• DZIEŃ MAMY W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

          • Dzień Mamy jest obchodzony prawie na całym świecie. Święto to przypomina nam, jak ważne są nasze Mamy, oraz że każdej Mamie należy się moc uścisków, buziaków i milion bukietów kwiatów za jej bezwarunkową miłość. Na świecie święto to jest obchodzone w różny sposób i w różnych terminach. U nas święto to przypada na 26 maja. Z tej okazji świetliczaki przygotowały dekorację oraz laurki z życzeniami dla swoich Mam.

          • EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

          • Pierwszy dzień egzaminów w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach.

            Dziś ważny dzień w życiu każdego ósmoklasisty – pierwszy dzień egzaminów. Zdający zmagać się będą z językiem polskim. Wszyscy uczniowie zgłosili się w odpowiednim czasie, odświętnie ubrani, poważni. To pierwszy krok przed kolejnym etapem w ich szkolnej karierze.

            Życzymy im powodzenia, lekkiego pióra oraz uzyskania wyników na poziomie 100%.

          • WYJAZD DO KINA

          • 23 maja 2022r. uczniowie klas 4a, 4b i 6a Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach wyjechali do kina Helios w Piotrkowie Trybunalskim. Uczniowie  uczestniczyli w prelekcji oraz projekcji filmu „ Detektyw Bruno”. Film przedstawia chłopca Oskara, który  najbardziej na świecie lubi rozwiązywać zagadki i oglądać serial „Detektyw Bruno”. Kiedyś chciałby być taki jak jego bohater, na razie jednak ma osiem lat i mieszka w rodzinnym domu dziecka. Jest mu tu dobrze, ale oczywiście tęskni za rodzicami. Dlatego, gdy odkrywa przygotowaną przez nich zabawę w poszukiwanie urodzinowego skarbu, koniecznie chce ruszyć na poszukiwania. Zagadka nie jest łatwa, postanawia więc wynająć najlepszego detektywa na świecie, czyli Bruna. Jednak im bardziej Oskar wywraca życie Bruna do góry nogami, tym jaśniejsze się staje, że tego właśnie im obu trzeba było do szczęścia!

          • I MIEJSCE W TURNIEJU „MAŁA PIŁKARSKA KADRA CZEKA”

          • Młodzi piłkarze SP Gorzkowice/GUKS Gorzkowice zajęli I miejsce w powiatowym finale turnieju „Mała Piłkarska Kadra Czeka”. Zawody odbyły się w Sulejowie, a w drodze po puchar nasi piłkarze pokonali SP Gomulin 19:0 oraz MGKS Skalnik Sulejów 3:0. Zwycięscy uzyskali awans do finału wojewódzkiego, który odbędzie się w dniu 31 maja 2022 r. w Opocznie. Skład zwycięskiej drużyny: Szymon Jeż, Kamil Gozdek, Wojciech Lewiński, Patryk Gawłowski, Igor Famulski, Filip Ziemba, Michał Ziemba, Cezary Gala, Miłosz Miler, Krystian Krawczyk, Bartosz Wiernicki, Miłosz Krasoń.

          • SPOTKANIE Z PRZEDSZKOLAKAMI W BIBLIOTECE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W GORZKOWICACH

          • W bibliotece szkolnej gościliśmy grupę Słoneczka i grupę Stokrotki wraz z nauczycielami z Przedszkola Samorządowego w Gorzkowicach.

            Celem spotkania było promowanie biblioteki i czytania oraz poznanie zasad kulturalnego zachowania i stosowania zwrotów grzecznościowych.

            Zajęcia rozpoczęły się od zabawy ruchowej i piosenki „Magiczne słowa”. Następnie nasi mali goście wysłuchali i obejrzeli bajkę ”Gburkoludki już znają: Proszę, dziękuję, przepraszam” w formie teatrzyku kamishibai. Dzięki opowieści poznali Gburkoludków – mieszkańców Gburkoplanety. Gburkoludki nie znały trzech ważnych słów, bez których trudno sobie wyobrazić zgodne i szczęśliwe życie. Dlatego ich relacje były skomplikowane. Na szczęście dzięki przybyszom z Ziemi, nauczyły się używać zwrotów grzecznościowych. Po obejrzeniu teatrzyku dzieci odpowiadały na pytania dotyczące bajki.

            Na zakończenie spotkania przedszkolaki kolorowały rysunki i rozpoznawały „magiczne” słowa oraz uczestniczyły w inscenizacji wiersza „Kwoka” Jana Brzechwy. To było bardzo miłe spotkanie. Uśmiech na buziach i radosne spojrzenia były informacją o tym, że dzieci dobrze się bawiły. Dziękujemy „Słoneczkom” i „Stokrotkom” oraz ich nauczycielom za odwiedzin w bibliotece szkolnej.

          • WYCIECZKA ŚLADAMI ŚWIĘTOKRZYSKICH PEREŁEK

          • Dnia 20 maja 2022r. uczniowie klasy I a i I c wraz z wychowawcami Panią Marzeną Gorzędowską  i  Anetą Krawczyk  oraz opiekunami : Panią Moniką Jachimczak  i Agnieszką Kubiak  wybrali na jednodniową wycieczkę do  Kielc - śladami  Świętokrzyskich Perełek.


            Uczestnicy wycieczki już od samego rana z wielką radością oczekiwali na wyjazd.  Po przybyciu na miejsce zwiedzali: Muzeum Zabawek , w którym zobaczyli między innymi bohaterów z kilkudziesięciu seriali i filmów animowanych dla dzieci. Były to postacie dobrze już znane, ale także i te, które całkiem niedawno zadebiutowały na ekranie: Bolka i Lolka, Reksia, Błękitnego Rycerzyka, Plastusia, Muminków, Mordziaków i wielu innych. Na ekspozycji zobaczyli też plan filmowy, a ponadto: oryginalne lalki, celuloidy, dekoracje, szkice rysunkowe, storyboardy i wiele innych archiwaliów. Dużą atrakcją  były też zajęcia edukacyjne , które przybliżyły dzieciom historię  i technikę animacji filmowej. Uczniowie podczas ćwiczeń z animacji, samodzielnie wykonali prace - pokolorowali  wybrane sceny, które później po sfotografowaniu i wprowadzeniu przez informatyka do specjalnego programu - razem tworzyły  animacje o misiu. Dużą ciekawostką  dla dzieci był fakt, że 24 rysunki są jedynie 1 sekundą  w filmie  animowanym. Przekonały się, jak żmudny jest  proces tworzenia animacji filmu.                                             

            Następną atrakcją były zajęcia Magii Karmelu. W Manufakturze Słodyczy, dzieci mogły się  przekonać jak w magiczny sposób bez użycia maszyn powstają kolorowe lizaki i cukierki. Zobaczyły jak powstają słodkości od momentu wylania gorącego karmelu na kamienny stół, poprzez nadanie im kształtu, barwy i smaku, aż do pakowania gotowego wyrobu. Wszystkie  karmelki to małe rękodzieła o wyjątkowym smaku i niepowtarzalnym wzorze. Uczniowie degustowali  zrobione podczas pokazu cukierki. Każde dziecko  zrobiło też swojego lizaka i zabrało go do domu. Po tylu wrażeniach udali się wszyscy na spacer , aby podziwiać piękno Kielc. W miedzyczasie  był odpoczynek i posiłek w Restauracji Mc Donald. Podczas spaceru z przewodnikiem, dzieci obejrzały też  Amfiteatr w Kielcach i  rezerwat Archeologiczny Kadzielni.

            Następnie z wielkim zainteresowaniem i radością udali się autokarem do zamku w Chęcinach, który powstał na przełomie XIII / XIV. Uczniowie z wielkim zapałem podążali ścieżką historyczną w stronę zamku, słuchając opowieści przewodnika. Zwiedzili zamek górny i dolny, który obfitował w wiele atrakcji. Obejrzeli dwie tematyczne galerie zdjęć oraz wystawę broni drzewcowej i tarcz herbowych. Z wielkim zapałem weszły na górę do baszty, aby z punktu widokowego podziwiać piękno krajobrazu Regionu Świętokrzyskiego.

            Ostatnią atrakcją,  jakże ulubioną przez dzieci, był zakup pamiątek. Pomimo zmęczenia całodniowym zwiedzaniem wrócili  zadowoleni do Gorzkowic, już z chęcią poznawania innych regionów Polski.

          • WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z JĘZYKA POLSKIEGO

          • W roku szkolnym 2021/2022 uczennica klasy 8d - Alicja Rawicka reprezentowała Szkołę Podstawową im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Języka Polskiego organizowanym przez Łódzkiego Kuratora Oświaty. Po eliminacjach na etapie szkolnym i regionalnym uczennica wzięła udział w eliminacjach na etapie wojewódzkim. Alicja otrzymała tytuł Finalisty Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego.

            Serdecznie gratulujemy naszej uczennicy wiadomości, umiejętności oraz pracowitości i zaangażowania, życząc tym samym dalszych sukcesów edukacyjnych.

          • DZIEŃ PATRONA SZKOŁY

          • Ważnym wydarzeniem w naszej szkole jest Dzień Patrona celebrowany 20 maja, gdyż tego dnia w 1982 roku odbyło się uroczyste nadanie szkole imienia Henryka Sienkiewicza i przekazanie sztandaru szkolnego. Tradycyjnie obchodom Święta Szkoły towarzyszyła uroczysta akademia. W tym roku, przestrzegając zaleceń związanych z przeciwdziałaniem pandemii Covid - 19, musieliśmy zmienić nasze zwyczaje i plany. Pomimo tego, nie zapomnieliśmy o jednym z najwybitniejszych i zasłużonych polskich pisarzy - Henryku Sienkiewiczu.

            Henryk Sienkiewicz już za życia był najpoczytniejszym polskim pisarzem, który odnosił sukcesy w kraju i za granicą. Dowodem międzynarodowego uznania było przyznanie mu w 1905r. Literackiej Nagrody Nobla za całokształt twórczości. Intensywna praca twórcza zaowocowała i powstały cieszące się dużą popularnością nowele (m.in. "Janko Muzykant", "Za chlebem", "Latarnik"). W 1883 r. rozpoczęto druk "Ogniem i mieczem". Od 1884 r. ukazywał się "Potop", a od 1887 r. – "Pan Wołodyjowski". Pobyt we Włoszech zainspirował pisarza do napisania kilka lat później "Quo vadis". W styczniu 1890 r. wyruszył do Afryki, do Zanzibaru. Zbierał tam materiały do swej kolejnej powieści "W pustyni i w puszczy". Napisał powieść "Krzyżacy" oraz Trylogię, na którą składają się "Ogniem i mieczem", "Potop" i "Pan Wołodyjowski". Sienkiewicz pisał również o swojej idei ku pokrzepieniu serc. Polegała ona na tym, aby podtrzymywać poczucie wspólnoty narodowej i własnej wartości Polaków w czasie zaborów, pocieszać i dawać nadzieję na odzyskanie niepodległości dzięki przypominaniu zwycięstw ważnych dla historii narodu polskiego.

            Z okazji Dnia Patrona Szkoły 20.05.2022r. Poczet sztandarowy, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz przedstawiciel 54 Gromady Zuchów „Mali Tropiciele” im. Tomasza Strzembosza i przedstawicielka 54 Drużyny Harcerskiej „Wicher” im. Obrońców Wizny złożyli kwiaty pod tablicą szkolną poświęconą Henrykowi Sienkiewiczowi.

          • WYCIECZKA DO KINA - FILM IGRZYSKA ZWIERZAKÓW

          • W dniu 16 maja uczniowie klasy 1d i 2c Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach pojechali do kina Helios w Piotrkowie Trybunalskim. Obejrzeli animowany film pt. „Igrzyska zwierzaków”. Główną bohaterką jest Daisy, która marzy o wygranej w zawodach dla najstraszniejszych zwierząt świata. Daisy ma małe szanse w rywalizacji z największymi i najgroźniejszymi drapieżnikami, jednak wierzy w swoje możliwości i rozpoczyna trudny trening pod okiem starego mistrza. Ćwicząc siłę i zręczność robi wszystko aby udowodnić światu zwierząt, że wola walki i szansa na medale wcale nie muszą iść w parze z muskułami, potężnym wyglądem i długością paszczy. Opiekę nad uczniami pełniły: p. Małgorzata Rawicka, p. Lidia Stanios, p. Monika Jachimczak i p. Kinga Poterała. Dzieci wróciły pełne wrażeń, wesołe i zadowolone.

          • KONKURSY WIELKANOCNE

          • 13 maja 2022 r. w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach odbyło siępodsumowanie konkursów „KARTKA WIELKANOCNA” oraz „OZDOBA WIELKANOCNA”.

            Pani w-ce Dyrektor Małgorzata Sadura wręczyła laureatom konkursów pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe, ufundowane przez Radę Rodziców.

            Nagrody nieobecnych uczniów zostały przekazane do wychowawców klas.

            Serdecznie dziękujemy za udział w konkursach i zachęcamy do aktywnego udziału w kolejnych.

             

            Marlena Radojewska-Pechta

            Samorząd Uczniowski

            i Świetlica Szkolna

          • WYCIECZKA KLAS 7

          • „Niezapomniane przeżycia i istne szaleństwo.”

            Jest czas nauki i czas zabawy.

            Aby nieco odpocząć przed końcówką roku szkolnego, klasy VII Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach wyjechały na dwudniową wycieczkę do Wisły i Energylandii.

            Pierwszego dnia był wjazd kolejką na Czantorię, górska wędrówka, spacer po Wiśle oraz grill integracyjny w urokliwym hotelu.

            Drugi dzień był wyjątkowo energetyczny, spędzony w największym i najnowocześniejszym parku rozrywki w Polsce – Energylandii.

            Wszyscy wrócili szczęśliwi i naładowani pozytywną energią.

          • TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2022 - SZKOŁA PODSTAWOWA W GORZKOWICACH

          • Biblioteka Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach włączyła się w obchody XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Jego celem jest ukazanie roli bibliotek i czytania w poprawie jakości życia i edukacji. Każdego roku Tydzień Bibliotek odbywa się pod innym hasłem. Tegoroczne hasło brzmi: Biblioteka – świat w jednym miejscu. W ramach Tygodnia Bibliotek  w naszej bibliotece odbył się cykl spotkań na temat „Savoir vivre na co dzień, czyli dobre obyczaje w szkole i poza szkołą”. Wychowanie młodego człowieka to jedno z głównych zadań szkoły, a przestrzeganie zasad savoir vivre’u to jeden z elementów wychowania. Wiedzę o tym, jak zachować się w danym miejscu i w określonej sytuacji, utrwalali podczas zajęć bibliotecznych uczniowie klas trzecich i czwartych. W czasie lekcji omawiane były następujące zagadnienia: używanie zwrotów grzecznościowych, przedstawianie się,  dbanie   o higienę osobistą  i noszenie odpowiedniego do okoliczności stroju, korzystanie z telefonów komórkowych, zachowanie przy stole, zasady zachowania w kinie i w teatrze. Po wysłuchaniu piosenki, obejrzeniu plansz, prezentacji, filmów animowanych, przeczytaniu wybranych fragmentów literatury, uczniowie wykonywali ćwiczenia praktyczne, odgrywali scenki dramowe, inscenizowali wiersz „Kwoka” Jana Brzechwy. Zmaganiom uczniów przyglądała się pacynka - Grzeczna Fela. Na zakończenie spotkań trzecioklasiści i czwartoklasiści obiecali, że będą pamiętali o zasadach savoir vivre’u w życiu codziennym. W bibliotece można oglądać okolicznościową wystawę, na której wyeksponowane zostały poradniki o tematyce savoir vivre. Książki  pochodzą ze zbiorów biblioteki szkolnej i gminnej.

          • POWIATOWE MISTRZOSTWA DZIECI W PIŁCE NOŻNEJ SZS

          • W dniu 12 maja 2022 r. Szkoła Podstawowa w Gorzkowicach była organizatorem Mistrzostw Powiatu Piotrkowskiego w Mini Piłce Nożnej w ramach Igrzysk Dzieci SZS. Do zawodów zgłosiło się osiem drużyn. Rywalizacja przebiegała w dóch grupach, a zakończyła się fazą finałową.

            Klasyfikacja końcowa:

            1. SP Moszczenica
            2. SP Gorzkowice
            3. SP Komorniki
            4. SP Boryszów

            Kolejne miejsca: SP 1 Sulejów, SP Gomulin, SP Łęki Szlacheckie, SP Mierzyn.

            SP Gorzkowice reprezentowali: Wojciech Lewiński, Igor Famulski, Michł Ziemba, Filip Ziemba, Bartosz Kiełbik, Cezary Gala, Kamil Gozdek, Szymon Jeż.

          • ZUZANNA WOJDALSKA MISTRZYNIĄ POLSKI!

          • Zuzanna Wojdalska, uczennica klasy 5c Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach, odniosła ogromny (kolejny zresztą) sukces. Podczas odbywających się w minioną sobotę, 07.05.2022, w Mińsku Mazowieckim 5 Mistrzostw Polski w Brazylijskim JiuJitsu Dzieci i Młodzieży-formuła Gi (kimona), kategoria U14- 38 kg, wywalczyła złoty medal. Jest to nie pierwsze i zapewne nie ostatnie zwycięstwo Zuzi, będącej  zawodniczką bełchatowskiego klubu TORFIORZE TEAM.

            Zuziu- wielkie gratulacje z osiągniętego wyniku, oby Twój upór i pasja nie słabły. Rozwijaj się i osiągaj zamierzone cele.

          • Piłkarska Kadra Czeka 2022

          • W dniu 9 maja 2022 r. na boiskach przy ulicy Cmentarnej w Gorzkowicach odbył się Finał Powiatowy Turnieju Piłkarska Kadra Czeka LZS.

            Po emocjonującej rywalizacji nasza drużyna uplasowała się na drugim miejscu.

            Skład drużyny SP Gorzkoice/GUKS Gorzkowice: Krzysztof Parchatko, Bartosz Karliński, Przemysław Woźniak, Kacper Bachański, Mateusz Gozdek, Cyprian Kulikowski, Filip Włóka, Jakub Raczyński, Ernest Rusek, Kacper Owczarek, Jakub Nowak, Kacper Woźniak, Krystian Krawczyk.

            Wręczenia pucharów dokonali p. Marek Mazur – Prezes Wojewódzkiego Zrzesznia LZS w Łodzi oraz Wiceprezes Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS w Łodzi p. Zdzisław Wawrzeski.

          • ŚWIĘTA MAJOWE W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. HENRYKA SIENKIEWICZA W GORZKOWICACH

          • Maj jest miesiącem szczególnym w historii Polski. W pierwszych trzech dniach maja obchodzone są w Polsce trzy ważne święta. 1 Maja zapisał się jako Międzynarodowe Święto Pracy obchodzone nie tylko w Polsce, ale i na świecie. 1maja to święto państwowe ustawowo wolne od pracy. 2 Maja został ustanowiony Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto to czci polskie barwy narodowe. 2 maja jest świętem wyjątkowym. Od 2004 roku obchodzimy tego dnia Dzień Flagi. 3 maja to upamiętniające przyjęcie niezwykle istotnego dokumentu, jakim była Konstytucja 3 maja z 1791 roku. Ta ustawa zasadnicza została zatwierdzona przez Sejm Czteroletni. Dnia 29 kwietnia 2022r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach chcąc uczcić nadchodzące Święta Majowe, wykonali gazetki tematyczne w swoich klasach i przyszli do szkoły ubrani na galowo.

          • KONKURS POETYCKI

          • Przelewasz czasem swoje myśli na papier? Tworzysz własne wiersze lub teksty piosenek? A może chciałbyś/ chciałabyś zaprezentować ulubioną poezję? - te pytania adresowane były do uczniów klas 4 -8 wyrażających chęć do wzięcia udziału w Konkursie Pięknego Czytania i Tworzenia utworów literackich, zorganizowanym w dniu 28 kwietnia przez nauczycieli świetlicy szkolnej Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach.
            Do konkursu zgłosiło się 5 uczennic - młodych poetek, wrażliwych na uczucia zamienione na słowa. Przed każdym prezentowanym wierszem, uczestniczki wyjaśniały dlaczego wybrały dany utwór i jakie wydarzenia są z nim związane.
            Wybór laureatów był trudny, ponieważ każda uczennica była przygotowana perfekcyjnie, tworząc również nastrój za pomocą podkładu muzycznego.
            Po prezentacji, jury wyłoniło zwycięzców konkursu oraz wyróżniło uczestniczki dyplomami, wyróżnieniami oraz nagrodami rzeczowymi:
            I miejsce - Natalia Tomala z kl. 8c z własnym utworem pt. "Spojrzenie falującego lustra "
            II miejsce - Weronika Śmigielska z kl. 8b z własnym utworem pt." Chaos na wyspie totalnej porażki "
            III miejsce - Kinga Wieczorek z kl. 8c z utworem Wisławy Szymborskiej pt. " Nic dwa razy".
            Wyróżnienia : Dominika Grzejszczak z kl. 7c z własnym utworem pt. "Przyszła wiosna" oraz Amelia Ziemba z kl. 7a z utworem Juliana Tuwima pt. " Do prostego człowieka ". 
            Wszystkim uczestniczkom bardzo dziękujemy za udział, serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

          • MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY EMOCJA MODUŁ 4 "EMPATIA"

          • Uczniowie klasy 5b zrealizowali moduł 4 „Empatia” z Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Emocja”. Celem modułu było podwyższenie poczucia własnej wartości, zrozumienie co przeżywają inni, kształtowanie szacunku dla siebie i innych osób.  

            Realizacja modułu „Empatia” rozpoczęła się od wysłuchania wierszy „Empatia”. Uczniowie z wierszy dowiedzieli się co to jest empatia, jakie emocje można odczuwać. Następnie przeszliśmy do zadań twórczych. Na początek rysowaliśmy na kartach pracy emocje, którą odczuwaliśmy w tym dniu. Wspólnie stworzyliśmy opis miłego, sympatycznego stworka, Emocjacza. Dużo radości przyniosła uczniom  zabawa „Jakie to emocje?”, podczas której odgrywając scenki wczuwaliśmy się w emocje innych osób.Wyjaśnialiśmy wspólnie,co to znaczy postrzegać świat przez empatyczne okulary. Następnie patrzyliśmy przez okulary na kolegów i koleżanki z klasy i ćwiczyliśmy reakcje empatyczne, o których wcześniej rozmawialiśmy.

            W ramach EkoEmocji uczniowie mieli okazję wcielić się w rolę reżyserów, przygotowując wiele odsłon teatrzyku cieni. Podczas zajęć poruszona został również temat poświęcony oszczędzaniu energii. Uczniowie przedstawiali własne propozycje, w jaki sposób można oszczędzać energię na co dzień. Zaprojektowaliśmy plakietki, które zostały umieszczone przy włącznikach i wyłącznikach światłą w szkole.

            Dzięki tym zajęciom mogliśmy wspólnie przyglądać się naszym zachowaniom i emocjom, a co najważniejsze - patrzeć na świat przez empatyczne okulary. 

            Opiekunowie:
            p. Małgorzata Kaniowska
            p. Marlena Radojewska-Pechta