoholowej.  

      „Debata” skupia się  na szeroko rozumianej profilaktyce uniwersalnej, na wyposażeniudzieci i młodzieży w umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych, na poszukiwaniu pozytywnej alternatywy dla wielu zachowań poprzez dostarczenie odpowiedniej informacji oraz wzmacnianie czynników chroniących i redukcję czynników ryzyka.  

      Realizacja programu jest zalecana przez PARPA (Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych), posiada pozytywną opinię ORE (Ośrodek Rozwoju Edukacji).

      Zajęcia  odbyły się dzięki współpracy z Urzędem Gminy w Gorzkowicach oraz Gminną Komisją Rozwiazywania Problemów Alkoholowych.

      Koordynator - pedagog szkolny

     • PASOWANIE NA CZYTELNIKA

     • „Dzień ten w sercach Wam zostanie,
      bo dziś będzie pasowanie.”

      Tak powitaliśmy pierwszoklasistów w bibliotece szkolnej.

      Spotkanie rozpoczęło się od konkursu. Przy użyciu „czarodziejskich słów” udało się otworzyć „Latający kufer”, a tam czekały zagadki i rekwizyty baśniowe. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zabawie, zgłaszały się do odpowiedzi, padały poprawne rozwiązania: biblioteka, książka, bibliotekarz. Wykazały się też znajomością baśni, odgadując tytuły na podstawie oglądanych rekwizytów. Wysłuchały wiersza T. Kubiaka pt. „Książka” i dowiedziały się o co prosi książka. Następnie zaprosiliśmy naszych gości do teatru. Specjalnie na tę okazję przygotowane zostało przedstawienie teatralne na motywach baśni H. Ch. Andersena „Dziewczynka z zapałkami”, ale o szczęśliwym zakończeniu. „Dziewczynko z zapałkami spędź wigilię razem z nami” - tak mówią: Czerwony Kapturek i wilk, Jaś i Małgosia, Królewna Śnieżka i Zła Królowa oraz Piękna, gdy dziewczynka zapala zapałkę. Ale kiedy zapałka gaśnie, czar pryska. Wszyscy znikają. Dziewczynka znów jest smutna i samotna, bardzo marznie. Zapala kolejną zapałkę i wtedy do akcji wkraczają nasi dzielni pierwszoklasiści. Mówią, że dziewczynka nie będzie już sama, zapraszają ją do siebie i obiecują, że w każdą wigilię będą zabierać dziewczynkę z jej bajki. Wszyscy są szczęśliwi. Dzięki pomocy dzieci, baśń o „Dziewczynce z zapałkami” ma szczęśliwe zakończenie. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy w obecności Pani Dyrektor złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.

      „My uczniowie pierwszej klasy,
      uroczyście przyrzekamy,
      że będziemy książki kochać,
      krzywdy zrobić im nie damy.
      I wskazówek i rad książek,
      będziemy słuchać z uwagą.
      Obowiązki czytelnika, traktować z wielką powagą!
      Przyrzekamy!”

      Po przyrzeczeniu pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe książki i karty czytelnika. Potem wszyscy zostali zaproszeni do częstego odwiedzania biblioteki i korzystania z jej zbiorów. Po takim spotkaniu biblioteka będzie się kojarzyła dzieciom z miejscem przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

      Zapraszamy wszystkie dzieci do czytania i odwiedzania „wypożyczalni skrzydeł”. Dziękujemy uczniom klasy 5a, którzy od kilku tygodni przygotowywali się w bibliotece do występu.

      Dziękujemy za współpracę wychowawcom klas pierwszych i klasy 5a. Dziękujemy Pani Dyrektor za promowanie czytania.

     • MIKOŁAJKOWY KIERMASZ

     • 9 grudnia 2022r. Rada Rodziców Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach zorganizowała mikołajkowy kiermasz, z którego dochód będzie przeznaczony na wsparcie zadań statutowych szkoły. Podczas kiermaszu można było zakupić pyszne ciasta, babeczki, pierniczki i inne domowe wypieki. Akcja odniosła ogromny sukces.

      Dyrektor szkoły Pani Magdalena Treścińska – Niemczyk bardzo dziękuje rodzicom za ogromny wkład w zorganizowanie kiermaszu. Podziękowania skierowane są również dla kupujących, czyli dla uczniów, rodziców i nauczycieli, którzy wsparli inicjatywę Rady Rodziców.

     • MIKOŁAJKI KLASY 2A I 2C W TEATRZE IM. ADAMA MICKIEWICZA W CZĘSTOCHOWIE

     • 8 grudnia 2022 r.  uczniowie z klasy 2a i 2c wraz z wychowawczyniami p. Marzeną Gorzędowską i p. Anetą Krawczyk oraz opiekunami p. Małgorzatą Rawicką i p. Marią Kurzawską wyruszyli na wycieczkę do Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Wyjazd był zorganizowany z okazji mikołajek.

      Uczniowie obejrzeli spektakl  pt: „Czerwony Kapturek” w reżyserii Dariusza Wiktorowicza. Jest to opowieść o dziewczynce w czerwonej czapeczce i wilku. Ma ona średniowieczne korzenie, a w XVII wieku ukazała się w zbiorze baśni spisanych przez Charles'a Perraulta. Bracia Wilhelm i Jacob Grimmowie uzupełnili ją później o szczęśliwe (nie dla wilka!) zakończenie.

      Uczniowie oglądali spektakl z ogromnym zaciekawieniem. Owacji dla aktorów nie było końca. Następnie czekała na nich niespodzianka-spotkanie z Mikołajem i wymarzone prezenty. Wszyscy zadowoleni pełni niesamowitych przeżyć wrócili do szkoły.

     • LAUREACI SZKOŁY PODSTAWOWEJ W GORZKOWICACH KONKURSU PLASTYCZNEGO

     • Laureaci Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach Konkursu Plastycznego „Prawa Dziecka oczami dzieci i młodzieży 2022”.

      6 grudnia odbyło się długo oczekiwane wręczenie nagród w ramach Konkursu Plastycznego „Prawa Dziecka oczami dzieci i młodzieży 2022”. W konkursie zorganizowanym przez Stowarzyszenie Euroaktywni mogli brać udział uczniowie klas I-VIII szkół podstawowych z terenu powiatu piotrkowskiego.

       

      Laureaci z naszej szkoły:

      KATEGORIA III

       

      1. Wiktoria Kaźmierska, klasa VIIIc Szkoła Podstawowa w Gorzkowicach,

      2. Nikola Tarnowska, klasa VIIIc Szkoła Podstawowa w Gorzkowicach.

       

      WYRÓŻNIENIA STAROSTY PIOTRKOWSKIEGO:

       

      Joanna Kowalczyk, klasa IIa, Szkoła Podstawowa w Gorzkowicach.

       

      Konkurs zorganizowany był w ramach dotacji udzielonej przez Zarząd Powiatu Piotrkowskiego na realizację w roku 2022 zadań publicznych w zakresie powierzenia prowadzenia punktu nieodpłatnej pomocy prawnej, punktu świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz edukacji prawnej na terenie Powiatu Piotrkowskiego.

     • "PROGRAM DLA SZKÓŁ"

     • W ramach udziału Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach w „Programie dla szkół” w klasach 1 – 3 przeprowadzono lekcje tematyczne związane z programem.

      W klasie 1a Pani Marzena Marczak przeprowadziła pogadankę wraz z prezentacją o korzyściach płynących ze spożywania owoców, mleka, warzyw i ich przetworów. Uczniowie z dużym zainteresowaniem i bardzo chętnie oglądali kolejne odcinki "Ekipy Chrumasa", czyli bajki edukacyjnej dla dzieci o zdrowym odżywianiu. Podsumowaniem akcji było wykonanie przez uczniów prac o tematyce zdrowego odżywiania się, które stworzyły w klasie gazetkę tematyczną.

      Uczniowie klasy 1b bardzo polubili Ekipę Chrumsa, która w prosty sposób kształtuje w nich prawidłowe nawyki żywieniowe. Filmy edukacyjne Ekipy Chrumsa rozbudziły w dzieciach ciekawość, jak i chęć do przygotowywania prostychi zdrowych posiłków.  
      W ramach Programu dla szkół Pani Magdalena Fila zrealizowała z uczniami uczniowie następujące tematy:
      - Na wiejskim podwórku - omawiane były zagadnienia znaczenie mleka i jego przetworów,
      - Na polu - przeznaczenie pozyskiwanych owoców i warzyw w gospodarstwie rolnym,
      - Jemy zdrowo i kolorowo- uczniowie poznawali produkty zdrowe i szkodliwe dla zdrowia.
      Oprócz tego dzieci przygotowała ciekawe i bardzo kolorowe prace pt.:Piramida żywienia.

      Uczniowie klasy 2a  z wielkim zaangażowaniem wykonali plakaty  na temat zdrowego odżywiania oraz kompozycje  z warzyw, owoców i mleka. Ich prace poprzedzone były prezentacją , filmem  i pogadanką przeprowadzoną przez wychowawcę klasy Panią Marzenę Gorzędowską o korzyściach płynących ze spożywania zdrowych produktów w codziennym jadłospisie . Na koniec odbyła się wspólna degustacja podczas drugiego śniadania w szkole.

      Wychowawczyni klasy 2c Pani Aneta Krawczyk przeprowadziła lekcję pt.: ‘Odżywiaj się zdrowo” podczas której uczniowie zdobyli wiedzę na temat wpływu spożywania owoców i warzyw na nasz organizm, a także w jakim sezonie dane owoce i warzywa są najbardziej wartościowe. Ponadto uczniowie klasy 2c przygotowali inscenizację do wiersza Jana Brzechwy pt. „Na straganie”.

      Wychowawczyni klasy 3aPani Anna Stankiewicz przeprowadziła pogadankę  na temat: "Korzyści płynące ze spożywania przez dzieci owoców, warzyw i przetworów mlecznych". Następnie uczniowie obejrzeli film animowany pt.: "Ekipa Chrumasa", w którym bohaterowie zachęcają do spożywania zdrowej żywności, owoców i warzyw. Uczniowie wykonali dowolną techniką prace plastyczne o tematyce zdrowego żywienia, które zostały wyeksponowane w sali lekcyjnej. Ostatnim działaniem było wspólne, zdrowe drugie śniadanie , do którego dzieci zasiadły z wielką radością. W menu dominowały głównie owoce i warzywa.

     • MIKOŁAJKOWY WYJAZD DO TEATRU W CZĘSTOCHOWIE

     • Czy Mikołaj obdarowuje dzieci prezentami tylko dnia 6 grudnia? Absolutnie nie. W środę 7 grudnia 2022r. mieli okazję się o tym przekonać uczniowie klasy 1a, 3a i 3c ze Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach. Po niezwykle ciekawym, przedstawionym w nowej formie spektaklu o Czerwonym Kapturku, wyżej wymienione dzieci miały przyjemność spotkać się z najbardziej ulubioną postacią, na którą czeka się cały rok. Święty Mikołaj poświęcił dłuższą chwilę na  rozmowę z każdym dzieckiem, pozował do wspólnych zdjęć oraz wyraził ogromne zadowolenie, że w naszej szkole jest tak wielu grzecznych uczniów. Z teatru w Częstochowie powróciliśmy w świątecznych nastrojach i niezwykle zadowoleni z otrzymanych prezentów. Opiekę nad uczniami sprawowali wychowawcy klas – p. Marzena Marczak, p. Anna Stankiewicz, p. Lidia Stanios oraz nauczyciele – p. Izabela Jachimczak i p. Maria Kurzawska.

     • PRZEDSTAWIENIE "KOGO BAŁ SIĘ LAS " W KLASIE IIC

     • Uczniowie klasy 2c wraz z wychowawczynią p. Anetą Krawczyk przygotowali inscenizację Marcina  Przewoźniaka  pt. „Kogo bał się las”.

      Do oglądania ekologicznego przedstawienia drugoklasiści zaprosili Panią Dyrektor Magdalenę Treścińską – Niemczyk. W przedstawieniu występowały drzewa, grzybki, dzięcioły, wiewiórki, jeże i deklarujące ochronę lasu dzieci. Uczniowie z pomocą rodziców wykonali niezbędne do przedstawienia maski, rekwizyty i kostiumy, które wraz z dekoracją i leśną muzyką dopełniały treść przedstawienia.

      Powyższa inscenizacja miała na celu uzmysłowić uczniom, w jaki sposób w obecnych czasach człowiek doprowadza do degradacji środowiska naturalnego, jakie poważne konsekwencje niesie ze sobą to zjawisko i jak należy postępować, aby uratować naszą planetę.

      Młodzi aktorzy zasługują na słowa uznania i podziękowania.

     • KOLEJNY SUKCES

     • Mamy kolejny sukces. Tym razem z chemii.

      Trzech uczniów:

      Mikołaj Sikora kl.8c
      Mikołaj Miler kl.8c
      Mateusz Pechta kl.8a

      zakwalifikowało się do kolejnego - rejonowego etapu Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Chemii, zdobywając odpowiednio: 90%, 88% i 83% punktów. Przed nimi kolejne tygodnie przygotowań do dalszych zmagań.

      Gratulujemy. Życzymy wytrwałości i sukcesów na kolejnych etapach.

     • MIKOŁAJKI 2022

     • 6 grudnia, od wielu lat, jest dniem, w którym w Naszej Szkole podtrzymujemy Tradycję Mikołajkową. W tym dniu odwiedził Nas Święty Mikołaj wraz ze swoimi pomocnikami. 

      Odwiedzili wszystkich uczniów i rozdali słodycze oraz prezenty. Uczniowie przebrali się w mikołajowe stroje i nie byli pytani, zgodnie z przesłaniem: "Czapka Mikołaja zwalnia z pytania". 

      Atmosfera była wspaniała, bawiliśmy się świetnie.

     • MIKOŁAJKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ W GORZKOWICACH

     • Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach zorganizował akcję mikołajkową pod hasłem "Mikołajki obchodzimy na czerwono. Kto przebrany – niepytany". Dzięki temu w salach lekcyjnych oraz korytarzach królował kolor czerwony. Uczniowie z dużym zaangażowaniem wzięli udział w akcji, niektórzy mieli na głowach czapki Mikołaja, a niektórzy całe nawet całe stroje. Wokół panowała miła atmosfera. W takim dniu, jak dziś warto przypomnieć skąd mamy taką tradycję. Mikołajki i zwyczaj dawania sobie prezentów związany jest oczywiście z postacią świętego Mikołaja i pewną legendą... Otóż 6 grudnia Święty Mikołaj przynosi dzieciom prezenty, w postaci słodyczy lub innych drobnych upominków. Praktyka ta ma swój początek w średniowiecznej historii życia biskupa Mikołaja z Miry, który wręczał dzieciom prezenty, nie zapominając jednocześnie o innych potrzebujących, którym nie wiedzie się zbyt dobrze. Historia ta istnieje już od X wieku! Co więcej - biskup z Miry zmarł 6 grudnia na terenie dzisiejszej Turcji, dlatego właśnie tego dnia obchodzimy mikołajki. Na temat Świętego Mikołaja powstało wiele legend, ale każda z nich podkreśla jego dobre serce i empatię. Czynił on dobro bez rozgłosu i nie potrzebował oklasków. Wniosek z tego taki, że każdy z nas może zostać Mikołajem – trzeba tylko być dobrym dla wszystkich wokół. To wystarczy, aby Święty Mikołaj przyszedł do nas także w przyszłym roku.

     • MIKOŁAJKOWA WYCIECZKA DO ŁODZI

     • 5 grudnia 2022r. uczniowie klas 1b, 2b, 2d i 3b Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach uczestniczyli w mikołajkowym wyjeździe do Łodzi.

      W pierwszej kolejności uczniowie udali się do Eksperymentarium, w którym rozpoczęli przygodę przechodząc mostkiem przez kosmiczny tunel. Uczestniczyli w warsztatach, które objaśniały w przystępny sposób skomplikowane zagadnienia z różnych dziedzin nauki m.in. magnetyzmu, elektryczności, dynamiki, optyki, mechaniki, akustyki i dźwięku, logiki, biologii czy chemii. Wiele niezapomnianych wrażeń dostarczyła możliwości wypróbowania rozmaitych eksponatów, działania na specjalnych przyrządach oraz stanowiskach interaktywnych.

      Kolejne kroki uczestnicy wycieczki skierowali do Teatru Piccolo. Z przyjemnością oglądali spektakl teatralny pt. "Bałwankowa kraina. W Bałwankowej Krainie, dzięki działalności bałwanków wszystkie drzewa są pod ścisłą ochroną. Zła Dziura Ozonowa chce przerwać tę sielankę i wysyła z misją Zadymiacza, którego celem jest wycięcie wszystkich drzew na planecie. Jego szyki może pokrzyżować jedynie dzielny Bałwanek Joguś, który z pomocą zgromadzonych na widowni dzieci ma szansę ocalić klimat na Ziemi. Ciepła, pełna humoru i piosenek zimowa bajka z elementami edukacji ekologicznej zachęciła dzieci do aktywnego udziału w festiwalu konkursowym.

      Po spektaklu Mikołaj wręczył dzieciom mikołajkowe prezenty, które wywołały wiele radości.

      W rewanżu za interesujące przedstawienie uczniowie zaśpiewali piosenkę "Siedem reniferów" zespołu Śpiewające Brzdące, co było miłym zaskoczeniem dla Mikołaja oraz aktorów tego teatru.

      Wycieczka wywołała u dzieci wiele pozytywnych wrażeń i nowych doświadczeń.

      Opiekunami podczas wycieczki były: p. Magdalena Fila, p. Anna Librowska, p. Ewa Librowska, p. Agnieszka Sawicka, p. Anna Barańska, p. Kinga Poterała, p. Agnieszka Zyzik

     • WYJAZD MIKOŁAJKOWY UCZNIÓW KLAS 5a i 5b

     • 5 grudnia 2022r. uczniowie klas 5a i 5b Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach uczestniczyli w wycieczce do biblioteki miejskiej oraz kina Helios w Bełchatowie.   

      Nowoczesny budynek biblioteki, zachęca do odwiedzin nie tylko swoją architekturą, ale również szerokim spektrum działań kulturalnych. Nieustannie pracownicy  dbają o promocję czytelnictwa i literatury, dlatego też jest to miejsce chętnie odwiedzane przez mieszkańców Bełchatowa i nie tylko.

      Uczniowie po lekcji w bibliotece udali się do kina Helios, aby obejrzeć film pt. „Uwolnić Poly”. Film opowiada o dziesięcioletniej Cecile, która wraz z mamą powraca po latach do rodzinnego miasteczka. Dziewczynka czuje się tu obco, nie ma przyjaciół i nie potrafi się odnaleźć w nieznanym miejscu. Szczególną sympatią dziewczynka obdarza Poly – uroczego kucyka z cyrku o niesamowitych zdolnościach. Wykrada go i z pomocą miejscowych dzieciaków i tajemniczego pana Victora rusza w pełną przygód i niebezpieczeństw podroż w poszukiwaniu dobrego domu dla swojego czworonożnego przyjaciela.

      Opiekunami podczas wycieczki byli: p. Małgorzata Woźniak, p. Agnieszka Misztela, p. Ewelina Nowak, p. Katarzyna Kowalska oraz p. Renata Ziemba.

     • SPOTKANIE Z GÓRNIKAMI

     • Barbórka to jedno z wielu świąt, które już na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach. 2 grudnia 2022 roku zostało zorganizowane spotkanie i  o tradycjach związanych z tym górniczym świętem opowiadali uczniom klas 1-3 zaproszeni  górnicy z Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie.

      Ubranych w galowe mundury gości powitała Pani Dyrektor Magdalena Treścińska - Niemczyk.

      Panowie opowiedzieli o ciężkiej i niebezpiecznej pracy w kopalni, szczegółowo opisali strój górniczy, przedstawili symbolikę piór na czapce oraz symbolikę górniczego godła. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób wydobywany jest węgiel brunatny oraz jak bardzo jest nam potrzebny w codziennym życiu.  Mieli również okazję zapytać górników o interesujące ich sprawy, wydarzenia z życia kopalni i ciekawostki związane z górniczą pracą.

      Na zakończenie uczniowie złożyli życzenia i wręczyli górnikom kartki. Goście natomiast obdarowali wszystkie dzieci słodyczami.

      Organizatorem spotkania była Pani Aneta Krawczyk. Kartki z życzeniami wykonała Pani Anna Kubik.

     • WYJAZD DO KINA

     • 2 grudnia klasy 6a, 6b oraz 6c Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach uczestniczyli w wycieczce do kina w Piotrkowie Trybunalskim. Uczniowie obejrzeli film „Świąteczny cud”.

      Opowiada on o chłopcu, który, zainspirowany Robin Hoodem, postanawia ukraść świąteczne paczki najbogatszym mieszkańcom, by przekazać je najbiedniejszym. Ta historia z pewnością pomogła wprowadzić uczniów w świąteczny nastrój.

      Opiekunami podczas wycieczki byli: p. Ewa Rakowska-Kister, p. Agnieszka Chycka, p. Katarzyna Kowalska, p. Anna Maniecka, p. Anna Kubik oraz p. Tomasz Filipczak.

     • ZBIÓRKA NAKRĘTEK DLA GABRYSIA ZAKOŃCZONA POWODZENIEM!

     • Rozpoczęta na początku listopada w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach zbiórka nakrętek w klasach została zakończona. Uzyskane ze sprzedaży plastikowych elementów pieniądze przeznaczone będą na pokrycie kosztów leczenia, rehabilitacji oraz niezbędnego sprzętu dla Gabrysia Rokseli, chłopca który urodził się z rozszczepem dłoni i stóp. Celem akcji było ukazanie dzieciom i młodzieży jak ważne jest niesienie pomocy oraz uwrażliwienie ich na potrzeby innych ludzi.

      Uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły po raz kolejny udowodnili jak wielkie i otwarte są ich serca, a ich zaangażowanie w akcję przerosło oczekiwania. Najwięcej nakrętek uzbierali uczniowie klasy 2b - 45,3 kg. Naszą akcję wsparł również Urząd Gminy Gorzkowice, przekazując nakrętki zgromadzone przez mieszkańców, a także lokalna firma Consolis, za co serdecznie dziękujemy.

      Jeszcze raz ślemy wielkie podziękowania dla każdego, kto zaangażował się w to przedsięwzięcie. Pamiętajmy, że bezinteresowna pomoc wypływająca prosto z serca ma wielką moc- daje radość wszystkim, którzy znajdą się w jej zasięgu.

      Akcję przeprowadziło Szkolne Koło Caritas wraz z dużym zaangażowaniem nauczycieli świetlicy szkolnej.

     • IDĄ ŚWIĘTA...

     • W dniu dzisiejszym 02.12.2022r., uczniowie przebywający w świetlicy szkolnej, przygotowali dekoracje świąteczne. Ubierali choinkę oraz wykonali gazetkę okolicznościową. Fantazja dziecięca nie zna granic i przekłada się na kreatywność podczas zajęć. Nasza sala wygląda teraz pięknie i magicznie. Wszystkim udzielił się świąteczny nastrój.

     • „MIKOŁAJKOWY WYJAZD” KLASY 8C i 8D

     • 1 grudnia uczniowie klasy 8c i 8d SP w Gorzkowicach uczestniczyli w wycieczce do Bełchatowa. Jej celem było obejrzenie fantastycznonaukowego filmu akcji „ Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu” w kinie „Helios”.

      To kolejna adaptacja serii komiksów o superbohaterach, która została wysoko oceniona przez naszych uczniów. Wszyscy wyszli z kina bardzo zadowoleni, długo dyskutowali o przebiegu akcji, a przesłanie filmu - zwycięstwo dobra nad złem- zostało przez uczniów zauważone.

      Piękne dekoracje w galerii wprowadziły uczniów w świąteczny nastrój.

      Opiekę nad uczniami sprawowały: p. A. Ziemba , p. M. Szulc i p. A. Pregiel

     • PÓŁFINAŁY WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO W DRUŻYNOWEJ GRZE W SZACHY

     • 1 grudnia 2022 r. do Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach przyjechało 12 drużyn ze szkół podstawowych na Półfinały Województwa Łódzkiego w Drużynowej Grze w Szachy. Reprezentanci powiatów: piotrkowskiego, opoczyńskiego i tomaszowskiego rozegrali zawody w dwóch kategoriach wiekowych. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza: Anna Łęgowiak, Konrad Kaniowski, Gniewomir Olczyk i Konrad Cichosz po emocjonujących grach zajęli V miejsce. Gratulujemy!  

     • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

     • 3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

      Celem Dnia jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy osób niepełnosprawnych, u których występują pewne ograniczenia w prawidłowym funkcjonowaniu. W tym Dniu międzynarodowe organizacje dążą do zintegrowania osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa oraz ukazują zalety z włączenia tej grupy społecznej w życie polityczne, gospodarcze i polityczne.

      Prawa osób niepełnosprawnych są zagwarantowane w Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 roku.

      Konstytucja jako najważniejszy dokument państwowy zapewnia prawo do niedyskryminacji, czyli żadna osoba niepełnosprawna nie może być dyskryminowana w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny. Władze publiczne mają obowiązek zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej osobom niepełnosprawnym, a także udzielenia pomocy osobom w codziennych sytuacjach, przysposobieniu pracy oraz komunikacji społecznej.

      Sejm uchwalił 1 sierpnia 1997 roku Kartę Praw Osób Niepełnosprawnych, która definiuje prawa osób niepełnosprawnych do normalnego życia oraz zawiera katalog dziesięciu prac określających najważniejsze obszary, w których wymagane jest rozwiązanie problemów osób niepełnosprawnych.

      W 2012 r. Polska ratyfikowała Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych. Jej przesłanie – pełne, aktywne uczestnictwo osób niepełnosprawnych we wszystkich dziedzinach ludzkiej aktywności, na równi z innymi osobami - powinno być przypomniane szczególnie w tym dniu.

      W 2022 roku Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami przypada na 3 grudnia (sobota) dlatego już 1 grudnia w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach uczczono ten dzień. Wystawiona została tablica przypominająca uczniom co to znaczy niepełnosprawność i jak należy się odnosić do promowania praw osób z niepełnosprawnościami oraz jak działać na rzecz pełnej realizacji tych praw.

      Wszystkim osobom z niepełnosprawnościami, ich rodzinom, przyjaciołom, opiekunom oraz osobom, które swoimi codziennymi działaniami wspierają osoby niepełnosprawne pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia pomyślności, odwagi i konsekwencji w dążeniu do zwiększenia niezależności i poprawy jakości ich życia.

      Do promowania tego dnia przyczyniły się p. Agnieszka Chycka, p. Monika Jachimczak oraz p. Agnieszka Kubiak.

      Chętnych zapraszamy do obejrzenia filmu: „Cyrk Motyli”.