• KONKURS PLASTYCZNY DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

     • Stowarzyszenie Euroaktywni zaprosiło uczniów do udziału w Konkursie Plastycznym pt: „PRAWA DZIECKA OCZAMI DZIECI I MŁODZIEŻY 2021” .

      Konkurs skierowany jest do uczniów klas I - VIII Szkół Podstawowych z terenu Powiatu Piotrkowskiego. 

      Konkurs zorganizowany w ramach dotacji udzielonej przez Zarząd Powiatu Piotrkowskiego na realizację w roku 2021 zadań publicznych w zakresie powierzenia prowadzenia punktu nieodpłatnej pomocy prawnej, punktu świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz edukacji prawnej na terenie Powiatu Piotrkowskiego.

      18 października 2021 r. minął termin w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach na oddanie prac konkursowych.

      Naszą szkołę reprezentować będą prace wykonane przez uczniów klas 1 – 8:

      1. Zuzanna Wojalska - kl. 5c
      2. Amelia Migoda - kl. 1a
      3. Joanna Kowalczyk - kl. 1a
      4. Halina Łatacz - kl. 1a
      5. Zuzanna Ziemba - kl. 4b
      6. Amelia Ziemba - kl. 7a
      7. Wiktoria Kaźmierska - kl. 7c
      8. Kacper Kanak - kl. 7c
      9. Szymon Jeż - kl. 5b
      10.  Aleksandra Jeż - kl. 8c
      11.  Wiktoria Karlińska - kl. 5c
      12. Hanna Karlińska - kl. 1a
     • ŚRODKI OCHRONY W SZKOLE

     • W związku z rozpoczęciem nauki w trybie stacjonarnym Ministerstwo Edukacji i Nauki wspólnie z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych przekazało środki ochrony do szkół i przedszkoli, aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom szkoły i uczniom.

      W ramach przedsięwzięcia Szkoła Podstawowa w Gorzkowicach otrzymała stacje dezynfekujące z funkcją mierzenia temperatury. Ponadto do szkoły trafiły środki ochrony osobistej: rękawiczki, maseczki, płyn dezynfekujący oraz termometry.

     • KONKURS PLASTYCZNY „SKĄD SIĘ BIERZE PRĄD”

     • Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach bierze udział w konkursie plastycznym „Skąd się bierze prąd” .

      Organizatorem konkursu jest Urząd Regulacji Energetyki z siedzibą w Warszawie.

      Konkurs organizowany jest w ramach obchodów 25-lecia Urzędu Regulacji Energetyki.

      Celem Konkursu jest promocja tematyki związanej z energią elektryczną, a także rozwijanie umiejętności plastycznych, kreatywności i wyobraźni u dzieci, kształcenie poczucia estetyki oraz umożliwienie wyrażenia ekspresji i emocji.

      Uczennice, których prace będą reprezentować naszą szkołę to:

      1. Amelia Ziemba   kl. 7a
      2. Wiktoria Kaźmierska   kl. 7c
     • PROGRAM MEN "AKTYWNY POWRÓT UCZNIÓW DO SZKOŁY PO PANDEMII” WF Z AWF

     • W Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach realizowany jest program WF z AWF „Aktywny powrót do szkoły po pandemii”. Celem projektu, koordynowanego przez AWF w Warszawie, jest wsparcie uczniów w powrocie do pełnej sprawności fizycznej po długotrwałym okresie nauki zdalnej. Nauka w domu, przed komputerem i brak bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami spowodowały wiele szkód. W klasach młodszych w realizację programu zaangażowali się nauczyciele p. Aneta Krawczyk – wychowawca klasy 1c, p. Marzena Gorzędowska – wychowawca klasy 1a oraz p. Anna Szydziak – wychowawca klasy 2b, którzy ukończyli odpowiednie szkolenie przeprowadzone przez Akademię Wychowania Fizycznego w Katowicach. Nauczyciele rozpoczęli zajęcia od oceny kondycji fizycznej uczniów biorących udział w zajęciach w ramach SPORT KLUBÓW. Przeprowadzili pomiary somatyczne oraz testy sprawnościowe uczestników. W ramach zajęć realizują różne formy zajęć ruchowych oraz gry o charakterze rekreacyjnym i zabawowym. Zajęcia cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony uczniów.

     • AUTUMN DAY CZYLI DZIEŃ JESIENI

     • W ostatni wrześniowy piątek uczniowie klasy 3c świętowali nadejście tej jakże pięknej pory roku. Trzecioklasiści zapoznali się ze słownictwem tematycznym, obejrzeli anglojęzyczną prezentację o jesieni, a także uczestniczyli w zabawach muzyczno - ruchowych, które przyniosły wszystkim wiele śmiechu i frajdy, pokazując, że możliwe jest łączenie przyjemnego z pożytecznym czyli zabawy z nauką. Były to pierwsze zajęcia prowadzone w ramach tegorocznej innowacji pedagogicznej „Let’sCelebrateThese Special Days” z przedmiotu język angielski, prowadzonej w klasie 3c przez p. Lucynę Barańską, podczas dodatkowych zajęć odbywających się raz w miesiącu. Głównym celem innowacji jest budzenie zainteresowania dzieci językiem angielskim poprzez wprowadzanie na zajęciach scenariuszy zajęć dni nietypowych.

     • AKCJA “WSZYSTKIE DZIECI ZBIERAJĄ ELEKTROŚMIECI”

     • Szkoła Podstawowa w Gorzkowicach przystąpiła do projektu “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”. Zbiórka trwała od 27.09.2021r. do 1.10.2021r. Celem akcji było podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe gospodarowanie odpadami. W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektronicznyszkoła otrzyma bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe. Zużyty sprzęt przekazano do utylizacji do firmy Green Office Ecologic Sp. z. o. o. 

      Serdecznie dziękujemy uczniom naszej szkoły, rodzicom oraz wszystkim mieszkańcom, którzy przyłączyli się do naszej akcji.

     • „KARTKA URODZINOWA… PAMIĘTAJMY”

     • W miesiącu wrześniu świetliczaki ze Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach wysłały kartkę z życzeniami dla pensjonariuszy zamieszkujących Dom Pomocy Społecznej w  Wronikowie „Przystań”. Tym gestem nasi uczniowie chcieli umilić dzień solenizantom urodzonym w miesiącu wrześniu.

     • PRZYGOTOWANIE DO KARTY ROWEROWEJ

     • Uczniowie klasy szóstej oraz klas piątych Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach podczas zajęć techniki mieli możliwość utrwalenia znaków i przepisów ruchu drogowego oraz ćwiczenia bezpiecznej jazdy rowerem po torze Miasteczka Ruchu Drogowego. Lekcja praktycznej jazdy w kontrolowanym ruchu drogowym uświadomiła uczniom, jak bardzo ważne jest stosowanie się do zasad i przepisów na drodze. Celem zajęć było przygotowanie uczniów do egzaminu na kartę rowerową.

     • ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA 2021

     • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia odbywa się każdego roku w pierwszy piątek października. To już 11. edycja.

      Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach.

      1 października 2021r. w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach znajomością tabliczki mnożenia wykazywali się uczniowie klas trzecich, czwartych, piątych i szóstych.

      „Tabliczkowa wiedza” sprawdzana była podczas krótkich egzaminów. Ich główną formą są losy o różnym stopniu trudności.

      Każdy uczeń, który odpowiedział poprawnie na 5 pytań, otrzymał tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia, były też drobne upominki i słodki poczęstunek.

      Wszystkim uczestnikom gratulujemy znajomości tabliczki mnożenia, wiemy, jak bardzo ważna i przydatna jest ta umiejętność nie tylko na lekcjach matematyki, ale także w codziennym życiu.

       

     • DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA W BIBLIOTECE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W GORZKOWICACH

     • Czytanie jest jednym z rodzajów spędzenia wspólnego czasu, w którym wszyscy uczą się od siebie nawzajem. Dorośli uczą się od dzieci ich sposobu pojmowania rzeczywistości. Dzieci otrzymują sygnał, że książki są ważnymi przedmiotami w życiu człowieka i nie można ich niczym zastąpić.

      Z okazji Dnia Głośnego Czytania gościliśmy w bibliotece najmłodszych uczniów Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach oraz grupę „Motylki” z Przedszkola Samorządowego w Gorzkowicach. Akcja była również prowadzona w innych miejscach szkoły.

      W przestrzeni nazwanej „Kraina czytania” nauczyciele bibliotekarze i wychowawcy starali się otworzyć przed dziećmi świat wyobraźni, świat dobra i zła, świat pięknego języka.

      Spotkaniu z wyczarowaną książką towarzyszyły różnorodne działania: zabawy ruchowe, zabawy słowne – rymowanki i wyliczanki, śpiewanie. Celem zajęć było rozbudzenie w dzieciach ciekawości i wywołanie pozytywnych wrażeń. Spowodowanie, by czytanie kojarzyło się im z przygodą, radością, dobrymi wspomnieniami. Aby zafascynowane  literaturą, uczyły się tego, jak funkcjonuje świat i dowiadywały się więcej o sobie samych. Aby odkrywały, że litery, to nie tylko znaki ustawione w rzędach, które trzeba przeczytać, ale że są to „wrota” do świata wyobraźni.

     • DZIEŃ CHŁOPAKA POD HASŁEM DNIA MUSZKI I KRAWATA

     • Święto wszystkich panów, mężczyzn, chłopców i chłopczyków obchodziliśmy w naszej szkole wystrojeni w akcesoria typowo męskie. Mucha i krawat oprócz tego, że dodała męskiej części szkoły powagi i mnóstwa uroku pomogła również uzyskać „bon zwalniający”. Chłopcy mogli je wykorzystać gdy nie mieli odrobionej pracy domowej, nie byli przygotowani do odpowiedzi ustnej lub też potrzebowali dodatkowej wskazówki od nauczyciela. Mamy nadzieję, że się przydały...

      Drodzy panowie życzymy Wam w dniu Waszego święta samych miłych chwil, dużo uśmiechu i radości każdego dnia roku.

     • MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY „EMOCJA”

     • Uczniowie klasy 5b w SP im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach realizują Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Emocja”.  Celem projektu jest rozbudzanie wiary we własne możliwości oraz rozwijanie kreatywności dzieci. W miesiącu wrześniu 2021 r. zakończyliśmy realizację zadań z I modułu „Kreatywność”. Naszą przygodę z projektem rozpoczęliśmy od zorganizowania w naszej klasie kącika emocji. Na drzwiach sali umieściliśmy plakat, informujący, iż klasa 5b bierze udział w projekcie. 15 września 2021 r. w „kropkowych” strojach obchodziliśmy „Dzień Kropki”. Przed rozpoczęciem zajęć zaznaczyliśmy na termometrze uczuć swoje samopoczucie. Następnie poznaliśmy historię Vasthi, bohaterki bajki „The Dot”.  Dowiedzieliśmy się, co to jest Dzień Kropki. Rozmawialiśmy na temat  swoich talentów, umiejętności. Malowaliśmy w szablonie kropki- małe, duże, kolorowe, fantazyjne. Rozmawialiśmy o tym, że każdy z nas jest wyjątkowy, każdy ma jakiś talent, każdy z nas jest mistrzem w jakiejś dziedzinie.  Wykonaliśmy prace plastyczne pt. „Jestem mistrzem w…”. Zorganizowaliśmy wystawę naszych prac.  Przygotowaliśmy plakat ukazujący znaczenie słowa Kreatywność. Rozmawialiśmy na temat niepełnosprawności i empatii. Dowiedzieliśmy się czym jest język migowy. Uczyliśmy się grzecznościowych słów w polskim języku migowym (PJM).  Zajęcia  były dla uczniów nie tylko nauką, ale także wspaniałą, kreatywną zabawą. Na koniec zajęć  uczestnicy  ponownie uzupełnili Emocjometr, określający ich samopoczucie po wykonanej pracy.

      Nauczyciele prowadzący zajęcia
      p. Małgorzata Kaniowska
      p. Marlena Radojewska- Pechta

     • DRZEWKO Z EMOCJĄ

     • Grupa uczniów uczęszczających na zajęcia w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego Emocja oraz Innowacji Pedagogicznej EkoEmocje sadziła "drzewko z Emocją" na terenie szkoły. Podczas tego przedsięwzięcia gościliśmy Panią Dyrektor Magdalenę Ościk, która wspierała uczniów w sadzeniu rośliny. Dzieciom podczas wykonywania zadania towarzyszyło dużo radości, uśmiechu i satysfakcji z działania. Uczniowie będą pielęgnować i obserwować swoje drzewko.

      Wszyscy znakomicie sobie poradzili!