• ŚRODKI OCHRONY W SZKOLE

     • W związku z rozpoczęciem nauki w trybie stacjonarnym Ministerstwo Edukacji i Nauki wspólnie z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych przekazało środki ochrony do szkół i przedszkoli, aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom szkoły i uczniom.

      W ramach przedsięwzięcia Szkoła Podstawowa w Gorzkowicach otrzymała stacje dezynfekujące z funkcją mierzenia temperatury. Ponadto do szkoły trafiły środki ochrony osobistej: rękawiczki, maseczki, płyn dezynfekujący oraz termometry.

     • KONKURS PLASTYCZNY „SKĄD SIĘ BIERZE PRĄD”

     • Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach bierze udział w konkursie plastycznym „Skąd się bierze prąd” .

      Organizatorem konkursu jest Urząd Regulacji Energetyki z siedzibą w Warszawie.

      Konkurs organizowany jest w ramach obchodów 25-lecia Urzędu Regulacji Energetyki.

      Celem Konkursu jest promocja tematyki związanej z energią elektryczną, a także rozwijanie umiejętności plastycznych, kreatywności i wyobraźni u dzieci, kształcenie poczucia estetyki oraz umożliwienie wyrażenia ekspresji i emocji.

      Uczennice, których prace będą reprezentować naszą szkołę to:

      1. Amelia Ziemba   kl. 7a
      2. Wiktoria Kaźmierska   kl. 7c
     • PROGRAM MEN "AKTYWNY POWRÓT UCZNIÓW DO SZKOŁY PO PANDEMII” WF Z AWF

     • W Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach realizowany jest program WF z AWF „Aktywny powrót do szkoły po pandemii”. Celem projektu, koordynowanego przez AWF w Warszawie, jest wsparcie uczniów w powrocie do pełnej sprawności fizycznej po długotrwałym okresie nauki zdalnej. Nauka w domu, przed komputerem i brak bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami spowodowały wiele szkód. W klasach młodszych w realizację programu zaangażowali się nauczyciele p. Aneta Krawczyk – wychowawca klasy 1c, p. Marzena Gorzędowska – wychowawca klasy 1a oraz p. Anna Szydziak – wychowawca klasy 2b, którzy ukończyli odpowiednie szkolenie przeprowadzone przez Akademię Wychowania Fizycznego w Katowicach. Nauczyciele rozpoczęli zajęcia od oceny kondycji fizycznej uczniów biorących udział w zajęciach w ramach SPORT KLUBÓW. Przeprowadzili pomiary somatyczne oraz testy sprawnościowe uczestników. W ramach zajęć realizują różne formy zajęć ruchowych oraz gry o charakterze rekreacyjnym i zabawowym. Zajęcia cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony uczniów.

     • AUTUMN DAY CZYLI DZIEŃ JESIENI

     • W ostatni wrześniowy piątek uczniowie klasy 3c świętowali nadejście tej jakże pięknej pory roku. Trzecioklasiści zapoznali się ze słownictwem tematycznym, obejrzeli anglojęzyczną prezentację o jesieni, a także uczestniczyli w zabawach muzyczno - ruchowych, które przyniosły wszystkim wiele śmiechu i frajdy, pokazując, że możliwe jest łączenie przyjemnego z pożytecznym czyli zabawy z nauką. Były to pierwsze zajęcia prowadzone w ramach tegorocznej innowacji pedagogicznej „Let’sCelebrateThese Special Days” z przedmiotu język angielski, prowadzonej w klasie 3c przez p. Lucynę Barańską, podczas dodatkowych zajęć odbywających się raz w miesiącu. Głównym celem innowacji jest budzenie zainteresowania dzieci językiem angielskim poprzez wprowadzanie na zajęciach scenariuszy zajęć dni nietypowych.

     • AKCJA “WSZYSTKIE DZIECI ZBIERAJĄ ELEKTROŚMIECI”

     • Szkoła Podstawowa w Gorzkowicach przystąpiła do projektu “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”. Zbiórka trwała od 27.09.2021r. do 1.10.2021r. Celem akcji było podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe gospodarowanie odpadami. W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektronicznyszkoła otrzyma bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe. Zużyty sprzęt przekazano do utylizacji do firmy Green Office Ecologic Sp. z. o. o. 

      Serdecznie dziękujemy uczniom naszej szkoły, rodzicom oraz wszystkim mieszkańcom, którzy przyłączyli się do naszej akcji.

     • „KARTKA URODZINOWA… PAMIĘTAJMY”

     • W miesiącu wrześniu świetliczaki ze Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach wysłały kartkę z życzeniami dla pensjonariuszy zamieszkujących Dom Pomocy Społecznej w  Wronikowie „Przystań”. Tym gestem nasi uczniowie chcieli umilić dzień solenizantom urodzonym w miesiącu wrześniu.

     • PRZYGOTOWANIE DO KARTY ROWEROWEJ

     • Uczniowie klasy szóstej oraz klas piątych Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach podczas zajęć techniki mieli możliwość utrwalenia znaków i przepisów ruchu drogowego oraz ćwiczenia bezpiecznej jazdy rowerem po torze Miasteczka Ruchu Drogowego. Lekcja praktycznej jazdy w kontrolowanym ruchu drogowym uświadomiła uczniom, jak bardzo ważne jest stosowanie się do zasad i przepisów na drodze. Celem zajęć było przygotowanie uczniów do egzaminu na kartę rowerową.

     • ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA 2021

     • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia odbywa się każdego roku w pierwszy piątek października. To już 11. edycja.

      Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach.

      1 października 2021r. w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach znajomością tabliczki mnożenia wykazywali się uczniowie klas trzecich, czwartych, piątych i szóstych.

      „Tabliczkowa wiedza” sprawdzana była podczas krótkich egzaminów. Ich główną formą są losy o różnym stopniu trudności.

      Każdy uczeń, który odpowiedział poprawnie na 5 pytań, otrzymał tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia, były też drobne upominki i słodki poczęstunek.

      Wszystkim uczestnikom gratulujemy znajomości tabliczki mnożenia, wiemy, jak bardzo ważna i przydatna jest ta umiejętność nie tylko na lekcjach matematyki, ale także w codziennym życiu.

       

     • DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA W BIBLIOTECE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W GORZKOWICACH

     • Czytanie jest jednym z rodzajów spędzenia wspólnego czasu, w którym wszyscy uczą się od siebie nawzajem. Dorośli uczą się od dzieci ich sposobu pojmowania rzeczywistości. Dzieci otrzymują sygnał, że książki są ważnymi przedmiotami w życiu człowieka i nie można ich niczym zastąpić.

      Z okazji Dnia Głośnego Czytania gościliśmy w bibliotece najmłodszych uczniów Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach oraz grupę „Motylki” z Przedszkola Samorządowego w Gorzkowicach. Akcja była również prowadzona w innych miejscach szkoły.

      W przestrzeni nazwanej „Kraina czytania” nauczyciele bibliotekarze i wychowawcy starali się otworzyć przed dziećmi świat wyobraźni, świat dobra i zła, świat pięknego języka.

      Spotkaniu z wyczarowaną książką towarzyszyły różnorodne działania: zabawy ruchowe, zabawy słowne – rymowanki i wyliczanki, śpiewanie. Celem zajęć było rozbudzenie w dzieciach ciekawości i wywołanie pozytywnych wrażeń. Spowodowanie, by czytanie kojarzyło się im z przygodą, radością, dobrymi wspomnieniami. Aby zafascynowane  literaturą, uczyły się tego, jak funkcjonuje świat i dowiadywały się więcej o sobie samych. Aby odkrywały, że litery, to nie tylko znaki ustawione w rzędach, które trzeba przeczytać, ale że są to „wrota” do świata wyobraźni.

     • DZIEŃ CHŁOPAKA POD HASŁEM DNIA MUSZKI I KRAWATA

     • Święto wszystkich panów, mężczyzn, chłopców i chłopczyków obchodziliśmy w naszej szkole wystrojeni w akcesoria typowo męskie. Mucha i krawat oprócz tego, że dodała męskiej części szkoły powagi i mnóstwa uroku pomogła również uzyskać „bon zwalniający”. Chłopcy mogli je wykorzystać gdy nie mieli odrobionej pracy domowej, nie byli przygotowani do odpowiedzi ustnej lub też potrzebowali dodatkowej wskazówki od nauczyciela. Mamy nadzieję, że się przydały...

      Drodzy panowie życzymy Wam w dniu Waszego święta samych miłych chwil, dużo uśmiechu i radości każdego dnia roku.

     • MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY „EMOCJA”

     • Uczniowie klasy 5b w SP im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach realizują Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Emocja”.  Celem projektu jest rozbudzanie wiary we własne możliwości oraz rozwijanie kreatywności dzieci. W miesiącu wrześniu 2021 r. zakończyliśmy realizację zadań z I modułu „Kreatywność”. Naszą przygodę z projektem rozpoczęliśmy od zorganizowania w naszej klasie kącika emocji. Na drzwiach sali umieściliśmy plakat, informujący, iż klasa 5b bierze udział w projekcie. 15 września 2021 r. w „kropkowych” strojach obchodziliśmy „Dzień Kropki”. Przed rozpoczęciem zajęć zaznaczyliśmy na termometrze uczuć swoje samopoczucie. Następnie poznaliśmy historię Vasthi, bohaterki bajki „The Dot”.  Dowiedzieliśmy się, co to jest Dzień Kropki. Rozmawialiśmy na temat  swoich talentów, umiejętności. Malowaliśmy w szablonie kropki- małe, duże, kolorowe, fantazyjne. Rozmawialiśmy o tym, że każdy z nas jest wyjątkowy, każdy ma jakiś talent, każdy z nas jest mistrzem w jakiejś dziedzinie.  Wykonaliśmy prace plastyczne pt. „Jestem mistrzem w…”. Zorganizowaliśmy wystawę naszych prac.  Przygotowaliśmy plakat ukazujący znaczenie słowa Kreatywność. Rozmawialiśmy na temat niepełnosprawności i empatii. Dowiedzieliśmy się czym jest język migowy. Uczyliśmy się grzecznościowych słów w polskim języku migowym (PJM).  Zajęcia  były dla uczniów nie tylko nauką, ale także wspaniałą, kreatywną zabawą. Na koniec zajęć  uczestnicy  ponownie uzupełnili Emocjometr, określający ich samopoczucie po wykonanej pracy.

      Nauczyciele prowadzący zajęcia
      p. Małgorzata Kaniowska
      p. Marlena Radojewska- Pechta

     • DRZEWKO Z EMOCJĄ

     • Grupa uczniów uczęszczających na zajęcia w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego Emocja oraz Innowacji Pedagogicznej EkoEmocje sadziła "drzewko z Emocją" na terenie szkoły. Podczas tego przedsięwzięcia gościliśmy Panią Dyrektor Magdalenę Ościk, która wspierała uczniów w sadzeniu rośliny. Dzieciom podczas wykonywania zadania towarzyszyło dużo radości, uśmiechu i satysfakcji z działania. Uczniowie będą pielęgnować i obserwować swoje drzewko.

      Wszyscy znakomicie sobie poradzili!

     • BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY

     • Dbajmy o własne bezpieczeństwo!!


      Drodzy uczniowie, nadchodzi jesienna szaruga, dni stają się krótsze i szybko zapada zmrok.

      Uczniowie klas pierwszych we wrześniu odwiedzali Miasteczko Ruchu Drogowego, by nabyć prawidłowe nawyki komunikacyjne oraz uświadomić sobie z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać podczas drogi do i ze szkoły. Zajęcia pomagają w przygotowaniu uczniów do korzystania z zasad bezpieczeństwa.

      Przypominamy o obowiązku przechodzenia przez drogę w miejscach do tego wyznaczonych oraz poruszaniu się lewą stroną jezdni w przypadku braku chodnika.

      Niezwykle ważne jest noszenie odblasków w jesienne dni. Posiadanie jakiegokolwiek elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego i rowerzysty na drodze!

      Uczniowie, którzy dojeżdżają do szkoły rowerem, powinni pamiętać o przestrzeganiu obowiązujących przepisów oraz stosowaniu się do znaków drogowych. Przejeżdżając rowerem przez ulicę można korzystać z przejść dla pieszych, ale wówczas należy zsiąść z rowerui przeprowadzić go bezpiecznie na drugą stronę ulicy. Nie zapominajcie również o zachowaniu ostrożności na parkingu szkolnym, poruszajcie się powoli, do autobusu wsiadajcie spokojnie oraz oczekujcie we wskazanym miejscu. Do wszystkich uczestników ruchu drogowego apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności. Dbajmy o swoje bezpieczeństwo na drodze! Zwracajmy uwagę na dzieci, pomóżmy im bezpiecznie dotrzeć do szkoły i wrócić do domu!

     • DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH W KLASIE 7C

     • Znajomość języków obcych i umiejętność komunikowania się to obecnie praktycznie obowiązek.

      Dzień Języków Obcych to dobry czas by spróbować uświadomić to dzieciom i zmotywować je do nauki.

      Świat jest piękny i ciekawy, a poznawanie go niesie z sobą mnóstwo zalet, języki obce pomagają nam w tych podróżach i zdecydowanie je ułatwiają. Jedną z takich podróży odbyliśmy z klasą 7c, która przygotowała projekty dotyczące państw niemieckojęzycznych by przybliżyć sobie i swoim kolegom i koleżankom wiedzę na temat naszych bliższych i dalszych sąsiadów. Odwiedziliśmy dziś wirtualnie Niemcy, Austrię i Szwajcarię odkrywając je na nowo i smakując regionalne pyszności.

      Język niemiecki choć mniej popularny niż angielski jest również używany w wielu zakątkach świata, dlatego warto go poznawać i rozwijać swoje umiejętności w tym zakresie.

     • NARODOWE CZYTANIE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

     • Narodowe Czytanie stało się chlubnym zwyczajem społeczności Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach. Już siedmiokrotnie włączyliśmy się w to szczytne działanie.

      Podstawowym celem tej ogólnopolskiej akcji jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury oraz wzmocnienie tożsamości narodowej.

      Lekturą tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania jest „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły zmierzyli się  z fragmentem tekstu książki.

      Inauguracji tego czytelniczego święta dokonała Pani Dyrektor Magdalena Ościk, która podkreśliła ogromną rolę książki jako przewodnika po świecie wiedzy i w kształtowaniu osobowości. Ponadto wcieliła się w jedną z postaci „Moralności pani Dulskiej”. Czytanie z podziałem na role wypadło mistrzowsko.

      Podczas spotkania odczytany został list Prezydenta RP skierowany do Rodaków z okazji Narodowego Czytania, uczniowie obejrzeli prezentację dotyczącą zasięgu akcji, mieli możliwość oznakowania swoich zeszytów okolicznościową pieczęcią przesłaną do biblioteki szkolnej z Kancelarii Prezydenta RP. Specjalne na tę okazję zaprezentowano wystawę książek oraz materiały edukacyjne dotyczące tegorocznej lektury Narodowego Czytania.

     • WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ W GORZKOWICACH

     • Wybory przedstawicieli do Samorządu Uczniowskiego to istotne wydarzenie w naszej szkole. Każdy uczeń ma możliwość wskazania swojego kandydata i powinien mieć świadomość, że jego głos jest bardzo ważny.

      W tym roku szkolnym mieliśmy siedmiu kandydatów, a kampanie trwały cały tydzień, mogliśmy dowiedzieć się jakie plany i pomysły mają osoby startujące w wyborach i co chciałyby zmienić w miejscu, w którym spędzamy tak wiele godzin.

      Po zliczeniu wszystkich głosów możemy już przedstawić nazwiska trzech osób, które zdobyły największe poparcie wśród społeczności szkolnej.

      Przewodniczącą szkoły została Maja Kister z klasy 8d, natomiast Weronika Haręza i Marek Krzemień z klasy 8a będą pełnić funkcję zastępców i jednocześnie szefów poszczególnych sekcji.

      Serdecznie dziękujemy wszystkim kandydatom za ich zaangażowanie i życzymy powodzenia naszemu nowemu zarządowi. Niech społeczność uczniowska i dobre imię naszej szkoły będą dla Was najważniejsze.

      Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego

     • MIASTECZKO RUCHU DROGOWEGO

     • Uczniowie Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach odwiedzają nowy obiekt - Miasteczko Ruchu Drogowego, na którym utrwalają znajomość najważniejszych znaków pionowych i poziomych oraz zasad bezpieczeństwa obowiązujących na drodze.

     • MISTRZOSTWA POWIATU PIOTRKOWSKIEGO W INDYWIDUALNYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH

     • 21 września 2021 r. w Wolborzu odbyły się Mistrzostwa Powiatu Piotrkowskiego w Indywidualnych Biegach Przełajowych. Aż siedmioro uczniów SP Gorzkowice zajęło miejsca premiowane:

       

      Igrzyska Dzieci r. 2009 i młodsi dziewczęta:

       

      I miejsce – Wiktoria Kaźmierska

      II miejsce – Maja Drzazga

      V – miejsce Lena Bachańska

       

      Igrzyska Dzieci r. 2009 i młodsi chłopcy:

       

      III miejsce – Bartosz Kiełbik

      V miejsce – Dominik Remisz

       

      Igrzyska Młodzieży Szkolnej r. 2007/08 dziewczęta:

       

      IV miejsce – Aleksandra Łęgowiak

      V miejsce – Łucja Piotrowska

       

      W/w zakwalifikowali się do zawodów wojewódzkich, które odbędą się w dni 28 września 2021 r. w Uniejowie.

       

      Szkołę Podstawową w Gorzkowicach reprezentowali również: Kordyzon Oskar, Skrobek Lena, Jeż Szymon, Krzynówek Kamil, Rokita Oliwier, Cichoń Oliwia, Ciesielski Igor, Stalka Hubert, Ziemba Sebastian, Gawłowski Patryk, Ziemba Filip, Ziemba Michał, Kulikowski Cyprian, Włóka Filip, Bachański Kacper, Just Aleksandra, Kalecińska Oliwia, Karliński Bartosz, Karliński Hubert, Nowak Jakub, Smolarek Anna, Woźniak Przemysław, Jeż Aleksandra, Pająk Maciej, Skrobek Nikodem.

     • POCZTÓWKA DLA BLANKI LIPOWSKIEJ

     • Dzieci ze świetlicy Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach włączyły się do akcji urodzinowej dla Blanki. Blanka to czteroletnia dziewczynka, która cierpi z powodu nieuleczalnej choroby. Mimo bezlitosnych informacji, które otrzymuje rodzina Blanki, jej bliscy nie tracą nadziei, że dziewczynkę może czekać normalne życie. Dlatego też świetliczaki postanowiły dać promyk słońca i odpowiedzieć na akcję dla dzielnej bohaterki, wysyłając ciepłe życzenia urodzinowe.