• Witamy na naszej stronie

   Zapraszamy Cię na naszą nową stronę internetową, na której znajdziesz bieżące informacje z życia szkoły.
  • Aktualności 

     • 250 ROCZNICA POWOŁANIA KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ. DZIEŃ NAUCZYCIELA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W GORZKOWICACH

      W tym roku przypada 250 rocznica powołania Komisji Edukacji Narodowej, dlatego przyda się garść informacji na temat tego organu. Komisja Edukacji Narodowej, a właściwie Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca - została powołana przez Sejm Rozbiorowy 14 października 1773 roku na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W Rzeczypospolitej Obojga Narodów pełniła funkcję centralnego organu władzy oświatowej, zależnego tylko od króla i Sejmu.

      Dlaczego powstała? Do 1773 roku edukacja podstawowa i średnia były w Rzeczypospolitej organizowane przez zakon jezuitów. System nakierowany był przede wszystkim na kształcenie w zakresie teologii katolickiej, nauczano w języku łacińskim. W 1773 roku zakon jezuitów został rozwiązany przez papieża Klemensa XIV. To groziło upadkiem edukacji w Polsce.

      Dzięki Komisji Edukacji Narodowej udało się m. in. dokonać reformy szkolnictwa, opracow

     • WYCIECZKA KLAS DRUGICH DO TEATRU

      Uczniowie klas drugich 11 października wybrali się do Teatru Lalek Arlekin w Łodzi na przedstawienie pt„Piękna i Bestia”. Spektakl grany był w niezwykle rzadkiej technice marionetkowej, której trudność polega na animowaniu lalek zamieszczonych na trzymetrowych niciach.„Piękna i Bestia” to sztuka pouczająca – chwali cnoty trwalsze niż uroda, elegancja i bezduszny rozum. Zwraca szczególną uwagę na miłość i dobroć, uczucia coraz rzadsze w dzisiejszym zabieganym świecie…

     • SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU SZKOŁY PODSTAWOWEJ I ZBIÓRKA PIENIĘDZY NA RZECZ KACPRA ZAWADY

      Szkolne Koło Wolontariatu wraz ze społecznością uczniowską robią, co tylko w ich mocy, aby pomóc odzyskać zdrowie i wrócić do pełni sił uczniowi naszej szkoły Kacprowi Zawadzie. Dwudniowa zbiórka pieniążków przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. A to dopiero początek.

      W najbliższy poniedziałek – 16 października br. Szkolne Koło Caritas organizuje sprzedaż kremówek, z której cały dochód zostanie przekazany na leczenie Kacpra. A dokładnie tydzień później – 23 października br. Szkolne Koło Wolontariatu zajmie się organizacją kiermaszu, z którego również cała kwota zostanie przekazana na rehabilitację ucznia.

     • KONKURS O DOTACJĘ "NASZE EKOLOGICZNE PRACOWNIE"

      W roku szkolnym 2022/2023 Szkoła Podstawowa w Gorzkowicach znalazła się w gronie laureatów konkursu o dotację WFOŚiGW w Łodzi pn. "Nasze ekologiczne pracownie".

      Celem konkursu pn. „Nasze Ekologiczne Pracownie” jest dokonanie wyboru najlepszych projektów do wsparcia finansowego w formie dotacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi polegających na polepszeniu warunków nauczania poprzez utworzenie kreatywnych i pomysłowych nowych pracowni edukacyjnych w szkołach.

     • KONKURS ŚWIETLICOWY - WRĘCZENIE NAGRÓD

      W dniu 12.10.2023 r. Pani Dyrektor Magdalena Treścińska - Niemczyk wręczyła nagrody laureatom konkursu świetlicowego pt. "Wspomnienia z wakacji". Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie serdecznie dziękujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach organizowanych przez nauczycieli świetlicy.

     • PRÓBNA EWAKUACJA

      W środę 11 października 2023r. w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach przeprowadzona została próbna ewakuacja. Cała akcja przebiegła bardzo sprawnie i zgodnie z zasadami postępowania w czasie niebezpieczeństwa. Po usłyszeniu alarmu wszyscy uczniowie pod opieką nauczycieli oraz pracownicy szkoły, zgodnie z planem ewakuacji, opuścili placówkę i udali się w bezpieczne miejsce na boisku szkolnym. Nauczyciele zdali raport o frekwencji. Po odebraniu sprawozdania o przebiegu ewakuacji, Pani Dyrektor Magdalena Treścińska – Niemczyk odwołała alarm. Na uwagę zasługuje fakt, iż uczniowie, nauczyciele, a także wszyscy pracownicy obsługi, zachowują środki bezpieczeństwa, doskonale znają drogi ewakuacyjne, a także bardzo szybko i sprawnie stawiają się na miejscu zbiórki. Celem ćwiczeń było utrwalenie zasad zachowania podczas ogłoszenia alarmu oraz wypracowanie właściwych zacho

     • ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO

      „Uczyń zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie dla wszystkich globalnym priorytetem”

      „Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka”

      Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, obchodzony jest 10 października każdego roku, aby zwiększyć świadomość i zrozumienie problemów zdrowia psychicznego oraz promować dobre praktyki w tym zakresie. Codzienny stres, dynamiczne tempo życia, brak czasu dla siebie i innych, brak czasu na odpoczynek i wyciszenie od nadmiernych bodźców sprzyjają pojawieniu się zaburzeń w strefie emocjonalnej i psychicznej. Dlatego ROZMAWIAJMY O ZDROWIU PSYCHICZNYM bo im więcej rozmawiamy, tym więcej osób odważy się powiedzieć „Nie daję rady, potrzebuję pomocy”. Dobre samopoczucie to wskaźnik zdrowia psychicznego, które oznacza zdolność przeżywania emocji, które są adekwatne do doświadczanych sytuacji; radość, gdy dzieje się coś pozytywnego, satysfakcja po osiągnięciu za

     • WYJAZD DO MANDORII

      W poniedziałek 9 października uczniowie klasy 3a i 3 c Szkoły Podstawowej im. H Sienkiewicza w Gorzkowicach wybrali się na wycieczkę do Parku Rozrywki Mandoria w Rzgowie.

      W renesansowym Mieście Przygód czekało na dzieci wiele atrakcji: karuzele i emocjonujące przejażdżki familijnymi roller-coasterami, gigantyczna zjeżdżalnia, latajace helikoptery, pływające gondole, łódki, gokarty, labirynt, strzelnica, gry zręcznościowe i wiele innych. Wycieczka wszystkim bardzo się podobała. Przyniosła wiele wrażeń i niesamowitych emocji.

     • "PATRIOTYZM JEST WŚRÓD NAS"

      Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach włączyli się w organizację patriotycznej uroczystości, która odbyła się 7 października 2023r. w Domu Kultury w Gorzkowicach w związku z rocznicą powstania styczniowego i związanym z tym wydarzeniem koncertem „Piotrkowscy Powstańcy”. Szkołę reprezentowali uczniowie kl. 5 i 7 recytując wiersze A. Asnyka, C. K. Norwida i M. Konopnickiej:

     • SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU SZKOŁY PODSTAWOWEJ W GORZKOWICACH

      Gdy w piątkowe popołudnie wszyscy uczniowie zaczynają radować się z nadchodzącego weekendu, nasi Wolontariusze wrzucają piąty bieg i nadal są w pełni aktywni:) Dzisiaj dwie fantastyczne "ekipy" wybrały się po raz pierwszy w tym roku szkolnym do Przedszkola Samorządowego. Co prawda podczas wykonywania zdjęcia podopiecznych placówki było już niewielu, ale dużo wcześniej obie strony bawiły się w swoim towarzystwie znakomicie.

     • JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM

      Biblioteka Szkolna wzięła udział w V edycji akcji "Jak nie czytam, jak czytam". W wydarzeniu wzięło udział aż 313 000 osób z całej Polski, a zadanie polegało na wspólnym czytaniu:)

      Nasi bibliotekarze zorganizowali wygodny zakątek i promowali ideę czytelnictwa w szkole. Uśmiechnięte twarze uczniów świadczą o tym, że spisali się na medal i czytelnicy z pewnością powrócą po kolejne książki, a tych szkolna biblioteka ma baaaaaaaardzo dużo :) Każdy znajdzie coś dla siebie. Zatem nie ma chwili do stracenia... zapraszamy do biblioteki :) ...i z tej okazji otrzymaliśmy certyfikat wspierający czytelnictwo.

     • DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

      Dnia Głośnego Czytania przypada na 29 września. Jak co roku nasza szkoła również przyłączyła się do akcji. Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Podjęte działania mają sprawić, że dziecko oderwie się od telewizji i Internetu, polubi książkę i przygotuje się do samodzielnego czytania oraz nauczy się właściwie spędzać wolny czas.

     • WYCIECZKA DO WARSZAWY

      3 października uczniowie klasy 2c udali się na wycieczkę do Warszawy. Odwiedzili Centrum Nauki Kopernik, w którym z zainteresowaniem wykonywali różne eksperymenty i doświadczenia. Obejrzeli seans w Planetarium. Następnie podążyli w kierunku Starego Miasta. Zobaczyli wiele pomników, Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta, Pałac Prezydencki. Wraz z przewodnikiem ruszyli "Szlakiem Warszawskich Legend". Uczniowie bogatsi o nowe wiadomości i wrażenia powrócili do domów. Ta wycieczka była pięknym zakończeniem słonecznego lata. Opiekunami wycieczki były Iga Kobylarz i Agnieszka Chycka.

     • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO "WSPOMNIENIA Z WAKACJI"

      W miesiącu wrześniu br. nauczyciele świetlicy zorganizowali konkurs plastyczny pt. „Wspomnienia z wakacji” skierowany do wszystkich uczniów naszej szkoły. Celem konkursu było zaprezentowanie własnych wakacyjnych wspomnień. Dodatkowo konkurs rozwijał wyobraźnię, kreatywność oraz techniki sztuki plastycznej i technicznej.

     • PÓŁFINAŁ WOJEWÓDZKI SZTAFET PRZEŁAJOWYCH

      Reprezentacja SP Gorzkowice wzięła udział w Półfinale Wojewódzkim Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Sztafetowych Biegach Przełajowych Chłopców. Po zaciętej rywalizacji nasza drużyn uplasowała się na III miejscu. W skład sztafety weszli: Adam Trzebiński, Kamil Krzynówek, Kacper Klęska, Dominik Remisz, Szymon Miśkiewicz, Olivier Ryszka i Adam Dąbrowski. Zawody były okazją na zwiedzenie jedynej w Polsce Areny Lodowej, która służy do całorocznego uprawiania sportów zimowych. Obiekt ten może być wykorzystywany do organizacji imprez sportowych szczebla międzynarodowego.

     • KONCERT FILHARMONII

      5 października 2023r. w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach odbył się pierwszy w tym roku szkolnym koncert filharmonii dla uczniów klas 1-3 oraz 4-8.

      W czasie spotkania, tancerze – Martyna oraz bboy Mak, wywarli na uczniach niesamowite wrażenie. Uczniowie zostali nie tylko zapoznani z historią tańca na Kubie, ale również mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności przed całą społecznością szkolną. Taniec jest formą wyrażania swoich emocji, samego siebie i dlatego bardzo wiele dzieci chciało wystąpić na scenie, prowadzący mieli niemały problem, by wyłonić uczestników pokazu. Najlepsi tancerze zatańczyli hustle, taniec towarzyski, który powstał w Stanach Zjednoczonych pod wpływem filmu „Gorączka sobotniej nocy”, Swoje początki zawdzięcza on erze disco i wywodzi się z takich stylów jak mambo czy salsa. Uczniowie wykazali się pomysłowością i spontanicznością, prezentując swoje układy

     • POWIATOWE SZTAFETOWE BIEGI PRZEŁAJOWE SZS 2023

      W dniu 4 października 2023 r. w Wolborzu odbyły się Mistrzostwa Powiatu Piotrkowskiego w Sztafetowych Biegach Przełajowych.

      Biegi rozegrano w czterech kategoriach: dziewczęta urodzone w latach 2009-2010, dziewczęta urodzone w 2011 i młodsze, chłopcy urodzeni w latach 2009-2010 oraz chłopcy urodzeni w 2011 i młodsi.
      W każdej kategorii wiekowej swoją reprezentację miała Szkoła Podstawowa w Gorzkowicach.

     • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BEZ PRZEMOCY

      2 października Międzynarodowy Dzień bez Przemocy Międzynarodowy Dzień bez Przemocy ustanowiony został na mocy rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ A/61/271 z dnia 15 czerwca 2007 r.

      Dzień ten jest okazją do „rozpowszechnienia przesłania o unikaniu przemocy, również poprzez edukację i zwiększanie świadomości społecznej”. Patronem dnia i działania bez przemocy jest Mahatma Gandhi, przywódca indyjskiego ruchu niepodległościowego oraz pionier filozofii działania bez przemocy, którego idee przyczyniły się do powstania „Dnia bez przemocy”.

     • URODZINOWO

      Już kolejny rok nasi uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach pamiętają o pensjonariuszach z Domu Pomocy Społecznej “Przystań” we Wronikowie. Co miesiąc przygotowują kartkę urodzinową. W miesiącu wrześniu we współpracy z uczennicą z klasy piątej Roksaną Jasińską, która swoim pięknym pismem ozdobiła wnętrze karty urodzinowej. Jak zawsze życzymy zdrówka i samych radosnych dni.

  • Librus Synergia
  • Biuletyn informacji publicznej
  • Galeria zdjęć

    brak danych
  • Librus Synergia