• REKRUTACJA DO KLASY PIERWSZEJ

     • Rusza rekrutacja do pierwszej klasy na rok szkolny 2024/2025. Wnioski będzie można składać w dn.1-29 marca 2024r. Druki dostępne są w sekretariacie Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach oraz na stronie internetowej www.spgorzkowice.bip.wikom.pl w zakładce „Menu przedmiotowe – Zasady naboru”.

      Dane dziecka niezbędne do zapisu to dane zawarte w akcie urodzenia, PESEL, a także adres zamieszkania i zameldowania.

      Wypełnione dokumenty prosimy składać w sekretariacie szkoły lub zeskanowane dokumenty odsyłać pocztą elektroniczną na adres sp@gorzkowice.gorzkowice.pl w w/w terminie rekrutacji.

      Zapraszamy

     • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POMOCY POTRZEBUJĄCYM W NASZEJ SZKOLE

     • 23 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym. Na całym świecie organizowane są wydarzenia zachęcające do pomagania osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej oraz uwrażliwiające na problemy społeczne.

      Często osobami potrzebującymi są nasi najbliżsi. Potrzebują czasu, uwagi, rozmowy, zrozumienia, wsparcia, dobrego słowa, podtrzymania na duchu, dystansu w postaci humoru czy odwrócenia uwagi, przytulenia, wspólnego spaceru... Nie zapominajmy również o naszych czworonożnych przyjaciołach. Oni też nas potrzebują.

      W naszej szkole uczniowie chętnie angażują się w działania propagujące idee wolontariatu, jako sposób reagowania na potrzeby innych - młodszych, chorych, słabszych... W każdym roku szkolnym włączamy się w liczne akcje charytatywne, m.in. przeprowadzamy zbiórki żywności, potrzebnych artykułów czy karmy dla zwierząt. Organizujemy kiermasze, z których dochód przeznaczony jest dla tych, którzy w danym momencie potrzebują wsparcia finansowego z racji choroby czy tez kosztownej rehabilitacji. Co roku ,coraz liczniej i hojniej, dzielimy się dobrem angażując się w zbiórkę na rzecz WOŚP. Pomaganie innym dostarcza nam radości i satysfakcji, wynikającej z czynienia dobra.

      W galerii można zobaczyć zdjęcia pokazujące uczniów udzielających pomocy w codziennych sytuacjach, a także zbiórkę dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej we Wronikowie, przeprowadzoną przez uczniów klas trzecich.

     • PRZEKAZANIE SPRZĘTU SPORTOWEGO PRZEZ RODZICÓW UCZNIÓW SP W GORZKOWICACH

     • Dyrektor Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach składa serdeczne podziękowania rodzicom za przekazany sprzęt sportowy, za aktywność na rzecz naszej szkoły i za wspaniałą współpracę.

      22 lutego 2024r. nastąpiło przekazanie sprzętu sportowego dla klas I–III, który sprawi młodszym uczniom na pewno wiele radości, ale i pomoże w rozwoju zdolności sportowych.

      Zakupione zostały między innymi różnego rodzaju zestawy koordynacyjne, piłki, zestawy pachołków, materace gimnastyczne, woreczki i skakanki oraz kompresor.

      Cały sprzęt zapewne urozmaici zajęcia wychowania fizycznego w klasach I – III i znacznie zwiększy zasoby szkoły.

     • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

     • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 jako upamiętnienie tragicznego wydarzenia, do którego doszło w 1952 r. w Dhace, która została później stolicą niepodległego Bangladeszu.  W 1947 r. Indie przestały być kolonią brytyjską, niepodległość uzyskał też Pakistan, a tereny Bengalu (na których znajdowała się Dhaka) zostały podzielone pomiędzy te dwa państwa. W 1948 r. rząd pakistański ustanowił język urdu jako jedyny język urzędowy, co spowodowało protesty społeczności zamieszkującej wschodnią część Bengalu i w większości mówiącej po bengalsku (język ten liczy prawie 200 mln użytkowników!). Wobec rosnących napięć etnicznych i powszechnego niezadowolenia z nowego prawa rząd zakazał publicznych zgromadzeń i wieców. Studenci uniwersytetu w Dhace i inni polityczni aktywiści odrzucili nowe prawo i zorganizowali protest 21 lutego 1952 r. Szacuje się, że tego dnia na ulice Dhaki wyszło prawie 30 tys. osób. Powszechny i silny opór obywatelski spowodował, że po latach konfliktu rząd ustąpił i w 1956 r. nadał językowi bengalskiemu status języka urzędowego. Święto to ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym.                                                                   

      To moment, by zastanowić  się, czy  używamy w piśmie polskich znaków diakrytycznych, które są jedną  z najbardziej charakterystycznych cech naszego języka. Jak wyglądają nasze SMS, e-maile? To tam bowiem najczęściej umykają nam wszelkie ogonki i kreseczki.  Czy na pewno mówimy i piszemy poprawnie?                   

      21 lutego w naszej szkole był dniem na udzielenie sobie samemu odpowiedzi na powyższe pytania.  Cała społeczność szkolna mogła sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne, odpowiadając na pytania uczennic z klasy VII. Prawie wszyscy bezbłędnie poradzili sobie  z „gżegżółką”, „żółcią” i skomplikowanym „kożuchem”. Dzięki przygotowanej wystawie i prezentacji uczniowie poznali historię tego święta oraz ciekawostki związane z językiem polskim, podczas zajęć w bibliotece szkolnej mogli zmierzyć się również z „łamańcami językowymi”. Najstarsi uczniowie naszej szkoły powalczyli o tytuł „Mistrza Mowy Polskiej”, rozwiązując zadania językowe, ortograficzne oraz wykazując się znajomością przysłów. Zostali nimi: Lilianna Rojek, Amelia Orlik, Alicja Orłowska, Bartosz Foksowicz, Mateusz Andrzejewski, Gniewomir Olczyk. 

      Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole odbył się również  konkurs ortograficzny, którego celem było sprawdzenie znajomości zasad pisowni, z meandrami  polskiej ortografii zmagali się uczniowie  z klas IV.  „Znawcami trudnych słów”, a jednocześnie laureatami konkursu zostali: Kacper Cygan, Bartosz Mielczarek, Aleksandra Dolot, Jan Rutka. 

      Mamy nadzieję, wszyscy członkowie naszej społeczności szkolnej uświadomili sobie, jak istotne jest kształtowanie świadomości językowej Polaków i propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny. Wierzymy, że nasi uczniowie będą szanować swój język ojczysty, będą o niego dbać i nigdy nie będą mieli trudności z wyrażeniem własnym myśli.

     • WYCIECZKA KLAS DRUGICH

     • Klasy drugie wybrały się do Gigantów Mocy w Bełchatowie na spektakl teatralny pt. Nasz Shrek - baśń o tolerancji. Dzieci z zaciekawieniem śledziły przygody szkaradnego ogra, wesołego osła i innych postaci z bajek. Uczniowie podziwiali występy aktorów, wspaniałą scenografię oraz niezwykłe efekty specjalne. Przedstawienie teatralne zawierało ważne przesłanie o tolerancji, poszanowaniu inności i akceptacji samego siebie.

     • UDZIAŁ W REJONOWYM ETAPIE WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PRZEDMIOTOWEGO Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO

     • Jest nam bardzo miło poinformować, że w dniu 14 lutego 2024 roku uczennica Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach Julia Cyran z klasy 7a  wzięła udział w rejonowym etapie Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Niemieckiego. Z niecierpliwością czekamy na wyniki mając nadzieję, że Julia zakwalifikuje się do kolejnego etapu. 

     • ETAP REJONOWY KONKURSU HISTORYCZNEGO PT. "ŻOŁNIERZE WYKLĘCI - NIEZŁOMNI OBROŃCY RZECZYPOSPOLITEJ"

     • Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim

      Konkurs historyczny pt. Żołnierze Wyklęci - niezłomni obrońcy Rzeczypospolitej" miał na celu upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, upowszechnianie wiedzy historycznej o bohaterach Wojska Polskiego, którzy walczyli o niepodległość Polski po II Wojnie Światowej, a także rozwój i kształtowanie świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej mieszkańców naszego regionu, pielęgnowanie i rozwijanie tożsamości lokalnej.

      Konkurs zostal zorganizowany przez Ceutrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim. Kategoria: test wiedzy składający się z 40 pytań był adresowany do uczniów klas VIII szkół podstawowych znajdujących się na terenie województwa łódzkiego. Wiród laureatów tego wydarzenia znalazła się uczennica Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach Julia Wrzesińska. Zwycięzcy otrzymali nagrody, które wręczył Wicemarszałek Województwa Łódzkiego pan Zbigniew Ziemba.

      Wszystkim laureatom i finalistom serdecznie gratulujemy.

     • DZIEŃ NAUKI POLSKIEJ

     • 19 lutego obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. Święto to zostało uchwalone w 2020 roku jako wyraz najwyższego uznania dla dokonań polskich naukowców czasów minionych i współczesnych.

      Celem tego święta jest wzmocnienie zainteresowania nauką, rozbudzenie ciekawości oraz inspiracja do zadawania pytań i szukania odpowiedzi. Nauka bowiem stanowi kluczowy impuls do rozwoju intelektualnego, społecznego i gospodarczego. Ma służyć ludziom w dotarciu do rozumienia zależności między zachodzącymi procesami.

      Na datę obchodów wybrano nieprzypadkowy dzień. Jest to dzień urodzin wybitnego Polaka – przede wszystkim astronoma, ale także lekarza, prawnika i ekonomisty Mikołaja Kopernika.

      Młodzież z koła chemicznego „Szalone atomy” przygotowała przedstawienie, podczas którego przybliżyła sylwetki wybitnych polskich naukowców: Mikołaja Kopernika, Marii Skłodowskiej-Curie, Ignacego Łukasiewicza oraz prof. Zbigniewa Religi.

      Montaż słowny: p. Agnieszka Ziemba
      Dekoracja: p. Aneta Krawczyk, p. Dorota Nowicka, p. Anna Szydziak p. Marzena Gorzędowska
      Nagłośnienie: p. Marek Siewierski
      Zdjęcia: p. Mirosław Rzepecki

     • WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z MATEMATYKI - ETAP REJONOWY

     • W dniu 16.02.2024r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 2 w Piotrkowie Trybunalskim odbył się Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z matematyki - etap rejonowy. 

      Naszą szkołę reprezentowały:

      - Viktoria Strzewiczek,
      - Kaja Wawszczak,
      - Ada Wilczek.

      Z niecierpliwością czekamy na wyniki. Życzymy sukcesów i trzymamy kciuki za nasze uczennice.

     • PODZIĘKOWANIE DLA RADY RODZICÓW ZA AKCJĘ „NOWE ŻYCIE ZABAWEK”

     • Dzięki zaangażowaniu Rady Rodziców działającej przy Szkole Podstawowej w Gorzkowicach nasza świetlica  wzbogaciła się o kolejne gry, puzzle i książeczki. Na ogłoszoną przez Radę Rodziców akcję zbiórki używanych, ale nie zniszczonych gier, puzzli i zabawek odpowiedziało wielu uczniów i rodziców. Niektórzy dostarczyli zupełnie nowe pudełeczka zabawek i gier. Dlatego też nasze świetliczaki będą mogły miło i w urozmaicony sposób spędzać czas pod czujnym okiem wychowawców świetlicy.

      Serdecznie dziękujemy darczyńcom, ale przede wszystkim Radzie Rodziców za wspaniały pomysł i zaangażowanie. A nasze świetlicowe dzieci zapraszamy do rozsądnego użytkowania pozyskanych gier, puzzli i książek z należytą dbałością, tak by jeszcze długo służyły nam w czasie pobytu w świetlicy.

     • #LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI – KREATYWNIE I TWÓRCZO Z CLILGEOMETRY NA LEKCJACH JĘZYKA ANGIELSKIEGO

     • Grupa dziewcząt z klasy 4 b na lekcji języka angielskiego poznała nazwy kształtów w języku angielskim.  Uczennice przypomniały sobie również nazwy ubrań oraz kolory. Zajęcia te posłużyły młodym projektantkom do stworzenia swojej nowej kolekcji ubrań. Tym razem dzięki klockom  SkriKit, z projektu Laboratoria Przyszłości, dziewczynki najpierw odtworzyły poznane figury geometryczne, następnie (co nie było w planie) stworzyły figury 3D.  Jak widać klocki konstrukcyjne nie tylko mogą służyć do nauki podstaw mechaniki.  Rozwijają u uczniów kreatywność i wyobraźnię przestrzenną. Wspomagają również rozwój umiejętności manualnych. Następnie nasze młode projektantki stworzyły swoje własne modele ubrań i opisały je w języku angielskim. Jak zawsze było zabawnie i kreatywnie.

      CLIL – Content and Language Integrated Learning dotyczy zintegrowanego kształcenia przedmiotowo – językowego opartego na jednoczesnym przekazywaniu treści z dziedziny nauczanych przedmiotów i elementów języka obcego. Metoda CLIL jest rekomendowana przez Komisję Europejską na rzecz promowania nauki języków obcych i różnorodności językowej. Istotne cechy tej metody to: systematyczna praca w grupie, dobór ćwiczeń uwzględniających różne typy inteligencji uczniów, nauka poprzez różne kanały sensoryczne, stosowanie źródeł i materiałów odpowiednich do prowadzenia nauczania zintegrowanego, słownictwo przydatne na lekcji CLIL, użycie języka obcego i rodzimego w nauczaniu zintegrowanym. Podczas zajęć stosować można różne formy: nauczanie w grupie, praca w grupach roboczych, warsztaty i prezentacje video, muzyki i obrazów. Zajęcia mają przede wszystkim charakter ćwiczeniowy, warsztatowy, co pozwala na praktyczne wykorzystywanie wiedzy teoretycznej. W tej metodzie uczeń skoncentrowany jest na pozyskiwaniu merytorycznych informacji wykorzystując swoje umiejętności językowe.

     • WALENTYNKI

     • Już wchodząc do szkoły można było zauważyć, że to szczególny dzień. Kolory miłości i przyjaźni czyli czerwony i różowy w różnych odcieniach królowały na korytarzach naszej placówki. Wystarczyło zaledwie kilka godzin by uczniowie wypełnili skrzynkę walentynkową po brzegi kartkami wyrażającymi ich sympatię do kolegów i koleżanek oraz nauczycieli i pracowników szkoły. Członkowie Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami mieli mnóstwo pracy przy rozdzielaniu i dostarczaniu walentynek do odbiorców, ale było warto, gdyż obdarowani z niecierpliwością i ogromną radością czekali na swoje kartki.

     • PODSUMOWANIE ZBIÓRKI WOŚP

     • Tego się nie spodziewaliśmy :)

      Zeszłoroczna zebrana kwota to nieco ponad tysiąc złotych, zatem po otrzymaniu takiej wiadomości, oczy same otwierają się szerzej. Ogromna radość i satysfakcja zarazem, że po raz kolejny społeczność szkolna się jednoczy w dobrym celu. I działamy... działamy do końca świata i jeden dzień dłużej :)

      SERDECZNE PODZIĘKOWANIA dla wszystkich darczyńców i osób zaangażowanych w zbiórkę.