• ŚWIĄTECZNE PRZYGOTOWANIA W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

          • Wiosna puka do drzwi, powoli uśmiecha się do nas słońce, a za chwilę Święta Wielkanocne. Dookoła widać wiele powodów do uśmiechu i radości.

            W naszej świetlicy panuje od dwóch tygodni taka świąteczna atmosfera. Wspólnie z nauczycielami świetlicy uczniowie przygotowują się do świąt, ale i do kiermaszu organizowanego przez Radę Rodziców naszej szkoły. Powstają pisanki z masy solnej, kolorowe jajeczka z bibuły, ale i piękne palemki i stroiki świąteczne. Uczniowie uczą się dobierać kolory, ćwiczą umiejętności manualne, pracują w grupach. Nauczyciele nadzorują pracę uczniów, ale sami również tworzą małe cuda, które wkrótce ozdobią wielkanocne stoły czy umilą Niedzielę Palmową.

            Prace te zostaną zaprezentowane na kiermaszu w dniu 23 marca 2024 a dochód pomoże w realizacji kolejnych ciekawych pomysłów Rady Rodziców na rzecz naszej szkolnej społeczności.

            Serdecznie zapraszamy do udziału w kiermaszu.

          • OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA ANTYSMOGOWA

          • Uczennice z koła chemicznego „Szalone atomy” - Anna Korzela, Maja Korpas i Amelia Orlik wzięły udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Antysmogowej, która realizowana jest w ramach programu cyfrowej edukacji ekologicznej w całej Polsce.

            Celem jej jest propagowanie wiedzy na temat znaczenia czystego powietrza dla zdrowia i wpływu codziennych działań na jego jakość.

            Zmiany klimatyczne, jakie zachodzą w dzisiejszym świecie stanowią bardzo poważne zagrożenia i wpływają na wiele różnych aspektów naszego życia. Dlatego już dziś potrzebujemy zdecydowanych działań. Jednym z nich jest szeroko pojęta edukacja, którą powinniśmy zacząć już od najmłodszych pokoleń, bowiem wiedza i prawidłowe nawyki mogą stanowić klucz do sukcesu.

             Życzymy powodzenia i przejścia do kolejnych etapów.

             Opiekunem koła chemicznego jest p. Agnieszka Ziemba.

          • URODZINY LUDOLFINY W SZKOLE PODSTAWOWEJ W GORZKOWICACH

          • 14 marca obchodzimy Światowy Dzień Liczby Pi (amerykański sposób zapisu tej daty to 3.14). W tym dniu swoje urodziny obchodzili również Albert Einstein i polski matematyk Wacław Sierpiński. Po raz pierwszy dzień liczby Pi obchodzono w 1988 r. w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco i od tego momentu wielbiciele tej szczególnej liczby na różne sposoby propagują ją na całym świecie. 

            Pi można zdefiniować jako stosunek długości obwodu koła do jego średnicy. Albo też jako pole koła o promieniu 1.
             

            Jej rozwinięcie dziesiętne nigdy nie będzie miało końca. Tak więc nawet 3,14159265358979323846264338327950288419716939937510582097494459230781640628620899862803 42534211706…to dopiero jego początek. 

            Pi zwana jest także ludolfiną na cześć Ludolpha van Ceulena, który w XVI wieku obliczył wartość liczby Pi do 35. miejsca po przecinku.

            W naszej szkole obchodziliśmy święto liczby Pi we wszystkich klasach.Uczniowie klas pierwszych przedstawili liczbę Pi w postaci barwnej spirali, w drugich bawili się układając Pi – puzzle, a w trzecich malowali Miasto Pi na niebie. Korytarz szkolny ozdobiliśmy kolorowymi kartkami z kolejnymi cyframi ludolfiny, plakatami wykonanymi przez uczniów klas czwartych - Moje Pi oraz ciekawostkami o liczbie Pi zebranymi przez uczniów klas szóstych. Trochę odmiany w nauce matematyki mieli  uczniowie klas piątych, którzy odkrywali kolejne cyfry liczby Pi przy użyciu Photonów z #Laboratoria Przyszłości.

            W klasie ósmej uczniowie obejrzeli film pt. Skąd się wzięła liczba Pi? Uczniowie klas siódmych uczcili ten dzień, doskonaląc swoje wiadomości i umiejętności matematyczne  w konkursie online pod hasłem: 12 marca to ważna data. Udział w turnieju pokazał uczniom, że matematyka istnieje w wielu dziedzinach i wcale nie musi być nudna.

            Uczniowie połączyli przyjemne z pożytecznym – oprócz tego, że świetnie bawili się przy rozwiązywaniu problemów matematycznych, to przy tej okazji zapoznali się z wieloma faktami, które wydarzyły się 12 marca od XVII w. do teraz.


            Święto liczby Pi jest doskonałą okazją do poszerzenia swojej wiedzy, rozbudzenia nowych pasji i zainteresowań.

          • HALOWE MISTRZOSTWA POWIATU W PIŁCE NOŻNEJ LZS

          • Drużyna do lat 15 GUKS/SP Gorzkowice udanie rywalizowała w Mistrzostwach Powiatu Piotrkowskiego w Halowej Piłce Nożnej LZS. W zawodach uczestniczyło 7 drużyn. Nasi piłkarze w drodze po srebrny medal zmierzyli się i uzyskali następujące wyniki:

             

            GUKS/SP Gorzkowice – MGKS Skalnik Sulejów 0:3

            GUKS/SP Gorzkowice – SP Rozprza 2:0

            GUKS/SP Gorzkowice – GLKS Włókniarz Moszczenica 3:1

            GUKS/SP Gorzkowice – MGKS Skalnik Sulejów 0:2 (finał)

             

            W turnieju naszą drużynę reprezentowali: Konrad Cichosz, Dominik Remisz, Szymon Jeż, Kacper Klęska, Adam Trzebiński, Kamil Gozdek, Bartosz Foksowicz, Dawid Jabłecki, Filip Ziemba, Michał Ziemba, Miłosz Miler, Krystian Krawczyk. Trenerzy: Piotr Potęga, Marek Siewierski.

          • WYJAZD DO KINA HELIOS W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM

          • 13 marca 2024 r. uczniowie klas 4a, 4b, 4c oraz 5b Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach, przenieśli się do niezwykłego świata magii i czarów, do niezwykłej szkoły profesora Ambrożego Kleksa.

            Widzowie zapoznali się  z piękną  historią pozornie zwykłej dziewczynki – Ady Niezgódki, która trafia do tytułowej Akademii, żeby poznać świat bajek, wyobraźni i kreatywności. Pod kierunkiem wybitnego i szalonego pedagoga - profesora  Kleksa rozwija  swoje niesamowite umiejętności, a także wpada na ślad, który pomoże jej rozwikłać największą rodzinną tajemnicę…

            Uczniowie  zafascynowali się niesamowitymi scenami z dynamicznymi efektami świetlnymi, które  wywołały pozytywne  emocje. Na zakończenie seansu wszyscy widzowie wyrazili swoje optymistyczne wrażenia wykonując chóralnie utwór „Witajcie w naszej bajce”.

          • LEKCJA FIZYKI NA WESOŁO

          • Ostatnia lekcja fizyki w klasie 7c przebiegała w niecodzienny sposób. Była nauka, zabawa i rywalizacja. Uczniowie wykorzystali do tego roboty Photon zakupione w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości. Wyścigi robotów to praktyczny sposób obliczania prędkości. W tym celu uczniowie mierzyli czas przejazdu na wyznaczonym odcinku drogi.

          • SZKOLNY KONKURS BRD

          • W dniu 4 marca 2024 roku w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach został przeprowadzony konkurs Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów klas piątych i szóstych.

            Uczestnicy konkursu rozwiązywali test obejmujący zagadnienia dotyczące zasad i przepisów o ruchu pieszych, osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, rowerzystów, hulajnóg elektrycznych,
            urządzeń transportu osobistego, znaków drogowych i sytuacji w ruchu drogowym.

            Jazda rowerem po miasteczku ruchu drogowego polegała na przejechaniu układu dróg zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Kolejną konkurencją praktyczną było przejechanie rowerem po torze sprawnościowym złożonym z sześciu przeszkód.


            Wyniki konkursu są następujące:
            I miejsce - Piotr Łęgowiak kl. 5b
            II miejsce – Dawid Wieńczek kl. 6b
            III miejsce – Michał Krystek kl. 6a

          • HISTORIA HARCERSTWA

          • W dniu 11 marca 2024 roku w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach uczennice - harcerki: Antonina Rumik oraz Zuzanna Ziemba - przygotowały dla starszych kolegów i koleżanek prezentację multimedialną oraz prelekcję na temat: Historii Harcerstwa.

            Organizacja powstała w tle tradycji niepodległościowych kiedy Polska znajdowała się pod zaborami Prus, Austrii i Rosji. Bezpośredni wpływ na tworzący się Skauting Polski miały organizacje: SOKÓŁ, ELEUSIS i ZARZEWIE. W 1910 roku Andrzej Małkowski przetłumaczył na język polski książkę „SCOUTING FOR BOYS” Roberta Baden-Powella. Powstają pierwsze drużyny we Lwowie i Warszawie. Małkowskiemu pomagali tworzyć Harcerstwo - m.in. Jerzy Grodyński, Tadeusz Strumiłło, Olga Drahonowska - od roku 1913 żona Małkowskiego, oraz Jadwiga Falkowska. Reprezentacja skautów polskich ze wszystkich trzech zaborów bierze udział w III wszechbrytyjskim Zlocie skautowym w Birmingham, Anglia, występując pod flagą polską.  Z wybuchem I Wojny Światowej Harcerstwo oddaje swych instruktorów i starszych harcerzy w szeregi Wojska Polskiego. 1918 roku na zjeździe kierowników harcerskich ze wszystkich Ziem Polskich w Lublinie, powstaje połączenie organizacji w Związek Harcerstwa Polskiego i utworzono również Naczelną Radę Harcerską. Organizację cechuje rozmach, w imię hasła twórcy - Andrzeja Małkowskiego: „Idziem jak fala zalać cały Polski Świat...”.  Polskie harcerstwo działa również za granicą - m.in. we Francji, w Niemczech i w Stanach Zjednoczonych.

            Nasze harcerki opowiadały o służbie, samodoskonaleniu, (pracy nad sobą) i braterstwie, zasadach postępowania harcerza, które wyznacza Przyrzeczenie i Prawo harcerskie. Natomiast zasady postępowania zucha wyznacza Obietnica i Prawo zucha. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną z dużym zainteresowaniem, zadawali pytania, byli aktywni.

             "Przeszłość w wychowaniu dla przyszłości" - kierujmy się tym hasłem w propagowaniu szczytnych celów.

          • DZIEŃ KOBIET

          •     „Raz do roku jest taki dzień, który przemija jak piękny sen.
            Wszystkie kobiety, panie i matki, w dniu tym dostają pachnące kwiatki.”

            Dzień Kobiet na stałe wpisał się do kalendarza szkolnego. Co roku z okazji tego sympatycznego marcowego święta w naszej szkole pojawiają się kwiaty, życzenia i drobne upominki dla małych i tych większych kobiet. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli wszyskim kobietom i dziewczętom serdeczne życzenia wręczając bukiety kwiatów oraz własnoręcznie wykonane kolorowe kwiatki – naklejki. Uczniowie mogli zrobić sobie zdjęcia w przygotowanej wczesniej fotobudce. Współnie z Sk Caritas, SK Wolontariatu "Pomocniaki" Samorząd Uczniowski zorganizował kiermasz, podczas którego można było zakupić przepyszne ciasta, desery oraz piękne kwiaty.  Zarówno kiermasz jak i fotobudka cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli. Chłopcy zachowali się w tym dniu jak prawdziwi dżentelmeni. Z niecierliwością czekamy na kolejny tak miły i kolorowy dzień w naszej szkole.

          • WYJAZD KLAS III DO TEATRU ARLEKIN

          • Dnia 7 marca uczniowie klasy III a  i III c wybrali się do Teatru Arlekin w Łodzi na spektakl teatralny „Momo”.

            Uczniowie z wielkim zaciekawieniem oglądali przedstawienie o dziewczynce o imieniu Momo, która próbuje uratować swoich przyjaciół oraz innych ludzi przed Szarymi Panami – złodziejami czasu. Szarzy Panowie namawiają ludzi, aby oszczędzali czas, czyli nie marnowali go na przyjemności, zabawę czy spotkania z przyjaciółmi. „Momo” bohaterka przedstawienia chce nam przekazać, że pomimo wielu ważnych czynności w życiu, najważniejsze są relacje z bliskimi osobami i wspólnie spędzony z nimi czas.

            Ciekawa i oryginalna aranżacja oraz świetlne lalki, sprawiły, że spektakl był bardzo widowiskowy i zrobił  niesamowite wrażenie dla oglądających.

            W drodze powrotnej trzecie klasy odwiedziły McDonalda, gdzie każdy mógł kupić sobie swoją ulubioną przekąskę.

            Uśmiechy, barwne opowieści oraz gromkie brawa po spektaklu są z pewnością dowodem na to, że wycieczkę można uznać za udaną.

          • KONKURS PLASTYCZNY

          • Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza wzięli udział w MAZOWIECKIM  KONKURSIE   HISTORYCZNO – PLASTYCZNYM  „NIGDY WIĘCEJ WOJNY” .Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem: Burmistrza Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy, Mazowieckiego Kuratora Oświaty oraz Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.

            Prace plastyczne wykonali:

            1. Szymon Jeż kl.7b
            2. Maja Skóra kl.6a
            3. Kacper Rumik kl. 6a
            4. Kamil Gozdek  kl. 7c
          • XXVII INTERDYSCYPLINARNY KONKURS EKOLOGICZNO-REGIONALNY dla uczniów siódmej i ósmej klasy szkoły podstawowej województwa łódzkiego - stopień II

          • Uczennica Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach Amelia Orlik z klasy 7b wzięła udział w rejonowym etapie Interdyscyplinarnego Konkursu Ekologiczno - Regionalnego organizowanego dla uczniów siódmej i ósmej klasy szkoły podstawowej województwa łódzkiego. Patronat nad konkursem objął Łódzki  Kurator Oświaty oraz Centrum Rozwoju Edukacji WŁ w Piotrkowie Tryb. Do II etapu zakwalifikowało się tylko 46 uczestników z całego województwa.
            Amelia do konkursu przygotowywała się pod okiem nauczycielki p. Agnieszki Ziemby.
            Z niecierpliwością czekamy na wyniki, mając nadzieję, że zakwalifikuje się do kolejnego etapu. 

          • PRELEKCJA NA TEMAT STRATEGII WALKI NAPOLEONA BONAPARTE

          • W dniu 4 marca 2024r w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach odbyła się prelekcja w klasach szóstych na temat taktyki wojennej słynnego dowódcy francuskiego - Napoleona Bonaparte, którą prowadził uczeń klasy 8A - Olivier Ryszka. Kolejny raz szóstoklasiści mogli przypomnieć sobie słynną postać historyczną oraz poznać sposoby i tajniki walki na polu bitwy.

            Napoleon Bonaparte ugruntował istotną „innowację” w sztuce wojennej. Świetny i  doświadczony żołnierz czerpał zarówno z teoretycznej myśli XVIII stulecia, jak i z nauczek, jakie przyniosły lata walk wewnętrznych i pierwsze konflikty z sąsiadami po obaleniu monarchii.  Olivier opowiadał i pokazywał  poprzez grę komputerową manewry wrogich wojsk na polu bitwy z czasów napoleońskich. Uczniowie byli zainteresowani, aktywni, zadawali pytania prowadzącemu. Myślę, że na długo zapamiętają postać Napoleona Bonaparte, największego geniuszu wojennego czasów nowożytnych.

          • JULIAN ŁOJEK- REPREZENTANT SZKOŁY PODSTAWOWEJ W GORZKOWICACH W KONKURSACH WOKALNYCH

          • Uczniowie Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach biorą udział w różnych konkursach. Jeden z uczniów – Julian Łojek - reprezentuje szkołę w wielu konkursach wokalnych o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym zajmując czołowe miejsca oraz wyróżnienia. Julian zdobył wyróżnienia na Ogólnopolskim Festiwalu Dzieci i Młodzieży piosenki Jana Wojdaka 2023 i Dźwięki Wolności Gdynia 2023, Ogólnopolski Festiwal Zimowe Granie Gdynia 2024, wyróżnienie w Powiatowym Konkursie Piosenki Patriotycznej „Raduje się serce” 2023, III miejsce w XIX International Autumn Contest Of Art I The IslandsWorldwide Star Bridge Maldives 2023. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

          • NAUCZYCIELKI ROKU POWIATU PIOTRKOWSKIEGO

          • 26 lutego 2024 roku w Teatrze Pinokio w Łodzi odbyła się uroczysta gala Plebiscytu Edukacyjnego 2023 roku, organizowanego przez Dziennik Łódzki. Nagrody wręczono najlepszym nauczycielom województwa łódzkiego i poszczególnych powiatów w następujących kategoriach:

            • Nauczyciel Roku
            • Dyrektor Roku
            • Przedszkole Roku
            • Szkoła Roku
            • Uczelnia Roku
            • Szkoła Językowa Roku

            W kategorii Nauczyciel Roku powiatu piotrkowskiego klas 0-III, pierwsze miejsce zajęła pani Aneta Krawczyk, plasując się także na drugim miejscu w województwie łódzkim. W kategorii klas IV-VIII pierwsze miejsce w powiecie piotrkowskim zajęła Pani Lucyna Barańska.

            Obie panie są nauczycielkami Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach. Cytując Dziennik Łódzki:
            „Plebiscyt Edukacyjny Dziennika Łódzkiego wyróżnia nauczycieli oddanych swojemu powołaniu, którzy nie tylko są fachowcami w swojej dziedzinie, ale i życiowymi przewodnikami dla młodych ludzi, wzorami do naśladowania…”.

            Pani Aneta i pani Lucyna składają serdeczne podziękowania osobom, które zgłosiły ich nominację do Plebiscytu Edukacyjnego, a także rodzicom, uczniom i znajomym, którzy oddali na nie swoje głosy.

          • NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH

          • 1 marca od kilkunastu lat obchodzimy święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony przez Sejm RP jako wyraz hołdu i pamięci bohaterom, którzy przeciwstawiali się reżimowi komunistycznemu i sowietyzacji społeczeństwa polskiego.

            Wiele lat musiało upłynąć, aby środowiska kombatanckie, liczne organizacje patriotyczne, a przede wszystkim przyjaciele i rodziny doczekały się dnia poświęconego pamięci Żołnierzy Wyklętych.

            W piątek 1 marca 2024r. w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach obchodziliśmy ten dzień poświęcony bohaterom narodowym – Żołnierzom Niezłomnym.

            W związku z tym wydarzeniem nauczyciele historii przeprowadzili szereg działań, aby uczcić, oddać hołdi przekazać młodemu pokoleniu historię Żołnierzy Wyklętych, którzy stanowili podziemie antykomunistyczne. Walczyli o prawo do niezależności państwowej, wolności i niezawisłości.

            Pani Ewa Rakowska – Kister zorganizowała wystawę pt. ”Żołnierze Wyklęci - podziemie niepodległościowe”, pani Agnieszka Zyzik przedstawiła prezentację multimedialną klasom siódmym i ósmym  pt. „Niezłomni, Wyklęci, bo żyli prawem wilka”. Następnie uczniowie obejrzeli koncert pt. „W hołdzie Żołnierzom Wyklętym”, który wykonał młodzieżowy chór  z Sanoka w 2021r. pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Kilka tygodni wcześniej odbyło się ważne dla nas wydarzenie w Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim, mianowicie został rozstrzygnięty konkurs pt. „Żołnierze Wyklęci - niezłomni bohaterowie Rzeczypospolitej”, którego laureatką została uczennica naszej szkoły - Julia Wrzesińska, która otrzymała dyplom oraz nagrodę. Serdecznie gratulujemy.

            Jako współcześnie żyjący Polacy powinniśmy pielęgnować i kształtować świadomość narodową, obywatelską i kulturową.

          • REKRUTACJA DO KLASY PIERWSZEJ

          • Rusza rekrutacja do pierwszej klasy na rok szkolny 2024/2025. Wnioski będzie można składać w dn.1-29 marca 2024r. Druki dostępne są w sekretariacie Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach oraz na stronie internetowej www.spgorzkowice.bip.wikom.pl w zakładce „Menu przedmiotowe – Zasady naboru”.

            Dane dziecka niezbędne do zapisu to dane zawarte w akcie urodzenia, PESEL, a także adres zamieszkania i zameldowania.

            Wypełnione dokumenty prosimy składać w sekretariacie szkoły lub zeskanowane dokumenty odsyłać pocztą elektroniczną na adres sp@gorzkowice.gorzkowice.pl w w/w terminie rekrutacji.

            Zapraszamy