• Aktualności 

     • "Z WIZYTĄ NA OLIMPIE"

      Mitologia grecka wywarła ogromny wpływ na kulturę europejską. Odwołania do niektórych mitów możemy spotkać w literaturze i sztuce, były one natchnieniem dla wielu artystów. Znajomość mitologii jest niezbędna do interpretacji niektórych dzieł literackich oraz malarskich.

      31 maja 2023 roku uczniowie klas piątych Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach wzięli udział w Konkursie mitologicznym "Z wizytą na Olimpie". Celem konkursu była popularyzacja wiedzy o mitologii greckiej i jej ponadczasowości, a także rozwijanie zainteresowania uczniów kulturą starożytną. Uczestnicy turnieju musieli wykazać się znajomością mitów greckich, m.in. "Demetr i Kora", "Tezeusz i Ariadna", "Dedal i Ikar", Ponadto uczniowie wyjaśniali znaczenie związków frazeologicznych pochodzących z mitologii oraz łączyli w pary bogów greckich. Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się dużą wiedzą na temat tej fascynującej literatur

     • "WIEDZA NA SCHODACH"

      Idąc za przykładem Rady Rodziców zrodził się kolejny pomysł na pożyteczne spędzanie przerw przez uczniów. Jak już wiemy w naszej szkole pojawiły się komplety naklejek o tematyce matematycznej. Przyszła więc pora na język polski, a tak dokładniej „Przypadki”. Tym razem jednak komplet naklejek to praca własna pod przewodnictwem pani Agnieszki Kubiak. Za pomoc przy mocowaniu naklejek należą się podziękowania uczennicom z klasy 8c.

     • FINAŁ WOJEWÓDZKI TURNIEJU O PUCHAR TYMBARKU

      Finał Wojewódzki Turnieju o Puchar Tymbarku znów z udziałem SP/GUKS Gorzkowice !!!

      To wszystko za sprawą drużyny U8, która to najpierw uzyskała awans w eliminacjach powiatowych, a w dniu 26 maja 2023 r. wzięła udział w finale wojewódzkim.

      Nasza drużyna w fazie grupowej pokonała ZSP Opoczno (3:2), Gminę Sulmierzyce (3:1) oraz SP Bąków (3:0).

     • EGZAMIN ÓSMOKLASISTY - JĘZYK ANGIELSKI

      Czwartek jest ostatnim dniem egzaminacyjnym dla ósmoklasistów.

      W dniu 25 maja 2023r. uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach pisali egzamin z języka angielskiego, który trwał 90 minut. Egzamin z języka angielskiego polega na sprawdzeniu przede wszystkim umiejętności wykorzystania języka w życiu codziennym. Dlatego na egzaminie pojawią się zadania wymagające przetwarzania informacji w języku angielskim, czyli np. wymagające tłumaczenia, streszczenia, parafrazy. Egzamin ósmoklasisty charakteryzuje się także dużą liczbą zadań otwartych, czyli takich, które wymagają od ucznia udzielenia własnej odpowiedzi, a nie wybrania odpowiedzi spośród podanych. Arkusz egzaminacyjny składał się z pięciu części. Część 1. to zadania sprawdzające umiejętność rozumienia ze słuchu. Będą im towarzyszyć nagrania, których uczeń wysłucha dwukrotnie. Część 2.to zadania spr

     • EGZAMIN ÓSMOKLASISTY - MATEMATYKA

      Środa to kolejny dzień egzaminu ósmoklasisty.

      W dniu 24 maja 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach uczniowie klas ósmych pisali egzamin z matematyki. Egzamin rozpoczął się punktualnie o 9.00. Na rozwiązanie arkusza z zadaniami uczniowie mieli 100 minut.

      Zdający musieli zmierzyć się z zadaniami otwartymi i zamkniętymi. W arkuszu mogły znaleźć się działania na ułamki zwykłe, dziesiętne, potęgi, pierwiastki, równania oraz geometria. Były również zadania tekstowe.

     • EGZAMIN ÓSMOKLASISTY RUSZYŁ!

      W dniu dzisiejszym 23 maja 2023 roku nasi uczniowie rozpoczęli trzydniowy maraton egzaminacyjny.

      W Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach odbył się egzamin klas ósmych z języka polskiego.

      Arkusze CKE z języka polskiego składają się z dwóch części: pierwsza to zadania zamknięte, druga to zadania otwarte plus opowiadanie lub rozprawka na jeden wybrany temat. Maksymalna ilość punktów do zdobycia to 45, czas trwania egzaminu to 120 minut.

     • WYCIECZKA DO WROCŁAWIA

      19 maja 2023r. uczniowie klas VI a i VII a wzięli udział w wycieczce do Wrocławia. Jedną z atrakcji było zwiedzanie przepięknego Rynku Starego Miasta z symbolami miasta – gotyckim ratuszem, przepięknie ozdobionym płaskorzeźbami. W przylegających uliczkach odnaleźliśmy kolejne ikony miasta – kamieniczki Jaś i Małgosia, Mostek Pokutnic na katedrze Św. Marii Magdaleny, (z którego rozpościera się piękna panorama na Stare Miasto), dawne więzienie miejskie czy Stare Jatki, gdzie dawniej sprzedawano mięso. Spacer po stolicy Dolnego Śląska to również okazja do poszukiwania wrocławskich krasnali, znaleźliśmy ich bardzo dużo, ale czy wszystkie…

     • DZIEŃ PATRONA

      20 maja 1982 roku Szkole Podstawowej w Gorzkowicach uroczyście nadano imię Henryka Sienkiewicza i przekazano sztandar.

      Wczoraj uczciliśmy kolejną, 41 rocznicę tego wydarzenia. Składając kwiaty pod portretem Naszego Patrona delegacje harcerzy i reprezentacja Pocztu Sztandarowego jako przedstawiciele całej społeczności szkolnej oddali hołd postaci pisarza

     • PROJEKTOWANIE I DRUK 3D

      Modelowanie 3D to dziedzina, która szybko się rozwija i znajduje szerokie zastosowanie. Dzięki połączeniu modelowania z drukiem 3D możliwe jest stworzenie modeli, które mogą być wykorzystane w praktyce.

      Uczniowie klasy 5a Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach poznali proces projektowania modelu 3D w programie Tinkercad oraz przygotowania do wydruku za pomocą programu typu slicer. Wydrukowana bryła posłużyła jako pomoc na lekcji do nauki szkicowania technicznego.

     • WYCIECZKA - KLASY 1a i 1b

      Uczniowie z klas Ia i Ib w ostatnim czasie odwiedzili stolicę. Warszawa przywitała nas piękną pogodą. Dużą atrakcją był wjazd na trzydzieste piętro Pałacu Kultury i Nauki, skąd pierwszaki miały możliwość zobaczenia panoramy miasta z wysoka. Następnie udaliśmy się podziwiać uroki Starówki, zobaczyliśmy Kolumnę Zygmunta oraz Zamek Królewski. Podczas spaceru na Rynek Starego Miasta uczniowie zobaczyli Pomnik Małego Powstańca, a na Starówce Pomnik Warszawskiej Syrenki. Potem udaliśmy się na Plac Piłsudskiego, gdzie zobaczyliśmy Grób Nieznanego Żołnierza oraz zmianę warty, którą uczniowie obserwowali z zachwytem. Całość tego dnia dopełnił przejazd Traktem Królewskim: m.in. Alejami Ujazdowskimi i Nowym Światem. Ponadto mogliśmy zobaczyć budynki ambasady, Sejmu i Senat, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ministerstwa oraz urzędy państwowe. Na koniec wycieczki uczniowie mogli wypoczywać w pa

     • KONKURS Z J. ANGIELSKIEGO „LISTENING COMPREHENSION COMPETITION 2023”

      Dnia 15 maja 2023 roku w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach odbył się konkurs pod nazwą LISTENING COMPREHENSION COMPETITION 2023”, sprawdzający umiejętność słuchania ze zrozumieniem wśród uczniów klas szóstych. Jego celem było promowanie wśród uczniów nauki języka angielskiego, a także rozwijanie sprawności słuchania, poprzez stworzenie możliwości do intelektualnego współzawodnictwa z rówieśnikami. Uczestnicy zmierzyli się z różnymi typami zadań, takimi jak:zadania wielokrotnego wyboru, uzupełnianie luk, odpowiedzi na pytania, zadanie typu prawda/ fałsz czy dyktando.

     • KONKURSU NA NAJBARDZIEJ AUTENTYCZNE PRZEBRANIE ZA POSTAĆ Z UTWORÓW HENRYKA SIENKIEWICZA

      Dnia 17 maja w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego został zorganizowany konkurs na najbardziej autentyczne przebranie za postać z utworów Henryka Sienkiewicza.

      Od 1982r. wybitny i ceniony pisarz jest Patronem Szkoły Podstawowej w Gorzkowach. Jego życie oraz twórczość jest stałym źródłem inspiracji dla naszych uczniów. Henryk Sienkiewicz urodził się 5 maja 1846r. w Woli Okrzejskiej na Podlasiu. Odniósł wiele sukcesów pisarskich w kraju i za granicą. Do jego twórczości zaliczamy m.in. „Potop”, „W pustyni i w puszczy”, „Quo vadis”, „Ogniem i mieczem” oraz wiele innych znanych powieści i nowel. Autor zmarł 15 listopada 1916 r. w Szwajcarii.

     • SPRAWDZIAN KOMPETENCJI TRZECIOKLASISTY

      W dniach 10,11.05.2023r. uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach przystąpili do Sprawdzianu Trzecioklasisty. Celem było sprawdzenie wiadomości
      i umiejętności uczniów z edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej. Test Kompetencji Trzecioklasisty był dla każdego ucznia pierwszym i ważnym sprawdzianem podsumowującym pierwszy etap edukacji.

     • MISTRZOSTWA POWIATU PIOTRKOWSKIEGO W PIŁCE NOŻNEJ SZS IGRZYSKA DZIECI

      W dniu 16 maja 2023 r. na stadionie piłkarskim w Gorzkowicach odbył się turniej piłkarski Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego. Tym razem rywalizowała młodsza grupa wiekowa w ramach rozgrywek Igrzysk Dzieci.

      W turnieju wzięło udział 8 drużyn, które reprezentowały swoje szkoły i gminy. Drużyna SP Gorzkowice w składzie: Igor Frączkowski-Borowik, Wojciech Lewiński, Szymon Jeż, Piotr Możdżeń, Dominik Remisz, Adam Trzebiński, Kamil Gozdek, Bartosz Foksowicz, Kamil Krzynówek, Dawid Jabłecki, Przemysław Marusiński uplasowała się na III miejscu.

     • DRUK PRZESTRZENNY #LaboratoriaPrzyszłości

      Drukowanie 3D staje się coraz bardziej powszechne i z rozmachem wkracza do naszego życia.

      Uczniowie klasy 8c poszerzali swoją wiedzę na temat nowoczesnych technologii poprzez poznanie ogólnych zasad działanie drukarki 3D i druku przestrzennego oraz jego stale rosnącego zastosowania w niemal każdej dziedzinie życia.

     • INNOWACJA PEDAGOGICZNA „POZNAJEMY KULTURY KONTYNENTÓW” – AFRYKA

      Afryka to już ostatni z kontynentów, który poznaliśmy podczas innowacji pedagogicznej „Poznajemy kultury kontynentów”. W trakcie zajęć uczniowie pracowali z mapą fizyczną świata. Dzięki interesującej prezentacji multimedialnej poznali faunę i florę Afryki. Zajęcia urozmaicone zostały przez zabawy ruchowo – zręcznościowe i taneczne. Uczniowie ozdobili maski i wykonali stroje plemienne. Zajęcia zakończyły się wspólnie wykonanym tańcem „Waka Waka”.

     • TYDZIEŃ BIBLIOTEK W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. H. SIENKIEWICZA W GORZKOWICACH

      "Biblioteka jest miejscem do którego chętnie zaglądamy, czy to przychodząc osobiście, czy tylko przeglądając stronę internetową lub facebooka. Biblioteka jest jak przyjaciel, z którym dobrze spędza się czas. Jest otwarta na wszystkich. Zawsze można znaleźć w Niej coś ciekawego dla siebie. Może to być naukowa odpowiedź na jakieś zawiłe pytanie z dowolnej dziedziny lub odwrotnie – wciągnięcie w fantazyjny i nieoczywisty świat zawarty w książce lub w grze. Oferta Biblioteki jest tak różnorodna i dostosowana do potrzeb użytkowników, że każdy znajdzie coś w niej interesującego. To dlatego Bibliotekę można nazwać Moją, Twoją, Naszą i się z nią utożsamiać."

     • LEKTURA NA WEEKEND

      Dnia 11 maja 2023 roku ukazało się pierwsze wydanie specjalne ECHA SZKOŁY. Gazeta w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach jest tworzona przez uczniów i dla uczniów. Z pewnością dla każdego będzie to miła lektura. Pod poniższym linkiem można zapoznać się z artykułami, które przygotowali redaktorzy gazety.

     • WYCIECZKA DO KIELC – KLASA 2B I 2D

      10 maja 2023r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach z klasy 2b i 2d uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Kielc. Zwiedzili Muzeum Zabawy i Zabawek, Manufakturę „Magia Karmelu” oraz Zamek w Chęcinach.

      Województwo Świętokrzyskie obfituje w wiele ciekawych atrakcji turystycznych, jedną z nich jest Zamek Królewski w Chęcinach, który dzieci miały okazję zobaczyć. Zwiedzanie lochu i skarbca stanowiło szczególnie ciekawą atrakcję dla drugoklasistów. Równie interesujące było wejście na basztę widokową z wyjątkową panoramą Gór Świętokrzyskich.

  • Librus Synergia
  • Biuletyn informacji publicznej
  • Galeria zdjęć

    brak danych
  • Librus Synergia