• Aktualności 

     • PIKNIK EDUKACYJNY

      Uczniowie klas pierwszych 16 czerwca wybrali się na spotkanie organizowane przez Bibliotekę Publiczną w Gorzkowicach. Wzięli udział w pikniku edukacyjnym pt. „W kręgu rzemiosła, dawnych zawodów i tradycji.” Projekt ten służy rozwijaniu działań z zakresu edukacji regionalnej oraz popularyzacji materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Dzięki udziałowi w projekcie dzieci zaczęły utożsamiać się z kulturą regionu piotrkowskiego, poszerzyły swoją wiedzę i słownictwo dotyczące kultury ludowej, poznały tradycje i obrzędy naszych wsi. Miały możliwość rzutu oszczepem, tkania i wycinania kolorowych serwet, pieczenia podpłomyków wyrabiania przedmiotów z gliny. Następnie poznały i zatańczył polskie tańce narodowe. Uczniowie chętnie uczestniczyli w przygotowanych zajęciach, które sprawiły im ogromną radości.

     • WYCIECZKA DO WROCŁAWIA

      13 czerwca 2023 roku uczniowie klas 6b oraz 6c wzięli udział w wycieczce do Wrocławia.

      W pierwszej kolejności uczniowie odwiedzili muzeum MovieGate, mieszczące się w dawnym schronie przeciwlotniczym na Placu Solnym. Wśród eksponatów, które można podziwiać w muzeum, znalazły się oryginalne kostiumy oraz rekwizyty z planów filmowych zarówno polskich produkcji, jak i Hollywood. Dużym zainteresowaniem cieszyły się oryginalne stroje oraz elementy uzbrojenia z czasów drugiej wojny światowej, a także Laboratorium Iluzji, gdzie mogli się zapoznać z wieloma zagadkami oraz obejrzeć ciekawe zjawiska fizyczne.

     • PRZEMOCY MÓWIMY – STOP!

      Przemocy mówimy – Stop!

      „Naszym marzeniem jest tworzenie świata,
      w którym nie ma agresji i przemocy…”

      Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach kładzie nacisk na bezpieczeństwo w niej panujące, dba o przyjazną atmosferę. Dużo w niej mówimy o konieczności odpowiedniego zachowania, o wzorcach. Wszyscy jesteśmy przeciwni przejawom agresji i przemocy w każdym wydaniu, i tej słownej, i tej siłowej. Nie zgadzamy się na przemoc psychiczną, na bieżąco reagujemy na wszelkie niepokojące sygnały.

     • ROZSTRZYGNIĘCIE ŚWIETLICOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO pt. „PISANKA WIELKANOCNA”

      W dniu 14.06.2023r. w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach w sali świetlicy szkolnej został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt. "Pisanka Wielkanocna". Celem konkursu było przede wszystkim pobudzenie aktywności twórczej oraz popularyzowanie i pogłębianie wiedzy na temat tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Komisja konkursowa, w której skład wchodzili nauczyciele świetlicy szkolnej oraz Dyrekcja, miała bardzo trudne zadanie, iż wszystkie prace zostały wykonane na bardzo wysokim poziomie. Uczniowie przygotowali pisanki wielkanocne dowolnymi technikami plastycznymi, bardzo starannie i kreatywnie. Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i indywidualne podejście do wykonanej pracy.

     • PODSUMOWANIE ZAJĘĆ Z INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ "LISTENING COMPREHENSION - YOUR KEY TO SUCCESS"

      Można by odnieść wrażenie, że pierwsze zajęcia odbyły się całkiem niedawno, tymczasem właśnie zakończyliśmy innowację pedagogiczną z języka angielskiego "Listening Comprehension - your key to success". Czas spędzony wspólnie z Zosią, Mają, Niną, Szymonem, Frankiem, Dawidem, Jasiem i Wojtkiem był cudownie fantastyczny. Były tańce, gry i zabawy, śpiewy, bajki, audycje radiowe i tak można jeszcze długo wymieniać. W te wszystkie "przyjemności" umiejętnie zostały wplecione główne cele i założenia programu czyli słuchanie tekstów anglojęzycznych. Nieodłączną częścią słuchania jest mówienie, gdyż jedno wynika z drugiego. Zatem słuchaliśmy i mówiliśmy, mówiliśmy i słuchaliśmy korzystając z różnych dostępnych urządzeń multimedialnych (projektor, laptop, magnetofon) oraz źródeł umożliwiających zdobywanie wiedzy (wordwall, podcasty, wideoklipy, platformy językowe, itp). Uczniowie dokonali ewaluacji

     • LEKCJA POKAZOWA W DOMU KULTURY

      Dnia 13 czerwca w Domu Kultury w Gorzkowicach zostały zorganizowane zajęcia pokazowe i zachęcające dla uczniów klas III.

      Głównym celem było zapoznanie dzieci z instrumentami i muzyką w wykonaniu orkiestry dętej. Uczniowie mieli możliwość gry na poszczególnych instrumentach oraz sprawdzenie swoich możliwości i umiejętności muzyczno – rytmicznych. Dzieci chętnie uczestniczyły w tym nietypowym spotkaniu, które może przyczynić się do wyłonienia nowych członków orkiestry.

     • MALI PODRÓŻNICY

      31 maja 2023 r. uczniowie klas 4 Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach przeżyli niesamowitą przygodę poznając tajemnicę ukrytej pod ulicami śląskiego miasta z XIX wieku Sztolnię Królowej Luizy. To najdłuższa podziemna trasa w górnictwie węglowym w Zabrzu.

      W trakcie przepływu łodziami pod samym centrum 170-tysięcznego miasta, uczniowie usłyszeli głos legendarnego dla Górnego Śląska Skarbnika i Utopka.

     • "JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM"

      Uczniowie Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach z inicjatywy nauczycieli bibliotekarzy przyłączyli się do akcji "Jak nie czytam, jak czytam", której głównym organizatorem jest redakcja miesięcznika Biblioteka w Szkole.

      Głównym celem akcji jest budowa pozytywnego wizerunku czytania. Sprawienie, by książka nie kojarzyła się młodym ludziom z obowiązkową lekturą, lecz z czymś przyjemnym, ze spokojem, z wolnym czasem i rozrywką.

     • DZIEŃ BEZ PLECAKA

      Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach poczuli dziś swobodniejszy klimat zbliżającego się długiego weekendu.

      Kolejny raz mogliśmy wspólnie świętować "Dzień bez plecaka" zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Zadaniem było zastąpienie tradycyjnego tornistra czymś zupełnie innym. Uczniowie wykazali się świetnymi pomysłami i kreatywnością przynosząc swoje przybory szkolne w walizkach, koszach, transporterach dla zwierząt, wózkach dla lalek i innych nieoczywistych pojemnikach.

     • INNOWACJA PEDAGOGICZNA „POZNAJEMY KULTURY KONTYNENTÓW”

      To już koniec naszych podróży. W ramach innowacji pedagogicznych „Poznajemy kultury kontynentów” uczniowie kl. I-III odkrywali nieznaną im dotąd kulturę, tradycje, święta i obyczaje na 7 kontynentach.

      Podczas ostatnich zajęć przeprowadzony został konkurs dotyczący wiedzy nt. poznanych części świata, który wyłonił 3 laureatów:

     • KONKURS Z WIEDZY O KRAJACH NIEMIECKOJĘZYCZNYCH

      Kraje niemieckojęzyczne to państwa, w których język niemiecki jest językiem urzędowym, ale też miejsca o ciekawej historii, pięknie położone, bogate kulturowo, różnorodne architektonicznie. Uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach mieli możliwość sprawdzić swoją wiedzę z zakresu znajomości Niemiec, Szwajcarii i Austrii poprzez udział w szkolnym konkursie. Szczęścia uczestnikom życzyła pani wicedyrektor Małgorzata Sadura i jak się okazało byli oni bardzo dobrze przygotowani. Choć wyniki były wyrównane udało się wyłonić zwycięzcę. Została nim uczennica klasy 8 c Wiktoria Wójcik. Serdecznie gratulujemy sukcesu i życzymy motywacji do dalszego rozwoju swoich pasji. Dziękujemy za udział wszystkim, którzy odważyli się zmierzyć z konkursowymi pytaniami.
      Konkurs zorganizowała i przeprowadziła p. Ewa Turkowska

     • „PRZEMOCY MÓWIMY STOP!” WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO POD PATRONATEM WÓJTA GMINY GORZKOWICE

      Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach. Konkurs organizowany był pod patronatem Wójta Gminy Gorzkowice w dniach 18.05.2023 r. - 5.06.2023 r. jako jedno z działań przeciwdziałania przemocy.

      Konkurs skierowany był do uczniów klas I - VIII szkoły podstawowej w dwóch kategoriach wiekowych: I - IV oraz V - VIII. Uczniowie wykonali prace plastyczne, które za zadanie miały propagować prawidłowe zachowania społeczne oparte na wzajemnym szacunku i życzliwości, przeciwdziałać przemocy oraz uświadomić możliwości rozwiązywania sytuacji problemowych bez stosowania przemocy.

     • PODRÓŻE KSZTAŁCĄ - DZIEŃ TRZECI - "668 SCHODÓW NA SZCZYT"

      Wszystko, co dobre, szybko się kończy. Ostatnim celem naszej wycieczki był jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych sudeckich szczytów - Szczeliniec Wielki. Teren parku narodowego to nie tylko niezwykłe skalne rzeźby i piękne widoki, ale także ciekawa przyroda.

      Maszerując w piękny dzień przez pachnący, zielony las, nagle mogliśmy znaleźć się w mrocznej i chłodnej rozpadlinie skalnej, gdzie miejscami słońce nie docierało i zalegał jeszcze śnieg. Podczas wędrówki nasza przewodniczka zasypywała nas nie tylko przyrodniczymi informacjami, ale i ciekawymi legendami. Mimo intensywnej wędrówki nieustannie towarzyszył nam dobry humor.

     • WYCIECZKA DO OGRODZIEŃCA I ZABRZA - SP GORZKOWICE

      30 maja 2023r. uczniowie klasy 3a i 3c uczestniczyli w wycieczce do Ogrodzieńca i Zabrza. Pierwszym punktem wyjazdu było zwiedzanie ruin zamku w Podzamczu. Powstał on za czasów króla Kazimierza Wielkiego na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Stanowi przykład kunsztu dawnych budowniczych.

     • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU „NIEBO KOPERNIKA”

      30 maja 2023 r. w Miejskiej Bibliotece w Piotrkowie Trybunalskim odbyło się uroczyste wręczenie nagród za konkurs „Niebo Kopernika”. Nagrody otrzymali również uczniowie naszej szkoły: Kacper Wieczorek oraz Filip Wiernicki .

      Składamy gratulacje dla naszych uczniów.

     • PRAWA DZIECKA W NASZEJ SZKOLE

      Dla szkoły dziecko jest uczniem, który ma obowiązek przestrzegać zapisów Statutu Szkoły i jej regulaminów. Uczeń i nauczyciel nie mają równych praw, każdy z nich ma swoje prawa należne z racji pełnionej roli społecznej. Należy pamiętać o przestrzeganiu tych praw w codziennym życiu szkoły oraz o tym, że prawa przysługują każdemu człowiekowi niezależnie od jego obowiązków.

     • KONKURS RECYTATORSKI DLA KLAS DRUGICH „WIERSZE DLA DZIECI JANA BRZECHWY”

      W Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza 31 maja 2023r. odbył się konkurs recytatorski dla uczniów klas II pt. „Wiersze dla dzieci Jana Brzechwy”.

      Celem konkursu było rozwijanie uzdolnień twórczych i doskonalenie umiejętności recytatorskich, popularyzacja twórczości Jana Brzechwy, wzbudzenie zainteresowania uczniów poezją, rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji oraz pokonywanie nieśmiałości.

     • PODRÓŻE KSZTAŁCĄ - DZIEŃ DRUGI - "PRAGA - MIASTO STU WIEŻ"

      Atmosfera panująca w tym mieście przyciąga jak magnes. To jedna z najpiękniejszych stolic Europy. Nasz spacer po niej rozpoczęliśmy od klasztoru norbertanów na Strahovie, skąd rozciągał się widok na całe miasto. Punktualnie w południe, przy dźwiękach orkiestry, mogliśmy obserwować widowiskową zmianę warty żołnierskiej przed pierwszym dziedzińcem Zamku na Hradczanach. Od razu po wejściu do Katedry św. Vita, miejsca spoczynku największych władców Czech, poczuliśmy ducha przeszłości. Pan przewodnik zapoznał nas z historią tej pięknej gotyckiej świątyni. Ciekawostką dla nas była najwęższa uliczka w Pradze o szerokości zaledwie pięćdziesięciu centymetrów, która posiada własną sygnalizację świetlną. Z dzielnicy Mala Strana przeszliśmy najsłynniejszym mostem Karola na Stare Miasto. Tam przyciągnął naszą uwagę, umieszczony na ścianie ratusza, jeden z najstarszych zegarów astronomicznych na świe

     • PODRÓŻE KSZTAŁCĄ - DZIEŃ PIERWSZY - "SPACER W CHMURACH"

      Każda podróż to nie tylko masa przyjemności, ale i okazja do poznawania historii, kultury i tradycji zwiedzanego regionu.

      Uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach po wyczerpującym roku nauki rozpoczęli swoją trzydniową wycieczkę od zwiedzenia jednej z największych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska - Twierdzy Srebrna Góra. To wyjątkowe miejsce, sprzyjające miłośnikom historii, przyrody oraz pasjonatom obiektów militarnych. Nasi przewodnicy, w strojach żołnierzy pruskich, zdradzili nam tajemnice fortyfikacji, opisali życie codzienne żołnierzy pruskich i ich ciężki los. Przekonaliśmy się, co to znaczy "pruski dryl" i na własne uszy doświadczyliśmy siły wybuchu broni czarnoprochowej. Poznaliśmy etymologię związków frazeologicznych i przysłów: "spalić na panewce", "Człowiek strzela, Pan Bóg kule nosi". Wyjątkowość tego miejsca dopełnił widok z tarasu Donjonu na panoramę

     • DZIEŃ DZIECKA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W GORZKOWICACH

      „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”
      Janusz Korczak

      1 czerwca 2023 roku w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach miało miejsce wydarzenie najbardziej wyczekiwane przez wszystkich uczniów – Dzień Dziecka. Z tej okazji zamiast tradycyjnych lekcji odbywały się zawody sportowe (dla starszych uczniów), dyskoteka (dla młodszych uczniów) z konkursami, zabawami oraz kolorowymi tatuażami i malowanymi buźkami. Dużym zainteresowaniem cieszył się zamek dmuchany. Ponadto dzieci wraz z wychowawcami przygotowały prace plastyczne – plakaty o prawach dziecka.

      W tym dniu także rodzice zatroszczyli się o niespodziankę dla dzieci. Rada Rodziców przygotowała dla wszystkich słodki poczęstunek. Były lody, popcorn i wata cukrowa.

      Na zakończenie Dyrektor szkoły, pani Magdalena Treścińska – Niemczyk podziękowała uczniom za wspaniałą zabawę oraz wraz z organizatorami wręczyła nagr

  • Librus Synergia
  • Biuletyn informacji publicznej
  • Galeria zdjęć

    brak danych
  • Librus Synergia