Z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy 24 marca ustanowiony został Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Wybrana na dzień obchodów data - 24 marca, jest symboliczna. Tego dnia w 1944 roku dokonano egzekucji na rodzinie Ulmów. Niemiecka żandarmeria zamordowała wówczas Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię i sześcioro ich małoletnich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów: Gołdę Grünfeld, Leę Didner z córeczką oraz Saula Goldmana i jego czterech synów. W 1995 r. Józefowi i Wiktorii nadano pośmiertnie tytuł Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. W 2010 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
17 marca 2016 r. otwarte zostało w Markowej pierwsze w Polsce Muzeum Polaków Ratujących Żydów, które przyjęło ich imię. W ubiegłym roku jesienią rodzina Ulmów została beatyfikowana.
W tym dniu w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach pani Agnieszka Zyzik zaprezentowała wystawę poświęconą Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
Następnie podczas lekcji historii starsze klasy obejrzały filmy-reportaże, dotyczące trudnej rzeczywistości wojennej w Polsce. Uczniowie poznali bliżej losy rodziny Ulmów.
24 marca - dzień, w którym kierujemy się słowami pana profesora Piotra Glińskiego. Zachęca wszystkich Polaków do odkrywania trudnej historii naszego kraju podczas drugiej wojny światowej.
„Gorąco namawiam do odkrywania historii bohaterów, którzy oddali życie, niosąc pomoc tym, którzy jej najbardziej potrzebowali, w czasach, w których prosty odruch solidarności wymagał często heroizmu. Pamiętajmy o tym także dlatego, że nie wiemy, nikt z nas nie wie, czy byłoby nas wtedy na to stać...” – podkreślił wicepremier Piotr Gliński
Wszystkie działania związane z obchodami tego dnia były zarejestrowane aparatem fotograficznym, który otrzymaliśmy z projektu – Laboratoria Przyszłości.