• WALENTYNKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ W GORZKOWICACH POD HASŁEM „SERDUSZKO DLA HANI”

     • Walentynki to coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od imienia św. Walentego. Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów, kartek zawierających wyznania miłości lub sympatii. Już od samego rana w naszej szkole kursowała walentynkowa poczta, która dostarczyła je wszystkie do adresatów. By dodatkowo osłodzić ten dzień i przy okazji uczynić coś dobrego dla innych, SK Caritas wraz z Samorządem Uczniowskim zorganizowały kiermasz charytatywny, z którego cały zysk zostanie przekazany na leczenie naszej uczennicy Hani. Cała społeczność szkolna chętnie wspierała akcję kupując kwiaty oraz pyszne wyroby cukiernicze. Ten wyjątkowy dzień upłynął nam w miłej atmosferze przyjaźni i miłości.

      Z całego serca dziękujemy wszystkim za wsparcie naszej akcji.

     • WALENTYNKI W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

     • Walentynki to szczególne święto. W tym dniu wysyłamy kartki, obdarowujemy się prezentami, spędzamy wspólnie czas. Ale skąd wzięło się to święto...? Na to właśnie pytanie odpowiedź poznali uczniowie przebywający w świetlicy szkolnej w SP w Gorzkowicach. Mieli również możliwość własnoręcznie wykonać z masy solnej małe upominki dla przyjaciela. Takie zajęcia przyczyniają się do rozwoju twórczego myślenia i wyobraźni oraz wrażliwości zmysłowej. Wspólna praca zintegrowała uczniów i okazała się wspaniałą zabawą.

     • PRELEKCJA PEDAGOGÓW Z POWIATOWEJ PORADNI PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ W PIOTRKOWIE TRYB.

     • „Wartości w wychowaniu. Rozwiązywanie trudnych sytuacji wychowawczych poprzez współpracę rodziców i nauczycieli”

      9 lutego 2023r w naszej szkole odbyło się spotkanie pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznej w Piotrkowie Tryb.: p. dr Jolantę Jarocką–Piesik oraz p. Bartłomieja Czerwińskiego z rodzicami uczniów i nauczycielami, na którym mieliśmy możliwość wspólnego zastanowienia się nad rolą wartości w wychowaniu dzieci.

      Pedagodzy wyjaśniali co to jest wartość, co kojarzy się ze słowem wartość, co dla człowieka może być ważne. Może są to np. przyjaźń, rodzina, pieniądze, przywództwo, pomoc innym, wiara, praca, wykształcenie, kreatywność, niezależność, duchowość, rozwój?

      Które wartości są najważniejsze? Co chcielibyśmy przekazać dzieciom, by wyrosły na szczęśliwych, „dobrych i porządnych” ludzi?

      System wartości człowieka budowany jest przez rodziców, rodzinę, nauczycieli, kolegów czy środowisko. Głównym przekaźnikiem wartości jest wychowanie, rozumiane jako przygotowanie człowieka do życia i kształtowanie jego osobowości w warunkach konkretnej rzeczywistości społecznej i cywilizacyjnej. Wychowanie to wprowadzenie dzieci i młodzież w kulturę własnego narodu i społeczeństwa, a także oddziaływanie rodziców, wychowawców, nauczycieli na dzieci i młodzież. Jednym z celów wychowania jest stworzenie systemu wartości, który stanowi fundament życia człowieka. Każdy z nas z dzieciństwa wynosi bagaż składający się z przekazanych nam przez rodziców wartości, wzorców zachowań, nawyków, przekonań, poglądów, norm społecznych czy zapatrywań na świat. Ten system wartości buduje osobowość i kształtuje życie człowieka. Najważniejszym sposobem trwałego przekazania dzieciom wartości jest własny przykład i harmonia między deklaracjami słownymi a życiem. Dziecko uczy się przede wszystkim przez naśladowanie. Obserwuje postępowanie mamy i taty, słucha co mówią, patrzy jak reagują. Dlatego na nas dorosłych spoczywa odpowiedzialność za przekazywane dzieciom wartości i wzorce postępowania w życiu.

      Zaproszeni goście wyjaśnili również jak ważna jest współpraca na linii szkoła-dom. Przyczynia się ona bowiem do harmonijnego rozwoju uczniów, ma wpływ na ich zachowanie jak i postępy w nauce. Pozwala na ciągłe doskonalenie się nauczycieli i rodziców jako wychowawców odpowiedzialnych za wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży. Sprawnie przebiegająca współpraca wymaga pokonania odczuwalnej obcości, nieufności czy wręcz braku wzajemnego poszanowania. Współpraca między szkołą a domem to rozszerzenie wpływów wychowawczych nauczycieli i rodziców. Sprzyja temu ofiarność i gotowość obydwu stron do wysiłku dla dobra dzieci i młodzieży. Współpraca ta jest wspólnym dążeniem do osiągnięcia dobra poszczególnych uczniów, klas i całej społeczności szkolnej w procesie nauczania i wychowania.Pamiętajmy o tym.

      Do udokumentowania spotkania został wykorzystany aparat fotograficzny z programu #Laboratoria Przyszłości

     • WYCIECZKA KLAS PIERWSZYCH

     • Uczniowie klas pierwszych 10 lutego wybrali się na wycieczkę do Bełchatowa na spektakl teatralny pt. „Jak Rumcajs Cypiska uratował” przygotowany przez Narodowy Teatr Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Celem wycieczki było między innymi rozbudzanie zainteresowania kulturą oraz wyzwalanie pozytywnych uczuć i emocji.

      W spektaklu uczniowie zobaczyli bardzo ciekawą historię małego Cypiska, dzięki której przekonali się, co znaczy i jak ważna jest, szczególnie dzisiaj możliwość polegania na najbliższych. Dowiedzieli się, co znaczy prawdziwa przyjaźń i dlaczego warto być dobrym dla zwierząt. Z treści spektaklu wynika niezwykłe przesłanie stawiające na pierwszym miejscu takie wartości, jak: dobroć, sprawiedliwość, lojalność, rodzina, poszanowanie godności ludzkiej czy życie w harmonii z otaczającą przyrodą . Uczniowie podziwiali niezwykle efektowne lalki teatralne, które towarzyszyły niektórym postaciom. Spektakl ubarwiły wesołe piosenki i efekty świetlne. Dzieci poznały zasady prawidłowego zachowania się w Teatrze.

      Słodkie uśmiechy, radosne opowieści oraz gromkie brawa po spektaklu są z pewnością dowodem na to, że wycieczkę można uznać za udaną.

     • „POZNAJEMY KULTURY KONTYNENTÓW”

     • Tym razem zawitaliśmy do Ameryki Północnej.

      Uczniowie wspólnie zlokalizowali na mapie Amerykę Północną i wymieniali kraje, które znajdują się na tym kontynencie. Odnaleźli także kontur omawianego kontynentu i przykleili na naszej specjalnej mapie.

      Dowiedzieliśmy się, że to kontynent pełen różnorodności i przeciwności – z jednej strony duże, nowoczesne miasta, z drugiej natomiast – szczyty górskie, dzika przyroda i bogactwa naturalne.  Ludność kontynentu jest także bardzo zróżnicowana pod względem etnicznym.

      Poznaliśmy zwierzęta żyjące w Ameryce Północnej. Dowiedzieliśmy się także, że to właśnie na tym kontynencie znajduje się najwięcej parków narodowych i rezerwatów przyrody, bo szczególną uwagę przykłada się do ochrony środowiska naturalnego.

      Podczas zajęć uczniowie wysłuchali faktów i ciekawostek o kulturze Indian.

      Poznaliśmy również historię powstania nazwy „Indianie” oraz dlaczego nie powinniśmy tak mówić.

      Odnaleźliśmy miejsce na mapie, gdzie dopłynął Krzysztof Kolumb oraz gdzie myślał, że dopłynął. Ludzie w Europie nie wiedzieli wtedy o tym, że istnieją Ameryki! To właśnie dlatego mówimy, że odkrył je właśnie Kolumb.

      Krótkie opowiadania Sylwestra Przybyły przeniosły dzieci w świat legend i wierzeń indiańskich.

      Dowiedzieliśmy się, jak Indianie żyli dawniej, a jak żyją dziś. Jakie są ich zwyczaje, jak powstają ich zaskakujące imiona oraz jakiej słuchają muzyki oraz, gdzie mieszkają.

      Po wysłuchaniu utworu Edyty Górniak, pt. „Kolorowy wiatr”, uczniowie bardzo aktywnie dyskutowali na temat odmiennych sposobów postrzegania świata przez różne nacje i narodowości.

      Na koniec, każdy z uczestników wykonał swój własny indiański pióropusz.

       

      Prowadząca

      p. Marlena Radojewska-Pechta

     • DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

     • Dzień Bezpiecznego Internetu to doskonały moment, aby  poprzez różne inicjatywy poszerzać  wiedzę uczniów w zakresie profilaktyki zagrożeń online i edukacji cyfrowej.

      Stale przybywa zjawisk, z którymi warto być na bieżąco, aby dobrze rozumieć świat nowych mediów i poruszać się w nim z rozwagą.

      Uczniowie z klas 4-8 Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach  w ramach ogłoszonego w szkole konkursu przygotowali prezentacje o zagrożeniach w Internecie i możliwościach chronienia się przed nimi.

      Autorzy nagrodzonych prac:

      - I miejsceHanna Cimcioch – kl. 5a

      - II miejsceAgnieszka Włuka – kl. 4c

      - III miejsceMaja Miśkiewicz – kl.4c

      Uczniowie z klas 1-3 tematykę bezpieczeństwa w Sieci przedstawiali za pomocą prac plastycznych. Wszyscy autorzy otrzymali drobne upominki.

       

      Zdjęcia dołączone do notatki zostały zrobione aparatem pozyskanym przez szkołę w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości.

     • ZABAWA CHOINKOWA 2023

     • Karnawał to czas wspaniałej, radosnej zabawy i rozrywki. Świetną okazją ku temu są szkolne bale karnawałowe.

      4 lutego 2023r. w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach przy dźwiękach znanych przebojów muzycznych odbyła się zabawa choinkowa.                                                            

      Tradycyjnie dzień wcześniej uczniowie wraz z opiekunami Samorządu Uczniowskiego pięknie udekorowali salę taneczną kolorowymi balonami.

      Dyrektor szkoły Pani Magdalena Treścińska – Niemczyk przywitała wszystkich uczestników i oficjalnie rozpoczęła zabawę. Uczniowie w pięknych i oryginalnych przebraniach zaczęli prezentowanie na parkiecie swoich umiejętności tanecznych. Wśród przebierańców można było dostrzec wróżki, księżniczki, piratów, żołnierzy, policjantów czy kowbojów.

      Tego dnia animatorki z Fitnes Center Karolina Nowak oraz członkowie Samorządu Uczniowskiego pod okiem opiekunów zorganizowali wiele konkursów z nagrodami oraz zabaw integracyjnych, sprawnościowych i  tanecznych. Było przeciąganie liny, zabawy z chustą animacyjną, piłkami, balonami, pociągi, kółeczka itp.

      Moc radości dostarczyło malowanie buziek dzieci oraz brokatowe tatuaże.

      Punktem kulminacyjnym imprezy był wybór Króla i Królowej balu, którymi zostali Zuzanna Woźniak i Bartek Szulc z klas młodszych oraz Lena Bachańska i Krzyś Mazurkiewicz z klas starszych.

      Bal zakończyła skoczna „Belgijka”, która porwała do tańca nie tylko uczniów, ale i nauczycieli.

      Ogromne podziękowania należą się Radzie Rodziców - organizatorom zabawy choinkowej,  za zaangażowanie, organizację i sponsorowanie imprezy, zakup materiałów do przystrojenia sali, licznych i atrakcyjnych nagród za wygrane i udział w konkursach, a także zorganizowanie słodkiego poczęstunku dla uczniów.

      Zabawa była bardzo udana i niewątpliwie zintegrowała uczniów. Kolejne karnawałowe szaleństwo dopiero za rok.

     • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PUZZLI

     • 3 lutego 2023 r. w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Puzzli. Uczniowie z klas I – III zapoznali się z historią tej zabawy. Opowiadali swoje przygody związane z puzzlami. Oprócz tradycyjnych puzzli samodzielnie tworzyli własne układanki, wykorzystując przy tym tablicę interaktywną. Układanie puzzli to wspaniała zabawa, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Buduje wiarę we własne możliwości, trenuje pamięć i rozwija manualnie. Dzięki niej wszyscy mogli wykazać się swoją kreatywnością i umiejętnością logicznego myślenia.

     • DZIEŃ POZYTYWNEGO MYŚLENIA

     • „ Podobno optymista twierdzi, że żyjemy w najlepszym z możliwych światów, a pesymista obawia się, że to może być prawda „​​​​​​​​​​​​​​​​​

      Dzień Pozytywnego Myślenia ma pomóc wszystkim przyjąć tę prawdę i uwierzyć, że wszystko zmierza we właściwym kierunku.

      Pomysłodawcą tego święta, które w USA obchodzi się 13 września, jest amerykańska psycholog KirstenHarrell. Od lat zajmuje się ona badaniem (również na własnej skórze) wpływu optymistycznego nastawienia na zdrowie i proces leczenia. Jej zdaniem pozytywne myślenie może zdziałać więcej, niż nam się wydaje. Optymista nie szuka problemów, wręcz przeciwnie, czerpie z życia pełnymi garściami. Prawdą jest również to, że przyjemniej żyje się z człowiekiem, który potrafi każdy dzień przywitać uśmiechem. Pamiętajmy ---> śmiech i radość są zaraźliwe, więc otaczajmy się ludźmi pozytywnie patrzącymi na świat :)

      Drugi dzień lutego jest zatem doskonałą okazją do tego, by szklanka była zawsze w połowie pełna.

      Na lekcjach w młodszych i starszych klasach nauczyciele wplatali aktywności, które dotyczyły tego właśnie tematu. Na lekcjach informatyki uczniowie oglądali materiały filmowe, dzięki którym dowiedzieli się dlaczego warto myśleć pozytywnie. Na zajęciach plastyki uczniowie klasy 5a i 4a wykonali prace plastyczne : POZYTYWNA MANDALA PRZY MUZYCE RELAKSACYJNEJ. W czasie tych zajęć wykorzystaliśmy zgodnie z programem Laboratoria Przyszłości aparat fotograficzny, za pomocą którego uczniowie sami udokumentowali swoje prace.

      Klasy 1-3 w ramach obchodów Dnia Pozytywnego Myślenia poznały historię niewidzialnego plecaka, który wszyscy ludzie na całym świecie każdego dnia noszą że sobą. Jest to specjalny plecak, który służy do noszenia miłych i ciepłych uczuć, np. radości, dobrego samopoczucia i zadowolenia z siebie. Kiedy plecak jest pełny czujemy się szczęśliwi. W Dniu Pozytywnego Myślenia dowiedzieliśmy się, co musimy zrobić, żeby nasze plecaki były jak najczęściej wypełnione dobrymi uczuciami, oraz w jaki sposób możemy pomóc napełnić plecaki osób wokół nas.

      Klasy 4 – 8 „trenowały pozytywne myślenie” przygotowując emotkę z cytatem, aforyzmem lub powiedzeniem dotyczącym radości życia. Odpowiedzialni za przygotowanie oraz powieszenie jej na „drzewie myśli pozytywnych” byli gospodarze klas 48 Emotki ideas | śmieszne gify, buźka, emotikony

      Wszystkie klasy udekorowały drzwi swoich sal lekcyjnych przygotowanymi emotkami.

       

      Dzięki tym wszystkim elementom na lekcjach, zrozumieliśmy, że czasem wystarczy jeden uśmiech, żeby przywołać słońce na ciemnym niebie🙂 ☀

     • PODSUMOWANIE FINAŁU WOŚP

     • Wolontariusze WOŚP ze Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach mogą być z siebie dumni! Łączna uzbierana przez nich kwota podczas 31. finału to 4746,28 zł :) Od połowy grudnia do 27. stycznia 2023 roku odbyła się w naszej szkole również stacjonarna zbiórka pieniążków na rzecz Wielkiej Orkiestry. Zebraliśmy niebagatelną kwotę, bo aż 1172,03 złotych, co spowodowało, że niemal dwukrotnie przebiliśmy kwotę z zeszłego roku. Dziękujemy wszystkich darczyńcom, a przede wszystkim naszym szkolnym Wolontariuszom:)

      Zdjęcia wykonano sprzętem zakupionym w ramach Ogólnopolskiego Projektu "Laboratoria Przyszłości".

     • LEKCJE INFORMATYKI Z WYKORZYSTANIEM SPRZĘTU Z #LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI

     • Uczymy Photony tańczyć 

      Nowoczesne technologie stają się standardami w edukacji, uczą samodzielności w planowaniu i wykonywaniu zadań, pracy zespołowej i zwiększają motywację wewnętrzną uczniów.

      Uczniowie klasy 8c rozpoczęli naukę z robotami Photon zakupionymi w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości od stworzenia w interfejsie graficznym Photon  Blocks wersji  choreografii tanecznej. Jak się okazało, niektóre roboty też mylą kroki :-)

     • WIRTUALNA LEKCJA UCZNIÓW KLASY 2 C – WYKORZYSTANIE SPRZĘTU ZAKUPIONEGO W RAMACH OGÓLNOPOLSKIEGO PROJEKTU „LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI”

     • Nasza szkoła przystąpiła w tym roku do Ogólnopolskiego Projektu „Laboratoria Przyszłości”. Jest to inicjatywa edukacyjna Ministerstwa Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum Gov Tech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Misją inicjatywy jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
      1 lutego 2023r. uczniowie klasy 2c wybrali się do pracowni komputerowej wyposażonej w nowoczesny sprzęt zakupiony w ramach  programu „Laboratoria przyszłości”. Uczestniczyli w lekcji prowadzonej przez Pana Arkadiusza Krasonia – nauczyciela informatyki oraz wychowawcę  klasy Panią Anetę Krawczyk. Tematem zajęć było poznawanie odległych zakątków świata z wykorzystaniem okularów Class VR, które uatrakcyjniły zdobywanie wiedzy przez uczniów oraz pomogły w lepszym jej przyswojeniu. Uczniowie nie tylko widzieli wirtualny świat na ekranie, ale praktycznie stali się jego częścią, co sprzyjało przeżywaniu i zapamiętywaniu wiadomości.
      Zajęcia dostarczyły uczniom niezapomnianych wrażeń. Teraz czekają na kolejną lekcję z wykorzystaniem edukacyjnych robotów, przydatnych w nauce programowania.

     • PODZIĘKOWANIE ZA ODNOWIENIE I POMALOWANIE SALI

     • Podczas ferii zimowych została pomalowana i odnowiona sala lekcyjna klasy 2c, której wychowawcą jest p. Aneta Krawczyk.

      Bardzo dziękujemy rodzicom uczniów za wsparcie finansowe, zaangażowanie i poświęcenie wolnego czasu na rzecz placówki oraz Panu Zbigniewowi Cichoszowi, dziadkowi Gabrysia, który podjął się trudu pomalowania sali.

     • KOTYLIONY NA BAL KARNAWAŁOWY

     • Karnawał to miła, szalona, pełna wrażeń, kolorów i tańca tradycja. Zgodnie z nią, Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Gorzkowicach organizuje Dobroczynny Bal Karnawałowy. Z tej okazji nauczyciele świetlicy szkolnej, współpracując z Radą Rodziców, wykonali różnobarwne kotyliony, które będą ciekawym elementem udanej zabawy do białego rana.

     • MITOLOGICZNA PODRÓŻ

     • Tuż przed feriami 12 stycznia 2023 roku uczniowie klasy 4a, 4b, 4c oraz 5a uczestniczyli w wycieczce do Teatru Muzycznego w Łodzi. Celem wyjazdu było przybliżenie uczniom czasów mitologicznych na podstawie spektaklu pt. „Tadek na tropach Minotaura”. Podróżując z głównym bohaterem Tadkiem – Tezeuszem przez zakamarki mitycznego labiryntu, widzowie poznali greckich bogów i herosów, w tym m. in. Zeusa, Midasa, Dedala i Ikara, Orfeusza i wreszcie samego Minotaura. Analizując dzieło muzyczne młodzi odbiorcy znaleźli odpowiedź - jak przetrwać w świecie, w którym wszystko zmienia się w złoto, kamień nie daje się wtoczyć na górę, a w sieci ciemnych korytarzy czai się bestia. Najpopularniejsze mity stały się kanwą dla opowieści o poszukiwaniu celu i odkrywaniu siebie. Pełni wrażeń i emocji uczniowie czekają na kolejne wyzwania i podróże.

      Opiekunami podczas wycieczki były: p. Magdalena Ałaszewska, p. Renata Kluczyńska - Musiał, p. Małgorzata Szulc, p. Małgorzata Woźniak i p. Grażyna Mastalerz.

     • PODZIĘKOWANIA DLA RADY RODZICÓW PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ W GORZKOWICACH

     • W imieniu wszystkich uczniów korzystających z biblioteki szkolnej, chcemy serdecznie podziękować Radzie Rodziców za przekazanie w darze książek, dzięki któremu nasza biblioteka wzbogaciła się o 86 sztuk najpotrzebniejszych lektur.

      Książka to – zwłaszcza dla młodych ludzi – przyjemny sposób na poszerzenie horyzontów i spędzenie wolnego czasu. Bowiem jak mawiała nasza noblistka Wisława Szymborska „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

      Zachęcamy wszystkich wielbicieli książek do odwiedzenia progów naszej biblioteki, w której każdy znajdzie dla siebie interesującą pozycję.

     • NIEDZIELNE KWESTOWANIE WOLONTARIUSZY WOŚP

     • Nie zważając na złe warunki pogodowe i jednocześnie poświęcając swój wolny czas, Wolontariusze WOŚP (Anna Śmigielska, Anna Pieścik, Zuzanna Magiera, Ksawery Orski, Igor Ziemba, Julia Jaroszewska, Arkadiusz Chmielewski, Kacper Lalek) ze Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach dzielnie kwestowali podczas niedzielnej zbiórki. Opiekę nad uczniami sprawowali: koordynator Szkolnego Koła Wolontariatu p. Izabela Jachimczak, opiekun SKW p. Agnieszka Zyzik, wychowawcy klas 8: p. Aneta Zawada, p. Krystyna Miastkowska, p. Małgorzata Szulc, p. Agnieszka Ziemba oraz p. Agnieszka Kubiak i p. Lucyna Barańska.

     • KARTKA URODZINOWA DLA PENSJONARIUSZY

     • W Nowym Roku 2023 Świetliczaki z klas I-III ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach również pamiętają o akcji „Urodzinowa kartka dla pensjonariuszy” Domu Pomocy Społecznej „Przystań” we Wronikowie. Dlatego dnia 30 stycznia 2023r. została zrobiona karta z życzeniami dla solenizantów, którzy obchodzili swoje urodziny w miesiącu styczniu. Uczniowie chętnie angażują się w prace, a przy tym poznają metody ręcznego tworzenia kartki urodzinowej oraz zasady redagowania życzeń. Miła niespodzianka od naszych uczniów sprawiła wiele radości wśród mieszkańców Domu Pomocy Społecznej „Przystań”, dlatego kontynuujemy akcję. W miesiącu styczniu akcję nadzorowały: p. Monika Jachimczak oraz p. Agnieszka Kubiak.

     • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI O OFIARACH HOLOKAUSTU

     • W dniu 30 stycznia 2023 roku w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach została przygotowana wystawa dotycząca Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Koordynatorami tej wystawy są Panie: Agnieszka Kubiak, Anna Kubik i Agnieszka Zyzik. Holokaust jest to określenie stosowane do prześladowań i zagłady milionów Żydów przez władze Trzeciej Rzeszy. 1-Listopada 2005 roku rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, został ustanowiony Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia - dzień wyzwolenia obozu Auschwitz - Birkenau w 1945 roku. W obozie byli więzieni i mordowani obywatele wszystkich europejskich krajów okupowanych przez Niemcy. W największej z hitlerowskich fabryk śmierci zginęło ok. 1mln 100 tys. osób. Ogólna liczba ofiar jest szacowana na 6 mln. 1/3 tej liczby stanowiły dzieci. "Dzień pamięci o Holokauście to wyzwanie, moralny nakaz. Musimy zrobić wszystko, by już nigdy kart historii nie rozcinano nożem Kaina, a świat stał się domem dla ludzi" -  Golda Tencer - Dyrektor Generalny Fundacji SHALOM. Na szkolnej wystawie są wyeksponowane pozycje książkowe dotyczące Holokaustu  dla uczniów, którzy w przyszłości mogą je wypożyczyć i przeczytać.

     • PRZYGOTOWANIA DO WOŚP

     • Podczas gdy pozostali uczniowie korzystają jeszcze z uroków czasu wolnego, Wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu przy Szkole Podstawowej w Gorzkowicach są już zwarci i gotowi na niedzielne kwestowanie na rzecz WOŚP. Identyfikatory i puszki zostały właśnie odebrane. Zapraszamy wszystkich do przyłączenia się do zbiórki. Czekamy na darczyńców w najbliższą niedzielę w godzinach 9.00 - 13.00 w okolicach rynku, a od 13.00 do 15.00 przed sklepem Biedronka.