„Nigdy więcej nie bądźmy obojętni wobec cierpienia innych. Pamiętajmy, że obojętność jest jednym z najgorszych wrogów ludzkości.”
W dniu 24 marca 2025 roku, w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach, zostały przeprowadzone działania związane z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, święta ustanowionego w celu upamiętnienia heroicznego czynu Polaków, którzy w czasie II wojny światowej ryzykowali własnym życiem, ratując Żydów przed niemieckimi prześladowaniami.
W holu szkoły została zorganizowana wystawa przedstawiająca historie osób, które pomogły Żydom w czasie II wojny światowej. Wśród eksponatów znalazły się zdjęcia, biografie tych, którzy poświęcili swoje życie, aby uratować innych. Wystawę przygotowała pani Ewa Rakowska - Kister we współpracy z panią Agnieszką Zyzik.
Dla uczniów klas: 7 - 8 zorganizowano specjalne lekcje historyczne, podczas których nauczyciele przedstawili prezentacje multimedialne na temat Polaków ratujących Żydów w czasie okupacji niemieckiej. Prezentacje zawierały fragmenty filmów dokumentalnych, świadectwa osób, które przeżyły Holokaust, oraz opisy miejsc pamięci, takich jak np. muzeum Ulmów w Markowej. Uczniowie mieli również możliwość obejrzenia filmów edukacyjnych, które ilustrowały trudną rzeczywistość tamtych czasów.
22 marca w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach odbyła się prelekcja zaproszonego gościa, pana Cezarego Graczykowskiego, który opowiedział o działaniach Polaków ratujących Żydów. Podczas spotkania uczniowie mieli możliwość zadawania pytań oraz dyskusji na temat trudnych decyzji, które podejmowali ludzie w czasie wojny. Prelekcja wzbudziła duże zainteresowanie i poruszyła młodzież, zmuszając do refleksji.
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod Okupacją Niemiecką w naszej szkole miały na celu nie tylko upamiętnienie bohaterów tamtych czasów, ale także kształtowanie postaw odpowiedzialności, szacunku i empatii wśród młodzieży. W wyniku tych działań uczniowie nie tylko poszerzyli swoją wiedzę o historii Polski w czasie II wojny światowej, ale również wzmocnili poczucie tożsamości narodowej oraz odpowiedzialności za pamięć o tych, którzy poświęcili swoje życie, by ratować innych.
Wszystkie wydarzenia związane z obchodami były dobrze przyjęte przez uczniów oraz społeczność szkolną i stanowiły ważny element edukacji patriotycznej w naszej szkole.
Nasze działania zostały udokumentowane dzięki aparatowi fotograficznemu z projektu Laboratoria Przyszłości.