• SPOTKANIE AUTORSKIE Z WOJCIECHEM ZAWADZKIM – BIBLIOTEKA PUBLICZNA W GORZKOWICACH

     • W dniu 27.10.2023r. w Bibliotece Publicznej w Gorzkowicach odbyło się spotkanie autorskie z Panem Wojciechem Zawadzkim, który przedstawił swoją książkę pt. „Tropami Błyskawicy”. Gośćmi tego wydarzenia byli uczniowie klasy 8A Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach. Autor opowiedział losy bohaterów wojennych – żołnierzy Armii Krajowej walczących podczas drugiej wojny światowej w okolicach Gorzkowic, Przedborza, Sulejowa i Piotrkowa Trybunalskiego.

      Podczas prezentacji multimedialnej nasi uczniowie poznali imiennie bohaterów Armii Krajowej pochodzących z terenu Gorzkowic. Niektórzy z nich spoczywają na tutejszym cmentarzu.

      Pomimo upływu lat pozostało dużo śladów: (np. pomniki, tablice pamiątkowe, obeliski). Dostępne są materiały źródłowe ukazujące najważniejsze aspekty działalności AK, w tym walki zbrojnej z niemieckim okupantem.  Armia Krajowa stanowiła zakonspirowane siły zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego. Były integralną częścią podporządkowaną Naczelnemu Wodzowi. W 1942r. rozkazem Gen. Władysława Sikorskiego - nazwa AK zostaje zmieniona na Związek Walki Zbrojnej funkcjonujący od listopada 1939.r. Największa aktywność AK na terenie województwa łódzkiego miała miejsce w kilku powiatach: piotrkowskim, opoczyńskim i tomaszowskim.

      Uczniowie byli zaciekawieni  interesującymi opowieściami autora na temat życia i przeżytych historii wojennych  polskich  żołnierzy, którzy zginęli w trudnej walce z wrogiem.

     • AKCJA # „SZKOŁA PAMIĘTA” – WYJŚCIE NA CMENTARZ W GORZKOWICACH

     • Włączając się kolejny rok w akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki pn. „Szkoła pamięta”, uczniowie klasy 3a, 3c i 5a Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach udali się na cmentarz parafialny. Akcja ta polega na upamiętnieniu ważnych rocznic, wydarzeń i  postaci historycznych.

      Uczniowie odwiedzili miejsca spoczynku zmarłych nauczycieli, uczniów, żołnierzy i osób zasłużonych dla społeczności lokalnej. Został uporządkowany grób Kierownika szkoły w Gorzkowicach - Jana Kolasińskiego i jego żony Marii Kolasińskiej, która była nauczycielką. Jak co roku została złożona wiązanka kwiatów, którą zakupiła Rada Rodziców.

      W ciszy i spokoju, uczniowie mogli zapalić lampki również na symbolicznej mogile upamiętniającej nieznanego powstańca.

      Spacer alejkami cmentarza był dla uczniów głębokim przeżyciem i wspomnieniem osób bliskich, których już niestety z nami nie ma. 

      Opiekę nad uczniami pełnili nauczyciele: p. Aneta Krawczyk, p. Marzena Gorzędowska oraz p. Tomasz Filipczak.

     • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU NA GAZETKĘ KLASOWĄ O PATRONIE SZKOŁY HENRYKU SIENKIEWICZU

     • Henryk Sienkiewicz jest patronem Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach i powinien być ważną postacią dla wszystkich uczniów. W celu popularyzacji sylwetki autora oraz utrwalania wiedzy o jego życiu i twórczości opiekunowie Samorządu Uczniowskiego zorganizowali konkurs dla klas na gazetkę ścienną.

      Ocena prac konkursowych odbyła się z podziałem na dwie kategorie wiekowe: klasy I-III i IV-VIII. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i pomysłowością.

      Komisja konkursowa w składzie: dyrektor szkoły, pani Magdalena Treścińska – Niemczyk, pani Ewelina Nowak i pani Ewa Turkowska wybrały zwycięskie klasy oraz przyznały wyróżnienia:

      kategoria I-III – miejsce I - klasa 3a, wyróżnienie klasa 3c

      kategoria IV-VIII – miejsce I klasa 4b, wyróżnienia klasy 4a, 4c i 7b

      Serdecznie gratulujemy zwycięskim i wyróżnionym klasom oraz zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach i akcjach Samorządu Uczniowskiego.

     • KIERMASZ SŁODKOŚCI SK WOLONTARIATU

     • "Pomoc jednej osobie nie zmieni całego świata,

      ale może zmienić świat dla JEDNEJ OSOBY"

       

      I to właśnie się dzieje. W holu głównym Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach dobro się dzieje. A konkretnie zbiórka pieniążków na leczenie i rehabilitację ucznia naszej szkoły Kacpra Zawady. My i Wy, Każdy z osobna i Wszyscy wspólnie - RAZEM możemy naprawdę dużo. Udowodniliśmy to już wiele razy.

      Dziękujemy WSZYSTKIM, którzy przyczynili się do organizacji tego dwudniowego kiermaszu - naszym dzielnym i pracowitym wolontariuszom i ich opiekunom, rodzicom i uczniom wraz z wychowawcą z klasy 4a, którzy licznie wsparli nasze działania, a także pozostałym osobom, bez których nie wyglądałoby to tak, jak wyglądało:))))

      Ilość dobra i pozytywnej energii od Was przerosła nasze oczekiwania. Było cudnie, jest fantastycznie, a jutro będzie jeszcze lepiej.

      Najmłodsi uczniowie naszej szkoły dodatkowo postanowili dołożyć swoją cegiełkę. Podczas drugiego dnia otrzymaliśmy tajemnicze zawiniątko, które zawierało treściwą informację i ... pieniążki.

      Każdy na tych dwóch zdjęciach zobaczy coś innego.

      Większość zobaczy, to co chce zobaczyć.

      Część zaobserwuje tylko błędy ortograficzne lub pomiętą kartkę.

      Co zobaczyliśmy my? Dostrzegliśmy wspaniałych aktywistów,  którzy tak, jak tylko potrafili, chcieli pomóc swojemu koledze wrócić do zdrowia. Trud włożony w przygotowanie kartki, zapisanie krótkiej informacji, być może zrezygnowanie z zakupu gumy lub bułki ... Nie jest ważny stan kartki, błędy czy uzbierana kwota...

      Zatrzymaliśmy się na chwilę ...

      Najmłodsi nasi - macie oooooogromne serduszka i mnóstwo dobra w sobie. Tym gestem, pomysłowością i zaradnością daliście nam wszystkim cenną lekcję. Pokazaliście, że można być małym i niepozornym człowiekiem, a swoim działaniem zdziałać naprawdę wiele:)

      Cudowne jest, że dzieci pragną naśladować starszych od siebie, że chcą pomagać i dzielić się tym, co mają, nawet jeśli nie jest tego wiele. Jesteście wspaniali:)

      Szkolne Koło Wolontariatu kłania się nisko i za zaangażowanie mówimy wszystkim "dziękuję". Serdeczne podziękowania ślemy także od samego Kacperka i jego rodziców - państwa Agaty i Piotra Zawadów.

     • MARSZ RÓŻOWEJ WSTĄŻKI

     • Razem dla wspólnego celu

      Październik już od wielu lat uznawany jest na całym świecie za Miesiąc Świadomości Raka Piersi.  Obchodzony jest na świecie od 1985 roku. W tym szczególnym okresie podejmowane są tematy związane z profilaktyką, diagnostyką oraz nowoczesnym leczeniem nowotworów piersi. 15 października 2023 roku przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka.

      W tym roku szkolnym Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach przyłączyła się w geście solidarności z chorymi na raka piersi organizując we współpracy z Urzędem Gminy Gorzkowice Marsz Różowej Wstążki.

      W marszu uczestniczyli pracownicy Urzędu Gminy Gorzkowice, Młodzieżowa Rada Gminy, nauczyciele oraz uczniowie klas VI – VIII.

      Spotkanie na hali sportowej rozpoczęła pani dyrektor Magdalena Treścińska – Niemczyk, która powitała przybyłych gości: Sekretarza Gminy Gorzkowice Panią Iwonę Kadir, funkcjonariuszy Komisariatu Policji w Gorzkowicach, Strażaków z OSP w Gorzkowicach, Stowarzyszenie Motocyklowe Pack of Riders Plucice oraz Klub „AUTOMANIACY KLASYKÓW” z Bełchatowa.

      Po części oficjalnej ulicami Gorzkowic przeszedł barwny, różowy korowód Marszu Różowej Wstążki. Celem marszu jest zachęcenie do regularnych badań profilaktycznych oraz rozpowszechnienie wiedzy o raku piersi w zakresie profilaktyki.

      Po powrocie dziewczynki wzięły udział w prelekcji przeprowadzonej przez p. Małgorzatę Tazbir pielęgniarkę z Gminnego Ośrodka Zdrowia w Gorzkowicach.

      P. Małgorzata poinformowała jak ważna jest profilaktyka w życiu każdego człowieka niezależnie od wieku. Podkreśliła, że rak jest wrogiem, którego należy wykryć i da się go leczyć. Nadmieniła jak ważne są szczepienia, dzięki którym można ustrzec się od  zachorowania na raka szyjki macicy. Przekazała informacje na temat bezpłatnego programu szczepień na HPV dla dziewczyn i chłopców w wieku od 9 – 18 roku życia.

      Dziękujemy wszystkim obecnym za udział w marszu oraz za pomoc w przygotowaniu dekoracji na dzisiejszą uroczystość kwiaciarni Finezja.

      W kolejnych latach będziemy intensyfikować nasze działania, łączyć siły uczniowskie i nauczycielskie, aby kreatywnie i aktywnie zatroszczyć się o siebie poprzez edukację i profilaktykę.

       

      PAMIETAJMY – RAK TO NIE WYROK.

     • PRZEMOC I AGRESJA W SZKOLE – JAK IM PRZECIWDZIAŁAĆ?

     • W naszej szkole wszyscy pracujemy nad stworzeniem swoistego klimatu, który można określić jako kulturę pokoju, wyrażającą się między innymi w braku akceptacji dla przemocy i agresji, preferowaniu tolerancji i współpracy oraz stosowaniu metod rozwiązywania konfliktów bez użycia siły.

       

      W tym celu prowadzimy działania profilaktyczne kierując do uczniów mocny, jednoznaczny przekaz, że w szkole nie ma miejsca na jakiekolwiek formy przemocy.

       

      W dniach 2-20 października wychowawcy przeprowadzili zajęcia w klasach dotyczące przeciwdziałania agresji i przemocy, rozmawiali o tym, jakie powinien posiadać cechy każdy człowiek przeciwny temu zjawisku.  Uczyli się wyrażania potrzeb i uczuć, rozwiązywania konfliktów

      oraz nawiązywania i utrzymywania satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi.

       

      Po zajęciach uczniowie mieli do wykonania wyznaczone zadania  w grupach wiekowych:

      - klasy 1-3 wykonywały plakat przedstawiający bohaterów bajek, książek lub filmów, którym obca jest przemoc

      - klasy 4-6 wykonywały znaczki pod hasłem „Stop przemocy!”

      - klasy 7-8  dopisywały po trzy działania przeciwdziałające podanej sytuacji na otrzymanych balonach

       

      Do akcji przyłączyli się uczniowie z klasy 8a, którzy podczas przerw śródlekcyjnych czytali uczniom młodszej grupy wiekowej bajki o przyjaźni, tolerancji i poszanowaniu drugiego człowieka.

       

      Uczniowie wykonując przydzielone zadania wykazali się pomysłowością i kreatywnością oraz umiejętnością współpracy. Wystawa wszystkich wykonanych prac znajduje się na korytarzu szkolnym i cieszy się dużym zainteresowaniem.

     • MISTRZOSTWA POWIATU PIOTRKOWSKIEGO W DRUŻYNOWEJ GRZE W TENISA STOŁOWEGO

     • W dniu 23.10.2023 r. w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach odbyły się Mistrzostwa Powiatu Piotrkowskiego w Drużynowej Grze w Tenisa Stołowego. Zawody rozgrywane były w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej SZS. Do rozgrywek zgłosiło się 5 drużyn dziewcząt i 6 chłopców. Szkołę Podstawową z Gorzkowic reprezentowali: Konrad Kaniowski i Cezary Gala. Nasi uczniowie wygrali wszystkie mecze, zdobyli I miejsce i awansowali do półfinałów wojewódzkich. Gratulujemy!

     • NOC BIBLIOTEK

     • Biblioteka Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach po raz kolejny przystąpiła do Nocy Bibliotek.

      Noc Bibliotek została zainicjowana w 2015 roku jako ogólnopolska akcja promująca czytanie. W tym roku pod hasłem „Absurd nie czytać”uczniowie klas II i III wysłuchali historii Nocy Bibliotek oraz wiersza Wisławy Szymborskiej „Nieczytanie”.

      Do naszej biblioteki trafiły materiały z Centrum Edukacji Obywatelskiej ponadto otrzymaliśmy dostęp do filmu „Moja mama Gorylica”, który wszystkie klasy miały przyjemność obejrzeć. Uczniowie klas II otrzymali pamiątkowe zakładki.

      Na następną Noc Bibliotek zapraszamy już dziś… i do zobaczenia za rok.

     • PRZERWA NA CZYTANIE

     • Szkoła Podstawowa w Gorzkowicach przyłączyła się do akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. „Przerwie na czytanie”. Przedsięwzięcie jest organizowane przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp.

      Celem akcji jest:

      – promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;

      – integracja środowiska lokalnego;

      – pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe;

      – wzmocnienie współpracy szkół polskich z zagranicznymi;

      – zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

      Akcja realizowana w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.

      W akcji wzięły udział klasy II i III naszej społeczności szkolnej.

      Nauczyciele bibliotekarze dziękują wszystkim biorącym udział w wydarzeniu i zapraszamy za rok.

     • UROCZYSTOŚĆ ŚLUBOWANIA KLAS PIERWSZYCH W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. HENRYKA SIENKIEWICZA W GORZKOWICACH

     • 20 października 2023r. w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach odbyło się uroczyste Ślubowanie uczniów klas pierwszych oraz zaprzysiężenie Samorządu Uczniowskiego.

      Na uroczystość przybyli zaproszeni goście:

      • Wójt Gminy Gorzkowice Pan Alojzy Włodarczyk
      • Przewodnicząca Rady Gminy Gorzkowice Pani Aneta Karbowiak
      • Proboszcz Parafii Gorzkowice ks. Ryszard Bryłka
      • Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Ewa Nowicka – Mirek
      • Dyrektor Biblioteki i Domu Kultury Pani Małgorzata Gadecka
      • Kierownik Samorządowego Klubu Dziecięcego w Gorzkowicach Pani Anna Jarosińska
      • Zastępca Przewodniczącej Rady Rodziców Pani Anna Gawińska
      • Skarbnik Rady Rodziców Pani Monika Chuda

      W trakcie uroczystości pierwszoklasiści wykazali się wiedzą i umiejętnościami oraz udowodnili, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze. W dalszej kolejności w podniosłej atmosferze złożyli uroczyste ślubowanie na Sztandar Szkoły.

      Obiecali być dobrymi uczniami i Polakami, a swym zachowaniem i nauką sprawiać radość Rodzicom i Nauczycielom.

      Następnie Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach Pani Magdalena Treścińska – Niemczyk pasowała każde dziecko na pełnoprawnego członka szkolnej społeczności.

      Uczniowie klas pierwszych otrzymali podarunki (zestaw przyborów szkolnych) ufundowane przez Wójta Gminy Gorzkowice Pana Alojzego Włodarczyka. Kolejnymi upominkami były medale ufundowane przez Radę Rodziców, która prężnie działa w naszej szkole.

      Po uroczystości uczniowie wraz z Rodzicami udali się do klas na słodki poczęstunek.

      Był to radosny i szczęśliwy, pełen wrażeń dzień dla wszystkich uczniów i Rodziców.

     • SPEKTAKL TANECZNY "SYRENKA ARIEL"

     • 18 października 2023 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach mieli przyjemność obejrzeć spektakl taneczny pt.„Syrenka Ariel”. W ten podwodny, bajkowy świat zabrali nas tancerze Kieleckiego Teatru Tańca. Językiem tańca opowiedzieli historię wzajemnej miłości syreny – Ariel i człowieka – Księcia Eryka. Dzięki miłości przezwyciężają oni przeciwności losu i działania podstępnej Wiedźmy Morskiej Ursuli. Ta taneczna adaptacja baśni Hansa Christaiana Andersena na długo pozostanie w naszej pamięci. (Fot. ze spektaklu Bartosz Kruk – Kielecki Teatr Tańca).

     • SPOTKANIE Z POLICJĄ - Prelekcja aspiranta sztabowego Krzysztofa Kaczmarka

     • „Bezpieczeństwo uczniów i odpowiedzialność karna nieletnich” to temat spotkania, które miało miejsce 18 października 2023r. w naszej szkole. Jego celem było poszerzenie kompetencji uczniów w zakresie przestrzegania zasad bezpieczeństwa w różnych sytuacjach szkolnych. Uczestniczyli w nim uczniowie na apelach w dwóch grupach wiekowych.

      W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, skorzystaliśmy z pomocy Komisariatu Policji w Gorzkowicach. Prelekcję poprowadził aspirant sztabowy Krzysztof Kaczmarek.

      W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem uczniów w różnych sytuacjach. Na początku każdego roku szkolnego uczniowie klas pierwszych poznają drogę do szkoły wraz ze znakami drogowymi i zasadami poruszania się, a starsi uczniowie poszerzają swoją wiedzę i umiejętności przestrzegania zasad bezpieczeństwa w różnych sytuacjach. Tegoroczne spotkanie z funkcjonariuszem policji dotyczyło nie tylko problemów bezpieczeństwa w drodze do szkoły, ale także zagadnień cyberprzemocy oraz odpowiedzialności karnej młodzieży za zachowania agresywne, demoralizację i przemoc z wykorzystaniem Internetu.

      Uczniowie zostali uświadomieni o zagrożeniach w ruchu drogowym, w tym o zasadach poruszania się na rowerze i skuterze oraz zostali zachęceni do stosowania elementów odblaskowych.

      Otrzymali także ważne informacje o zagrożeniach dotyczących zachowań agresywnych, przemocy rówieśniczej oraz o niebezpieczeństwach płynących z sieci. Tym ostatnim zagrożeniom poświęcono szczególnie dużo uwagi. Uczniowie dowiedzieli się, że np. umieszczanie w Internecie obraźliwych tekstów czy nagrywanych na telefonach komórkowych filmów może wiązać się z naruszeniem dóbr osobistych i grozi odpowiedzialnością karną. Świadomość odpowiedzialności za takie postępowanie może ustrzec wielu młodych ludzi przed przykrymi konsekwencjami.

      Policjant pouczył uczniów również o odpowiedzialności karnej za używanie słów wulgarnych w miejscach publicznych (szkoła), odpowiedzialności za powtarzające się zachowania agresywne, a nawet uporczywe przeszkadzanie w lekcjach.

      Uczniowie wykazali duże zainteresowanie poruszanymi kwestiami. Pomimo tak poważnej i istotnej tematyki spotkania przebiegało ono w przyjaznej, swobodnej atmosferze. Był czas na wyjaśnienie wątpliwości i pytania indywidualne. Mamy nadzieję, że zaowocuje ono większą odpowiedzialnością uczniów za swoje postępowanie i posłuży ich lepszemu przygotowaniu do życia w społeczeństwie.

     • SPRZEDAŻ KREMÓWEK PAPIESKICH

     • W poniedziałek, 16 października 2023 r., Szkolne Koło Caritas zaangażowało się w charytatywną sprzedaż papieskich kremówek z okazji Dnia Papieskiego. Niemal każdy chciał posmakować ulubionej słodkości Jana Pawła II. Sprzedano łącznie 350 sztuk przepysznych kremówek. Smakoszy słodkości było tak dużo, że wszystkie kremówki rozeszły się w ciągu zaledwie dwóch przerw międzylekcyjnych. Całkowity dochód ze sprzedaży, tj. 1563,90 zł przeznaczony zostanie na pomoc w leczeniu chorego Kacperka, ucznia naszej szkoły.

      Bardzo dziękujemy tym, którzy włączyli się w działania podjęte przez SK Caritas.

     • CZYTAM Z KLASĄ LEKTURKI SPOD CHMURKI - REALIZACJA PROJEKTU W KLASIE 3C

     • Uczniowie klasy 3c Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach wraz z wychowawcą  p. Anetą Krawczyk rozpoczęli udział w  Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”. Tegoroczna edycja pod hasłem „NA TROPACH DOBROCZYNNOŚCI” to świetna zabawa, dzięki której, poprzez czytanie, będzie pielęgnowana w dzieciach DOBROCZYNNOŚĆ.

      Uczniowie dowiedzą się, jak troszczyć się o siebie, o innych i o wszystko, co je otacza.

      Celem zajęć jest również rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej, rozwijanie aktywności czytelniczej, doskonalenie czytania ze zrozumieniem, aktywnego słuchania oraz integracja zespołu klasowego.

       

      Projekt doskonale wplata się w kierunki realizacji polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2023/2024.

      Składa się z trzech modułów:

      - I moduł - Bądź dobry dla ludzi

      - II moduł - Bądź dobry dla zwierząt

      - III moduł - Bądź dobry dla roślin.

       

      Pierwsze zadanie projektowe uczniowie klasy 3c rozpoczęli od obejrzenia filmu o chmurce Tosi oraz tworzenia własnej klasowej chmurki, która będzie towarzyszyła im podczas czytania i omawiania lektur. Trzecioklasiści zapisywali miłe słowa dla kolegów i koleżanek, aby każdy w klasie mógł czuć się dobrze oraz wykonali klasową gazetkę z dobrym słowem na każdy dzień.

      Następnie udali się do szkolnej biblioteki, aby wypożyczyć wybraną wspólnie lekturę pt. „Detektyw Pozytywka” autorstwa Grzegorza Kasdepke. Po przeczytaniu książki wykonają kolejne atrakcyjne zadania projektowe i zastanowią się, jakie wartości przekazał i co dobrego dał innym bohater lektury

     • KONKURS „KSIĄŻKA MÓWI” - SZKOŁA PODSTAWOWA W GORZKOWICACH

     • 17 października 2023 r. w bibliotece szkolnej odbył się szkolny etap konkursu „Książka mówi” organizowanego przez Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego. Celem Konkursu jest rozwijanie czytelnictwa oraz upowszechnianie dokonań artystycznych patronów roku 2023: Aleksandry Piłsudskiej, Wisławy Szymborskiej, Aleksandra Fredry i Włodzimierza Przerwy-Tetmajera. Każda z tych osobistości wniosła w historię i dziedzictwo kulturalne naszej ojczyzny wartościowy i trwały ślad.

      W Szkole Podstawowej w Gorzkowicach do konkursu przystąpiło osiem uczennic klas siódmych. Dziewczęta zaprezentowały twórczość Wisławy Szymborskiej oraz Aleksandra Fredry. Anna Korzela i Natalia Stasiak będą reprezentowały naszą szkołę na etapie rejonowym już niebawem. Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za zainteresowanie konkursem oraz chęć poznania szerszej twórczości artystycznych patronów roku 2023.

     • KONKURS PLASTYCZNY

     • Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach wzięli udział w konkursie plastycznym:

      „Prawa Dziecka oczami dzieci i młodzieży 2023”

      pod patronatem Starosty Powiatu Piotrkowskiego Piotra Wojtysiaka.

      Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Euroaktywni.

      Konkurs zorganizowany w ramach dotacji udzielonej przez  Zarząd Powiatu Piotrkowskiego na realizację w roku 2023 zadań publicznych w zakresie powierzenia prowadzenia punktu nieodpłatnej pomocy prawnej, punktu świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz edukacji prawnej na terenie Powiatu Piotrkowskiego.

      Prace n konkurs wykonali :

      1. Laura Mizera kl. 1b
      2. Michał Turniak – Broś kl. 2a
      3. Joanna Kowalczyk kl. 3a
      4. Halina Łatacz kl. 3a
      5. Julia Włuka kl. 7a
      6. Aleksandra Gierlik kl. 7a
      7. Szymon Jeż kl. 7b
     • WYSTĘP UCZNIÓW SP GORZKOWICE W WYDARZENIU „NA LUDOWĄ NUTĘ” - FESTIWALU TWÓRCZOŚCI LUDOWEJ POWIATU PIOTRKOWSKIEGO

     • W sobotę, 14 października 2023r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach uczestniczyli w wydarzeniu pn. Na Ludową  Nutę - Festiwal twórczości ludowej Powiatu Piotrkowskiego. Poprzez występ w Domu Kultury w Gorzkowicach zespół „Mały chór – wielkie głosy” otrzymał bon o wartości 500 zł.

      Do występu uczniów przygotowały panie: Renata Ziemba, Aneta Krawczyk oraz Marzena Gorzędowska.

     • 250 ROCZNICA POWOŁANIA KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ. DZIEŃ NAUCZYCIELA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W GORZKOWICACH

     • W tym roku przypada 250 rocznica powołania Komisji Edukacji Narodowej, dlatego przyda się garść informacji na temat tego organu. Komisja Edukacji  Narodowej, a właściwie Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca - została powołana przez Sejm Rozbiorowy 14 października 1773 roku na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W Rzeczypospolitej Obojga Narodów pełniła funkcję centralnego organu władzy oświatowej, zależnego tylko od króla i Sejmu.

      Dlaczego powstała? Do 1773 roku edukacja podstawowa i średnia były w Rzeczypospolitej organizowane przez zakon jezuitów. System nakierowany był przede wszystkim na kształcenie w zakresie teologii katolickiej, nauczano w języku łacińskim. W 1773 roku zakon jezuitów został rozwiązany przez papieża Klemensa XIV. To groziło upadkiem edukacji w Polsce.

      Dzięki Komisji Edukacji Narodowej udało się m. in. dokonać reformy szkolnictwa, opracować nowe programy nauczania w duchu umiarkowanego oświecenia, stworzyć od podstaw system szkół średnich, utworzyć seminaria skierowane dla nauczycieli i stworzyć nowatorskie podręczniki szkolne. Zaczęto też nauczać w języku polskim.

      W rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej potocznie zwany Dniem Nauczyciela.

      W Szkole Podstawowej w Gorzkowicach uczciliśmy ten dzień w szczególny sposób. Członkowie Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami przygotowali dla wszystkich pracowników naszej szkoły upominki oraz złożyli serdeczne życzenia. Ponadto na wejściu szkoły została przygotowana piękna dekoracja upamiętniająca Komisję Edukacji Narodowej. Dziś cała społeczność szkolna czuła się w murach naszej szkoły wyjątkowo. Niech każdy dzień spędzany tutaj mija w serdecznej atmosferze!

     • WYCIECZKA KLAS DRUGICH DO TEATRU

     • Uczniowie klas drugich 11 października wybrali  się do Teatru Lalek Arlekin w Łodzi  na przedstawienie pt„Piękna i Bestia”. Spektakl grany był w niezwykle rzadkiej technice marionetkowej, której trudność polega na animowaniu lalek zamieszczonych na trzymetrowych niciach.„Piękna i Bestia” to sztuka pouczająca – chwali cnoty trwalsze niż uroda, elegancja i bezduszny rozum. Zwraca szczególną uwagę na miłość i dobroć, uczucia coraz rzadsze w dzisiejszym zabieganym świecie…

     • PRZYGOTOWANIA DO DNIA EDUKACJI NARODOWEJ - WARSZTATY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

     • W oczekiwaniu na zbliżające się Święto Edukacji Narodowej członkowie Samorządu Uczniowskiego zabrali się do przygotowania symbolicznych upominków dla wszystkich pracowników szkoły. Sprawnie działająca ekipa przygotowała sto sztuk podarunków oraz gazetkę, która witała wszystkich przy wejściu do budynku szkoły.