• JASEŁKA

     •  

      „Gdy pierwsza gwiazdka zaświeci,

      siądziemy wszyscy przy stole,

      rodzice, krewni i dzieci.

      Zaczniemy od opłatka

      i życzeń dla każdego:

      zdrowia, radości, szczęścia,

      wszystkiego najlepszego.”

       

      To jeden z piękniejszych fragmentów Jasełek, które przygotowane zostały w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach. Wśród wigilijnych potraw, zapachu świerkowej choinki i udekorowanym stole, zasiądźmy wszyscy razem, wdzięczni za obecność najbliższych. Niech smutki i troski zastąpi radość z oczekiwania na narodziny Jezusa Chrystusa. W ten magiczny czas wprowadzili nas uczniowie najstarszych klas przedziału I – III, którzy z pełną powagą odwzorowali najważniejszy moment dla ludzkości – przyjście na świat małego Dzieciątka, które zbawia świat od ponad dwóch tysiącleci. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: Sekretarz Gminy Gorzkowice pani Iwona Kadir, Komendant Komisariatu Policji w Gorzkowicach pan Stanisław Kiełbik, Dyrektor Przedszkola Samorządowego pani Magdalena Rutka, Kierownik Samorządowego Klubu Dziecięcego pani Agnieszka Sobczyk, Proboszcz Parafii Gorzkowice ksiądz Ryszard Bryłka, Dyrektor Biblioteki Publicznej i Domu Kultury pani Małgorzata Gadecka, Zastępca Przewodniczącego Rady Rodziców pani Wioletta Alama oraz Sekretarz Rady Rodziców pani Anna Gawińska. Za przygotowanie przedstawienia serdeczne podziękowania ślemy wychowawcom klas trzecich: pani Annie Stankiewicz, pani Annie Szydziak, pani Lidii Stanios oraz pani Renacie Ziembie i pani Izabeli Jachimczak.

     • KARTKA OD ŚWIETLICZAKÓW

     • Świetliczaki ze Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach również w miesiącu grudniu pamiętały o pensjonariuszach z Domu Pomocy Społecznej „Przystań” we Wronikowie.

      Uczniowie wykonali kartkę, śliczny stroik świąteczny oraz przekazali Dyrekcji, Pracownikom i Pensjonariuszom życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

     • ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

     • 20 XII 2022 przedstawiciele społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach odwiedzili Urząd Gminy i złożyli świąteczne życzenia Panu Alojzemu Włodarczykowi, Wójtowi Gminy i pracownikom urzędu życząc:

      Wesołych świąt

      dużo uśmiechu,

      miłości, radości,

      szczęścia i wrażliwości.

     • ŚWIĄTECZNA AKCJA PCK

     • ,,Kto słodycze rozdaje świętym Mikołajem zostaje” – to motto corocznej akcji szkolnego koła PCK. Nieważne jaką będziesz niósł pomoc, ważne, że włożysz w nią swoje serce, a okazanie miłości i troski o drugiego człowieka przyniesie ci ogromną radość.

      Zgodnie z coroczną tradycją członkowieszkolnego koła PCK wraz z opiekunami przygotowali paczki dla najbardziej potrzebujących uczniów naszej szkoły. Oprócz tego własnoręcznie wykonali kartki świąteczne z życzeniami i słodkie serca z piernika, które podarowali dyrekcji, nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi naszej szkoły. Kartka z życzeniami i piernikowe serce powędrowało również do Wójta Gminy Gorzkowice.

      Cała akcja udała się dzięki ofiarności i ogromnemu zaangażowaniu społeczności szkolnej.

     • ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE OD SKW SZKOŁY PODSTAWOWEJ W GORZKOWICACH

     •  

      "Białe myśli lekkie jak puch

      niech anioł przywieje z nieba,

      otworzy skrzydłem nadziei

      i kolędę zaśpiewa.

      Bo dzisiaj jest piękny dzień,

      wszystko się rodzi na nowo,

      więc w blasku tajemnych Świąt

      żyj zdrowo i kolorowo."

       

      W tym magicznym okresie oczekiwania na narodziny Jezusa Chrystusa, Szkolne Koło Wolontariatu Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach życzy pięknych, radosnych, a przede wszystkim zdrowych Świąt Bożego Narodzenia. Kolęda przygotowana przez Wolontariuszy została nagrana za pomocą sprzętu, który został zakupiony do naszej szkoły w ramach programu Laboratoria Przyszłości, w celu rozwijania umiejętności uczniów na wielu płaszczyznach.

     • KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

     • Zapach aromatycznych pierników i ciast oraz świerkowych stroików przez wiele godzin rozchodził się po szkolnych korytarzach Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach. Szkolne Koło Wolontariatu, Szkolne Koło Caritas oraz Świetlica Szkolna zorganizowali kiermasz świąteczny, z którego dochód zostanie przeznaczony na cele statutowe szkoły. Serdecznie dziękujemy Wolontariuszom zajmującym się sprzedażą (Mateusz Pechta, Amelia Ziemba, Natalia Dąbrowska z klasy 8a oraz Anna Pieścik i Nikola Tarnowska z klasy 8c), a także wszystkim, którzy wsparli działania organizacji i w tym "napiętym" przedświątecznym czasie znaleźli chwilę, aby upiec wszystkie smakołyki czy przygotować stroiki (Maja Kowalczyk 8a, Nadia Matuszczyk 4a, Filip Matuszczyk 6c, Maja Pielużek 8b, Lena Pielużek 6a, Maja Jachimczak 3a, Viktoria Strzewiczek 7a, Amelia Orlik 6b, Mateusz Pechta 8a, Alicja Włóka 8a, Dominika Grzejszczak 8c, Igor Famulski 8b, Maja Sadura 5a, Adam Rakowiecki 2c, Dominika Banaszczyk 8d, Patryk Lipiński 3c, Jakub Sawikowski 3c, Hubert Jaros 8c, Franciszek Jarocki 8d, Zuzanna Famulska 3c, Daria Kubiak 8c, Julia Wrzesińska 7a, Szymon Szymczyk 6c). Nauczyciele odpowiedzialni za kiermasz: koordynator SKW p. Izabela Jachimczak, opiekun SK Caritas p. Grzegorz Bąbel oraz kierownik świetlicy i stołówki szkolnej p. Mariola Pielużek.

     • CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W GORZKOWICACH

     • Okres przed świętami Bożego Narodzenia to czas magiczny i prawdziwie piękny. Uczniowie klasy 7a,6a,6c w tym czasie uczestniczyli w pełnych uroku zajęciach muzycznych, na których nagrali melodie, które umilą czas oczekiwania na święta.

     • ŚWIĄTECZNY WYJAZD DO KINA

     • 14 grudnia uczniowie klasy 8a i 8b SP w Gorzkowicach uczestniczyli w wycieczce do Piotrkowa Trybunalskiego. Jej celem było obejrzenie filmu o tematyce świątecznej pt. „Święta inaczej” w kinie „Helios” oraz integracja zespołów klasowych.

      To polska komedia romantyczna zrealizowana przez twórców „Rodzinki.pl” i „Listów do M 4”, której bohaterką jest Ewa, perfekcyjna pani domu, kochająca święta Bożego Narodzenia. Szykuje się na nie już od wakacji. Jest przekonana, że nic nie może pójść źle, niezgodnie z jej planem. Niestety, bardzo się myli.

      Uczniowie wyszli z kina bardzo zadowoleni, gdyż ostatecznie dzięki sile tradycji bożonarodzeniowych wszystko kończy się dobrze.

      Atmosfera świąteczna udzieliła się uczniom również dzięki pięknym dekoracjom eksponowanym w galerii.

     • NAJPIĘKNIEJSZA KARTKA BOŻONARODZENIOWA WYBRANA! KONKURS SKW

     • Szkolne Koło Wolontariatu było organizatorem konkursu na najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową.

      Celem inicjatywy było:

      - kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia,

      - udział w przedsięwzięciu o charakterze charytatywnym,

      - rozwijanie kreatywności w podejściu do tematu.

      W konkursie plastycznym wzięło udział 15 uczniów.

      Komisja konkursowa  w składzie:

       - p. Magdalena Treścińska – Niemczyk,

       - p. Izabela Jachimczak,

       - p. Justyna Święcicka,

      przyznała pierwsze miejsce dla Mai Pielużek uczennicy klasy 8 b.

      Kartki zostaną wysłane do podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Łochyńsku, a także będą przedmiotem kiermaszu bożonarodzeniowego.

     • MAŁE PRZYJEMNOŚCI, CZYLI KOLEJNA AKCJA SKW

     • Rolą wolontariusza jest nie tylko niesienie pomocy, ale także chęć czynienia dobra i sprawiania przyjemności drobnymi gestami. W odpowiedzi na zaproszenie kierownika Samorządowego Klubu Dziecięcego pani Agnieszki Sobczyk, uczennice ze Szkolnego Koła Wolontariatu w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach miło spędziły czas z maluchami, dekorując wraz z nimi aromatyczne, domowe pierniczki. Nie mogło również zabraknąć czasu na wspólną zabawę, na co wszyscy przystali z ogromną radością. Dzięki takim chwilom można odnieść wrażenie, że zmęczenie i kłopoty odchodzą w zapomnienie, a baterie na długo pozostaną naładowane. Udział w wydarzeniu wzięły uczennice: Maja Pielużek, Aleksandra Jarosińska oraz Anna Kukulska, a opiekę nad nimi sprawował koordynator SKW pani Izabela Jachimczak.

     • PROGRAM PROFILAKTYCZNY "DEBATA"

     • 9 grudnia 2022r uczniowie klas Va, Vb, VI b i VI c uczestniczyli w rekomendowanym programie profilaktycznym „Debata”.Program trwał 3 godziny dydaktyczne w każdej klasie.

      Adresowany jest do dzieci i młodzieży, u której nie nastąpiła jeszcze inicjacja alkoholowa. Ma on charakter uprzedzający, ma na celu opóźnienie wieku inicjacji alkoholowej, a to z kolei powinno przyczynić się do ochrony młodych ludzi przed negatywnymi konsekwencjami związanymi ze spożywaniem alkoholu oraz przed rozwojem innych zachowań ryzykownych. 

      Celem ogólnym programu jest wzmocnienie postaw pro-abstynenckichu nastolatków stojących przed progiem inicjacji alkoholowej.  

      „Debata” skupia się  na szeroko rozumianej profilaktyce uniwersalnej, na wyposażeniudzieci i młodzieży w umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych, na poszukiwaniu pozytywnej alternatywy dla wielu zachowań poprzez dostarczenie odpowiedniej informacji oraz wzmacnianie czynników chroniących i redukcję czynników ryzyka.  

      Realizacja programu jest zalecana przez PARPA (Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych), posiada pozytywną opinię ORE (Ośrodek Rozwoju Edukacji).

      Zajęcia  odbyły się dzięki współpracy z Urzędem Gminy w Gorzkowicach oraz Gminną Komisją Rozwiazywania Problemów Alkoholowych.

      Koordynator - pedagog szkolny

     • PASOWANIE NA CZYTELNIKA

     • „Dzień ten w sercach Wam zostanie,
      bo dziś będzie pasowanie.”

      Tak powitaliśmy pierwszoklasistów w bibliotece szkolnej.

      Spotkanie rozpoczęło się od konkursu. Przy użyciu „czarodziejskich słów” udało się otworzyć „Latający kufer”, a tam czekały zagadki i rekwizyty baśniowe. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zabawie, zgłaszały się do odpowiedzi, padały poprawne rozwiązania: biblioteka, książka, bibliotekarz. Wykazały się też znajomością baśni, odgadując tytuły na podstawie oglądanych rekwizytów. Wysłuchały wiersza T. Kubiaka pt. „Książka” i dowiedziały się o co prosi książka. Następnie zaprosiliśmy naszych gości do teatru. Specjalnie na tę okazję przygotowane zostało przedstawienie teatralne na motywach baśni H. Ch. Andersena „Dziewczynka z zapałkami”, ale o szczęśliwym zakończeniu. „Dziewczynko z zapałkami spędź wigilię razem z nami” - tak mówią: Czerwony Kapturek i wilk, Jaś i Małgosia, Królewna Śnieżka i Zła Królowa oraz Piękna, gdy dziewczynka zapala zapałkę. Ale kiedy zapałka gaśnie, czar pryska. Wszyscy znikają. Dziewczynka znów jest smutna i samotna, bardzo marznie. Zapala kolejną zapałkę i wtedy do akcji wkraczają nasi dzielni pierwszoklasiści. Mówią, że dziewczynka nie będzie już sama, zapraszają ją do siebie i obiecują, że w każdą wigilię będą zabierać dziewczynkę z jej bajki. Wszyscy są szczęśliwi. Dzięki pomocy dzieci, baśń o „Dziewczynce z zapałkami” ma szczęśliwe zakończenie. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy w obecności Pani Dyrektor złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.

      „My uczniowie pierwszej klasy,
      uroczyście przyrzekamy,
      że będziemy książki kochać,
      krzywdy zrobić im nie damy.
      I wskazówek i rad książek,
      będziemy słuchać z uwagą.
      Obowiązki czytelnika, traktować z wielką powagą!
      Przyrzekamy!”

      Po przyrzeczeniu pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe książki i karty czytelnika. Potem wszyscy zostali zaproszeni do częstego odwiedzania biblioteki i korzystania z jej zbiorów. Po takim spotkaniu biblioteka będzie się kojarzyła dzieciom z miejscem przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

      Zapraszamy wszystkie dzieci do czytania i odwiedzania „wypożyczalni skrzydeł”. Dziękujemy uczniom klasy 5a, którzy od kilku tygodni przygotowywali się w bibliotece do występu.

      Dziękujemy za współpracę wychowawcom klas pierwszych i klasy 5a. Dziękujemy Pani Dyrektor za promowanie czytania.

     • MIKOŁAJKOWY KIERMASZ

     • 9 grudnia 2022r. Rada Rodziców Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach zorganizowała mikołajkowy kiermasz, z którego dochód będzie przeznaczony na wsparcie zadań statutowych szkoły. Podczas kiermaszu można było zakupić pyszne ciasta, babeczki, pierniczki i inne domowe wypieki. Akcja odniosła ogromny sukces.

      Dyrektor szkoły Pani Magdalena Treścińska – Niemczyk bardzo dziękuje rodzicom za ogromny wkład w zorganizowanie kiermaszu. Podziękowania skierowane są również dla kupujących, czyli dla uczniów, rodziców i nauczycieli, którzy wsparli inicjatywę Rady Rodziców.

     • MIKOŁAJKI KLASY 2A I 2C W TEATRZE IM. ADAMA MICKIEWICZA W CZĘSTOCHOWIE

     • 8 grudnia 2022 r.  uczniowie z klasy 2a i 2c wraz z wychowawczyniami p. Marzeną Gorzędowską i p. Anetą Krawczyk oraz opiekunami p. Małgorzatą Rawicką i p. Marią Kurzawską wyruszyli na wycieczkę do Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Wyjazd był zorganizowany z okazji mikołajek.

      Uczniowie obejrzeli spektakl  pt: „Czerwony Kapturek” w reżyserii Dariusza Wiktorowicza. Jest to opowieść o dziewczynce w czerwonej czapeczce i wilku. Ma ona średniowieczne korzenie, a w XVII wieku ukazała się w zbiorze baśni spisanych przez Charles'a Perraulta. Bracia Wilhelm i Jacob Grimmowie uzupełnili ją później o szczęśliwe (nie dla wilka!) zakończenie.

      Uczniowie oglądali spektakl z ogromnym zaciekawieniem. Owacji dla aktorów nie było końca. Następnie czekała na nich niespodzianka-spotkanie z Mikołajem i wymarzone prezenty. Wszyscy zadowoleni pełni niesamowitych przeżyć wrócili do szkoły.

     • LAUREACI SZKOŁY PODSTAWOWEJ W GORZKOWICACH KONKURSU PLASTYCZNEGO

     • Laureaci Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach Konkursu Plastycznego „Prawa Dziecka oczami dzieci i młodzieży 2022”.

      6 grudnia odbyło się długo oczekiwane wręczenie nagród w ramach Konkursu Plastycznego „Prawa Dziecka oczami dzieci i młodzieży 2022”. W konkursie zorganizowanym przez Stowarzyszenie Euroaktywni mogli brać udział uczniowie klas I-VIII szkół podstawowych z terenu powiatu piotrkowskiego.

       

      Laureaci z naszej szkoły:

      KATEGORIA III

       

      1. Wiktoria Kaźmierska, klasa VIIIc Szkoła Podstawowa w Gorzkowicach,

      2. Nikola Tarnowska, klasa VIIIc Szkoła Podstawowa w Gorzkowicach.

       

      WYRÓŻNIENIA STAROSTY PIOTRKOWSKIEGO:

       

      Joanna Kowalczyk, klasa IIa, Szkoła Podstawowa w Gorzkowicach.

       

      Konkurs zorganizowany był w ramach dotacji udzielonej przez Zarząd Powiatu Piotrkowskiego na realizację w roku 2022 zadań publicznych w zakresie powierzenia prowadzenia punktu nieodpłatnej pomocy prawnej, punktu świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz edukacji prawnej na terenie Powiatu Piotrkowskiego.

     • "PROGRAM DLA SZKÓŁ"

     • W ramach udziału Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach w „Programie dla szkół” w klasach 1 – 3 przeprowadzono lekcje tematyczne związane z programem.

      W klasie 1a Pani Marzena Marczak przeprowadziła pogadankę wraz z prezentacją o korzyściach płynących ze spożywania owoców, mleka, warzyw i ich przetworów. Uczniowie z dużym zainteresowaniem i bardzo chętnie oglądali kolejne odcinki "Ekipy Chrumasa", czyli bajki edukacyjnej dla dzieci o zdrowym odżywianiu. Podsumowaniem akcji było wykonanie przez uczniów prac o tematyce zdrowego odżywiania się, które stworzyły w klasie gazetkę tematyczną.

      Uczniowie klasy 1b bardzo polubili Ekipę Chrumsa, która w prosty sposób kształtuje w nich prawidłowe nawyki żywieniowe. Filmy edukacyjne Ekipy Chrumsa rozbudziły w dzieciach ciekawość, jak i chęć do przygotowywania prostychi zdrowych posiłków.  
      W ramach Programu dla szkół Pani Magdalena Fila zrealizowała z uczniami uczniowie następujące tematy:
      - Na wiejskim podwórku - omawiane były zagadnienia znaczenie mleka i jego przetworów,
      - Na polu - przeznaczenie pozyskiwanych owoców i warzyw w gospodarstwie rolnym,
      - Jemy zdrowo i kolorowo- uczniowie poznawali produkty zdrowe i szkodliwe dla zdrowia.
      Oprócz tego dzieci przygotowała ciekawe i bardzo kolorowe prace pt.:Piramida żywienia.

      Uczniowie klasy 2a  z wielkim zaangażowaniem wykonali plakaty  na temat zdrowego odżywiania oraz kompozycje  z warzyw, owoców i mleka. Ich prace poprzedzone były prezentacją , filmem  i pogadanką przeprowadzoną przez wychowawcę klasy Panią Marzenę Gorzędowską o korzyściach płynących ze spożywania zdrowych produktów w codziennym jadłospisie . Na koniec odbyła się wspólna degustacja podczas drugiego śniadania w szkole.

      Wychowawczyni klasy 2c Pani Aneta Krawczyk przeprowadziła lekcję pt.: ‘Odżywiaj się zdrowo” podczas której uczniowie zdobyli wiedzę na temat wpływu spożywania owoców i warzyw na nasz organizm, a także w jakim sezonie dane owoce i warzywa są najbardziej wartościowe. Ponadto uczniowie klasy 2c przygotowali inscenizację do wiersza Jana Brzechwy pt. „Na straganie”.

      Wychowawczyni klasy 3aPani Anna Stankiewicz przeprowadziła pogadankę  na temat: "Korzyści płynące ze spożywania przez dzieci owoców, warzyw i przetworów mlecznych". Następnie uczniowie obejrzeli film animowany pt.: "Ekipa Chrumasa", w którym bohaterowie zachęcają do spożywania zdrowej żywności, owoców i warzyw. Uczniowie wykonali dowolną techniką prace plastyczne o tematyce zdrowego żywienia, które zostały wyeksponowane w sali lekcyjnej. Ostatnim działaniem było wspólne, zdrowe drugie śniadanie , do którego dzieci zasiadły z wielką radością. W menu dominowały głównie owoce i warzywa.

     • MIKOŁAJKOWY WYJAZD DO TEATRU W CZĘSTOCHOWIE

     • Czy Mikołaj obdarowuje dzieci prezentami tylko dnia 6 grudnia? Absolutnie nie. W środę 7 grudnia 2022r. mieli okazję się o tym przekonać uczniowie klasy 1a, 3a i 3c ze Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach. Po niezwykle ciekawym, przedstawionym w nowej formie spektaklu o Czerwonym Kapturku, wyżej wymienione dzieci miały przyjemność spotkać się z najbardziej ulubioną postacią, na którą czeka się cały rok. Święty Mikołaj poświęcił dłuższą chwilę na  rozmowę z każdym dzieckiem, pozował do wspólnych zdjęć oraz wyraził ogromne zadowolenie, że w naszej szkole jest tak wielu grzecznych uczniów. Z teatru w Częstochowie powróciliśmy w świątecznych nastrojach i niezwykle zadowoleni z otrzymanych prezentów. Opiekę nad uczniami sprawowali wychowawcy klas – p. Marzena Marczak, p. Anna Stankiewicz, p. Lidia Stanios oraz nauczyciele – p. Izabela Jachimczak i p. Maria Kurzawska.

     • PRZEDSTAWIENIE "KOGO BAŁ SIĘ LAS " W KLASIE IIC

     • Uczniowie klasy 2c wraz z wychowawczynią p. Anetą Krawczyk przygotowali inscenizację Marcina  Przewoźniaka  pt. „Kogo bał się las”.

      Do oglądania ekologicznego przedstawienia drugoklasiści zaprosili Panią Dyrektor Magdalenę Treścińską – Niemczyk. W przedstawieniu występowały drzewa, grzybki, dzięcioły, wiewiórki, jeże i deklarujące ochronę lasu dzieci. Uczniowie z pomocą rodziców wykonali niezbędne do przedstawienia maski, rekwizyty i kostiumy, które wraz z dekoracją i leśną muzyką dopełniały treść przedstawienia.

      Powyższa inscenizacja miała na celu uzmysłowić uczniom, w jaki sposób w obecnych czasach człowiek doprowadza do degradacji środowiska naturalnego, jakie poważne konsekwencje niesie ze sobą to zjawisko i jak należy postępować, aby uratować naszą planetę.

      Młodzi aktorzy zasługują na słowa uznania i podziękowania.

     • KOLEJNY SUKCES

     • Mamy kolejny sukces. Tym razem z chemii.

      Trzech uczniów:

      Mikołaj Sikora kl.8c
      Mikołaj Miler kl.8c
      Mateusz Pechta kl.8a

      zakwalifikowało się do kolejnego - rejonowego etapu Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Chemii, zdobywając odpowiednio: 90%, 88% i 83% punktów. Przed nimi kolejne tygodnie przygotowań do dalszych zmagań.

      Gratulujemy. Życzymy wytrwałości i sukcesów na kolejnych etapach.