• WSZYSTKIEGO DOBREGO... URODZONYM W KWIETNIU

     • Zgodnie z comiesięczną tradycją świetliczaki ze Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach przygotowały i wysłały własnoręcznie zrobioną kartkę z życzeniami dla pensjonariuszy zamieszkujących Dom Pomocy Społecznej "Przystań” we Wronikowie. Tym gestem nasi uczniowie chcieli umilić ten wyjątkowy dzień solenizantom, którzy swoje urodziny obchodzą w kwietniu. Wszystkim natomiast chcemy życzyć zdrowych, wesołych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, oraz mokrego Śmigusa Dyngusa! :)

     • BIBLIOTEKA – TUTAJ ROZMAWIAMY O WSZYSTKIM

     • Biblioteka Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach w marcu i w kwietniu przeprowadziła szereg zajęć tematycznych w ramach cyklu „Porozmawiajmy o...”. 

      Tematyka pierwszych zajęć w ramach cyklu poświęcona była wojnie i uchodźctwie w kontekście wydarzeń, które dzieją się za naszą wschodnią granicą. Za pośrednictwem literatury rozmawialiśmy o emocjach i uczuciach, które towarzyszą nam w obecnej sytuacji, o tolerancji, szacunku i akceptacji wobec drugiego człowieka. 

      Aby przybliżyć dzieciom trudny temat wojny sięgnęliśmy też po utwory muzyczne, fragmenty filmów i spektakli teatralnych na podstawie omawianych książek, prezentację o Ukrainie. 

      Aby przedstawić sytuację bohaterów spowodowaną wojną - uczniowie brali udział w ćwiczeniach m. in.: pakowanie „całego dobytku” do plecaka, ucieczka i podróż w bardzo trudnych i niebezpiecznych warunkach, tworzyli „Ogród dobrych słów”. Następnie dostrzegali podobieństwa pomiędzy wysłuchanym tekstem, a wykonanym ćwiczeniem. 

      Uczestnicy zajęć szukali odpowiedzi na pytanie – Co pozwala przetrwać trudny czas? Odpowiedź znaleźli w książce M. Górskiej „Aliaszka”. Kim jest „Aliaszka”? To nie jest jedna bohaterka, ale słowo – symbol. Aliaszka jest rodzajem lalki, która niesie nadzieję i pojawia się wszędzie tam, gdzie jest potrzebna . A tym co daje siłę jest nadzieja, że to co złe minie i wszystko będzie dobrze. 

      W zajęciach wzięli udział uczniowie klas: trzecich, czwartych i piątych.

     • WYBORY DO MŁODZIEŻOWEJ RADY GMINY GORZKOWICE

     • 08. kwietnia 2022 r w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Gminy Gorzkowice. W głosowaniu brali udział uczniowie klas 8,7 i 6.
      Z 17 kandydatów uczniowie w głosowaniu tajnym wybierali 12 radnych.

      Komisja wyborcza w składzie:
      Małgorzata Sadura – przewodnicząca komisji
      Anna Barańska - członek komisji
      Małgorzata Soja – członek komisji
      Oliwia Kalecińska -członek komisji
      Jakub Raczyński - członek komisji

      po przeliczeniu wszystkich głosów ustaliła 12 radnych:

      1. Mateusz Pechta
      2. Lena Bachańska
      3. Miłosz Miler
      4. Amelia Ziemba
      5. Wędzonka Wiktoria
      6. Daria Kubiak
      7. Klara Glejzer
      8. Alicja Kosmala
      9. Julia Wrzesińska
      10. Jan Źródelny
      11. Lena Nowak
      12. Viktoria Strzewiczek

     • PALMY WIELKANOCNE – WARSZTATY W SZKOLE PODSTAWOWEJ W GORZKOWICACH

     • Uczniowie Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach są już gotowi na Niedzielę Palmową. W oczekiwaniu na zbliżające się Święta Wielkanocne w dniu 06.04.2022r. wychowawcy świetlicy zorganizowali warsztaty pt.: PALMY WIELKANOCNE. Celem zajęć było podtrzymywanie tradycji ręcznie robionych palm wielkanocnych, zaszczepienie wśród młodzieży pasji do rękodzieła przekazywanego z pokolenia na pokolenie oraz integracja społeczności szkolnej.

      Palma wielkanocna ma być kolorowa jak wiosna, ma dawać nadzieję, bo nadzieja rodzi się wiosną, jak przyroda budzi się do życia. Dlatego palmy mieniły się wieloma kolorami i zostały przyozdobione bukszpanem oraz kolorowymi kwiatami z bibuły. Trzeba przyznać, że końcowy efekt zachwycił wszystkich.

      Dziś panuje moda na gotowe produkty, które można dostać od ręki  w każdym sklepie. Może jednak warto wrócić do korzeni i spróbować taką palmę wykonać samemu?

     • WARSZTATY WIELKANOCNE

     • W Szkole Podstawowej w Gorzkowicach zostały przeprowadzone warsztaty "Wielkanocne" organizowane przez Samorząd Uczniowski.Z przygotowanych jaj styropianowych owiniętych sznurem do makramy, gałęzi brzozy, różnobarwnych piór oraz plastrów drzewa, zostały stworzone ręcznie robione ozdoby, które umilą nadchodzący czas Wielkiej Nocy.

     • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ SPORTU W KLASIE 1C

     • 6 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Sportu dla Rozwoju i Pokoju. To dobra okazja, by podkreślić znaczenie sportu w dzisiejszym świecie. Sport nie tylko wpływa pozytywnie na kondycję fizyczną, ale i kształtuje charakter. Nawet osoby, które jedynie obserwują zmagania sportowców mają frajdę.

      Uczniowie klasy 1c Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach, której wychowawcą jest p. Aneta Krawczyk, uwielbiają aktywność fizyczną  i wiedzą, że sport to zdrowie.  

      Z samego rana na zajęciach wychowania fizycznego chłopcy podzielili się na dwie drużyny i postanowili zagrać mecz piłki nożnej. Nad sprawnym i  prawidłowym przebiegiem gry czuwał sędzia. Dziewczynki kibicowały kolegom i pełniąc rolę cheerleaderek prezentowały swoje umiejętności taneczne. Gra zawodników była zacięta, do końca trzymająca w napięciu, ale rozgrywana w atmosferze fair play.

      Po meczu uczniowie ćwiczyli swoją siłę i wytrzymałość przeciągając linę. Następnie przyszedł czas na balonowe konkurencje i zabawy. Dużo radości sprawiła pierwszoklasistom gra „W zdrowym ciele – zdrowy duch”, podczas której losowali rodzaj ćwiczenia, które musieli wykonać i ilość powtórzeń.

      Po zmaganiach sportowych uczniowie wzięli udział w turnieju wiedzy o zdrowiu i aktywności fizycznej.

      Sportowy dzień był bardzo udany. Uczniowie świetnie bawili się promując jednocześnie aktywność fizyczną.

     • SUKCES WERONIKI, UCZENNICY SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. HENRYKA SIENKIEWICZA W GORZKOWICACH NA KONKURSIE POETYCKIM „MIĘDZY SŁOWAMI” ORGANIZOWANY PRZEZ ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W KAMIEŃSKU

     • Że wszystko może być tematem, wie każdy. Nie każdy jednak potrafi i chce ten temat dostrzec. Nasza uczennica należy do grona tych, którzy temat widzą i chcą się pochwalić swoją twórczością.

      Dnia 4 kwietnia 2022 roku nastąpiło podsumowanie Międzyszkolnego Konkursu Poetyckiego pt. „MIĘDZY SŁOWAMI” organizowanego przez Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Tadeusza Kościuszki w Kamieńsku.

      Celem konkursu było zainspirowanie uczniów do aktywności twórczej, pobudzenie wrażliwości poetyckiej, popularyzacja twórczości literackiej, rozwijanie wyobraźni i umiejętności warsztatowych.

      Wśród wielu uczestników jakże trudnego literackiego przedsięwzięcia znalazła się również uczennica klasy 8b Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach, Weronika Śmigielska, która uplasowała się na II miejscu, pokonując uczniów z kilku szkół.

      Do tej pory postrzegana jako niepozorna, skromna osoba, tym razem Weronika pokazała swój ukryty - niezwykły, a zarazem wielki talent poetycki, charakteryzujący się szczególną wrażliwością. W swoim wierszu pt. „Fobia telefoniczna” wyraziła niecodzienną oryginalność, empatię oraz spojrzenie na otaczający nas świat w zupełnie innej perspektywie. W szczególny sposób dostrzegła coś bliskiego, magicznego, co być może stanie się motorem do dalszej twórczej drogi literackiej.

      Liczymy na dalszą twórczość, ogromne sukcesy literackie i zaangażowanie w pracę twórczą Weroniki. Jej samej serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów, ale i dziękujemy za promocję naszej szkoły.

      Opiekun uczennicy
      nauczyciel języka polskiego
      Renata Kluczyńska - Musiał

     • HODOWLA ROŚLIN W KLASIE 1C

     • Wiosna - pora roku, która budzi całą przyrodę do życia, zachęca do obserwowania, poszukiwania odpowiedzi na pytania oraz wykonywania doświadczeń. Dlatego uczniowie klasy 1c Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach zamienili się w małych ogrodników i założyli w swojej sali hodowlę roślin. Z  niewielką pomocą wychowawczyni – p. Anety Krawczyk zasiali nasiona kwiatów i warzyw oraz zasadzili cebulki. Towarzyszyły temu rozmowy o etapach rozwoju roślin, sposobie pielęgnacji oraz warunkach potrzebnych do ich rozwoju.  Teraz uczniowie podlewają rośliny, z uwagą i zadowoleniem obserwują pojawienie się łodyżek oraz pierwszych listków.

     • PRIMA APRILIS

     • Primaaprilisowy poranek przywitał nas zimową pogodą. Jednak w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach radości i śmiechu było co niemiara, ponieważ uczniowie przyszli do szkoły bez plecaków. Ten codzienny przedmiot, nierozłącznie kojarzący się ze szkołą i uczniem, dziś został zastąpiony: wózkami, koszykami, walizkami, skrzynkami na narzędzia, poszewkami na poduszki, a nawet szufladami.

      Okazuje się, że wyobraźnia i kreatywność naszych uczniów są nieograniczone. "Dzień bez plecaka" został zainicjowany przez Samorząd Uczniowski.

     • TYDZIEŃ Z MATEMATYKĄ

     • „Matematyka jest królową wszystkich nauk, jej ulubieńcem jest prawda, a prostość i oczywistość jej strojem”  – J.Śniadecki

      Tydzień z matematyką w Szkole Podstawowej im. H.Sienkiewicz w Gorzkowicach rozpoczął się od świętowania Międzynarodowego Dnia liczby  Pi.

      Pi – zwana również Ludolfiną – jest najpopularniejszą stałą matematyczną i jedną z pierwszych odkrytych liczb niewymiernych. 14 marca 2022r. uczniowie klasy 6a na lekcji matematyki obejrzeli film: Czy w liczbie Pi można znaleźć daty urodzenia każdego z nas? Wysłuchali również wesołej piosenki o tej liczbie. Poznali krótką historię liczby Pi a następnie odkrywali kolejne jej cyfry rozwiązując Pi – szarady. Dowiedzieli się jak Ludolfina znalazła się w kosmosie oraz wysłuchali wiersza Wisławy Szymborskiej pt. Liczba Pi. Na zakończenie lekcji tworzyli Pi – wyrazy.

      Uczniowie klas czwartych i piątych wzięli udział w konkursie plastycznym „ Liczba Pi fascynuje od czasów starożytnych do dziś”. Nasi młodzi artyści wykazali się dużą kreatywnością i zaangażowaniem a wśród wyróżnionych plakatów znalazły się prace autorstwa:

      Nikoli Klekocińskiej  - kl.5c
      Aleksandry Gierlik – kl.5a
      Zuzanny Wojdalskiej - kl 5c
      Antoniny Rumik – kl.4b
      Mai Korpas – kl. 5c

      Uczniowie klas siódmych wzięli natomiast udział w Światowym Dniu Matematyki, którego inicjatorem w Polsce jest Stowarzyszenia Doskonalenia i Rozwoju 4improve.
      Organizatorzy co roku zapraszają uczniów do konkursów, quizów i zagadek matematycznych. Rozwiązywanie zadań ma sprawiać uczniom przyjemność,  wystarczy otwarty umysł i chęć do zabawy matematyką.

      W tym roku hasło przewodnie obchodów Dnia Matematyki brzmiało: Matematyka, to jakiś kosmos. Uczniowie rywalizowali ze sobą, rozwiązując ciekawe zadania związane tematycznie z kosmosem. Była to wspaniała okazja do zaakcentowania ogromnej roli tej dziedziny nauki w życiu człowieka.

       Zwycięską drużyną okazał się zespół uczniów klasy 7c w składzie:

      Mikołaj Miler

      Miłosz Miler

      Jan Źródelny

       

      Gratulujemy zwycięzcom a wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólne celebrowanie świąt matematycznych.

     • SZKOLNY KONKURS BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM

     • 28 marca 2022 roku w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach został przeprowadzony etap szkolny Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.

      Po rozwiązaniu testu z przepisów ruchu drogowego uczestnicy konkursu przystąpili do części praktycznej obejmującej miasteczko ruchu drogowego i tor sprawnościowy.

      Wyniki konkursu szkolnego:

      I miejsce – Cezary Gala kl. 5b

      II miejsce – Szymon Jeż kl. 5b

      III miejsce –  Kamil Krzynówek kl. 5b

      IV miejsce – Anna Łęgowiak kl. 5c

      Trzyosobowy zespół uczniów będzie reprezentował naszą szkołę w eliminacjach międzyszkolnych, które odbędą się 6 kwietnia 2022 roku.

     • STO LAT... URODZONYM W MARCU

     • Jak co miesiąc... świetliczaki ze Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach przygotowały i wysłały własnoręcznie zrobioną kartkę z życzeniami dla pensjonariuszy zamieszkujących Dom Pomocy Społecznej "Przystań” we Wronikowie. Tym gestem nasi uczniowie chcieli umilić ten wyjątkowy dzień solenizantom, którzy swoje urodziny obchodzą w MARCU.

     • "DZIECI - DZIECIOM"

     • „Dzieci – dzieciom” – podsumowanie pierwszego etapu zbiórki przyborów szkolnych dla dzieci z Ukrainy.

      Drodzy uczniowie, rodzice, nauczyciele Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach dziękujemy za włączenie się do akcji „Dzieci - dzieciom”.

      Dzięki Waszej aktywności udało się zebrać bardzo dużo przyborów, które z pewnością dadzą radość dzieciom, które uciekając przed wojną, znalazły schronienie i nowe miejsce do życia na terenie naszej gminy.

      W ciągu dwóch tygodni trwania zbiórki zebraliśmy dużą ilość: zeszytów, bloków, długopisów, ołówków, plecaków, piórników, farb, nożyczek, gumek, temperówek, kredek, plasteliny, bloków itp. Wymienione przybory wkrótce trafią do rąk potrzebujących. Serdecznie dziękujemy Wam za Waszą wrażliwość, dobre serce, wsparcie i zrozumienie, dziękujemy, za to, że umiecie się dzielić z innymi.

      Informujemy, że akcja trwa nadal.

     • KONKURS PLASTYCZNY

     • Uczennice Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach wzięły udział w II Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci   

                   pt. „ Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy.”

      Prace konkursowe  wykonały:

      Wiktoria Kaźmierska - kl.7c oraz

      Patrycja Cicha - kl. 4a.

     • KARTA ROWEROWA

     • 25 marca 2022 roku w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach został przeprowadzonyegzamin na kartę rowerową.

      Uczniowie, którzy zaliczyli poprawę części teoretycznej przystąpili do części praktycznej na wyznaczonym torze miasteczka ruchu drogowego.

      Zadaniem uczniów było prawidłowe wykonywanie i sygnalizowanie manewrów oraz właściwe reagowanie na znaki  drogowe.

      Sprawdzian umiejętności praktycznychna miasteczku zaliczyło 33 uczniów.

     • ZIELONY OGRÓDEK

     • "Ludzie mieli taki zwyczaj, że kiedy spotykali się ze sobą, dzielili się ciepłym i puchatym mówiąc: „Tobie puchate i mnie puchate, mnie puchate i Tobie puchate”. A kiedy się dzielili – ciepłe i puchate rosło i było go jeszcze więcej. Ludzie nauczyli się, że kiedy ciepłe i puchate rośnie – ich życie staje się piękniejsze, serca wypełniają się miłością, a ciało jest zdrowsze."

      Bajka o ciepłym i puchatym

      „DIALOG ZAMIAST KAR”

      ZOFII ALEKSANDRY ŻUCZKOWSKIEJ

       

      Grupa uczniów z klasy 2a uczęszczających na zajęcia w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego Emocja oraz Innowacji Pedagogicznej EkoEmocje założyła hodowlę roślin w świetlicy szkolnej. Dzieci bardzo chętnie opiekowały się zielonym ogródkiem, wspólnie przygotowały ziemię w doniczkach, wysiewały nasiona oraz sadziły cebulki. Mówiły do nich "puchate" i ciepłe słowa i nie zapominały o systematycznym podlewaniu, dzięki temu na efekty nie trzeba było długo czekać. W oknie świetlicy szkolnej pojawiło się dużo soczystej, wiosennej zieleni.

      Dzięki kącikowi przyrody dzieciom udało się ukazać walory estetyczne przyrody. Aktywności, które towarzyszyły uczniom podczas pracy rozwinęły w nich umiejętności poznawcze, oraz kształtowały opiekuńczą postawę wobec różnych roślin. Młodsi ogrodnicy przekazali wyhodowany szczypiorek do szkolnej kuchni.

      Pragniemy podzielić się zdjęciami i zaprezentować efekty pracy uczniów. Wytęskniona wiosna zawitała już do naszej świetlicy!

       

      Realizatorzy projektu:

      p. Małgorzata Soja

      p. Agnieszka Sawicka

     • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

     • Dnia 21 marca z okazji Pierwszego Dnia Wiosny z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego i Świetlicy szkolnej został zorganizowany Dzień Piżamy oraz Dzień Kolorowej Skarpetki.

      Dzień Piżamy – to dzień zdrowia i solidarności z dziećmi chorymi na nowotwory. Jest to akcja, która ma na celu zwrócenie uwagi na profilaktykę badań dzieci i kształtowanie zachowań prozdrowotnych. Dla chorych, małych pacjentów piżama jest nieodłączną częścią codzienności.

      Dzień Kolorowej Skarpetki jest symbolem solidaryzowania się z dziećmi chorymi na Zespół Downa.

      Dziś uczniowie przyszli w piżamach na sobie lub przynieśli i szybko przebrali się. Wyjęli swoje bambosze, kapciuchy, cieple skarpety. Na piżamki jak przystało założono szlafroczki, a na oczy „śpioszki”. Ach jak było cudownie, przyjaźnie, domowo, dziecinnie i momentami sennie Ku zaskoczeniu wszystkich do ogłoszenia dostosowały się również nauczycielki, ubierając się w śmieszne piżamki i szlafroki. „Piżamowcy” przemaszerowali korytarzami pokazując swoje stroje i akcesoria do spania tym, którzy nie podjęli wyzwania może skuszą się następnym razem. Wszystkim, którzy włączyli się do akcji gratulujemy poczucia humoru i odwagi w podejmowaniu nietypowych wyzwań. Dalsza zabawa w piżamach przeniosła się do świetlicy, gdzie oglądano, czytano i opowiadano sobie bajki i rytuały wieczorne. Dzieciom bardzo podobał się ten nietypowy dzień, który mamy nadzieję, iż pozostanie w ich pamięci na długie, długie lata. A rodzicom dziękujemy, iż potraktowali ten dzień na wesoło. Jeśli po obejrzeniu zdjęć uśmiech pojawi się na Państwa ustach to uznamy iż pomysł był udany, a Państwo nie zatraciliście w sobie dziecka. Przypominamy, iż szkoła to nie tylko miejsce nauki ale również zabawy. A w piżamach zabawa była SUPER!!!


      Organizatorzy akcji:
      Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego oraz nauczyciele Świetlicy szkolnej Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach

     • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

     • 21 marca z okazji Pierwszego Dnia Wiosny z  inicjatywy Samorządu Uczniowskiego i Świetlicy szkolnej zostanie zorganizowany Dzień Piżamy oraz Dzień Kolorowej Skarpetki. 

      „Dzień Piżamy” – to dzień zdrowia i solidarności z dziećmi chorymi na nowotwory. Jest to charytatywna akcja, która ma na celu zwrócenie uwagi na profilaktykę badań dzieci i kształtowanie zachowań prozdrowotnych. Dla chorych, małych pacjentów piżama stała się nieodłączną częścią codzienności. To, co dla nas jest związane z odpoczynkiem i spokojem, dla innych jest symbolem walki o zdrowie i życie.

      Dzień Kolorowej Skarpetki jest symbolem solidaryzowania się z dziećmi chorymi na Zespół Downa.

      Pragniemy okazać wsparcie wszystkim najmłodszym pacjentom i ich rodzinom poprzez zmianę codziennej odzieży w piżamy lub jej elementy oraz kolorowe skarpetki (każda inna).

      Zachęcamy wszystkich uczniów oraz nauczycieli do udziału w naszej wiosennej akcji.

       

      Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego oraz nauczyciele świetlicy szkolnej

     • MIĘDZY NAMI KOBIETKAMI

     • W naszej szkole 16 marca odbyło się spotkanie z panią Małgorzatą Szewczyk, Prelegentką Działu Profilaktyki i Edukacji agencji PMICombera, działającej na rzecz firmy Procter&Gamble, pt. "Między nami Kobietkami" w ramach zajęć Wychowania do życia w rodzinie. Spotkanie miało miejsce na sali gimnastycznej i zaproszone były dziewczęta z kl. 6 i 7. Pani prowadząca rozmawiała z małymi kobietkami na temat dojrzewania, zmian emocjonalnych w tym okresie życia, panowania nad emocjami, okazywania szacunku i bezpieczeństwa w Internecie oraz wyrabiania właściwych nawyków higienicznych. Pod koniec spotkania każda uczestniczka otrzymała pakiet edukacyjny zawierający również ulotkę dla rodziców. 

      Spotkanie trwało 45 min, po tym czasie dziewczynki udały się na dalsze lekcje. 

      Dołożymy wszelkich starań, by zajęcia odbywały się cyklicznie w kolejnych latach.