• UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023 W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. HENRYKA SIENKIEWICZA W GORZKOWICACH

     • Talent jest jak kawałek szlachetnego, ale surowego metalu: dopiero pilna
      praca go obrobi i wartość mu wielką nada.

      Stanisław Staszic

       

      22 czerwca w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach uroczyście świętowaliśmy zakończenie roku szkolnego 2022/2023. Bohaterami dzisiejszego dnia byli ósmoklasiści, którzy przekazali sztandar szkoły kolegom z młodszych klas oraz złożyli uroczyste ślubowanie. Ponadto uczniowie klas IV- VIII otrzymali nagrody za uzyskanie świadectw z wyróżnieniem. Niespodzianką dla niektórych rodziców uczniów klas VIII było otrzymanie z rąk p. dyrektor listów gratulacyjnych za wyjątkowe osiągnięcia w nauce.

      Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście:

      Wójt Gminy Gorzkowice - pan Alojzy Włodarczyk

      Sekretarz Gminy Gorzkowice - pani Iwona Kadir

      Dyrektor Administracji Placówek Oświatowych w Gorzkowicach - pan Daniel Słowik

      Przewodniczący Rady Rodziców - pan Marcin Cieślik

      Zastępca Przewodniczącego Rady Rodziców - pani Ewa Mirek

      Skarbnik Rady Rodziców - pani Anna Gawińska

      Sekretarz Rady Rodziców - pani Wioletta Alama

      Komendant Komisariatu Policji w Gorzkowicach - podkomisarz Stanisław Kiełbik

      Dyrektor Przedszkola Samorządowego w Gorzkowicach - pani Magdalena Rutka

      Świadkami tego wydarzenia byli również rodzice, nauczyciele, pracownicy szkoły i społeczność uczniowska.

      Wójt Gminy Gorzkowice Alojzy Włodarczyk złożył serdeczne gratulacje ósmoklasistom z okazji ukończenia szkoły podstawowej i życzył im, aby czas spędzony w szkole na zawsze pozostał w ich sercach.

      Pani dyrektor Magdalena Treścińska - Niemczyk skierowała wiele ciepłych słów do uczniów. Wspomniała również o wytrwałości w osiąganiu wymarzonych celów. Życzyła wszystkim wiary w siebie i swoje możliwości. Podkreśliła , że mury naszej szkoły są zawsze miejscem przyjaznym absolwentom. Wyróżnionym uczniom wręczyła nagrody książkowe za naukę.

      Miłym akcentem było przekazanie przez Radę Rodziców absolwentom pamiątkowych tarcz z logo naszej szkoły. Uczniowie podziękowali przedstawicielom rodziców za wsparcie w każdej sytuacji. Wójt Gminy Gorzkowice oraz p. dyrektor również docenili trud rodziców. Stwierdzili, że w następnym roku liczą na dalszą owocną współpracę.

      Klasy siódme również pożegnały ósmoklasistów, obdarowując ich miłymi upominkami i kierując do nich wiele wzruszających słów.

      W części artystycznej zatytułowanej Wróżka prawdę Ci powie uczniowie klas ósmych udali się do Esmeraldy, która przewidywała za pomocą czarodziejskiej kuli, kart tarota i chiromancji przyszłość uczniów. Dzięki niej dowiedzieli się, że jeśli wykorzystają swój talent, poprą go pracą, dodadzą trochę determinacji, to przy odrobinie szczęścia zrealizują swoje najskrytsze marzenia. Absolwenci zaprezentowali zgromadzonym umiejętności wokalne, taneczne, sportowe, aktorskie, malarskie, a także (po raz pierwszy w naszej szkole) pokaz akrobatyki powietrznej.

      Uczniom życzymy, by zdobyta wiedza i doświadczenie pozytywnie wpływały na ich dalsze życie oraz by nie rezygnowali z realizacji  marzeń i planów, a swoje umiejętności potraktowali jak talent z cytatu Stanisława Staszica.

      Uroczystość przygotowały:
      Małgorzata Szulc, Krystyna Miastkowska, Aneta Zawada, Agnieszka Ziemba, Dorota Nowicka

      Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego:
      Ewa Turkowska, Anna Maniecka

      Nagłośnienie:
      Marek Siewierski

      Zdjęcia:
      Mirosław Rzepecki

     • APEL STARSZEJ GRUPY WIEKOWEJ PODSUMOWUJĄCY ROK SZKOLNY 2022/2023 W SZKOLE PODSTAWOWEJ W GORZKOWICACH

     • 21 czerwca 2023r. w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach odbył się apel starszej grupy wiekowej podsumowujący osiągnięcia uczniów w różnorodnych konkursach, olimpiadach, pracę w organizacjach szkolnych, a także 100 % frekwencję. Uczniowie z rąk dyrektora szkoły pani Magdaleny Treścińskiej – Niemczyk otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe i rzeczowe. 

      Po apelu uczniowie wzięli udział w spotkaniu z ratownikami z Rejonowego WOPR w Piotrkowie Trybunalskim. Ratownicy przeprowadzili prelekcję na temat ”Bezpieczne Wakacje Nad Wodą” oraz pokaz praktyczny. Uczniowie poznali zasady bezpiecznego spędzania czasu nad wodą i sposoby udzielania pomocy w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Na koniec ratownicy życzyli wszystkim udanego i bezpiecznego wakacyjnego wypoczynku.

     • APEL „BEZPIECZNE WAKACJE” W KLASACH 1-3

     • W trosce o bezpieczeństwo uczniów 21 czerwca 2023 roku w klasach 1-3 odbył się apel pt. ”Bezpieczne wakacje”. Opiekunka Samorządu Uczniowskiego, Pani Aneta Krawczyk opowiedziała  o letnim wypoczynku, jego przyjemnościach, ale przede wszystkim o bezpieczeństwie, które należy zachować podczas wakacyjnych zabaw. Przekazała informacje dotyczących właściwego korzystania z kąpielisk, miejsc zabaw i rekreacji, a także przypomniała zasady właściwego poruszania się po drogach.

      Następnie Pani Dyrektor Magdalena Treścińska – Niemczyk wręczyła uczniom nagrody i dyplomy za sukcesy w szkolnych i pozaszkolnych konkursach oraz za 100 - procentową frekwencję.

      Wszystkim uczniom życzymy udanych i bezpiecznych wakacji !!!

     • WYCIECZKA DO MINI ZOO HUBISIÓWKA

     • W ostatnim tygodniu przed wakacjami klasa 2c wybrała się do Ośrodka Agroturystycznego i Mini Zoo „Hubisiówka”.

      Jest to wyjątkowe miejsce, w którym drugoklasiści  spędzili mile czas w  towarzystwie wielu sympatycznych zwierząt: osiołka, alpak, danieli i kóz miniaturek. Po terenie Mini ZOO oprowadzał uczniów Pan Hubert, a towarzyszyły mu dwa pieski – Furia i Byku. Po wspólnym karmieniu zwierząt i spacerze z alpakami nadszedł czas na zajęcia plastyczne, a następnie grę na boisku do koszykówki i siatkówki plażowej oraz zabawę na placu zabaw. Na koniec dzieci zjadły pyszną kiełbaskę z grilla.

      Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody.

      Dziękujemy Rodzicom - Panu Michałowi Librowskiemu za ufundowanie przejazdu busem oraz Pani Annie Gawińskiej za pomoc w organizacji wyjazdu.

      Opiekę nad uczniami pełniła wychowawczyni Pani Aneta Krawczyk oraz nauczyciel świetlicy Pani Małgorzata Soja.

     • PRZYGODA Z GRODEM KOPERNIKA… KLASY DRUGIE W TORUNIU

     • Dnia 11 czerwca 2023 r. uczniowie klasy 2 a i 2 c wraz z wychowawcami p. Marzeną Gorzędowską i p. Anetą  Krawczyk  oraz opiekunami: p. Moniką Jachimczak i p. Marią Kurzawską wybrali się na jednodniową wycieczkę do Torunia.

      Po mieście oprowadzała nas  Pani przewodnik. Jedną z wielu ciekawych budowli jaką zwiedziliśmy tego dnia, była  Krzywa Wieża. Poznaliśmy  legendę związaną z tą „krzywą” budowlą i każdy chętny  mógł  poddać się „testowi prawości”. Według legendy równowagę, opierając się plecami o ścianę wieży, utrzyma tylko człowiek prawy, wierny i uczciwy. Następnie uliczkami miasta Pani przewodnik zaprowadziła nas do Domu Mikołaja Kopernika, do Bramy Klasztornej, zwiedziliśmy gotycki kościół katedralny  św. Janów.  Spacerowaliśmy po rynku Starego Miasta, a tam: oglądaliśmy zabytkowe kamieniczki, piernikową aleję gwiazd, osiołka, fontannę  flisaka, zwiedzaliśmy ratusz oraz zrobiliśmy sobie pamiątkową fotografię pod pomnikiem Mikołaja Kopernika.

      Po intensywnym i jakże  ciekawym zwiedzaniu, około godziny 13.00 udaliśmy się na przygotowany dla nas obiad w restauracji – Sznyt na Winklu. Po smacznym posiłku i odpoczynku wyruszyliśmy w doskonałym nastroju na dalsze zwiedzanie  grodu Kopernika.

      O godzinie 15.00  zawitaliśmy do Żywego Muzeum Piernika. Poznaliśmy pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej - rytuały związane z wypiekiem piernika. Własnoręcznie przygotowaliśmy ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały. Po warsztatach piernikarskich udaliśmy się na drugie piętro Muzeum, które prezentuje manufakturę z początku XX wieku, którą zarządzało rodzeństwo Rabiańskich. Zobaczyliśmy oryginalne niemieckie maszyny służące do wypieku piernika, zabytkowy piec oraz kolekcję woskowych form.

      Następną ciekawą  atrakcją okazał się spektakl w Domu Legend, w którym publiczność  grała główną rolę. Uśmiechnięci animatorzy w średniowiecznych kostiumach opowiadali wybrane toruńskie legendy. Zapraszali dzieci do czynnego  uczestnictwa, gdzie każdy mógł się stać bohaterem legendy.

      Podczas wycieczki panowała miła atmosfera i dopisała nam pogoda. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć oraz  zakupiliśmy pamiątki, a w tym słynne toruńskie pierniki.

      Wszyscy uczniowie byli pod wrażeniem piękna Torunia, miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.

      Wszyscy  wrócili zadowoleni i z chęcią ponownego powrotu do tego  miasta jak i zwiedzania innych kolejnych pięknych miejsc w Polsce.

     • PIKNIK EDUKACYJNY

     • Uczniowie klas pierwszych 16 czerwca wybrali się na spotkanie organizowane przez Bibliotekę Publiczną w Gorzkowicach. Wzięli udział w pikniku edukacyjnym pt. „W kręgu rzemiosła, dawnych zawodów i tradycji.” Projekt ten służy rozwijaniu działań z zakresu edukacji regionalnej oraz popularyzacji materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Dzięki udziałowi w projekcie dzieci zaczęły utożsamiać się z kulturą regionu piotrkowskiego, poszerzyły swoją wiedzę i słownictwo dotyczące kultury ludowej, poznały tradycje i obrzędy naszych wsi. Miały możliwość rzutu oszczepem, tkania i wycinania kolorowych serwet, pieczenia podpłomyków wyrabiania przedmiotów z gliny. Następnie poznały i zatańczył polskie tańce narodowe. Uczniowie chętnie uczestniczyli w przygotowanych zajęciach, które sprawiły im ogromną radości.

     • WYCIECZKA DO WROCŁAWIA

     • 13 czerwca 2023 roku uczniowie klas 6b oraz 6c wzięli udział w wycieczce do Wrocławia.

      W pierwszej kolejności uczniowie odwiedzili muzeum MovieGate, mieszczące się w dawnym schronie przeciwlotniczym na Placu Solnym. Wśród eksponatów, które można podziwiać w muzeum, znalazły się oryginalne kostiumy oraz rekwizyty z planów filmowych zarówno polskich produkcji, jak i Hollywood. Dużym zainteresowaniem cieszyły się oryginalne stroje oraz elementy uzbrojenia z czasów drugiej wojny światowej, a także Laboratorium Iluzji, gdzie mogli się zapoznać z wieloma zagadkami oraz obejrzeć ciekawe zjawiska fizyczne.

      Kolejnym punktem programu była wizyta w Afrykarium we wrocławskim ZOO, gdzie uczniowie mogli zaobserwować egzotyczne zwierzęta żyjące w warunkach zbliżonych do naturalnych. W podzielonym na ekosystemy Afrykarium mieszka wiele gatunków ptaków, gadów oraz ssaków, a w ogromnych akwariach również ryby.

      Przed powrotem uczniowie zwiedzili Rynek Starego Miasta. Nie można też zapomnieć o wrocławskich krasnalach, które wyszukiwano z uwagą podczas spaceru po mieście.

      Opiekunami wycieczki były: p. Lucyna Barańska, p. Agnieszka Chycka oraz p. Anna Kubik.

     • PRZEMOCY MÓWIMY – STOP!

     • Przemocy mówimy – Stop!

      „Naszym marzeniem jest tworzenie świata,
      w którym nie ma agresji i przemocy…”

       

      Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach kładzie nacisk na bezpieczeństwo w niej panujące, dba o przyjazną atmosferę. Dużo w niej mówimy o konieczności odpowiedniego zachowania, o wzorcach. Wszyscy jesteśmy przeciwni przejawom agresji i przemocy w każdym wydaniu, i tej słownej, i tej siłowej. Nie zgadzamy się na przemoc psychiczną, na bieżąco reagujemy na wszelkie niepokojące sygnały. 

      We współpracy z Urzędem Gminy w Gorzkowicach, Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Młodzieżową Radą Gminy 15 czerwca 2023r został zorganizowany marsz przeciw przemocy i agresji, który miał na celu promowanie wzorowych zachowań, a eliminowanie z naszego - nie tylko szkolnego życia - agresji w każdym wydaniu.

      Spotkanie na hali sportowej rozpoczęła pani dyrektor Magdalena Treścińska – Niemczyk, która powitała przybyłych gości: Wójta Gminy Gorzkowice Pana Alojzego Włodarczyka, Przewodniczącą Rady Gminy Panią Anetę Karbowiak z radnymi, Sekretarza Gminy Gorzkowice Panią Iwonę Kadir, Przewodniczącego Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Pana Mirosława Magierę z członkami komisji oraz
      funkcjonariuszy Komisariatu Policji w Gorzkowicach.

      Podczas spotkania zostały wręczone przez Wójta Gminy Gorzkowice upominki uczniom, którzy wzięli udział w konkursie pod patronatem wójta gminy „Przemocy mówimy Stop!”, a laureaci konkursu zostali nagrodzeni podczas obchodów Dni Gorzkowic.

      Po części oficjalnej wszyscy z transparentami i pomarańczowymi balonami (pomarańczowy, to kolor ostrzegawczy, ma zwracać uwagę, uczyć widzieć więcej i lepiej) rozpoczęliśmy marsz przeciw przemocy i agresji. Trasa marszu przebiegała w centrum Gorzkowic, przeszliśmy ulicą Kościelną i wokół Rynku. Marsz wzbudził zainteresowanie mieszkańców, którzy żywo reagowali na pozdrowienia uczniów, dziękowali za otrzymywane gazetki o tematyce przemocy fizycznej i psychicznej wobec dzieci i młodzieży. Gazetki zostały wydrukowane przez Dziennik Łódzki.

      Uczniowie z okrzykami: „Stop przemocy!”, „Razem przeciw przemocy”, „Hejt stop”, „Nie dla przemocy”, „Agresja to zło”, „Przemoc boli”… wrócili do szkoły.

      Po powrocie odbyły się spotkania w dwóch grupach wiekowych z funkcjonariuszem policji Krzysztofem Kaczmarkiem oraz pogadanki w klasach nt. agresji i przemocy.

      Policjant na spotkaniu z uczniami mówił o konsekwencjach prawnych stosowania agresji i przemocy oraz o bezpieczeństwie podczas zbliżających się wakacji. Poruszył również temat bezpieczeństwa w Internecie i podkreślił stanowcze „nie” dla przemocy wirtualnej. Uczulił uczniów, aby korzystali z komputerów, telefonów w bezpieczny sposób pamiętając, że agresja czai się także za ekranem. Kilkukrotnie powtórzył, aby każdy przejaw przemocy był zgłaszany do wychowawcy, pedagoga, zaufanej osoby i na policję. Uczulił na zgłaszanie przemocy osoby, które zarówno doświadczają przemocy jak i osoby, które były świadkami przemocy.

      W dzisiejszą akcję zaangażowani byli wszyscy uczniowie naszej szkoły, którzy mieli swój wkład w przygotowanie dekoracji (dłonie jako symbol, że nie zgadzamy się na agresję i przemoc), transparentów i oprawy muzycznej.

      Podczas dzisiejszej akcji można było oglądać prace uczniów, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym pod patronatem Wójta Gminy Gorzkowice

      W kolejnych latach będziemy intensyfikować nasze działania, łączyć siły uczniowskie i nauczycielskie, aby kreatywnie i aktywnie zamanifestować naszą niezgodę na agresję i przemoc.

     • ROZSTRZYGNIĘCIE ŚWIETLICOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO pt. „PISANKA WIELKANOCNA”

     • W dniu 14.06.2023r. w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach w sali świetlicy szkolnej został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt. "Pisanka Wielkanocna". Celem konkursu było przede wszystkim pobudzenie aktywności twórczej oraz popularyzowanie i pogłębianie wiedzy na temat tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Komisja konkursowa, w której skład wchodzili nauczyciele świetlicy szkolnej oraz Dyrekcja, miała bardzo trudne zadanie, iż wszystkie prace zostały wykonane na bardzo wysokim poziomie. Uczniowie przygotowali pisanki wielkanocne dowolnymi technikami plastycznymi, bardzo starannie i kreatywnie. Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i indywidualne podejście do wykonanej pracy.

      Laureatami konkursu są następujące osoby:

      I miejsce - Maja Korpas

      II miejsce - Anika Tokarska

      III miejsce - Franciszek Lorens

      Wyróżnienia: Włuka Agnieszka, Chrapek Antonina, Sochańska Magdalena, Sadura Maja

     • PODSUMOWANIE ZAJĘĆ Z INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ "LISTENING COMPREHENSION - YOUR KEY TO SUCCESS"

     • Można by odnieść wrażenie, że pierwsze zajęcia odbyły się całkiem niedawno, tymczasem właśnie zakończyliśmy innowację pedagogiczną z języka angielskiego "Listening Comprehension - your key to success". Czas spędzony wspólnie z Zosią, Mają, Niną, Szymonem, Frankiem, Dawidem, Jasiem i Wojtkiem był cudownie fantastyczny. Były tańce, gry i zabawy, śpiewy, bajki, audycje radiowe i tak można jeszcze długo wymieniać. W te wszystkie "przyjemności" umiejętnie zostały wplecione główne cele i założenia programu czyli słuchanie tekstów anglojęzycznych. Nieodłączną częścią słuchania jest mówienie, gdyż jedno wynika z drugiego. Zatem słuchaliśmy i mówiliśmy, mówiliśmy i słuchaliśmy korzystając z różnych dostępnych urządzeń multimedialnych (projektor, laptop, magnetofon) oraz źródeł umożliwiających zdobywanie wiedzy (wordwall, podcasty, wideoklipy, platformy językowe, itp). Uczniowie dokonali ewaluacji zajęć innowacyjnych i zgodnie stwierdzili, że ich zainteresowanie językiem angielskim wzrosło, ich zasób słownictwa się poszerzył i dzięki temu chętniej się uczą. Drodzy Uczniowie, dziękuję za mile spędzone z Wami chwile:) Życzę Wam, aby fascynacja językiem angielskim nigdy nie zmalała, a wasza radość i pragnienie zdobywania wiedzy pozostało z Wami na zawsze:)

     • LEKCJA POKAZOWA W DOMU KULTURY

     • Dnia 13 czerwca w Domu Kultury w Gorzkowicach zostały zorganizowane zajęcia pokazowe i zachęcające dla uczniów klas III.

      Głównym celem było zapoznanie dzieci z instrumentami i muzyką w wykonaniu orkiestry dętej. Uczniowie mieli możliwość gry na poszczególnych instrumentach oraz sprawdzenie swoich możliwości i umiejętności muzyczno – rytmicznych. Dzieci chętnie uczestniczyły w tym nietypowym spotkaniu, które może przyczynić się do wyłonienia nowych członków orkiestry.

      Opiekę nad uczniami sprawowały: p. Anna Stankiewicz, p. Karolina Nowak, p. Anna Szydziak, p. Ewa Librowska, p. Lidia Stanios, p. Marlena Radojewska – Pechta.

     • MALI PODRÓŻNICY

     • 31 maja 2023 r. uczniowie klas 4 Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach przeżyli  niesamowitą przygodę poznając tajemnicę ukrytej pod ulicami śląskiego miasta z XIX wieku  Sztolnię Królowej Luizy. To  najdłuższa  podziemna trasa w górnictwie węglowym w Zabrzu.

      W trakcie przepływu łodziami pod samym centrum 170-tysięcznego miasta, uczniowie  usłyszeli głos legendarnego dla Górnego Śląska Skarbnika i Utopka.

      Podczas podziemnego spaceru można było podziwiać podziemne porty, mijanki,  nacieki wapienne - zazwyczaj występujące w jaskiniach  i wsłuchać się w kojące odgłosy kapiącej wody. Wszystkim tym zjawiskom panującym w całych podziemiach towarzyszyły wyjątkowe barwne światłocienie.

      W drodze powrotnej młodzi turyści zwiedzili zamek Ogrodzieniec w Podzamczu  wzniesiony na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej. Podążając śladami króla Kazimierza Wielkiego uczniowie wyrazili swój zachwyt nad kunsztem dawnych technik i metod budowniczych.

      Mali podróżnicy mimo zmęczenia byli bardzo szczęśliwi i pełni pozytywnych wrażeń.

      Opiekę nad uczniami sprawowały : p. Magdalena Ałaszewska, p. Renata Kluczyńska – Musiał, p. Grażyna Mastalerz i p. Małgorzata Kaniowska.

     • "JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM"

     • Uczniowie Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach z inicjatywy nauczycieli bibliotekarzy przyłączyli się do akcji "Jak nie czytam, jak czytam", której głównym organizatorem jest redakcja miesięcznika Biblioteka w Szkole.

      Głównym celem akcji jest budowa pozytywnego wizerunku czytania. Sprawienie, by książka nie kojarzyła się młodym ludziom z obowiązkową lekturą, lecz z czymś przyjemnym, ze spokojem, z wolnym czasem i rozrywką.

      Akcja ma również za zadanie zachęcić tych uczniów, którzy nie odkryli jeszcze radości z czytania i traktują je jako przykry obowiązek. Nie zmuszajmy ich, lecz motywujmy!!!

     • DZIEŃ BEZ PLECAKA

     • Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach poczuli dziś swobodniejszy klimat zbliżającego się długiego weekendu.

      Kolejny raz mogliśmy wspólnie świętować "Dzień bez plecaka" zorganizowany przez Samorząd Uczniowski.  Zadaniem było zastąpienie tradycyjnego tornistra czymś zupełnie innym. Uczniowie wykazali się świetnymi pomysłami i kreatywnością przynosząc swoje przybory szkolne w walizkach, koszach, transporterach dla zwierząt,  wózkach dla lalek i innych nieoczywistych pojemnikach.

      Niemałą niespodzianką była opona samochodu wypełniona podręcznikami. 

      Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

     • INNOWACJA PEDAGOGICZNA „POZNAJEMY KULTURY KONTYNENTÓW”

     • To już koniec naszych podróży. W ramach innowacji pedagogicznych „Poznajemy kultury kontynentów” uczniowie kl. I-III odkrywali nieznaną im dotąd kulturę, tradycje, święta i obyczaje na 7 kontynentach.

      Podczas ostatnich zajęć przeprowadzony został konkurs dotyczący wiedzy nt. poznanych części świata, który wyłonił 3 laureatów:

      I miejsce Michalina Mucha,

      II miejsce Kacper Mroczkowski,

      III miejsce Alicja Wiktorowska.

      Wszyscy uczestnicy innowacji bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach, biorąc w nich czynny udział i wykazując się wiedzą oraz zaangażowaniem. Uczniowie wykonali również rysunki - co najbardziej spodobało im się na zajęciach..

      Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie upominków dla dzieci biorących udział w innowacji.

      Prowadzący:
      Małgorzata Kaniowska
      Marlena Radojewska - Pechta

     • KONKURS Z WIEDZY O KRAJACH NIEMIECKOJĘZYCZNYCH

     • Kraje niemieckojęzyczne to państwa, w których język niemiecki jest językiem urzędowym, ale też miejsca o ciekawej historii, pięknie położone, bogate kulturowo, różnorodne architektonicznie. Uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach mieli możliwość sprawdzić swoją wiedzę z zakresu znajomości Niemiec, Szwajcarii i Austrii  poprzez udział w szkolnym konkursie. Szczęścia uczestnikom życzyła pani wicedyrektor Małgorzata Sadura i jak się okazało byli oni bardzo dobrze przygotowani. Choć wyniki były wyrównane udało się  wyłonić zwycięzcę. Została nim uczennica klasy 8 c  Wiktoria Wójcik. Serdecznie gratulujemy sukcesu  i życzymy motywacji do dalszego rozwoju swoich pasji. Dziękujemy za udział wszystkim, którzy odważyli  się zmierzyć z konkursowymi pytaniami.
      Konkurs zorganizowała i przeprowadziła p. Ewa Turkowska

     • „PRZEMOCY MÓWIMY STOP!” WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO POD PATRONATEM WÓJTA GMINY GORZKOWICE

     • Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach.  Konkurs organizowany był pod patronatem Wójta Gminy Gorzkowice w dniach 18.05.2023 r. - 5.06.2023 r. jako jedno z działań przeciwdziałania przemocy.

      Konkurs skierowany był do uczniów klas I - VIII szkoły podstawowej w dwóch kategoriach wiekowych: I - IV oraz V - VIII. Uczniowie wykonali prace plastyczne, które za zadanie miały propagować prawidłowe zachowania społeczne oparte na wzajemnym szacunku i życzliwości, przeciwdziałać przemocy oraz uświadomić możliwości rozwiązywania sytuacji problemowych bez stosowania przemocy.

      Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem.  W klasach  I – IV udział wzięli następujący uczniowie:

      - Miłosz Mucha kl. Ia, Filip Lasek kl. Ic, Cyprian Zemsta kl. Ic, Natan Załogowski kl. IIc, Joanna Kowalczyk kl. IIa, Martyna Woźniak kl. IId, Michalina Mucha kl. IIIa, Michał Cyran kl. IVb, Zuzanna Klekocińska kl. IVc, Adam Lipiński kl. IVa, Roksana Jasińska kl. IVc, Wojciech Tkaczyk kl. IVa, Ryszard Hajniak kl. IVb, Aleksander Bartnik kl. IVb.

      W klasach V – VIII udział wzięli następujący uczniowie:

      - Kacper Rumik kl. Va, Szymon Adamczyk kl. Va, Kacper Olczyk kl. Va, Sabina Zawada kl. Va, Maja Baran kl. Vb, Zuzanna Ziemba kl. Vb, Antonina Rumik kl. Vb, Anika Tokarska kl. Vb, Oliwia Lasek kl. VIa, Franciszek Śmigielski kl. VIb, Zuzanna Klekocińska kl. VIIIb, Natalia Purzyńska kl. VIIIb, Julia Pietrasiak kl. VIIIb, Nikola Jończyk kl. VIIIb, Julia Jaroszewska kl. VIIIb, Roksana Rybak kl. VIIIb, Agata Klekocińska kl. VIIIb, Julia Włóka kl. VIIIb, Lena Bachańska kl. VIIIb, Anna Mergner kl. VIIIb, Maja Pielużek kl. VIIIb, Dominik Majkowski kl. VIIIb, Aleksandra Stolarska kl. VIIId.

       

      Ze wszystkich dostarczonych prac Komisja Konkursowa wyłoniła 7:

      w kategorii klas I –IV:

      - I miejsce – Miłosz Mucha klasa Ia

      - II miejsce – Michał Cyran klasa IVb

      - III miejsce – Zuzanna Klekocińska klasa IVc

      w kategorii klas V-VIII:

      - I miejsce – Antonina Rumik klasa V b

      - II miejsce – Kacper Rumik klasa Va

      - III miejsce – Oliwia Lasek klasa VIa oraz Anna Mergner klasa VIIIb

      Laureaci konkursu otrzymają dyplomy oraz nagrody rzeczowe zakupione przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i zostaną wręczone przez Wójta Gminy Gorzkowice podczas Dni Gorzkowic 11 czerwca 2023r.

      Pozostali uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie otrzymają upominki 15 czerwca 2023r. podczas dnia profilaktyki przemocy w szkole.

      Prace uczniów będą wykorzystane do dekoracji podczas dnia profilaktyki przemocy, a teraz można je obejrzeć na stronie internetowej szkoły i gminy – do czego zachęcamy.

      Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

     • PODRÓŻE KSZTAŁCĄ - DZIEŃ TRZECI - "668 SCHODÓW NA SZCZYT"

     • Wszystko, co dobre, szybko się kończy. Ostatnim celem naszej wycieczki był jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych sudeckich szczytów - Szczeliniec Wielki. Teren parku narodowego to nie tylko niezwykłe skalne rzeźby i piękne widoki, ale także ciekawa przyroda.

      Maszerując w piękny dzień przez pachnący,  zielony las, nagle mogliśmy znaleźć się w mrocznej i chłodnej rozpadlinie skalnej, gdzie miejscami słońce nie docierało i zalegał jeszcze śnieg. Podczas wędrówki nasza przewodniczka zasypywała nas nie tylko przyrodniczymi informacjami, ale i ciekawymi legendami. Mimo intensywnej wędrówki nieustannie towarzyszył nam dobry humor. 

      Opiekę nad uczniami sprawowały panie Małgorzata Szulc, Aneta Zawada, Agnieszka Ziemba i Ewa Turkowska. 

      Serdecznie dziękujemy panu Cezaremu Królowi za opiekę na całej trasie wycieczki i panu kierowcy Michałowi Librowskiemu za bezpieczną i komfortową podróż.

     • WYCIECZKA DO OGRODZIEŃCA I ZABRZA - SP GORZKOWICE

     • 30 maja 2023r. uczniowie klasy 3a i 3c uczestniczyli w wycieczce do Ogrodzieńca i Zabrza. Pierwszym punktem wyjazdu było zwiedzanie ruin zamku w Podzamczu. Powstał on za czasów króla Kazimierza Wielkiego na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Stanowi przykład kunsztu dawnych budowniczych.

      Następnym punktem wycieczki była Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu. Zwiedzając ją dzieci dowiedziały się o niebezpieczeństwach związanych z pracą górników.

      Dużą atrakcją dla uczniów był również podziemny spływ łodziami Sztolnią Królowa Luiza. Świadomość, że płynęło się pod ulicami śląskiego miasta wywołała dodatkowe wrażenie u dzieci.

      Przez cały dzień dopisywały dobre nastroje i piękna, słoneczna pogoda. Wszyscy uczniowie wrócili zadowoleni z ulubioną piosenką na ustach.

     • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU „NIEBO KOPERNIKA”

     • 30 maja 2023 r. w Miejskiej Bibliotece w Piotrkowie Trybunalskim odbyło się uroczyste wręczenie nagród za konkurs „Niebo Kopernika”. Nagrody otrzymali również uczniowie naszej szkoły: Kacper Wieczorek oraz Filip Wiernicki .

      Składamy gratulacje dla naszych uczniów.