• MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI O OFIARACH HOLOKAUSTU

     • W dniu 30 stycznia 2023 roku w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach została przygotowana wystawa dotycząca Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Koordynatorami tej wystawy są Panie: Agnieszka Kubiak, Anna Kubik i Agnieszka Zyzik. Holokaust jest to określenie stosowane do prześladowań i zagłady milionów Żydów przez władze Trzeciej Rzeszy. 1-Listopada 2005 roku rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, został ustanowiony Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia - dzień wyzwolenia obozu Auschwitz - Birkenau w 1945 roku. W obozie byli więzieni i mordowani obywatele wszystkich europejskich krajów okupowanych przez Niemcy. W największej z hitlerowskich fabryk śmierci zginęło ok. 1mln 100 tys. osób. Ogólna liczba ofiar jest szacowana na 6 mln. 1/3 tej liczby stanowiły dzieci. "Dzień pamięci o Holokauście to wyzwanie, moralny nakaz. Musimy zrobić wszystko, by już nigdy kart historii nie rozcinano nożem Kaina, a świat stał się domem dla ludzi" -  Golda Tencer - Dyrektor Generalny Fundacji SHALOM. Na szkolnej wystawie są wyeksponowane pozycje książkowe dotyczące Holokaustu  dla uczniów, którzy w przyszłości mogą je wypożyczyć i przeczytać.

     • PRZYGOTOWANIA DO WOŚP

     • Podczas gdy pozostali uczniowie korzystają jeszcze z uroków czasu wolnego, Wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu przy Szkole Podstawowej w Gorzkowicach są już zwarci i gotowi na niedzielne kwestowanie na rzecz WOŚP. Identyfikatory i puszki zostały właśnie odebrane. Zapraszamy wszystkich do przyłączenia się do zbiórki. Czekamy na darczyńców w najbliższą niedzielę w godzinach 9.00 - 13.00 w okolicach rynku, a od 13.00 do 15.00 przed sklepem Biedronka.

     • KOLEJNE ZAJĘCIA Z INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ ZA NAMI - „POZNAJEMY AMERYKĘ POŁUDNIOWĄ”

     • W styczniu podczas naszych podróży poznaliśmy kolejny kontynent – Amerykę Południową.

      W poznawaniu tego odległego kontynentu niezwykle przydatne okazały się prezentacje multimedialne oraz książki przyrodnicze.

      Dzieci poznały kulturę Ameryki Południowej, położenie geograficzne - w tym m.in. jakie oblewają ją oceany, jakim językiem posługują się jej mieszkańcy oraz jaką mają walutę, klimat , a także florę i faunę.

      Wspólnie wskazaliśmy omawiany kontynent na mapie świata oraz przykleiliśmy jego kontury. Odnaleźliśmy miejsce położenia Brazylii – największego państwa w Ameryce Południowej, które bardzo mocno związane jest z piłką nożną. Na specjalnych makietach sami stoczyliśmy kilka pojedynków sprawnościowych za przykładem gospodarzy. Uczniowie poznali również miasto Brazylii – Rio de Janeiro. Największą ciekawostką był Karnawał w Rio de Janeiro - największe święto ludowe w Brazylii, obchodzone na cztery dni przed Popielcem. Oglądając występy, dzieci były zachwycone barwnymi strojami i muzyką.

      Dzieci zainspirowane opowieściami o kulturze i kolorach nowo poznanego kontynentu poczyniły przygotowania do karnawału tworząc własnoręcznie maski karnawałowe. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem i przebiegły w miłej atmosferze.

       

      Małgorzata Kaniowska

      Marlena Radojewska-Pechta

     • DZIEŃ BABCI I DZIADKA W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

     • W związku ze zbliżającym się świętem Dnia Babci i Dziadka w dniu dzisiejszym rozmawialiśmy w świetlicy Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach na temat ich święta. Uczniowie opowiadali o wyjątkowej więzi, jaka łączy ich z najbliższymi członkami rodziny. Podkreślali ogromne znaczenie miłości i troskliwości, którymi są obdarzani przez Babcie i Dziadków. Uczniowie bardzo doceniają czas spędzony z nimi oraz to, że zawsze mogą na nich liczyć. Podczas zajęć uczniowie wykonali piękne laurki i kolorowali tematyczne malowanki.

      Z okazji zbliżającego się święta, życzymy wszystkim Babciom i Dziadkom dużo zdrowia, szczęścia oraz radości ze swoich wnucząt i spędzanego razem z nimi czasu!

     • ZAPROSZENIE NA BAL

     • W związku z mającym się odbyć Balem Charytatywnym dla Naszej Kochanej Hani, w dniu 18 lutego 2023r. w Domu Kultury w Gorzkowicach, uczniowie wraz z nauczycielami świetlicy szkolnej przy Szkole Podstawowej w Gorzkowicach im. H. Sienkiewicza z wielkim zaangażowaniem własnoręcznie wykonali zaproszenia karnawałowe dla osób, które zaszczycą swoją obecnością Bal Dobroczynny.

     • BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE – APELE MŁODSZEJ I STARSZEJ GRUPY WIEKOWEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. H. SIENKIEWICZA W GORZKOWICACH

     • ​​​​​

      ​​​"Czas ferii zimowych to fajna zabawa.
      Kto bezpiecznie się bawi,
      w kłopoty nie wpada!"

       

      Drodzy Uczniowie!

      W tym roku szkolnym ferie rozpoczynają się 16 stycznia i potrwają do 27 stycznia.

      Życzymy Wam wspaniałego i przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku zimowego. Pamiętajcie, że ferie to czas, aby odpocząć od szkoły i obowiązków z nią związanych. Powinny być czasem wyjątkowym, w głównej mierze ukierunkowanym na odpoczynek i przyjemności, ale ograniczonym normami i granicami, które towarzyszą Wam każdego dnia, takimi, jak np. obowiązki domowe:). Odpoczywajcie, cieszcie się kontaktami z bliskimi, jednak zawsze dbajcie o bezpieczeństwo swoje oraz osób towarzyszących i nie podejmujcie działań zagrażających życiu lub zdrowiu.


      Mamy nadzieję, że zasady bezpiecznego zachowania się podczas zabaw zimowych, o których przypominał podczas apelu zaproszony gość – funkcjonariusz Komisariatu Policji w Gorzkowicach aspirant sztabowy p. Krzysztof Kaczmarek, będą doskonałym kierunkowskazem gwarantującym bezpieczne spędzenie ferii zimowych:


      Do uprawiania sportów zimowych wybieraj tylko bezpieczne miejsca!

      Podczas uprawiania sportów zimowych dbaj o bezpieczeństwo własne i innych!

      Wychodząc na dwór pamiętaj o właściwym ubraniu!

      W momencie, gdy wyczujesz, że twoje ubranie jest mokre, udaj się do domu, by je zmienić na suche!

      W czasie zabaw śnieżkami nie wybieraj za cel ludzi, zwierząt, ani żadnych szklanych przedmiotów!

      Pod żadnym pozorem nie wchodź na zamarznięte zbiorniki wodne!

      Spędzając ferie w domu, pamiętaj o bezpiecznym posługiwaniu się urządzeniami elektrycznymi!

      W czasie ferii nie spędzaj zbyt dużo czasu przed telewizorem, komputerem!

      W czasie korzystania z internetu pamiętaj, że nie każdy nowo poznany kolega ma zawsze dobre zamiary w stosunku do Ciebie!

      Zbyt długie siedzenie przed komputerem nie jest zdrowe dla Twoich oczu!

      W kontaktach z obcymi pamiętaj o swoim bezpieczeństwie!

      Jeśli jesteś sam w domu, nie otwieraj drzwi obcym!

      Pamiętaj o telefonach alarmowych:

      ● 997 – Policja

      ● 998 – Straż

      ● 999 – Pogotowie

      ● 112 – nr alarmowy używany w UE

      Pamiętaj o zdrowym odżywianiu, owoce i warzywa zawierają dużo witamin przydatnych w zimne dni!

      Przypominając zasady dotyczące bezpiecznego spędzania wolnego czasu, nauczyciele prowadzący apele przekazali uczniom bieżące informacje, m.in. na temat zachowania na terenie szkoły, kultury osobistej, zagrożeń płynących ze spożywania napojów energetyzujących, a także organizowanej po feriach zabawie choinkowej. Społeczność szkolna została również poinformowana o Charytatywnym Koncercie Noworocznym „Dobro powraca, otwórzcie serca dla Hani”, który odbędzie się w hali sportowej naszej szkoły w dniu 14 stycznia 2023r.

      Dyrekcja oraz nauczyciele życzą wszystkim uczniom wspaniałego i bezpiecznego wypoczynku!

     • OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY

     • Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach wzięli udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Zmiana diety dla planety” organizowanym przez Federację Polskich Banków Żywności oraz Lidl Polska.

      Celem konkursu jest przygotowanie plakatu - pracy plastycznej zachęcającej do stosowania diety planetarnej, przedstawiającej jej korzyści dla zdrowia człowieka i planety lub zasad diety planetarnej.

      Prace plastyczne wykonali:

      1. Julia Janicka kl.3a
      2. Joanna Kowalczyk kl.2a
      3. Oliwia Szmidt kl.2a
      4. Oskar Koryciński kl.3a
      5. Julia Nowak kl.3a
      6. Zuzanna Krupa kl.3a

      Zuzanna Woźniak kl.3a

     • FILHARMONIA

     • Nikt z nas nie pomyślał, że w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach nadal będzie tak świątecznie i klimatycznie. W podróż wigilijnych wspomnień zabrali nas artyści czwartkowej filharmonii. Uczniowie mieli okazję posłuchać pastorałek i kolęd, a także sprawdzić swoją wiedzę odnośnie Świąt Bożego Narodzenia. Nie możemy doczekać się następnego spotkania. 

     • PODZIĘKOWANIA

     • „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat. (Janusz Korczak)

      Uczniowie świetlicy Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach serdecznie dziękują Dyrekcji, Pracownikom i Pensjonariuszom Domu Pomocy Społecznej „Przystań” we Wronikowie za przekazanie pięknego, świątecznego upominku oraz pysznych słodkości.

      Opiekunowie świetlicy szkolnej

     • SUKCESY MUZYCZNE UCZNIA KLASY PIERWSZEJ - JULIANA ŁOJKA

     • Julian Łojek - obecnie uczeń klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach oraz uczeń klasy drugiej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Grażyny Bacewicz, klasa gitary, swoją przygodę ze śpiewem i piosenką rozpoczął uczęszczając do Artystycznego Przedszkola "Świat Bajek" Gorzkowice. Jako trzylatek, po raz pierwszy wziął udział w Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie. Właśnie tam, w Koninie, na deskach tamtejszego Domu Kultury rozpoczęła się jego podróż ze śpiewem. Wystąpił tam jako najmłodszy uczestnik z piosenką pt.  "Kotek Kłopotek". Przez kilka lat brał udział w licznych festiwalach i konkursach. Dziś, zaprzyjaźniony ze sceną, dumnie reprezentuje swoją szkołę podstawową i Gminę Gorzkowice. Ciężka praca połączona z wciąż rosnącą pasją pozwala mu sięgać coraz wyżej i dalej, a tym samym ma przyjemność reprezentować szkołę i gminę w festiwalach międzynarodowych, ogólnopolskich jak i lokalnych. Największy z festiwali, w jakim wziął udział, to "Culture Caravan - festival & contest" Wolin. W festiwalu tym wzięli udział reprezentanci 31 krajów, w czym samą  Polskę reprezentowało 55 miast, w tym Gorzkowice. Tutaj wywalczył trzecie miejsce  w kategorii Junior I. Następnym festiwalem, w którym  zajął trzecie miejsce w kategorii do lat 7 był XXIII Ogólnopolski Festiwal Dzieci i Młodzieży "Piosenki Jana Wojdaka" w Krakowie. Julek ma na swoim koncie wiele wyróżnień między innymi: Ogólnopolski Festiwal Dźwięki Wolności Gdynia 2022, Ogólnopolskim Festiwalu "Zimowe Granie" Gdynia 2022, Internetowy Konkurs "Zaśpiewane Jesienią" oraz Powiatowy Konkurs Piosenki Patriotycznej "Śpiewajmy dla Niepodległej" Łęki Szlacheckie. Należy przyznać, że to dość duże osiągnięcia. Przed nim kolejne lata pracy, kolejne festiwale i kolejne sukcesy.

     • PROGRAM DLA SZKÓŁ - KLASA 4A

     • Wszyscy uczniowie naszej klasy 4a Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach uczestniczą od września 2022 roku w – „Programie dla szkół”.  Głównym celem Programu jest nauczenie nas regularnego spożywania owoców, warzyw i produktów mlecznych. Ogromny wpływ na to co jemy mają nasze koleżanki i koledzy z klasy. W szkole spędzamy kilka godzin dziennie, a że jesteśmy bacznymi obserwatorami wiemy, co je nasz kolega z ławki, co super pachnie z ostatniego rzędu.

      Wspólne jedzenie w szkole drugiego śniadania oraz przykład koleżanek i kolegów to najlepsze sposoby na to, aby w prosty sposób wprowadzić pozytywne zmiany w codziennej diecie każdego z nas.

      Dzięki zajęciom edukacyjnym zorganizowanym przez wychowawcę naszej klasy uczymy się zasad zdrowego odżywiania, w szczególności poznaliśmy korzyści diety bogatej w owoce, warzywa i produkty mleczne. Tak, tak uczymy się! Każdy dorosły przecież wie, że to nie takie proste zmienić nawyki żywieniowe jednego dnia. Dowiedzieliśmy się również, jak postępować, aby nie marnować żywności.  Rocznie w Polsce marnujemy około 5 mln ton żywności i – co jest istotne – aż 60 proc. wynika z działalności samych konsumentów.  Aby uzmysłowić sobie skalę problemu, warto wiedzieć, że w każdej sekundzie w Polsce do kosza trafia ilość żywności równoważna 184 bochenkom chleba.  Pieczywo należy zresztą do najczęściej wyrzucanej żywności w Polsce, za nim zaś plasują się kolejno świeże owoce, warzywa, wędliny i napoje mleczne. Aby temu zapobiegać: planuj, przechowuj, przetwarzaj, podziel się.

      To tyle jeśli chodzi o teorię. W praktyce poszło nam jeszcze lepiej!

      „Bar sokowy” – to był nasz pomysł na zdrowe drugie śniadanie. Przygotowaliśmy sok jabłkowy i pomarańczowy. Jesteśmy świadomymi konsumentami i nie używamy jednorazowych naczyń. Każdy z nas przyniósł kubek, owoce, a niektórzy nawet fartuszki. Podzieliliśmy się na drużyny i przygotowaliśmy pomarańcze i jabłka do przeciśnięcia na sok. Oczywiście każdy z nas kilkakrotnie mył ręce – higiena przede wszystkim! Zgodnie stwierdziliśmy, że soki pierwsza klasa. Zaskoczyło nas to, że sok jabłkowy może mieć różne kolory w zależności od gatunku jabłka. Po degustacji posprzątaliśmy. Do osobnego worka wrzuciliśmy bioodpady. Jesteśmy zadowoleni, że wszystko się powiodło. Bardzo dziękujemy naszym rodzicom, którzy kupili nam produkty na sok. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z naszych zajęć edukacyjnych.

      Uczennice i uczniowie klasy 4a SP Gorzkowice