• WYCIECZKA DO MUZEUM LODÓW W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM

     • 09.11.2021r. przedstawiciele organizacji szkolnych: Samorządu Uczniowskiego, S.K. Wolontariat, S.K. Caritas, działających w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach, byli na wycieczce w Piotrkowie Trybunalskim. Odwiedzili miejsce wypełniane przysmakami i historią –  Mini Muzeum Lodów Kamienie Pingwin Lody Rzemieślnicze.

      Po muzeum oprowadzała jego twórczyni p. Blanka Strzelczyk, której rodzina produkcją lodów zajmuje się od blisko 100 lat. Uczniowie wysłuchali pasjonującej opowieści o piotrkowskich lodach rzemieślniczych, obejrzeli urządzenia do ich produkcji, dowiedzieli się, jak ważne jest dbanie o tradycję dla kolejnych pokoleń. Wszyscy mogli skosztować pysznych lodów.

      Wyjazd był nagrodą za pracę na rzecz środowiska szkolnego i lokalnego.                       

      Dziękujemy Wójtowi Gminy Panu Alojzemu Włodarczykowi za ufundowanie wycieczki i Sekretarz Gminy Pani Iwonie Kadir za jej zorganizowanie.

     • ZAWODY - TENIS STOŁOWY

     • W dniach 8-9 listopada 2021 r. w Wieruszowie i Rawie Mazowieckiej odbyły się Finały Mistrzostw Województwa Łódzkiego w Drużynowej Grze w Tenisa Stołowego. Zawody rozgrywane w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej podzielone były na kategorie dziewcząt i chłopców. Reprezentacja Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach zajęła odpowiednio VI miejsce dziewczęta i IX miejsce chłopcy. Naszą szkołę reprezentowali: Anna Czabańska, Blanka Fiktus, Hubert Jaros, Bartosz Siewierski i Krzysztof Parchatko. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     • OSZCZĘDZANIE SIĘ OPŁACA

     • Wielu Polaków z sentymentem wspomina książeczki SKO i świnki-skarbonki. Od tamtego czasu oszczędzanie przeszło wiele zmian. Nowe SKO to serwis bankowości elektronicznej – zrozumiały, bezpieczny i atrakcyjny graficznie dla dzieci, które otrzymają także własną legitymację, stworzoną na wzór karty płatniczej.

      08 listopada w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach odbyły się  lekcje dotyczące oszczędzania i gospodarnego zarządzania własnym budżetem w ramach Szkolnej Kasy Oszczędnościowej. Uczniowie klas IV dowiedzieli się o różnorodnych formach i możliwościach płatności, o  budowie karty płatniczej oraz poznali nowoczesne gadżety zbliżeniowe.

       

       

       

     • NOC BIBLIOTEK W SZKOLE PODSTAWOWEJ W GORZKOWICACH

     • Biblioteka Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach po raz kolejny przystąpiła do Nocy Bibliotek.

      Noc Bibliotek została zainicjowana w 2015 roku jako ogólnopolska akcja promująca czytanie poprzez promocję bibliotek ‒ najbardziej dostępnych instytucji kultury.

      Do naszej biblioteki trafiły materiały Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz  dostęp do filmu „Operacja: człowiek w czerni”.

     • „LITERACCY PATRONI ROKU – KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA”

     • 3 listopada 2021r. w bibliotece Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach odbył się II etap konkursu „Literaccy Patroni Roku 2021 – Konkurs Pięknego Czytania”.

            Celem konkursu było:

      - rozwijanie czytelnictwa,

      - poznawanie twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Cypriana Kamila Norwida, Tadeusza Różewicza, Stanisława Lema,

      - upowszechnianie twórczości Literackich Patronów Roku 2021.

            W konkursie udział wzięło ośmioro uczestników, którzy reprezentowali poszczególne klasy siódme i ósme.

            Prezentacje oceniała Komisja konkursowa w składzie:

      p. Małgorzata Sadura – przewodnicząca,

      p. Małgorzata Szulc,

      p. Renata Kluczyńska-Musiał,

      p. Ewa Rakowska-Kister,

      p. Anna Maniecka.

            Jury biorąc pod uwagę następujące kryteria:

      - kulturę słowa,

      - ogólny wyraz artystyczny,

      przyznało nagrody:

      I miejsce zajęła Kinga Wieczorek z klasy VIIIc

      II miejsce zajęła Amelia Ziemba z klasy VIIa

      III miejsce zajęła Weronika Śmigielska z klasy VIIIb

              Pani Dyrektor Magdalena Ościk wręczyła dyplomy laureatom konkursu.

     • MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

     • W październiku przypadają obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji biblioteka Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach w różnorodnej formie zachęcała uczniów do aktywności czytelniczej.

      Zaplanowano i zrealizowana działania, które objęły swym zasięgiem wszystkie grupy wiekowe. Były to:

      - sondaż czytelniczy „Polecam do przeczytania następującą książkę” - kl. IV-VIII,

      - wizualna promocja biblioteki – wystawy, gazetki - kl. I-VIII,

      - konkurs literacki – kl. VII-VIII we współpracy z nauczycielami j. polskiego M. Szulc, R. Kluczyńską - Musiał. E. Rakowską - Kister, A. Maniecką,

      -  konkurs plastyczny – kl. VI-VIII we współpracy z nauczycielem plastyki R. Ziembą,

      - zajęcia z j. angielskiego propagujące zainteresowanie książką w kl. IIa, IIb, IIc, IIIa, IIIb we współpracy z nauczycielem j. angielskiego A. Pregiel,

      - prezentacja książek nagrodzonych przez Polską Sekcję Ibby w kategorii książka dziecięca i młodzieżowa – kl. I-VIII,

      - prezentacja książki Tiny Oziewicz „Awaria elektrowni” – kl. Id we współpracy z nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej M. Rawicką,

      - Noc Bibliotek – kl. IV-VI.

      Biblioteka chce być miejscem przyjaznym dla czytelnika, umożliwiającym rozwijanie zainteresowań i uzdolnień.

      W październiku złożono wniosek o udzielenie wsparcia finansowego w ramach programu – „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 – Priorytet 3”.

     • IGRZYSKA DZIECI SZS - TENIS STOŁOWY

     • 04.11.2021 r. w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach odbyły się Mistrzostwa Powiatu Piotrkowskiego w Tenisa Stołowego Dziewcząt i Chłopców w ramach Igrzysk Dzieci SZS. Reprezentacja chłopców w składzie: Hubert Wściubiak, Konrad Kaniowski i Aleksander Bartnik uplasowała się na miejscu I.Nasze dziewczęta w składzie: Alicja Orłowska, Amelia Orlik i Maja Korpas zajęły II miejsce. Obie drużyny uzyskały awans do półfinałów wojewódzkich.
      Gratulujemy!

     • WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z GEOGRAFII

     • W dniu 03.11.2021r. o godzinie 9:00 w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach odbył się Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Geografii dla uczniów szkoły podstawowej - etap 1. Celem konkursu jest szerzenie wiedzy wśród młodzieży z zakresu geografii, przyrody oraz miejscu i znaczeniu Polski w Europie  i  na świecie zarówno w aspekcie gospodarczym jak również terytorialnym.

      Konkurs przeprowadzony został w formie testu, który zawierał  21 zadań bardzo zróżnicowanych. Przeznaczony czas rozwiązania testu to 60 minut.

      Dziękujemy uczniom naszej szkoły za udział w zmaganiach konkursowych i zapraszamy na kolejne.

      Dzięki nim można wiele się nauczyć i zdobyć nowe doświadczenia.

     • PÓŁFINAŁY WOJEWÓDZKIE TENISA STOŁOWEGO IMS SZS

     • 29 października 2021 r. hala sportowa przy SP Gorzkowice była areną zmagań tenisistów stołowych, którzy rywalizowali w ramach półfinałów wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej SZS. W rywalizacji udział wzięły drużyny, które w swoich powiatach zajęły jedno z dwóch pierwszych miejsc.

       

      Klasyfikacja końcowa:

       

      Dziewczęta:

      I miejsce - SP Gorzkowice

      II miejsce - SP Celestynów

      III miejsce - SP Wiaderno

       

      Chłopcy:

      I miejsce – SP Moszczenica

      II miejsce – SP Gorzkowice

      III miejsce – SP Mniszków

       

      Drużyny z dwóch pierwszych miejsc uzyskały awans do zawodów wojewódzkich. Szkołę Podstawową w Gorzkowicach reprezentowali: Anna Czabańska, Blanka Fiktus, Hubert Jaros, Krysztof Parchatko i Bartosz Siewierski.

     • KOLEJNY SUKCES NASZEJ UCZENNICY

     • Uczennica klasy 5c, Zuzia Wojdalska, trenująca sport walki jakim jest Brazylijskie jiujitsu, odniosła kolejny sukces. Tym razem wzięła udział w Mistrzostwach Polski, które odbyły się w Warszawie w dniach 15-17.10.2021 roku, zdobywając srebrny medal w kategorii - 36 kg w formule GI (w kimonach).

      Przed Zuzią kolejne, jeszcze trudniejsze wyzwanie. Już 6 listopada wystartuje w Mistrzostwach Europy, które odbędą się w Polsce, w formule GI i NO GI w wadze - 40 kg.

      Gratulujemy Zuzi dotychczasowych, imponujących osiągnięć i obiecujemy trzymać za nią kciuki już za tydzień.

     • ŚLUBOWANIE 2021

     • Ślubowanie klas 1 to ważna uroczystość w każdej szkole, której celem jest włączenie Pierwszoklasistów rozpoczynających naukę do grona społeczności szkolnej. W tym roku w naszej szkole odbyła się 28 października i ze względu na panująca pandemię przebiegała nieco inaczej. Mając na względzie bezpieczeństwo uczniów, każda klasa przystąpiła do ślubowania osobno. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Gorzkowice Pan Alojzy Włodarczyk oraz Dyrektor Administracji Placówek Oświatowych w Gorzkowicach Pan Daniel Słowik.

      Pierwszoklasiści wykazali się wiedzą i umiejętnościami oraz udowodnili, że potrafią śpiewać i recytować wiersze. Następnie w niezwykle podniosłej atmosferze złożyli uroczyste ślubowanie na Sztandar Szkoły. Obiecali być dobrymi uczniami i Polakami, a swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. W tej chwili zostali przyjęci w poczet uczniów Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach. Wicedyrektor Szkoły Pani Małgorzata Sadura pasowała każde dziecko symbolicznym ołówkiem na pełnoprawnego członka szkolnej społeczności.

      Mali uczniowie otrzymali podarunki  ufundowane przez Wójta Gminy Gorzkowice p. Alojzego Włodarczyka.

      Rodzice, choć nie mogli, być razem ze swoimi dziećmi ze względu na panującą pandemię, pamiętali o ich święcie, przygotowując dla uczniów drobne upominki oraz słodkie poczęstunki w klasach.

      Uroczystość Ślubowania klas I przygotowały: p. Marzena Gorzędowska , p. Aneta Krawczyk, p. Anna Librowska, p. Małgorzata Rawicka oraz w zastępstwie p. Agnieszka Sawicka.  Dekorację wykonały Panie – Anna Kubik oraz Agnieszka Kubiak. Zdjęcia wykonał p. Tomasz Filipczak.

      Na pamiątkę tego ważnego w ich życiu wydarzenia uczniowie klas 1 pozowali do zdjęć w „fotobudce” przygotowanej przez p. Annę Kubik i p. Agnieszkę Kubik.

      Pierwszoklasistom życzymy wielu chwil zadowolenia z własnych osiągnięć, sukcesów na miarę własnych możliwości oraz dążenia do pokonywania własnych trudności! Oby każdy dzień spędzony w szkole był dla uczniów interesującą podróżą, podczas której poznają nowe wiadomości, ciekawe postacie, nawiążą przyjaźnie, zdobędą doświadczenia i przekonają się, że mogą liczyć na nauczycieli, którzy będą nieść pomoc w każdej sytuacji.

     • "SPOTKANIE Z MAŁYM KSIĘCIEM"

     • 26 października 2021r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych i Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych nr 3 w Piotrkowie Trybunalskim zostało zorganizowane spotkanie młodzieży klas ósmych szkół podstawowych powiatu piotrkowskiego.

      Celem projektu było:
      – pogłębienie wiedzy na temat lektury "Mały Książę",
      – rozwijanie kreatywności, wrażliwości i wyobraźni,
      – odkrywanie bogactwa uniwersalnych wartości tkwiących w utworze,
      – doskonalenie umiejętności wypowiadania się,
      – praca metodą sketchnotingu, projektu i w grupie.

      Szkołę Podstawową im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach reprezentowało 30 uczniów. Grupa - w składzie: M. Ałaszewski, K. Jeż, M. Kister, I. Kowalska, A. Rawicka, O. Stępień, J. Szczygielska, O. Tarnowska, Ł. Głowacka, W. Haręza - zajęła III miejsce w rozgrywkach konkursowych.

      Wszyscy uczestnicy pracowicie i miło spędzili czas oraz w niekonwencjonalny sposób przypomnieli sobie niezwykle cenny tekst kultury, jakim jest "Mały Książę". Uczniowie oraz opiekunowie grupy – A. Maniecka, M. Szulc – serdecznie dziękują organizatorom za perfekcyjne przygotowanie spotkania.

     • BUDZENIE SZACUNKU DO ZMARŁYCH. WYJŚCIE NA CMENTARZ.

     • Palą się znicze…
      Przypominają,
      Że ktoś odchodzi,
      Inni zostają.
      Pośród cmentarzy
      Cichych uliczek
      Jak wierna pamięć –
      Palą się znicze…

      Ryszard Przymus „Znicze”

      Okres przed Świętem Zmarłych, to odpowiedni moment na wspomnienie tych, którzy odeszli, czas na rozmowę dotyczącą szacunku dla nich.

      Taki też właśnie cel przyświecał wycieczce klasy 1c i 3a Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach.

      W środę 27 października 2021r. uczniowie pod opieką wychowawców – p. Anety Krawczyk i Magdaleny Fili  oraz p. Małgorzaty Soi i p. Tomasza Filipczaka odwiedzili miejsca spoczynku zmarłych nauczycieli, uczniów, żołnierzy i osób zasłużonych dla społeczności lokalnej. Został uporządkowany grób Państwa Kolasińskich oraz jak co roku została złożona wiązanka zakupiona z funduszu Rady Rodziców. W ciszy i spokoju, uczniowie mogli zapalić lampki również na symbolicznej mogile upamiętniającej powstańca.

      Spacer alejkami cmentarza parafialnego był dla uczniów głębokim przeżyciem i wspomnieniem osób bliskich, których już niestety z nami nie ma. Dzieci wspólnie z paniami pomodliły się i zapaliły znicze.

      Niewątpliwie takie wyjścia na miejsca pamięci to jedna z ważniejszych lekcji wychowania patriotycznego. Oprócz tego dzieci poznawały tradycje, zwyczaje związane z Dniem Wszystkich Świętych. Dbały również o właściwe zachowanie się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce.

     • URODZINY, URODZINY...

     • Zgodnie z comiesięczną tradycją świetliczaki ze Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach przygotowały własnoręcznie i wysłały kartkę z życzeniami dla pensjonariuszy zamieszkujących Dom Pomocy Społecznej "Przystań” we Wronikowie. Tym gestem nasi uczniowie chcieli umilić ten wyjątkowy dzień solenizantom, którzy swoje urodziny obchodzą w październiku.

     • PROGRAM SZKOLNE PRZYGODY GANGU SWOJAKÓW

     • Uczniowie klasy 1c Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach, której wychowawcą jest p. Aneta Krawczyk wzięli udział w  kolejnej edycji programu edukacyjnego wspierającego inicjatywę czytelnictwa wśród najmłodszych "Szkolne Przygody Gangu Swojaków", przygotowanego przez sieć sklepów Biedronka. W tym roku organizatorzy zachęcili uczestników do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, odkrywania piękna natury oraz poznawania gatunków zwierząt znajdujących się pod ochroną. Bohaterowie programu - Swojaki przybliżyły dzieciom różne regiony kraju, w których żyją chronione i zagrożone gatunki zwierząt oraz pokazały, co kryje przyroda i jak z nią żyć w zgodzie.

      Pierwszaki otrzymali do domu książeczki z zadaniami - Dzienniki Troskliwego Odkrywcy, których celem jest motywacja  do spędzania czasu na świeżym powietrzu i obserwacja otaczającej przyrody.

      Jednym z zadań było wykonanie na konkurs klasowy zielnika jesiennych liści. Wzięli w nim udział uczniowie: Julian Jabłecki, Jakub Librowski, Nina Nowak, Hanna Zielińska, Julian Piekarski, Nathan Załogowski, Franciszek Niezgoda, Adam Kister, Alicja Pabich i Zuzanna Tomala. Wszystkie prace zostały nagrodzone. Wicedyrektor szkoły Pani Małgorzata Sadura wręczyła małym przyrodnikom książki i maskotki Gangu Swojaków.

      W dobie mediów i Internetu dzieci zbyt dużo czasu spędzają przed ekranami telewizorów, komputerów czy telefonów, a program „Szkolne przygody Gangu Swojaków” ma pomóc w oderwaniu wzroku  dzieci od ekranów i zainteresowaniu ich naturą.

     • KARTA ROWEROWA

     • W dniu 22 października 2021 roku w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach został przeprowadzony egzamin na kartę rowerową. Aby przystąpić do egzaminu praktycznego uczniowie musieli zaliczyć test teoretyczny ze znajomości znaków i przepisów ruchu drogowego. W części praktycznej przeprowadzonej na miasteczku ruchu drogowego udział wzięło 43 uczniów z klas 5 i 6. Młodym rowerzystom życzymy bezpiecznej jazdy.

     • SPOTKANIE Z POLICJANTEM

     • 20 października 2021 r. w klasach pierwszych gościliśmy pana policjanta – aspiranta sztabowego  Krzysztofa Kaczmarka z Komisariatu Policji w Gorzkowicach.

      Podczas spotkania dzieci miały okazję porozmawiać z policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, o bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę, prawidłowym zachowaniu się podczas jazdy rowerem, bezpiecznym zachowaniu w czasie oczekiwania na autobus szkolny, jak również o ostrożności podczas wsiadania i wysiadania z autobusu.

      Nasz Gość zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dziecko na drodze, omówił sposoby unikania lub pokonywania ich. Pan policjant uczulił także uczniów, aby zawsze pamiętali o zapinaniu pasów  podczas podróży samochodem. Przypomniał, że przywilej jazdy na przednim siedzeniu samochodu dotyczy tylko tych, którzy mają ukończone 12 lat. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien nosić.

      Dzieci odpowiadały na zadawane pytania, wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podawały liczne przykłady niewłaściwego zachowania się. Uczniowie mieli także okazję do czynnego udziału poprzez możliwość zadawania pytań, na które prowadzący udzielał wyczerpujących odpowiedzi.

      Policjant poinformował także uczniów, że nie należy ufać osobom, z którymi zawieramy znajomości poprzez Internet, że należy być ostrożnym w kontaktowaniu się z innymi za pośrednictwem komunikatorów, że  nie należy przyjmować niczego od osób obcych oraz o tym, gdzie należy zwrócić się o pomoc w razie, gdyby taka sytuacja miała miejsce. 

      Spotkanie było interesujące i pouczające, a przekazana wiedza teoretyczna z pewnością znajdzie  zastosowanie w praktyce.

     • KONKURS PLASTYCZNY DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

     • Stowarzyszenie Euroaktywni zaprosiło uczniów do udziału w Konkursie Plastycznym pt: „PRAWA DZIECKA OCZAMI DZIECI I MŁODZIEŻY 2021” .

      Konkurs skierowany jest do uczniów klas I - VIII Szkół Podstawowych z terenu Powiatu Piotrkowskiego. 

      Konkurs zorganizowany w ramach dotacji udzielonej przez Zarząd Powiatu Piotrkowskiego na realizację w roku 2021 zadań publicznych w zakresie powierzenia prowadzenia punktu nieodpłatnej pomocy prawnej, punktu świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz edukacji prawnej na terenie Powiatu Piotrkowskiego.

      18 października 2021 r. minął termin w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach na oddanie prac konkursowych.

      Naszą szkołę reprezentować będą prace wykonane przez uczniów klas 1 – 8:

      1. Zuzanna Wojalska - kl. 5c
      2. Amelia Migoda - kl. 1a
      3. Joanna Kowalczyk - kl. 1a
      4. Halina Łatacz - kl. 1a
      5. Zuzanna Ziemba - kl. 4b
      6. Amelia Ziemba - kl. 7a
      7. Wiktoria Kaźmierska - kl. 7c
      8. Kacper Kanak - kl. 7c
      9. Szymon Jeż - kl. 5b
      10.  Aleksandra Jeż - kl. 8c
      11.  Wiktoria Karlińska - kl. 5c
      12. Hanna Karlińska - kl. 1a