• BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY

     • Dbajmy o własne bezpieczeństwo!!


      Drodzy uczniowie, nadchodzi jesienna szaruga, dni stają się krótsze i szybko zapada zmrok.

      Uczniowie klas pierwszych we wrześniu odwiedzali Miasteczko Ruchu Drogowego, by nabyć prawidłowe nawyki komunikacyjne oraz uświadomić sobie z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać podczas drogi do i ze szkoły. Zajęcia pomagają w przygotowaniu uczniów do korzystania z zasad bezpieczeństwa.

      Przypominamy o obowiązku przechodzenia przez drogę w miejscach do tego wyznaczonych oraz poruszaniu się lewą stroną jezdni w przypadku braku chodnika.

      Niezwykle ważne jest noszenie odblasków w jesienne dni. Posiadanie jakiegokolwiek elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego i rowerzysty na drodze!

      Uczniowie, którzy dojeżdżają do szkoły rowerem, powinni pamiętać o przestrzeganiu obowiązujących przepisów oraz stosowaniu się do znaków drogowych. Przejeżdżając rowerem przez ulicę można korzystać z przejść dla pieszych, ale wówczas należy zsiąść z rowerui przeprowadzić go bezpiecznie na drugą stronę ulicy. Nie zapominajcie również o zachowaniu ostrożności na parkingu szkolnym, poruszajcie się powoli, do autobusu wsiadajcie spokojnie oraz oczekujcie we wskazanym miejscu. Do wszystkich uczestników ruchu drogowego apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności. Dbajmy o swoje bezpieczeństwo na drodze! Zwracajmy uwagę na dzieci, pomóżmy im bezpiecznie dotrzeć do szkoły i wrócić do domu!

     • DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH W KLASIE 7C

     • Znajomość języków obcych i umiejętność komunikowania się to obecnie praktycznie obowiązek.

      Dzień Języków Obcych to dobry czas by spróbować uświadomić to dzieciom i zmotywować je do nauki.

      Świat jest piękny i ciekawy, a poznawanie go niesie z sobą mnóstwo zalet, języki obce pomagają nam w tych podróżach i zdecydowanie je ułatwiają. Jedną z takich podróży odbyliśmy z klasą 7c, która przygotowała projekty dotyczące państw niemieckojęzycznych by przybliżyć sobie i swoim kolegom i koleżankom wiedzę na temat naszych bliższych i dalszych sąsiadów. Odwiedziliśmy dziś wirtualnie Niemcy, Austrię i Szwajcarię odkrywając je na nowo i smakując regionalne pyszności.

      Język niemiecki choć mniej popularny niż angielski jest również używany w wielu zakątkach świata, dlatego warto go poznawać i rozwijać swoje umiejętności w tym zakresie.

     • NARODOWE CZYTANIE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

     • Narodowe Czytanie stało się chlubnym zwyczajem społeczności Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach. Już siedmiokrotnie włączyliśmy się w to szczytne działanie.

      Podstawowym celem tej ogólnopolskiej akcji jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury oraz wzmocnienie tożsamości narodowej.

      Lekturą tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania jest „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły zmierzyli się  z fragmentem tekstu książki.

      Inauguracji tego czytelniczego święta dokonała Pani Dyrektor Magdalena Ościk, która podkreśliła ogromną rolę książki jako przewodnika po świecie wiedzy i w kształtowaniu osobowości. Ponadto wcieliła się w jedną z postaci „Moralności pani Dulskiej”. Czytanie z podziałem na role wypadło mistrzowsko.

      Podczas spotkania odczytany został list Prezydenta RP skierowany do Rodaków z okazji Narodowego Czytania, uczniowie obejrzeli prezentację dotyczącą zasięgu akcji, mieli możliwość oznakowania swoich zeszytów okolicznościową pieczęcią przesłaną do biblioteki szkolnej z Kancelarii Prezydenta RP. Specjalne na tę okazję zaprezentowano wystawę książek oraz materiały edukacyjne dotyczące tegorocznej lektury Narodowego Czytania.

     • WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ W GORZKOWICACH

     • Wybory przedstawicieli do Samorządu Uczniowskiego to istotne wydarzenie w naszej szkole. Każdy uczeń ma możliwość wskazania swojego kandydata i powinien mieć świadomość, że jego głos jest bardzo ważny.

      W tym roku szkolnym mieliśmy siedmiu kandydatów, a kampanie trwały cały tydzień, mogliśmy dowiedzieć się jakie plany i pomysły mają osoby startujące w wyborach i co chciałyby zmienić w miejscu, w którym spędzamy tak wiele godzin.

      Po zliczeniu wszystkich głosów możemy już przedstawić nazwiska trzech osób, które zdobyły największe poparcie wśród społeczności szkolnej.

      Przewodniczącą szkoły została Maja Kister z klasy 8d, natomiast Weronika Haręza i Marek Krzemień z klasy 8a będą pełnić funkcję zastępców i jednocześnie szefów poszczególnych sekcji.

      Serdecznie dziękujemy wszystkim kandydatom za ich zaangażowanie i życzymy powodzenia naszemu nowemu zarządowi. Niech społeczność uczniowska i dobre imię naszej szkoły będą dla Was najważniejsze.

      Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego

     • MIASTECZKO RUCHU DROGOWEGO

     • Uczniowie Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach odwiedzają nowy obiekt - Miasteczko Ruchu Drogowego, na którym utrwalają znajomość najważniejszych znaków pionowych i poziomych oraz zasad bezpieczeństwa obowiązujących na drodze.

     • MISTRZOSTWA POWIATU PIOTRKOWSKIEGO W INDYWIDUALNYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH

     • 21 września 2021 r. w Wolborzu odbyły się Mistrzostwa Powiatu Piotrkowskiego w Indywidualnych Biegach Przełajowych. Aż siedmioro uczniów SP Gorzkowice zajęło miejsca premiowane:

       

      Igrzyska Dzieci r. 2009 i młodsi dziewczęta:

       

      I miejsce – Wiktoria Kaźmierska

      II miejsce – Maja Drzazga

      V – miejsce Lena Bachańska

       

      Igrzyska Dzieci r. 2009 i młodsi chłopcy:

       

      III miejsce – Bartosz Kiełbik

      V miejsce – Dominik Remisz

       

      Igrzyska Młodzieży Szkolnej r. 2007/08 dziewczęta:

       

      IV miejsce – Aleksandra Łęgowiak

      V miejsce – Łucja Piotrowska

       

      W/w zakwalifikowali się do zawodów wojewódzkich, które odbędą się w dni 28 września 2021 r. w Uniejowie.

       

      Szkołę Podstawową w Gorzkowicach reprezentowali również: Kordyzon Oskar, Skrobek Lena, Jeż Szymon, Krzynówek Kamil, Rokita Oliwier, Cichoń Oliwia, Ciesielski Igor, Stalka Hubert, Ziemba Sebastian, Gawłowski Patryk, Ziemba Filip, Ziemba Michał, Kulikowski Cyprian, Włóka Filip, Bachański Kacper, Just Aleksandra, Kalecińska Oliwia, Karliński Bartosz, Karliński Hubert, Nowak Jakub, Smolarek Anna, Woźniak Przemysław, Jeż Aleksandra, Pająk Maciej, Skrobek Nikodem.

     • POCZTÓWKA DLA BLANKI LIPOWSKIEJ

     • Dzieci ze świetlicy Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach włączyły się do akcji urodzinowej dla Blanki. Blanka to czteroletnia dziewczynka, która cierpi z powodu nieuleczalnej choroby. Mimo bezlitosnych informacji, które otrzymuje rodzina Blanki, jej bliscy nie tracą nadziei, że dziewczynkę może czekać normalne życie. Dlatego też świetliczaki postanowiły dać promyk słońca i odpowiedzieć na akcję dla dzielnej bohaterki, wysyłając ciepłe życzenia urodzinowe.

     • KLASA 1C UTRWALA ZASADY RUCHU DROGOWEGO

     • 17 września uczniowie klasy 1c Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach wraz z wychowawczynią p.Anetą Krawczyk wybrali się na spacer na pobliskie skrzyżowanie oraz przejście dla pieszych. Celem wycieczki było utrwalenie zasad ruchu drogowego, jak również zaobserwowanie zachowania się pieszych i kierowców. Uczniowie z uwagą obserwowali ruch uliczny, nazywali pojazdy oraz poznane na zajęciach znaki drogowe, a przede wszystkim uczyli się właściwego sposobu przechodzenia przez jezdnię. Następnie udali się na teren Miasteczka Ruchu Drogowego, znajdującego się przy naszej szkole, gdzie poprzez zabawę  mogli uczyć się bezpiecznego zachowania na drodze. Na koniec Pierwszoklasiści z radością bawili się w gry edukacyjne i ruchowe znajdujące się na terenie miasteczka.

     • DZIEŃ KROPKI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

     • Międzynarodowy Dzień Kropki był okazją do promowania bestsellerowego picturebooka Petera H.Reynoldsa pt. „Kropka” - bo od „Kropki” wszystko się zaczęło.

      15 września 2003 roku ta niewielka książeczka trafiła do rąk amerykańskich czytelników. Wkrótce została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków, wydana alfabetem Braille’a i stała się pretekstem do zorganizowania wielkiej światowej akcji – Międzynarodowego Dnia Kropki (International Dot Dey). Historia Dnia Kropki sięga 2009 roku, kiedy to nauczyciel muzyki Terry Shay zaproponował zaprzyjaźnionym szkołom i nauczycielom, by przeczytać książkę – 15 września.                                                                                                                   

      Uczniowie klas drugich Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach poznali historię bohaterki książki – małej dziewczynki o imieniu Vashti, która nie chciała uczestniczyć w lekcji plastyki – nie wierzyła, że potrafi malować. Nauczycielka zachęciła dziewczynkę do pracy słowami: „Postaw tu kropkę i zobaczymy co się stanie”. Na drugi dzień praca uczennicy, wisiała w klasie oprawiona w złotą ramę. Czasem wystarczy mały gest, aby uczniowskie skrzydła rozpostarły się szeroko. Vashti otrzymała wsparcie, dzięki temu nabrała chęci do działania, uwierzyła w siebie, pomogła również odnaleźć talent swojemu koledze. Dzięki czytaniu jej historii o „Kropce” nadal pomaga dzieciom na całym świecie.

      Obchodzony 15 września Międzynarodowy Dzień Kropki to święto kreatywności, talentu i odwagi w pokonywaniu wszelkich trudności.

     • KONSULTACJE PSYCHOLOGICZNE

     • Od 13 września 2021 r. w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach jest zatrudniony psycholog - pani Ewa Bednarek. Pani psycholog pracuje od poniedziałku do czwartku w godz. 10:00 - 12:00.

      Zapisy na konsultacje psychologiczne u pedagoga szkolnego.

     • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. H. SIENKIEWICZA W GORZKOWICACH

     • W środę 15 września 2021r. w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach obchodziliśmy Światowy Dzień Kropki. Z tego powodu zaprosiliśmy wszystkich uczniów do wspólnej zabawy, zwracając uwagę na to, że każdy ma jakiś talent, wystarczy tylko w siebie uwierzyć i spróbować go odkryć.

      Inspiracją do obchodzenia tego dnia stała się książka „Kropka” napisana i zilustrowana przez Petera H. Reynoldsa zapoczątkowała ten dzień, który jest obchodzony na  całym świecie 15 września jako święto kreatywności, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności. Ta niepozorna napisana oszczędnym językiem historia Vashti- dziewczynki, która nie wierzy we własne możliwości poruszyła serca nauczycielek. Postanowili czytać ją swoim uczniom i rozmawiać o talentach, które w nich drzemią.

      W ramach tego dnia wiele szkół,  w tym także nasza, zorganizowała działania, które pomogły uczniom odkryć swoje talenty, poznać mocne strony i je zaprezentować. Motywem przewodnim tego dnia była kropka. Uczniowie przyszli ubrani w kropki (elementy ubrania bądź dodatki). Podczas zajęć świetlicowych rozmawialiśmy na temat wiary we własne możliwości. Chętni rysowali swój talent w dużej kropce, bądź wykonywali rysunki z kropek.

      Uczniowie na prośbę Samorządu Uczniowskiego i Wychowawców Świetlicy przygotowali w klasie bądź w domu koła wycięte z tektury o średnicy 30cm i wypełnili je wymyślonymi przez klasę kolorowymi motywami zrobionymi z kropek (np.: z plasteliny, korków plastikowych, guzików lub też pomalowanych kredkami czy flamastrami) koła te pomogły nam w stworzeniu wspólnej pracy. Mnóstwo kolorowych krop, kropek i kropeczek zagościło na kołach klasowych, które utworzyły wspólną pracę. Dziękujemy wszystkim  i mamy nadzieję na dalszą współpracę.

     • NOWOCZESNA BIBLIOTEKA

     • Komputeryzacja to jeden z ważniejszych etapów przekształcania biblioteki szkolnej w nowoczesne centrum informacji.     

      W bibliotece Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicz w Gorzkowicach dwa lata temu rozpoczęto pracę nad elektronicznym opracowaniem księgozbioru. Pandemia COVID-19 nieco spowolniła ten proces, ale go nie zatrzymała. Do inwentarza elektronicznego udało się wprowadzić ponad dziesięć tysięcy woluminów.   

      Ten rok szkolny jest przełomowy, ponieważ rozpoczynamy działalność w skomputeryzowanej bibliotece, a użytkownicy biblioteki otrzymają elektroniczne karty biblioteczne.    

      Dzięki komputeryzacji zbiorów wypożyczanie i wyszukiwanie informacji będzie szybsze, uczniowie uzyskają możliwość zdalnego wyszukiwania i rezerwowania książek. W radosnym wydarzeniu przekazania elektronicznych kart bibliotecznych czytelnikom wzięły udział - Dyrektor Szkoły Pani Magdalena Ościk i Wicedyrektor Szkoły Pani Małgorzata Sadura, które w obecności wychowawców klas i bibliotekarzy wręczyły karty biblioteczne uczniom. Pani Dyrektor wskazywała dzieciom korzyści płynące z czytania i zachęcała do odwiedzania biblioteki szkolnej.        

      W najbliższych dniach elektroniczne karty biblioteczne otrzymają wszyscy użytkownicy biblioteki.       

      Zapraszamy do wypożyczania książek i życzymy czytelnikom, aby dzięki książkom dowiedzieli się nowych rzeczy, poznali inspirujące historie i osoby, umieli spojrzeć na innych ludzi lub sytuacje z różnych punktów widzenia.

       

     • UROCZYSTE OTWARCIE MIASTECZKA RUCHU DROGOWEGO

     • 6 września 2021 roku Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Gorzkowicach wraz z Panią Dyrektor Magdaleną Ościk, Panem Wójtem Alojzym Włodarczykiem, Panem Piotrem Wojtysiakiem Starostą Powiatu Piotrkowskiego, Panem Dariuszem Misztalem Dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego dokonała uroczystego otwarcia Miasteczka Ruchu Drogowego. Uroczystość uświetnili zaproszeni goście, którzy wsparli Budowę Miasteczka Ruchu Drogowego i których działania społeczne i filantropijne stanowią postawę godną do naśladowania. Miasteczko Ruchu Drogowego będzie służyć uczniom naszej szkoły do nauki bezpiecznego zachowania się na drodze, zdawania egzaminu na kartę rowerową, udziału w Ogólnopolskim Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, a także kreatywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.