• EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW – ŚWIĘTUJ RAZEM Z NAMI!

     • Język jest formą komunikacji między ludźmi. Definicja Edwarda Sapira jest wzorowa: „Język jest unikalną dla człowieka, niezakorzenioną w instynkcie metodą przekazywania myśli, uczuć i pragnień za pomocą systemu swobodnie tworzonych symboli”. Język pisany i mówiony jest środkiem myślenia i rozumienia świata. Definicja ta zakłada, że ​​język jest niezbędny we wszystkich bardziej złożonych działaniach człowieka i procesach myślowych.

      Europejski Dzień Języków jest inicjatywą Rady Europy i został wprowadzony w 2001 roku. Od tego czasu dzień ten obchodzony jest corocznie 26 września i dziś obejmuje 45 krajów. Celem dnia akcji jest przyczynienie się do docenienia wszystkich języków i kultur, uświadomienie ludziom zalet znajomości języków, promowanie indywidualnej wielojęzyczności oraz motywowanie mieszkańców Europy do nauki języków przez całe życie. Celem jest zachowanie bogatego dziedzictwa 200 języków europejskich.

      Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach przyłączyli się do obchodów Europejskiego Dnia Języków. Wydarzeniem kulturalnym, podkreślającym znaczenie wszystkich języków była wystawa plakatów przygotowanych przez uczniów naszej szkoły. Języki, których używamy do porozumiewania się w Europie stanowią narzędzie, dzięki któremu możemy poznawać nowych kolegów, zwiedzać nieodkryte zakątki starego kontynentu. Naukowcy odkryli, że warto uczyć się języków obcych, ponieważ w procesie przyswajania nowych słów następuje synchronizacja obu półkul mózgowych, co w dużym stopniu pozwala uniknąć problemów z pamięcią nawet w dojrzałym wieku. Dowodem na to, że młodzież w naszej szkole lubi się uczyć języków obcych są kreatywne prace plastyczne. Zapraszamy do odwiedzenia wystawy.

     • WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ W GORZKOWICACH

     • Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego to istotne wydarzenie w naszej szkole. Każdy uczeń ma możliwość wskazania swojego kandydata i ma świadomość, że jego głos jest bardzo ważny.

      W tym roku szkolnym mieliśmy trzech kandydatów z klasy 8a. Po zliczeniu wszystkich głosów możemy przedstawić nazwiska osób, które zyskały sobie największe poparcie wśród kolegów i koleżanek.

      Przewodniczącym szkoły został Kacper Klęska, Oliwia Straszewska będzie pełniła funkcję zastępcy, a Olivier Ryszka obejmie funkcję sekretarza szkoły.

      Serdecznie dziękujemy wszystkim kandydatom za ich zaangażowanie i życzymy powodzenia naszemu nowemu zarządowi. Niech praca na rzecz społeczności uczniowskiej i dobre imię naszej szkoły będą dla Was najważniejsze.

      Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego

     • INDYWIDUALNE BIEGI PRZEŁAJOWE - WOLBÓRZ 2023

     • W dniu 21 września 2023 r. uczniowie SP Gorzkowice wzięli udział w Powiatowych Indywidualnych Biegach Przełajowych SZS. W zawodach udział wzięło 350 uczniów reprezentujących szkoły podstawowe z terenu powiatu piotrkowskiego. W indywidualnej rywalizacji znakomicie wypadli nasi uczniowie.

      Kategoria chłopców rocznik 2011 i młodsi:

      • I miejsce – Bartosz Kabziński

      Kategoria chłopców rocznik 2009/10:

      • I miejsce – Adam Trzebiński
      • III miejsce – Kacper Klęska
      • IV miejsce – Dominik Remisz

                  W/w wywalczyli awans do szczebla wojewódzkiego zawodów, które w najbliższych dniach odbędą się w Aleksandrowie Łódzkim.

                  Poza wspomnianymi SP Gorzkowice reprezentowali: Adamczyk Szymon, Dąbrowski Adam, Fila Wiktoria, Frączkowska Roksana, Gwóźdź Amelia, Jabłecki Dawid, Jeż Szymon, Karlińska Wiktoria, Karpiński Szymon, Kordyzon Oskar, Korzela Anna, Krajewski Filip, Krawczyk Joanna, Krystek Michał, Krzynówek Kamil, Kulbat Julia, Łęgowiak Piotr, Łyczkowska Nina, Matuszczyk Nadia, Miśkiewicz Szymon, Olczyk Gniewomir, Olejnik Jan, Palej Nikola, Rutkowska Klaudia, Ryszka Olivier, Sikora Maciej, Skrobek Lena, Szopa Bartłomiej, Walter Julia, Zieliński Jan, Kubicka Nikola, Rumik Antonina.

     • ZUZANNA WOJDALSKA Z BRĄZOWYM MEDALEM MISTRZOSTW ŚWIATA!

     • Wspaniała wiadomość dla społeczności naszej szkoły. Zuzanna Wojdalska, uczennica klasy
      VII c w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach, zdobyła brązowy medal na Mistrzostwach Świata NE Waza World Cup 2023 w Ju- Jitsu, które odbyły się w miniony weekend w Podgoricy- stolicy Czarnogóry.

      To niesamowite, że w tak krótkim czasie od momentu pierwszego treningu BJJ w Torfiorze Team, czyli pięć lat temu, Zuzia osiągnęła tak wiele. To wszystko stało się możliwe dzięki Jej charyzmie, chęci ciągłego rozwijania się i niesamowitemu zaangażowaniu Zuzi jaki wkłada w każdy trening.

      Wśród 24 krajów startujących w Mistrzostwach Świata reprezentacja Polski zajęła 5. miejsce zdobywając 17 złotych, 22 srebrne oraz 30 brązowych medali.

      Serdecznie gratulujemy!

     • PROGRAM „WF Z AWF - AKTYWNY DZISIAJ DLA ZDROWIA W PRZYSZŁOŚCI”

     • W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie klas 1, 2 i 3 Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach biorą udział w kolejnym  etapie  programu „WF z AWF - Aktywny dzisiaj dla zdrowia w przyszłości”  pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Akademii Wychowania Fizycznego.

      Celem projektu  jest poprawa i monitoring stanu kondycji fizycznej uczniów, walka ze skutkami hipokinezji, wdrożenie regularnej, wewnętrznej potrzeby uczestniczenia w zajęciach ruchowych oraz budowanie świadomości z korzyści, jakie dają człowiekowi zajęcia aktywności ruchowej.

      Podczas zajęć nauczyciele prowadzą różnorodne formy zajęć ruchowych oraz gier sportowych, wykonują pomiary somatyczne, testy sprawnościowe oceniające stan kondycji fizycznej i stan zdrowia uczniów, które stanowią  podstawę do przygotowania analizy i rekomendacji dla MEiN dla dalszych działań zmierzających do poprawy kondycji fizycznej uczniów.

      Zajęcia Sport Klubów odbywają się  dwa razy w tygodniu w wymiarze jednej godziny lekcyjnej w każdej klasie.

      Nauczyciele, którzy prowadzą zajęcia pozalekcyjne w ramach Sport Klubów to:

      P. Anna Szydziak (klasa 1b)

      P. M. Marczak (klasa 2a )

      P. Magdalena Fila (klasa 2b )

      P. Iga Kobylarz (klasa 2c )

      P. Marzena Gorzędowska  (klasa 3a )

      P. Aneta Krawczyk (klasa 3c ).

      Zajęcia są świetną formą aktywnego spędzania czasu wolnego i cieszą się dużym powodzeniem uczęszczających na nie uczniów.

     • NARODOWE CZYTANIE W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. H. SIENKIEWICZA W GORZKOWICACH

     • 9 września po raz dwunasty odbyło się objęte patronatem prezydenta RP Narodowe Czytanie najwybitniejszych dzieł polskiej literatury. W tym roku wybór padł na unikalne dzieło Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem".  Uczniowie Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach również wzięli udział w tym wyjątkowym czytelniczym wydarzeniu. W szkolnej bibliotece został odczytany fragment powieści "Legenda o Janie i Cecylii" oraz zaprezentowany fragment filmu „Nad Niemnem”. Dyrektor szkoły pani Magdalena Treścińska – Niemczyk odczytała list Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do uczestników Narodowego Czytania.  Ponadto uczniowie zostali zapoznani z życiorysem i bibliografią autorki i otrzymali pamiątkowe dyplomy udziału w akcji.

     • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

     • 15 września w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Tego dnia nasze ubrania wypełnione były kolorowymi kropkami. Chętni uczniowie mieli możliwość wykonania zdjęć w „kropkowej” fotobudce, wykonanej przez Samorząd Uczniowski.

      Z okazji tego święta opiekunki Szkolnego Koła Oszczędnościowego oraz Samorządu Uczniowskiego zorganizowały konkurs dla uczniów klas 1-4 pn. „Zaprojektuj swoją monetę”.

      Celem konkursu było pobudzenie wyobraźni i pomysłowości uczniów, rozwijanie talentu artystycznego oraz umiejętności manualnych i plastycznych.

      Zadaniem uczniów było zaprojektowanie własnej monety, zawierającej awers i rewers.

      Komisja w składzie:

      - Dyrektor szkoły Pani Magdalena Treścińska - Niemczyk

      - Pani Renata Ziemba

      - Pani Katarzyna Kowalska

      - Pani Ewa Turkowska

      - Pani Maria Kurzawska

      wyłoniła następujących zwycięzców:

       

      1 miejsce – Krzysztof  Łakomy- kl. 3b,

                          Aleksander Kłys – kl. 3c,

                          Filip Lasek – kl. 2c


      2 miejsce – Kacper Krasoń – kl. 1a

                          Zuzanna Tomala – kl. 3c

                          Franciszek Niezgoda – kl. 3c

       

      3 miejsce –  Joanna Kowalczyk – kl. 3a

                          Kornel Lewiński – kl. 3c

                          Gabriel Augustyniak – kl. 3c

       

      Wyróżnienie: Alicja Wiktorowska – kl. 3d

                            Adam Kister – kl. 3c,

                            Helena Kluge -  kl. 2b,

                            Natan Załogowski – kl. 3c,

                           Jakub Librowski – kl. 3c.

       

      Wymienieni wyżej uczestnicy otrzymają nagrody, a pozostali uczniowie biorący udział w konkursie, których prace spełniały wymagania regulaminu – drobne upominki.

      Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za tak duże zaangażowanie naszych uczniów.

     • PRZYWITANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH PRZEZ SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU SZKOŁY PODSTAWOWEJ W GORZKOWICACH

     • Uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach postanowili przywitać młodszych kolegów i koleżanki z klas pierwszych słodkim upominkiem, czyli własnoręcznie upieczonymi i pysznymi babeczkami. Chcąc sprawić przyjemność najmłodszym uczniom, wolontariusze poświęcili swoje wolne popołudnie na przygotowanie poczęstunku. Tym gestem wywołali szeroki uśmiech na twarzach dzieci, które były niesamowicie zaskoczone tą miłą niespodzianką. 

      Następnie wolontariusze udali się z wizytą do dyrektora szkoły pani Magdaleny Treścińskiej - Niemczyk i pani dyrektor Małgorzaty Sadury. Przedstawicielki koła przedstawiły się i życzyły obu paniom dyrektor samych sukcesów w nowym roku szkolnym.

      Opiekę nad Szkolnym Kołem Wolontariatu sprawują nauczyciele: pani Izabela Jachimczak, pani Renata Turniak i pani Żaneta Klekowska.

     • APEL PORZĄDKOWY W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. H. SIENKIEWICZA W GORZKOWICACH

     • 6 września 2023r. w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach odbyły się apele porządkowe młodszej i starszej grupy wiekowej. Dotyczyły one bezpieczeństwa na terenie szkoły oraz w drodze do i ze szkoły. Opiekunki Samorządu Uczniowskiego - P. Aneta Krawczyk oraz P. Anna Maniecka przypomniały uczniom podstawowe zasady funkcjonowania na terenie placówki, a szczególnie dotyczące poszanowania mienia szkolnego oraz utrzymania czystości na korytarzach i w toaletach. Poinformowały także o konsekwencjach wynikających z nieprawidłowego zachowania. Na apelach głos zabrała Dyrektor Szkoły P. Magdalena Treścińska – Niemczyk również zwracając uwagę uczniów na odpowiednie zachowanie na terenie szkoły.

     • INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2023/2024 W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. HENRYKA SIENKIEWICZA W GORZKOWICACH

     • 4 września, po wakacjach pełnych radości i chwil wypoczynku rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2023/2024. O godz. 8.00 w Kościele parafialnym odbyła się Msza święta dla uczniów, rodziców i pracowników naszej szkoły.

      Następnie o godzinie 9.00 uczniowie zgromadzili się na parkingu szkolnym.

      Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście:

      Wójt Gminy Gorzkowice – Pan Alojzy Włodarczyk

      Proboszcz Parafii Gorzkowice – Ksiądz Ryszard Bryłka

      Dyrektor Administracji Placówek Oświatowych w Gorzkowicach – Pan Daniel Słowik

      Zastępca Przewodniczącego Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach – Pani Ewa Mirek

      Skarbnik Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach – Pani Anna Gawińska.

      Po odśpiewaniu hymnu państwowego i hymnu szkoły, głos zabrała Pani Dyrektor Magdalena Treścińska – Niemczyk, która serdecznie powitała wszystkich uczniów – w szczególności pierwszoklasistów oraz rodziców i grono pedagogiczne. Następnie przedstawiła wychowawców klas I. Podziękowała rodzicom i nauczycielom, którzy poświęcili swój wolny czas na pomoc i odnowienie sal lekcyjnych. Życzyła wszystkim wytrwałości, owocnej pracy oraz samych sukcesów w nowy roku szkolnym.

      Wójt Gminy Gorzkowice Pan Alojzy Włodarczyk pogratulował Pani Dyrektor Magdalenie Treścińskiej – Niemczyk objęcia funkcji dyrektora szkoły na okres 5 lat. Podziękował Radzie Rodziców za wsparcie i zaangażowanie się w prace remontowe na rzecz naszej szkoły. Na koniec życzył dobrego i bezpiecznego roku szkolnego.

      Po części oficjalnej uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami w salach lekcyjnych, gdzie otrzymali informacje na temat organizacji pracy swojej klasy.

      Życzymy wszystkim uczniom wielu sukcesów, wytrwałości, ciekawych doświadczeń oraz radosnych chwil spędzonych w naszej szkole.

     • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024

     • Dyrekcja Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach oraz Grono Pedagogiczne serdecznie zapraszają na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024, które odbędzie się 4 września 2023r. o godzinie 9.00 na parkingu przy ulicy Szkolnej. Po części oficjalnej uczniowie udadzą się do swoich klas na spotkanie z wychowawcami. W przypadku niesprzyjającej pogody rozpoczęcie odbędzie się na hali sportowej.

     • UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023 W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. HENRYKA SIENKIEWICZA W GORZKOWICACH

     • Talent jest jak kawałek szlachetnego, ale surowego metalu: dopiero pilna
      praca go obrobi i wartość mu wielką nada.

      Stanisław Staszic

       

      22 czerwca w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach uroczyście świętowaliśmy zakończenie roku szkolnego 2022/2023. Bohaterami dzisiejszego dnia byli ósmoklasiści, którzy przekazali sztandar szkoły kolegom z młodszych klas oraz złożyli uroczyste ślubowanie. Ponadto uczniowie klas IV- VIII otrzymali nagrody za uzyskanie świadectw z wyróżnieniem. Niespodzianką dla niektórych rodziców uczniów klas VIII było otrzymanie z rąk p. dyrektor listów gratulacyjnych za wyjątkowe osiągnięcia w nauce.

      Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście:

      Wójt Gminy Gorzkowice - pan Alojzy Włodarczyk

      Sekretarz Gminy Gorzkowice - pani Iwona Kadir

      Dyrektor Administracji Placówek Oświatowych w Gorzkowicach - pan Daniel Słowik

      Przewodniczący Rady Rodziców - pan Marcin Cieślik

      Zastępca Przewodniczącego Rady Rodziców - pani Ewa Mirek

      Skarbnik Rady Rodziców - pani Anna Gawińska

      Sekretarz Rady Rodziców - pani Wioletta Alama

      Komendant Komisariatu Policji w Gorzkowicach - podkomisarz Stanisław Kiełbik

      Dyrektor Przedszkola Samorządowego w Gorzkowicach - pani Magdalena Rutka

      Świadkami tego wydarzenia byli również rodzice, nauczyciele, pracownicy szkoły i społeczność uczniowska.

      Wójt Gminy Gorzkowice Alojzy Włodarczyk złożył serdeczne gratulacje ósmoklasistom z okazji ukończenia szkoły podstawowej i życzył im, aby czas spędzony w szkole na zawsze pozostał w ich sercach.

      Pani dyrektor Magdalena Treścińska - Niemczyk skierowała wiele ciepłych słów do uczniów. Wspomniała również o wytrwałości w osiąganiu wymarzonych celów. Życzyła wszystkim wiary w siebie i swoje możliwości. Podkreśliła , że mury naszej szkoły są zawsze miejscem przyjaznym absolwentom. Wyróżnionym uczniom wręczyła nagrody książkowe za naukę.

      Miłym akcentem było przekazanie przez Radę Rodziców absolwentom pamiątkowych tarcz z logo naszej szkoły. Uczniowie podziękowali przedstawicielom rodziców za wsparcie w każdej sytuacji. Wójt Gminy Gorzkowice oraz p. dyrektor również docenili trud rodziców. Stwierdzili, że w następnym roku liczą na dalszą owocną współpracę.

      Klasy siódme również pożegnały ósmoklasistów, obdarowując ich miłymi upominkami i kierując do nich wiele wzruszających słów.

      W części artystycznej zatytułowanej Wróżka prawdę Ci powie uczniowie klas ósmych udali się do Esmeraldy, która przewidywała za pomocą czarodziejskiej kuli, kart tarota i chiromancji przyszłość uczniów. Dzięki niej dowiedzieli się, że jeśli wykorzystają swój talent, poprą go pracą, dodadzą trochę determinacji, to przy odrobinie szczęścia zrealizują swoje najskrytsze marzenia. Absolwenci zaprezentowali zgromadzonym umiejętności wokalne, taneczne, sportowe, aktorskie, malarskie, a także (po raz pierwszy w naszej szkole) pokaz akrobatyki powietrznej.

      Uczniom życzymy, by zdobyta wiedza i doświadczenie pozytywnie wpływały na ich dalsze życie oraz by nie rezygnowali z realizacji  marzeń i planów, a swoje umiejętności potraktowali jak talent z cytatu Stanisława Staszica.

      Uroczystość przygotowały:
      Małgorzata Szulc, Krystyna Miastkowska, Aneta Zawada, Agnieszka Ziemba, Dorota Nowicka

      Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego:
      Ewa Turkowska, Anna Maniecka

      Nagłośnienie:
      Marek Siewierski

      Zdjęcia:
      Mirosław Rzepecki

     • APEL STARSZEJ GRUPY WIEKOWEJ PODSUMOWUJĄCY ROK SZKOLNY 2022/2023 W SZKOLE PODSTAWOWEJ W GORZKOWICACH

     • 21 czerwca 2023r. w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach odbył się apel starszej grupy wiekowej podsumowujący osiągnięcia uczniów w różnorodnych konkursach, olimpiadach, pracę w organizacjach szkolnych, a także 100 % frekwencję. Uczniowie z rąk dyrektora szkoły pani Magdaleny Treścińskiej – Niemczyk otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe i rzeczowe. 

      Po apelu uczniowie wzięli udział w spotkaniu z ratownikami z Rejonowego WOPR w Piotrkowie Trybunalskim. Ratownicy przeprowadzili prelekcję na temat ”Bezpieczne Wakacje Nad Wodą” oraz pokaz praktyczny. Uczniowie poznali zasady bezpiecznego spędzania czasu nad wodą i sposoby udzielania pomocy w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Na koniec ratownicy życzyli wszystkim udanego i bezpiecznego wakacyjnego wypoczynku.

     • APEL „BEZPIECZNE WAKACJE” W KLASACH 1-3

     • W trosce o bezpieczeństwo uczniów 21 czerwca 2023 roku w klasach 1-3 odbył się apel pt. ”Bezpieczne wakacje”. Opiekunka Samorządu Uczniowskiego, Pani Aneta Krawczyk opowiedziała  o letnim wypoczynku, jego przyjemnościach, ale przede wszystkim o bezpieczeństwie, które należy zachować podczas wakacyjnych zabaw. Przekazała informacje dotyczących właściwego korzystania z kąpielisk, miejsc zabaw i rekreacji, a także przypomniała zasady właściwego poruszania się po drogach.

      Następnie Pani Dyrektor Magdalena Treścińska – Niemczyk wręczyła uczniom nagrody i dyplomy za sukcesy w szkolnych i pozaszkolnych konkursach oraz za 100 - procentową frekwencję.

      Wszystkim uczniom życzymy udanych i bezpiecznych wakacji !!!

     • WYCIECZKA DO MINI ZOO HUBISIÓWKA

     • W ostatnim tygodniu przed wakacjami klasa 2c wybrała się do Ośrodka Agroturystycznego i Mini Zoo „Hubisiówka”.

      Jest to wyjątkowe miejsce, w którym drugoklasiści  spędzili mile czas w  towarzystwie wielu sympatycznych zwierząt: osiołka, alpak, danieli i kóz miniaturek. Po terenie Mini ZOO oprowadzał uczniów Pan Hubert, a towarzyszyły mu dwa pieski – Furia i Byku. Po wspólnym karmieniu zwierząt i spacerze z alpakami nadszedł czas na zajęcia plastyczne, a następnie grę na boisku do koszykówki i siatkówki plażowej oraz zabawę na placu zabaw. Na koniec dzieci zjadły pyszną kiełbaskę z grilla.

      Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody.

      Dziękujemy Rodzicom - Panu Michałowi Librowskiemu za ufundowanie przejazdu busem oraz Pani Annie Gawińskiej za pomoc w organizacji wyjazdu.

      Opiekę nad uczniami pełniła wychowawczyni Pani Aneta Krawczyk oraz nauczyciel świetlicy Pani Małgorzata Soja.

     • PRZYGODA Z GRODEM KOPERNIKA… KLASY DRUGIE W TORUNIU

     • Dnia 11 czerwca 2023 r. uczniowie klasy 2 a i 2 c wraz z wychowawcami p. Marzeną Gorzędowską i p. Anetą  Krawczyk  oraz opiekunami: p. Moniką Jachimczak i p. Marią Kurzawską wybrali się na jednodniową wycieczkę do Torunia.

      Po mieście oprowadzała nas  Pani przewodnik. Jedną z wielu ciekawych budowli jaką zwiedziliśmy tego dnia, była  Krzywa Wieża. Poznaliśmy  legendę związaną z tą „krzywą” budowlą i każdy chętny  mógł  poddać się „testowi prawości”. Według legendy równowagę, opierając się plecami o ścianę wieży, utrzyma tylko człowiek prawy, wierny i uczciwy. Następnie uliczkami miasta Pani przewodnik zaprowadziła nas do Domu Mikołaja Kopernika, do Bramy Klasztornej, zwiedziliśmy gotycki kościół katedralny  św. Janów.  Spacerowaliśmy po rynku Starego Miasta, a tam: oglądaliśmy zabytkowe kamieniczki, piernikową aleję gwiazd, osiołka, fontannę  flisaka, zwiedzaliśmy ratusz oraz zrobiliśmy sobie pamiątkową fotografię pod pomnikiem Mikołaja Kopernika.

      Po intensywnym i jakże  ciekawym zwiedzaniu, około godziny 13.00 udaliśmy się na przygotowany dla nas obiad w restauracji – Sznyt na Winklu. Po smacznym posiłku i odpoczynku wyruszyliśmy w doskonałym nastroju na dalsze zwiedzanie  grodu Kopernika.

      O godzinie 15.00  zawitaliśmy do Żywego Muzeum Piernika. Poznaliśmy pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej - rytuały związane z wypiekiem piernika. Własnoręcznie przygotowaliśmy ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały. Po warsztatach piernikarskich udaliśmy się na drugie piętro Muzeum, które prezentuje manufakturę z początku XX wieku, którą zarządzało rodzeństwo Rabiańskich. Zobaczyliśmy oryginalne niemieckie maszyny służące do wypieku piernika, zabytkowy piec oraz kolekcję woskowych form.

      Następną ciekawą  atrakcją okazał się spektakl w Domu Legend, w którym publiczność  grała główną rolę. Uśmiechnięci animatorzy w średniowiecznych kostiumach opowiadali wybrane toruńskie legendy. Zapraszali dzieci do czynnego  uczestnictwa, gdzie każdy mógł się stać bohaterem legendy.

      Podczas wycieczki panowała miła atmosfera i dopisała nam pogoda. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć oraz  zakupiliśmy pamiątki, a w tym słynne toruńskie pierniki.

      Wszyscy uczniowie byli pod wrażeniem piękna Torunia, miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.

      Wszyscy  wrócili zadowoleni i z chęcią ponownego powrotu do tego  miasta jak i zwiedzania innych kolejnych pięknych miejsc w Polsce.

     • PIKNIK EDUKACYJNY

     • Uczniowie klas pierwszych 16 czerwca wybrali się na spotkanie organizowane przez Bibliotekę Publiczną w Gorzkowicach. Wzięli udział w pikniku edukacyjnym pt. „W kręgu rzemiosła, dawnych zawodów i tradycji.” Projekt ten służy rozwijaniu działań z zakresu edukacji regionalnej oraz popularyzacji materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Dzięki udziałowi w projekcie dzieci zaczęły utożsamiać się z kulturą regionu piotrkowskiego, poszerzyły swoją wiedzę i słownictwo dotyczące kultury ludowej, poznały tradycje i obrzędy naszych wsi. Miały możliwość rzutu oszczepem, tkania i wycinania kolorowych serwet, pieczenia podpłomyków wyrabiania przedmiotów z gliny. Następnie poznały i zatańczył polskie tańce narodowe. Uczniowie chętnie uczestniczyli w przygotowanych zajęciach, które sprawiły im ogromną radości.

     • WYCIECZKA DO WROCŁAWIA

     • 13 czerwca 2023 roku uczniowie klas 6b oraz 6c wzięli udział w wycieczce do Wrocławia.

      W pierwszej kolejności uczniowie odwiedzili muzeum MovieGate, mieszczące się w dawnym schronie przeciwlotniczym na Placu Solnym. Wśród eksponatów, które można podziwiać w muzeum, znalazły się oryginalne kostiumy oraz rekwizyty z planów filmowych zarówno polskich produkcji, jak i Hollywood. Dużym zainteresowaniem cieszyły się oryginalne stroje oraz elementy uzbrojenia z czasów drugiej wojny światowej, a także Laboratorium Iluzji, gdzie mogli się zapoznać z wieloma zagadkami oraz obejrzeć ciekawe zjawiska fizyczne.

      Kolejnym punktem programu była wizyta w Afrykarium we wrocławskim ZOO, gdzie uczniowie mogli zaobserwować egzotyczne zwierzęta żyjące w warunkach zbliżonych do naturalnych. W podzielonym na ekosystemy Afrykarium mieszka wiele gatunków ptaków, gadów oraz ssaków, a w ogromnych akwariach również ryby.

      Przed powrotem uczniowie zwiedzili Rynek Starego Miasta. Nie można też zapomnieć o wrocławskich krasnalach, które wyszukiwano z uwagą podczas spaceru po mieście.

      Opiekunami wycieczki były: p. Lucyna Barańska, p. Agnieszka Chycka oraz p. Anna Kubik.

     • PRZEMOCY MÓWIMY – STOP!

     • Przemocy mówimy – Stop!

      „Naszym marzeniem jest tworzenie świata,
      w którym nie ma agresji i przemocy…”

       

      Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach kładzie nacisk na bezpieczeństwo w niej panujące, dba o przyjazną atmosferę. Dużo w niej mówimy o konieczności odpowiedniego zachowania, o wzorcach. Wszyscy jesteśmy przeciwni przejawom agresji i przemocy w każdym wydaniu, i tej słownej, i tej siłowej. Nie zgadzamy się na przemoc psychiczną, na bieżąco reagujemy na wszelkie niepokojące sygnały. 

      We współpracy z Urzędem Gminy w Gorzkowicach, Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Młodzieżową Radą Gminy 15 czerwca 2023r został zorganizowany marsz przeciw przemocy i agresji, który miał na celu promowanie wzorowych zachowań, a eliminowanie z naszego - nie tylko szkolnego życia - agresji w każdym wydaniu.

      Spotkanie na hali sportowej rozpoczęła pani dyrektor Magdalena Treścińska – Niemczyk, która powitała przybyłych gości: Wójta Gminy Gorzkowice Pana Alojzego Włodarczyka, Przewodniczącą Rady Gminy Panią Anetę Karbowiak z radnymi, Sekretarza Gminy Gorzkowice Panią Iwonę Kadir, Przewodniczącego Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Pana Mirosława Magierę z członkami komisji oraz
      funkcjonariuszy Komisariatu Policji w Gorzkowicach.

      Podczas spotkania zostały wręczone przez Wójta Gminy Gorzkowice upominki uczniom, którzy wzięli udział w konkursie pod patronatem wójta gminy „Przemocy mówimy Stop!”, a laureaci konkursu zostali nagrodzeni podczas obchodów Dni Gorzkowic.

      Po części oficjalnej wszyscy z transparentami i pomarańczowymi balonami (pomarańczowy, to kolor ostrzegawczy, ma zwracać uwagę, uczyć widzieć więcej i lepiej) rozpoczęliśmy marsz przeciw przemocy i agresji. Trasa marszu przebiegała w centrum Gorzkowic, przeszliśmy ulicą Kościelną i wokół Rynku. Marsz wzbudził zainteresowanie mieszkańców, którzy żywo reagowali na pozdrowienia uczniów, dziękowali za otrzymywane gazetki o tematyce przemocy fizycznej i psychicznej wobec dzieci i młodzieży. Gazetki zostały wydrukowane przez Dziennik Łódzki.

      Uczniowie z okrzykami: „Stop przemocy!”, „Razem przeciw przemocy”, „Hejt stop”, „Nie dla przemocy”, „Agresja to zło”, „Przemoc boli”… wrócili do szkoły.

      Po powrocie odbyły się spotkania w dwóch grupach wiekowych z funkcjonariuszem policji Krzysztofem Kaczmarkiem oraz pogadanki w klasach nt. agresji i przemocy.

      Policjant na spotkaniu z uczniami mówił o konsekwencjach prawnych stosowania agresji i przemocy oraz o bezpieczeństwie podczas zbliżających się wakacji. Poruszył również temat bezpieczeństwa w Internecie i podkreślił stanowcze „nie” dla przemocy wirtualnej. Uczulił uczniów, aby korzystali z komputerów, telefonów w bezpieczny sposób pamiętając, że agresja czai się także za ekranem. Kilkukrotnie powtórzył, aby każdy przejaw przemocy był zgłaszany do wychowawcy, pedagoga, zaufanej osoby i na policję. Uczulił na zgłaszanie przemocy osoby, które zarówno doświadczają przemocy jak i osoby, które były świadkami przemocy.

      W dzisiejszą akcję zaangażowani byli wszyscy uczniowie naszej szkoły, którzy mieli swój wkład w przygotowanie dekoracji (dłonie jako symbol, że nie zgadzamy się na agresję i przemoc), transparentów i oprawy muzycznej.

      Podczas dzisiejszej akcji można było oglądać prace uczniów, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym pod patronatem Wójta Gminy Gorzkowice

      W kolejnych latach będziemy intensyfikować nasze działania, łączyć siły uczniowskie i nauczycielskie, aby kreatywnie i aktywnie zamanifestować naszą niezgodę na agresję i przemoc.

     • ROZSTRZYGNIĘCIE ŚWIETLICOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO pt. „PISANKA WIELKANOCNA”

     • W dniu 14.06.2023r. w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach w sali świetlicy szkolnej został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt. "Pisanka Wielkanocna". Celem konkursu było przede wszystkim pobudzenie aktywności twórczej oraz popularyzowanie i pogłębianie wiedzy na temat tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Komisja konkursowa, w której skład wchodzili nauczyciele świetlicy szkolnej oraz Dyrekcja, miała bardzo trudne zadanie, iż wszystkie prace zostały wykonane na bardzo wysokim poziomie. Uczniowie przygotowali pisanki wielkanocne dowolnymi technikami plastycznymi, bardzo starannie i kreatywnie. Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i indywidualne podejście do wykonanej pracy.

      Laureatami konkursu są następujące osoby:

      I miejsce - Maja Korpas

      II miejsce - Anika Tokarska

      III miejsce - Franciszek Lorens

      Wyróżnienia: Włuka Agnieszka, Chrapek Antonina, Sochańska Magdalena, Sadura Maja