• ŚCIEŻKA UWAŻNOŚCI

     • W Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach powstaje ścieżka uważności.

      Już wkrótce w naszej szkole pojawi się nowa atrakcja dla uczniów – ścieżka uważności. Jest  to zaprojektowany w różnorodny sposób układ naklejek, który można umieścić m.in. w sali lekcyjnej, świetlicowej czy na korytarzu szkolnym. Składają się one od jednego do kilku zestawów, połączonych ze sobą lub funkcjonujących osobno.

      Naklejki umieszcza się zarówno na podłodze, jak i na ścianach, co pozwala na tworzenie różnorodnych gier oraz ich dopasowywanie do możliwości uczniów.

      Za projekt ścieżki, a także jej stworzenie odpowiadają nauczyciele: p. Agnieszka Kubiak oraz p. Anna Kubik. Pierwsze elementy są już gotowe, a w niedługim czasie będą mogli z niej skorzystać uczniowie.

     • DZIEŃ KOBIET

     • 8 marca to święto obchodzone jako Dzień Kobiet. Jest okazją do złożenia bliskim kobietom życzeń, powiedzenia kilku ciepłych słów, obdarowania drobnym upominkiem. Dlatego w tym dniu od samego rana w drzwiach Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach wszystkie panie, kobiety, dziewczynki witane były przez chłopców uśmiechem i miłymi życzeniami. Ponadto uczniowie wręczali swoim koleżankom bony – niespodzianki. W wejściu do szkoły zorganizowana została kwiaciarnia oraz słodki bufet, gdzie można było zakupić piękne kwiaty oraz różne smakołyki. Wszystkie Panie zostały obdarowane słodką czekoladką z dołączonymi życzeniami od Samorządu Uczniowskiego.

      Organizatorzy szkolnego Dnia Kobiet:
      Samorząd Uczniowski i SK Caritas

     • PASOWANIE NA CZYTELNIKA W BIBLIOTECE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W GORZKOWICACH

     •  

      „Każdy pierwszak obiecuje
      po książki sięgać z radością,
      bo czytanie daje wiedzę
      i jest wielką przyjemnością.

      Chcemy czytać, dbać o książki,
      poznawać z nich świat i ludzi.
      I nie nudzić się, bo z książką
      dziecko nigdy się nie nudzi (…)”

       

      Wydarzeniem szczególnym dla uczniów klas pierwszych Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach było uroczyste pasowanie na czytelników. Był to też bardzo uroczysty dzień w życiu biblioteki. Chcąc podkreślić wagę tego wyda­rzenia nadaliśmy bibliotece uroczysty wystrój tworząc okolicznościowe wy­stawki i gazetki. 

      Ce­remonia pasowania odbyła się, jak za­wsze, w bibliotece, gdyż tylko tu, wśród książek, osiąga się odpowiednią atmos­ferę.

      Z okazji pasowania dzieci obejrzały przedstawienie w formie teatrzyku kamishibai pt. „Lew w Paryżu”, w którym towarzyszyły pewnemu urzekającemu Lwu w wyprawie. Główny bohater postanowił opuścić swą afrykańską sawannę, aby zyskać “pracę, miłość, przyszłość”. Lew przybywa do znanej europejskiej stolicy i odkrywa miasto tak dalece inne od tego co zna….                            

      Historia o Lwie kryje w sobie opowieść o tym jak trudno odnaleźć się w nowym kraju, kiedy opuszcza się to co znane i kochane. Wraz z Lwem widzowie odkrywali uroki miasta z niecodziennej perspektywy.

       Po obejrzeniu przedstawienia najmłodsi czytelnicy zwiedzali bibliotekę przy dźwiękach piosenki „Pociąg do książki”, oglądali wystawę, wybierali i wypożyczali swoją pierwszą książkę.

      Ważnym i wzruszającym momentem całej uroczystości było złożenie przez pierwszoklasistów przyrzeczenia.

      Na pamiątkę pasowania dzieci otrzymały wyjątkowe zakładki do książki z logo biblioteki oraz „Prośby książki”.

      W trakcie spotkania panowała serdeczna i przyjazna atmosfera, dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach, obiecały przeczytać książki i ponownie odwiedzić bibliotekę.

      Przed opuszczeniem biblioteki życzyliśmy małym gościom wiele radości z przeczytanych książek.

      Dziękujemy wychowawcom klas pierwszych za współpracę w promowaniu czytania.

     • PLEBISCYT SPORTOWY ZIEMI PIOTRKOWSKIEJ

     • Zachęcam do wzięcia udziału w Plebiscycie Sportowym Ziemi Piotrkowskiej. Na funpage Powiatu Piotrkowskiego rozpoczęło się zbieranie głosów na Najpopularniejszy Klub Sportowy i Najpopularniejszego Sportowca  w 2021 roku.  W głosowaniu bierze udział GUKS Gorzkowice ( w kategorii Najpopularniejszy Klub Sportowy w 2021 roku) oraz dwie uczennice naszej szkoły: Zuzanna Wojdalska i Roksana Frączkowska (w kategorii Najpopularniejszy Sportowiec w 2021 roku). Wyboru można dokonywać spośród zgłoszonych kandydatów  do 21 lutego do g. 12.00 poprzez reakcję pod zdjęciem/herbem/logo nominowanego klubu sportowego/ sportowca - zamieszczonym na FB/PowiatPiotrkowski.Głosowanie trwa do 21 lutego 2022 roku do godz. 12.00.

     • WALENTYNKI W KLASIE 1C SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. H. SIENKIEWICZA W GORZKOWICACH

     • Powinno wiedzieć serce Twoje

      jakie jest imię moje.

      Ten, kto to pisze, jest Ci dobrze znany,

      ten kto to czyta, jest bardzo kochany!

      Dobrze, że jesteś!!

      !

      14 lutego to wyjątkowy dzień dla wielu osób - Walentynki. Jest to czas wyznawania zarówno miłości, sympatii, jak i przyjaźni. Stałym niemalże elementem tego święta jest wzajemnie wręczanie sobie walentynkowych, ozdobnych karteczek.

      Uczniowie klasy 1c wraz z wychowawcą, p. Anetą Krawczyk także pamiętali o tym dniu. Z tej okazji wykonali kartki walentynkowe dla swoich rodziców, którzy z kolei obdarowali ich lizakami w kształcie serc. Dużą radość sprawił słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców naszej szkoły.

      Uczniowie poznali także historię święta zakochanych oraz uczestniczyli w muzycznych zabawach.

       

      Walentynkowe świętowanie sprawiło Pierwszakom dużo radości.

       

     • MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY „EMOCJA” - MODUŁ III MOC SŁÓW

     • Uczniowie klasy 5b zrealizowali moduł 3 „Moc Słów” z Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „ Emocja”. Celem modułu było rozwijanie umiejętności funkcjonowania społecznego poprzez rozwój kompetencji komunikacyjnych, życzliwości, wrażliwości na potrzeby innych , poszanowania dla odmienności.

      Realizacja modułu 3 rozpoczęła się od określenia przez uczniów na termometrze uczuć swojego samopoczucia oraz od udziału w zabawie „Dla każdego miłe słowo”, podczas której uczniowie mówili sobie komplementy. Następnie uczniowie wysłuchali „Bajki o ciepłym i puchatym” autorstwa Zofii Aleksandry Żuczkowskiej. Uczniowie dowiedzieli się, czym są i jaką mają moc „puchate słowa” oraz ile krzywdy mogą wyrządzić drugiej osobie „słowa kolczaste”. Wiele emocji i zaciekawienia wzbudził w dzieciach „worek dobrych słów”, w którym znajdowały się wyrazy o pozytywnym i negatywnym znaczeniu. Miłe słowa zostały umieszczone w worku, zaś słowa negatywne zostały odrzucone.

      Bardzo atrakcyjna dla dzieci okazała się kraina życzliwości, do której można było wejść po wypowiedzeniu miłego słowa. Tutaj wysłuchaliśmy opowiadania o drzewie i stworzyliśmy własne - z magicznymi słowami. Każde dziecko napisało na serduszku miłe słowa dla swoich kolegów i koleżanek z klasy. Następnie serduszka zostały podarowane osobom, do których były adresowane. Na zakończenie zajęć dzieci przykleiły otrzymane od rówieśników serduszka na klasowym drzewku dobrych słów. Zajęcia były dla uczniów wspaniałą i kreatywną zabawą. Serduszka będą nam wciąż przypominały o właściwym zachowaniu.

      Wysłuchaliśmy również "Opowieści o chłopcu, ojcu, o gniewie i ranach", które na pewno będzie wszystkim przypominać, że należy mówić w ten sposób by słowa nas nie raniły. To trudna sztuka! Będziemy nadal jej się uczyć.

      Opowieść zrobiła na nich duże wrażenie i pomogła zrozumieć, jak wielki wpływ na życie i samopoczucie każdego człowieka, mają słowa i czyny innych ludzi.

      Na koniec tych niezwykle emocjonujących zajęć wszyscy uczniowie obiecali, że będą starać się, aby na świecie było jak najwięcej dobrych i pięknych słów oraz czynów.

      W ramach innowacji uczniowie klasy 5b wykonali piękne laurki na Dzień Babci i Dzień Dziadka oraz wykonali karmnik dla ptaków, by opiekować się nimi w okresie zimy.

       

      Opiekunowie:

      Małgorzata Kaniowska

      Marlena Radojewska-Pechta

     • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PIZZY

     • 9 lutego 2022r. Uczniowie klas I- III w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach w czasie zajęć w świetlicy szkolnej obchodzili Międzynarodowy Dzień Pizzy. W tym dniu świetliczaki zamieniły się we włoskich kucharzy. Poprzez zabawę wykonywali ćwiczenia manualne formując z plasteliny różnorodne produkty, które umieszczali na wielkiej pizzy wyciętej z tektury. Dzięki takiej zabawie dzieci poznały historię pizzy, dowiedziały się, z którego kraju pochodzi. Cała zabawa miała także na celu udoskonalenie precyzji w pisaniu oraz rozwijanie kreatywności.

     • BEZPIECZEŃSTWO W SIECI

     • Internet to jeden z najważniejszych wynalazków współczesnego świata,  bez którego nie funkcjonowałoby wiele dziedzin życia. Jednocześnie warto pamiętać, że  niesie on ze sobą wiele zagrożeń, jednak istnieje zestaw zasad, których przestrzeganie może ochronić użytkowników przed negatywnymi konsekwencjami korzystania z sieci.

      Zasady bezpiecznego korzystania z sieci

      • Twórz trudne do odgadnięcia hasła
      • Korzystaj tylko z zaufanych sieci
      • Nie klikaj w linki od nieznanych nadawców
      • Stosuj oprogramowanie antywirusowe
      • Nie otwieraj podejrzanych wiadomości
      • Pobieraj pliki jedynie z zaufanych źródeł
      • Aktualizuj przeglądarkę i system operacyjny
      • Odwiedzaj jedynie bezpieczne strony
      • Nie zapominaj o wylogowaniu się z serwisów
      • Nie podawaj swoich danych osobowych
     • FINAŁ WOŚP

     • Kolejny finał, tym razem jubileuszowy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nie mógł odbyć się bez udziału wspaniałych uczniów Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach oraz ich nauczycieli.

      Przez cały styczeń  w szkole działała puszka stacjonarna, do której datki wrzucali wszyscy członkowie szkolnej społeczności. W nasze działania włączyło się również Przedszkole Samorządowe w Gorzkowicach oraz Samorządowy Klub Dziecięcy w Gorzkowicach.

      W dniu wielkiego finału na ulicach Gorzkowic nie zabrakło naszych wolontariuszy. Mimo trudnych warunków atmosferycznych wszyscy dzielnie kwestowali na rzecz dzieci z problemami okulistycznymi.

      Ogromną radość sprawia fakt, że chętnych wolontariuszy jest zdecydowanie więcej niż mogliśmy się spodziewać, a nasi uczniowie pokazują, że pomagać zawsze warto. Empatia, zainteresowanie oraz bezinteresowna pomoc to cechy, bez których świat byłby szary i smutny.

      A dobro zawsze wraca!

     • Wszystkiego dobrego... urodzonym w styczniu!

     • Jak co miesiąc... świetliczaki ze Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach przygotowały i wysłały własnoręcznie zrobioną kartkę z życzeniami dla pensjonariuszy zamieszkujących Dom Pomocy Społecznej "Przystań” we Wronikowie. Tym gestem nasi uczniowie chcieli umilić ten wyjątkowy dzień solenizantom, którzy swoje urodziny obchodzą w styczniu.

     • PROGRAM DLA SZKÓŁ - DZIAŁANIE EDUKACYJNE

     • W ramach udziału w „Programie dla szkół” uczniowie Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach wzięli udział w zajęciach mających na celu propagowanie zasad zdrowego żywienia. Uczniowie dowiedzieli się między innymi dlaczego należy się zdrowo odżywiać i poznali zasady zdrowego odżywiania się.

      Młodsi uczniowie otrzymali także tematyczne kolorowanki, dzięki którym mogli poznać proces produkcji żywności od nasionka do gotowego produktu.

      Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali mleko dostarczane do szkoły w ramach „Programu dla szkół”.

     • KARTKA Z ŻYCZENIAMI URODZINOWYMI

     • Sto lat... urodzonym w GRUDNIU

      Zgodnie z comiesięczną tradycją świetliczaki ze Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach przygotowały i wysłały własnoręcznie zrobioną kartkę z życzeniami dla pensjonariuszy zamieszkujących Dom Pomocy Społecznej "Przystań” we Wronikowie. Tym gestem nasi uczniowie chcieli umilić ten wyjątkowy dzień solenizantom, którzy swoje urodziny obchodzą w grudniu.

      Wszystkim, natomiast chcemy życzyć zdrowych, wesołych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia, a także Szczęśliwego Nowego Roku. 

       

      Koordynatorzy akcji: Monika Jachimczak i Kamila Krzynówek.

     • PROJEKT EMOCJA I EKOEMOCJE

     • W naszej szkole realizowany jest Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Emocja”. Uczniowie klasy  5b zrealizowali już 2 moduł projektu pt. „Wyobraźnia”. Celem tego modułu było pobudzenie wyobraźni twórczej, fantazji i kreatywności. Nasza przygoda z wyobraźnią rozpoczęła się od określenia w naszych kącikach emocji samopoczucia uczniów na termometrze uczuć. Następnie uczniowie wysłuchali opowiadania „Żółty balonik”, gdzie dzieci musiały użyć swojej wyobraźni i zmienić zakończenie opowiadania. Powstało mnóstwo pozytywnych i ciekawych zakończeń opowiadania. Kolejnym zadaniem było wykonanie przez dzieci swojego balonika marzeń i kodowania z wyobraźnią. Wyobraźnia tutaj zadziałała, baloniki stały się różnymi zwierzątkami, postaciami z bajek, a nawet znanymi piłkarzami. Uczniowie wysłuchali opowiadania „Kraina Wyobraźni i jej kreatywni mieszkańcy”, następnie odpowiedzieli na pytanie - czy chciałbyś mieszkać w takiej krainie Wyobraźni? Jako mieszkaniec kim byś był i co byś tworzył? Obejrzeliśmy wspólnie film „Miłość Bałwana” o poszukiwaniu sensu życia. Uczniowie namalowali Drzewko Wyobraźni, a na każdym płatku śniegu lub pierniczku opisali swoje największe marzenie. Wykonywaliśmy mapę myśli, opisywaliśmy czym jest wyobraźnia.

      Z EkoEmocji uczniowie stworzyli ludziki z kasztanów, gdzie również przydatna była wyobraźnia. Następnie wysłuchali wiersz Romana Pisarskiego „Zielone serce” i odpowiedzieli na pytanie – jakie to jest Drzewo smutne i wesołe? Miało to za zadanie wyrabianie szacunku do przyrody, uwrażliwienie na jej piękno; określanie odczuwanych emocji.

      Na koniec była relaksacja i ewaluacja. Podczas realizacji modułu było wiele pozytywnych emocji i wspólnej, wspaniałej zabawy. 

     • KONKURS "POCZTÓWKA Z WAKACJI"

     • W dniu 17 grudnia 2021r. pani dyrektor Magdalena Ościk i pani dyrektor Małgorzata Sadura wręczyły uczniom dyplomy i upominki za udział w konkursie plastycznym "Pocztówka z wakacji", zorganizowanym przez nauczycieli świetlicy. 

      Celem konkursu było:

      - przedstawienie oczami dzieci i młodzieży wspomnień tegorocznych wakacji,

      - rozwijanie kreatywności,

      - kształcenie umiejętności posługiwania się środkami komunikacji niewerbalnej,

      - popularyzacja działań plastycznych i poszerzanie wiedzy z zakresu różnych technik plastycznych.

      Do konkursu przystąpili uczniowie klas IV-VIII

      Laureatami konkursu zostali:

      I miejsce - Antonina Rumik kl. 4b

      II miejsce - Maja Sadura kl. 4a

      III miejsce (ex aequo) - Barbara Krawczyk kl. 5b

                                          - Karolina Krawczyk kl.7b

     • KONKURS „NA NAJŁADNIEJSZĄ KARTĘ NA ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA"

     • Dnia 16 grudnia 2021 roku został podsumowany konkurs „Na najładniejszą kartę na Święta Bożego Narodzenia”, który był przeznaczony dla uczniów klas I- VIII.

      Konkurs miał sprzyjać pobudzeniu wyobraźni oraz kultywowanie tradycji w okresie Świąt Bożego Narodzenia, a także wyrażanie nastroju i uczuć związanych ze świętami.

      Komisja w składzie:

      Przewodniczące Komisji:

      Pani Dyrektor Magdalena Ościk oraz Dyrektor Małgorzata Sadura,

      Członkowie Komisji:

      p. Ewa Turkowska, p. Aneta Krawczyk, p. Anna Maniecka

      oraz organizator konkursu p. Agnieszka Kubiak

      biorąc pod uwagę następujące kryteria:

      - zgodność wykonania pracy z regulaminem,

      - estetykę oraz samodzielność wykonania pracy,

      po zapoznaniu się z 39 pracami plastycznymi w dwóch kategoriach przyznała:

       

      3 miejsca równorzędne w kategorii : „Najładniejsza karta na Boże Narodzenie” w klasach

      I-III

      Maja Jachimczak kl. 2a

      Zuzanna Klekocińska kl. 3c

      Amelia Migoda 1a

       

      3 miejsca równorzędne w kategorii: „Najładniejsza karta na Boże Narodzenie” w klasach

      IV -VIII

      Julita Maczugowska 5c

      Maja Sadura 4a

      Zuzanna Włóka 7a

       

      Wszystkie pozostałe prace zostały wyróżnione i przedstawione w utworzonej przez organizatora konkursu prezentacji, tworząc kolorową i ciekawą niespodziankę dla wszystkich na Święta Bożego Narodzenia i wstawionej na stronę Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach.

      Rozdanie nagród miało miejsce 17.12.2021r. Uczniom, którzy nie byli obecni na wręczeniu nagród zostaną one wręczone po powrocie do szkoły.

       

     • AKCJA ŚWIĄTECZNA SK PCK

     • W tym roku przed świętami Bożego Narodzenia SK PCK zorganizowało akcję ,,Kto słodycze rozdaje Świętym Mikołajem zostaje”. Z zebranych darów uczniowie wraz z opiekunami P. Lidią Słodkowicz i Ewą Librowską przygotowali paczki dla najbardziej potrzebujących uczniów naszej szkoły.

      SK PCK życzy wszystkim zdrowych, spokojnych i radosnych świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku.

     • PROGRAM WF Z AWF

     • Od września do grudnia bieżącego roku szkolnego uczniowie klas Vb i Vc naszej szkoły uczestniczyli w dodatkowych zajęciach ruchowych w ramach projektu "WF z AWF - Aktywny powrót do szkoły". Jego celem była poprawa kondycji fizycznej uczniów po długotrwałym okresie nauki zdalnej. W zajęciach brało udział 15 dzieci. Dały one możliwość nie tylko pożytecznego spędzenia czasu i zadbania o zdrowie ale i świetnej zabawy.