• Witamy na naszej stronie

   Zapraszamy Cię na naszą nową stronę internetową, na której znajdziesz bieżące informacje z życia szkoły.
  • Aktualności 

     • 233 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. HENRYKA SIENKIEWICZA W GORZKOWICACH

      „Póki Polska żyje w nas,

      Póty nie zginie

      Orzeł Biały jeszcze raz

      Skrzydła rozwinie…”

      30 kwietnia 2024r. w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza uczciliśmy święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Podczas uroczystej akademii, której hasłem przewodnim były słowa: „Póki Polska żyje w nas…”, wszyscy zebrani mieli możliwość zamyślić się nad historią naszego kraju, doświadczyć poczucia wspólnoty, wzruszeń oraz dumy z naszej historii.

     • WYSTAWA „RÓŻNE OBLICZA KSIĄŻKI”

      W dniach 23.04 – 30.04. 2024 w bibliotece szkolnej można było zobaczyć wystawę „Różne oblicza książki”, która została omówiona na zajęciach czytelniczych w poszczególnych klasach.

      Zgromadzono na niej książki o nietypowym wyglądzie: rozkładanki, grzechotki, gry, przytulanki, miniaturki, z ilustracjami puzlami, z ilustracjami przestrzennymi, z zabawkami, z ruchomymi ilustracjami, z rozszerzoną rzeczywistością i wiele innych. Dzieci mogły zobaczyć także, jak wyglądała książka w postaci tabliczki glinianej i drewnianej, kipu, zwoju papirusowego (wykonane przez nauczycieli bibliotekarzy) i porównać te formy z najnowszymi – audiobookiem i e-bookiem. Niektórzy uczniowie próbowali odczytać pismo węzełkowe – z różnym powodzeniem, dobrze się przy tym bawiąc.

     • TURNIEJ O PUCHAR TYMBARKU 2024 - FINAŁ POWIATOWY U-10

      Rozgrywki powiatowe Turnieju o Puchar Tymbarku 2024 okazały się historycznym osiągnięciem dla Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach. Po raz pierwszy, aż trzy reprezentacje szkoły będą uczestniczyć w wielkim finale wojewódzkim. Stało się to za sprawą drużyn U-8 dziewcząt i chłopców, o których pisaliśmy wcześniej oraz chłopców U-10, którzy wygrali finał etapu powiatowego rozgrywany w Sulejowie 29 kwietnia 2024 r.

     • WYCIECZKA SZKOLNA DO TORUNIA KLAS SIÓDMYCH

      W środę 24.04.2024 roku uczniowie klas siódmych wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Torunia.

      Pierwszym punktem wyjazdu był spacer po Starym Mieście wraz z przewodnikiem. Wąskimi uliczkami przeszliśmy pod Krzywą Wieżę, z którą związana jest legenda o zakochanym zakonniku. Zobaczyliśmy pomnik Mikołaja Kopernika, ratusz, Katedrę NMP, „Fontannę ze złotymi żabkami”, kamienice mieszczańskie z końca trzynastego i czternastego wieku, Dom Mikołaja Kopernika – przypuszczalne miejsce urodzin słynnego astronoma i Bulwar Filadelfijski ciągnący się wzdłuż rzeki Wisły na całej długości średniowiecznych murów miejskich.

     • „KSIĄŻKI MAJĄ SWOJĄ HISTORIĘ” INSCENIZACJA W BIBLIOTECE

      W książkach leży dusza wszystkich czasów przeszłych.

      Thomas Carlyle

      Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich biblioteka szkolna zamieniła się w kameralną scenę teatralną, na której przedstawiona została historia pisma od rysunków w jaskini po książkę współczesną. Młodzi aktorzy wcielili się w postaci z odległych czasów, aby opowiedzieć o tym, jak przekazywali sobie wiadomości oraz jakich materiałów i narzędzi używali do pisania.

     • KONKURS PLASTYCZNY „ZAREKLAMUJ KSIĄŻKĘ”

      22 kwietnia 2024 roku w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach odbyło się rozstrzygnięcie Międzyklasowego Konkursu Plastycznego „Zareklamuj książkę”.

      Głównym celem konkursu było stworzenie plakatu, który zainspiruje do czytania książek i przypomni o Światowym Dniu Książki.

      Organizatorem konkursu była biblioteka szkolna we współpracy z wychowawcami klas V-VIII. Zadaniem każdej klasy było wykonanie jednego plakatu w formacie A3 reklamującego książkę i zawierającego hasło reklamowe.

     • TURNIEJ O PUCHAR TYMBARKU 2024 - FINAŁ POWIATOWY U-8

      Pierwszoklasiści SP Gorzkowice wzięli udział w Finale Powiatowym Turnieju o Puchar Tymbarku, który odbył się 25 kwietnia 2024 r. w Sulejowie. Po zaciętej rywalizacji nasi piłkarze okazali się najlepsi. Zwycięstwo zapewniło naszej drużynie udział w wielkim finale wojewódzkim, który odbędzie się 25 maja w Łodzi.

     • 23 KWIETNIA – ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

      „Czytanie książek
      to najpiękniejsza zabawa,
      jaką sobie ludzkość wymyśliła”

      Wisława Szymborska

      23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - święto ustanowione przez UNESCO w celu promowania czytelnictwa. To wyjątkowy dzień dla wszystkich miłośników literatury. Czytanie książek to nie tylko przyjemność, ale również źródło licznych korzyści dla naszego umysłu i emocji. Przynosi dzieciom i dorosłym wiele korzyści, w tym między innymi: poszerzenie zasobu słownictwa, większą empatię i zrozumienie otaczającego nas świata, lepszą koncentrację, wyciszenie i uspokojenie, poszerzenie wiedzy, produktywne spędzanie czasu.

     • DZIEŃ ZIEMI

      Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto, które obchodzone jest na całym świecie 22 kwietnia.

      Co możemy zrobić dla naszej planety?

      - Zasadźmy drzewo…

      - Zbierzmy makulaturę…

      - Segregujmy śmieci…

      - Oszczędzajmy energię i wodę…

      Każdego roku uczniowie naszej szkoły aktywnie włączają się w obchody tego święta, aby pokazać jak ważne jest promowanie postaw proekologicznych i ochrona środowiska.

     • WYJAZD UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH DO TEATRU IM. ADAMA MICKIEWICZA W CZĘSTOCHOWIE

      17 kwietnia 2024r. uczniowie klas pierwszych pojechali do Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie na spektakl teatralnypt. „Mały książę”.

      „Mały Książę” jest niezwykłą opowieścią, która w swej niewielkiej formie niesie ogrom mądrości i prawd życiowych. Widz uczy się wraz z Małym Księciem, czym jest przyjaźń, miłość i odpowiedzialność. Wędrówka przez maleńkie planety uświadamia mnogość absurdów pielęgnowanych przez świat dorosłych. Tymczasem dziecięca wrażliwość okazuje się tą właściwą, dzięki której odnajduje się to, co jest naprawdę ważne. W ten sposób autorza pomocą opowiastki o małym chłopcuwyjaśnia, jak ważna jest odpowiedzialność i poczucie obowiązku.

     • KONKURS PLASTYCZNY

      Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach wzięli udział w IV OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM IM. WŁADYSŁAWA PODKOWIŃSKIEGO

      Temat IV edycji Konkursu brzmi:

      “Architektura wiejska inspirowana obrazem Władysława Podkowińskiego “Ulica w Siennicy”.

      Główne cele konkursu:

     • AKCJA SPOŁECZNO - EDUKACYJNA PT. „ŻONKILE”

      „Pamięć, która Nas łączy”- jest to hasło przewodnie ważnego dnia 19.04.1943roku, podczas którego wybuchło Powstanie Żydowskie w Getcie Warszawskim.Już po raz drugi w rocznicę tego wydarzenia Muzeum Historii Żydów Polskich zorganizowało akcję społeczno-edukacyjną pt. „Żonkile”. Dziewiętnastego kwietnia na ulicach Warszawy i innych miast w Polsce i za granicą wolontariusze rozdawali papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku.Ten desperacki, heroiczny zryw jest na świecie symbolem walki o godność.Pamięć o Powstaniu stała się jednym z elementów kształtujących tożsamość mieszkańców stolicy i wspólnej świadomości historycznej Polaków i Żydów.

     • MAJA KORPAS LAUREATKĄ MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU!

      Niezmiernie miło nam poinformować, że uczennica klasy 7c - Maja Korpas zajęła drugie miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Fotograficznym z języka angielskiego „StPatrick’s Day”. Organizatorem konkursu był Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Kamieńsku, a okazją do jego przeprowadzenia stał się obchodzony w marcu Dzień Świętego Patryka, który jest patronem Irlandii. Zadanie konkursowe polegało na wymyśleniu przebrania, nawiązującego do obchodów tego święta i wykonaniu zdjęcia. Kreatywna zabawa strojem i makijażem to jedna ze świetnych możliwości poznania kultury kraju anglojęzycznego.

     • WOJEWÓDZKIE DRUŻYNOWE BIEGI PRZEŁAJOWE SZS 2024

      16 kwietnia 2024 r. dwie drużyny SP Gorzkowice rywalizowały w Wojewódzkich Drużynowych Biegach Przełajowych SZS, które odbyły się na obiektach PCS w Bełchatowie.

      Chłopcy r. 2013/14 – Igrzyska Dzieci grupa młodsza – IV miejsce

      Skład: Oskar Koryciński, Szymon Strzelczyk, Szymon Bąkowicz, Tymoteusz Frączkowski, Bartłomiej Szulc, Mikołaj Siewier, Aleksander Kłys

     • SPEKTRUM, CZYLI RÓŻNORODNOŚĆ - ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

      Spektrum, czyli różnorodność

      Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach

      Autyzm po raz pierwszy został opisany przez Leo Kannera w 1943 roku. Grupę dzieci, którą nazwał autystycznymi opisał również Hans Asperger w 1944 roku. Kanner i Asperger pracowali niezależnie od siebie, ale obaj użyli tego samego słowa – autystyczny. Obaj opisali dzieci o specyficznym profilu trudności, które dotykają wszystkich sfer - społecznej, emocjonalnej i poznawczej. Możemy powiedzieć, że spektrum autyzmu to odmienny sposób rozwoju.

     • JÓZEF PIŁSUDSKI – POSTAĆ NIEZWYKŁA, DLA NIEKTÓRYCH KONTROWERSYJNA

      W dniu 12.04.2024 roku w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach podczas lekcji historii, uczeń klasy 7A Przemysław Bieliński przybliżył poprzez prezentację multimedialną swoim kolegom i koleżankom z klasy postać bohatera narodowego - Józefa Piłsudskiego. Najważniejszy polityk polski XX wieku, współtwórca niepodległego państwa polskiego w 1918 roku. Człowiek niezwykle kontrowersyjny, swoim działaniem i zachowaniem zarówno wobec bliskich, współpracowników, jak i wrogów wzbudzający niejednokrotnie skrajne reakcje. Dzięki prezentacji uczniowie poznali bliżej postać marszałka jako spiskowca walczącego o niepodległą Polskę, dowódcę wojskowego, Naczelnika Państwa, męża i ojca.

     • KONKURS WIEDZY O KRAJACH NIEMIECKIEGO OBSZARU JĘZYKOWEGO

      11 kwietnia 2024r.odbył się w naszej szkole „Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckiego Obszaru Językowego”. W konkursie wzięli udział uczniowie klas VII. Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą z zakresu geografii, historii, polityki oraz kultury czterech państw niemieckojęzycznych: Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Liechtensteinu.

     • MISTRZOSTWA POWIATU PIOTRKOWSKIEGO W DRUŻYNOWYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH

      W dniu 11.04.2024r. w Wolborzu odbyły się Mistrzostwa Powiatu Piotrkowskiego w Drużynowych Biegach Przełajowych. Trzydzieści pięć zespołów rywalizowało w sześciu kategoriach. Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach wystartowała we wszystkich kategoriach. Najlepiej zaprezentowali się chłopcy z roczników 2013 i młodsi, którzy zajęli I miejsce biegnąc w składzie: Oskar Koryciński, Szymon Strzelczyk, Tymoteusz Frączkowski, Bartłomiej Szulc, Aleksander Kłys, Mikołaj Siewier i Szymon Bąkowicz. Nasi najstarsi uczniowie z roczników 2009 i 2010 także zajęli I miejsce w swojej kategorii. Skład drużyny zwycięskiej: Dominik Remisz, Adam Trzebiński, Kacper Klęska, Oliwier Ryszka, Adam Dąbrowski i Dawid Jabłecki. Obie nasze drużyny reprezentować będą Powiat Piotrkowski na zawodach wojewódzkich. Pozostałe nasze zespoły zajęły następujące lokaty: IV miejsce dziewczęta z roczników 2013 i mło

     • PODSUMOWANIE XXIV EDYCJI AKCJI „GÓRA GROSZA”

      W naszej szkole została przeprowadzana akcja charytatywna „Góra Grosza”, organizowana przez Towarzystwo Nasz Dom. Jej celem jest zebranie funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową oraz specjalistyczną opiekę dla potrzebujących dzieci i rodzin na terenie całej Polski.

      Akcja ma również na celu działania edukacyjne pokazujące najmłodszym, jaką siłę stanowi niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących. Uczniowie naszej szkoły nie pozostali obojętni i chętnie się do tej akcji przyłączyli.

     • LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI - WYCIECZKA DO STAROŻYTNEGO RZYMU

      W dniu 10 kwietnia 2024 roku w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach, uczniowie klasy 5C uczestniczyli podczas lekcji historii w zajęciach z wykorzystaniem okularów VR w ramach Laboratoriów Przyszłości. Omawiając temat o starożytnym Rzymie, mieli okazję poznać zabytki i życie pierwszych cywilizacji. Obejrzeli m. in. Koloseum, Forum Romanum, Palatyn, Pompeje oraz wiele innych miejsc i rekwizytów z tego okresu. Dzięki temu projektowi nasi uczniowie mieli okazję przenieść się w czasie do odległej epoki, na której bazuje dzisiejsza cywilizacja. Lekcja była bardzo ciekawa i pozwoliła łatwiej przyswoić wiedzę na temat życia starożytnych Rzymian.

  • Librus Synergia
  • Biuletyn informacji publicznej
  • Galeria zdjęć

    brak danych
  • Librus Synergia