• EGZAMIN ÓSMOKLASISTY - JĘZYK ANGIELSKI

     • Czwartek jest ostatnim dniem egzaminacyjnym dla ósmoklasistów.

      W dniu 25 maja 2023r. uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach pisali egzamin z języka angielskiego, który trwał 90 minut. Egzamin z języka angielskiego polega na sprawdzeniu przede wszystkim umiejętności wykorzystania języka w życiu codziennym. Dlatego na egzaminie pojawią się zadania wymagające przetwarzania informacji w języku angielskim, czyli np. wymagające tłumaczenia, streszczenia, parafrazy. Egzamin ósmoklasisty charakteryzuje się także dużą liczbą zadań otwartych, czyli takich, które wymagają od ucznia udzielenia własnej odpowiedzi, a nie wybrania odpowiedzi spośród podanych. Arkusz egzaminacyjny składał się z pięciu części. Część 1. to zadania sprawdzające umiejętność rozumienia ze słuchu. Będą im towarzyszyć nagrania, których uczeń wysłucha dwukrotnie. Część 2.to zadania sprawdzające znajomość funkcji językowych, czyli umiejętność komunikacji – uczniowie musieli o coś poprosić, zapytać czy udzielić informacji. Część 3.to zadania sprawdzające rozumienie tekstów pisanych, czyli umiejętność czytania ze zrozumieniem. Część 4. to część poświęcona środkom językowym. uczniowie rozwiązywali zadania badające ich znajomość gramatyki. Część 5. to jedno zadanie wymagające napisania własnego tekstu. Może to być list, mail, wpis na blogu zaproszenie, ogłoszenie lub notatka.

      Dzisiejszy dzień zakończył maraton egzaminacyjny. Dziękujemy Naszym Ósmoklasistom za poświęcenie, trud i pracę. Życzymy wspaniałych osiągnięć i sukcesów w nauce.

     • EGZAMIN ÓSMOKLASISTY - MATEMATYKA

     • Środa to kolejny dzień egzaminu ósmoklasisty.

      W dniu 24 maja 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach uczniowie klas ósmych pisali egzamin z matematyki. Egzamin rozpoczął się punktualnie o 9.00. Na rozwiązanie arkusza z zadaniami uczniowie mieli 100 minut.

      Zdający musieli zmierzyć się z zadaniami otwartymi i zamkniętymi. W arkuszu mogły znaleźć się działania na ułamki zwykłe, dziesiętne, potęgi, pierwiastki, równania oraz geometria. Były również zadania tekstowe.

      Jutro ostatni dzień zmagań egzaminacyjnych.
      Życzymy powodzenia Naszym Ósmoklasistom.

     • EGZAMIN ÓSMOKLASISTY RUSZYŁ!

     • W dniu dzisiejszym 23 maja 2023 roku nasi uczniowie rozpoczęli trzydniowy maraton egzaminacyjny.

      W Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach odbył się egzamin klas ósmych z języka polskiego. 

      Arkusze CKE z języka polskiego składają się z dwóch części: pierwsza to zadania zamknięte, druga to zadania otwarte plus opowiadanie lub rozprawka na jeden wybrany temat. Maksymalna ilość punktów do zdobycia to 45, czas trwania egzaminu to 120 minut.

      Wszystkim naszym Ósmoklasistom życzymy powodzenia na dalsze dni zmagań egzaminacyjnych.

     • WYCIECZKA DO WROCŁAWIA

     • 19 maja  2023r. uczniowie klas VI a  i VII a  wzięli udział w wycieczce do Wrocławia. Jedną z atrakcji było zwiedzanie przepięknego Rynku Starego Miasta z symbolami miasta  –   gotyckim   ratuszem, przepięknie  ozdobionym   płaskorzeźbami.   W   przylegających   uliczkach   odnaleźliśmy  kolejne ikony miasta – kamieniczki Jaś i Małgosia, Mostek Pokutnic na katedrze Św. Marii Magdaleny,   (z   którego   rozpościera   się  piękna   panorama   na   Stare   Miasto),   dawne więzienie miejskie czy Stare Jatki, gdzie dawniej sprzedawano mięso. Spacer po stolicy Dolnego Śląska  to również okazja do poszukiwania wrocławskich krasnali, znaleźliśmy ich bardzo dużo, ale czy wszystkie…

      Następnym punktem wyprawy były Podziemia Placu Solnego, gdzie oprócz wspaniałej wystawy artefaktów filmowych oraz interesującej ścieżki historycznej, zajrzeliśmy do pełnego naukowych tajemnic Laboratorium Szalonego Naukowca. W MovieGate uczniowie zobaczyli przegląd fascynujących zjawisk chemiczno-fizycznych, sprawdzili, czy ciekły azot jest naprawdę tak niebezpieczny, mogli dotknąć wyczarowanej chmury.

      Po pełnym emocji pokazie młodzież udała się do Afrykarium, gdzie mogła zobaczyć niezwykły świat Czarnego Lądu.

      „Afrykarium w ZOO Wrocław to oceanarium z olbrzymim kompleksem basenów, akwariów i wybiegów dla zwierząt. W warunkach zbliżonych do naturalnych zamieszkują tam ryby, gady, ssaki, a nawet owady. 

      Afrykarium podzielone jest na ekosystemy, czyli:

      • Morze Czerwone – wśród sztucznej rafy koralowej można podziwiać 60 gatunków kolorowych ryb, a na nadmorskiej plaży żółwie pustynne.
      • Afryka Wschodnia – w wielkich akwariach mieszka około 50 gatunków ryb z Wielkich Jezior Afrykańskich (Tanganiki i Malawi). W tej części Afrykarium zobaczymy także hipopotamy nilowe oraz zwierzęta zamieszkujące sawannę: mrówniki i antylopy dikdik.
      • Kanał Mozambicki – największą atrakcją tej części kompleksu jest 18-metrowy szklany tunel. Olbrzymie wrażenie robią płaszczki przepływające nad głowami zwiedzających. To także okazja do stanięcia oko w oko z rekinem i żółwiem zielonym.
      • Wybrzeże Szkieletów – zewnętrzne baseny w Afrykarium zamieszkane przez pingwiny tońce oraz kotiki afrykańskie.
      • Dżungla nad rzeką Kongo – tu mieszkają krokodyle i manaty – wodne ssaki nazywane syrenami, a także tilapie i wiele kolorowych gatunków ptaków”.

       Po pełnej emocji wędrówce wśród zwierząt Afryki ruszyliśmy w drogę powrotną.

      Opiekę nad uczniami sprawowali  Maria Czabańska, Ewa Rakowska – Kister, Tomasz Filipczak.

     • DZIEŃ PATRONA

     • 20 maja 1982 roku Szkole Podstawowej w Gorzkowicach  uroczyście nadano  imię Henryka Sienkiewicza i przekazano sztandar. 

      Wczoraj uczciliśmy kolejną, 41 rocznicę tego wydarzenia. Składając kwiaty pod portretem Naszego Patrona delegacje harcerzy i reprezentacja Pocztu Sztandarowego jako przedstawiciele całej społeczności szkolnej  oddali hołd postaci pisarza

     • PROJEKTOWANIE I DRUK 3D

     • Modelowanie 3D to dziedzina, która szybko się rozwija i znajduje szerokie zastosowanie. Dzięki połączeniu modelowania z drukiem 3D możliwe jest stworzenie modeli, które mogą być wykorzystane w praktyce.

      Uczniowie klasy 5a Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach poznali proces projektowania modelu 3D w programie Tinkercad oraz przygotowania do wydruku za pomocą programu typu slicer. Wydrukowana bryła posłużyła jako pomoc na lekcji do nauki szkicowania technicznego.

      Podczas zajęć została wykorzystana drukarka FlashForge z programu #LaboratoriaPrzyszłości.

     • WYCIECZKA - KLASY 1a i 1b

     • Uczniowie z klas Ia i Ib w ostatnim czasie odwiedzili  stolicę. Warszawa przywitała nas piękną pogodą.  Dużą atrakcją był wjazd na trzydzieste piętro Pałacu Kultury i Nauki, skąd  pierwszaki miały możliwość zobaczenia panoramy miasta z wysoka. Następnie udaliśmy się podziwiać uroki Starówki, zobaczyliśmy Kolumnę Zygmunta oraz Zamek Królewski. Podczas spaceru na Rynek Starego Miasta uczniowie zobaczyli Pomnik Małego Powstańca, a na Starówce Pomnik Warszawskiej Syrenki. Potem udaliśmy się na Plac Piłsudskiego, gdzie zobaczyliśmy Grób Nieznanego Żołnierza oraz zmianę warty, którą uczniowie obserwowali z zachwytem.  Całość tego dnia dopełnił przejazd Traktem Królewskim: m.in. Alejami Ujazdowskimi i Nowym Światem. Ponadto mogliśmy zobaczyć budynki ambasady, Sejmu i Senat, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ministerstwa oraz urzędy państwowe. Na koniec wycieczki uczniowie mogli wypoczywać w parku - Łazienki Królewskie, zobaczyli Pałac na Wyspie oraz Pomnik Chopina. W ogrodach tych, pozowały do zdjęć dumne i piękne pawie, a otaczająca roślinność zachęciła uczniów do zabawy na rozległych trawnikach. Takie wyjazdy integrują, uczą, ale są również odpoczynkiem od codzienności. Jedno jest pewne - tą wycieczkę zapamiętamy na długo.

     • KONKURS Z J. ANGIELSKIEGO „LISTENING COMPREHENSION COMPETITION 2023”

     • Dnia 15 maja 2023 roku w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach odbył się konkurs  pod nazwą LISTENING COMPREHENSION COMPETITION 2023”, sprawdzający umiejętność słuchania ze zrozumieniem wśród uczniów klas szóstych. Jego celem było promowanie wśród uczniów nauki języka angielskiego, a także rozwijanie sprawności słuchania, poprzez stworzenie możliwości do intelektualnego współzawodnictwa z rówieśnikami. Uczestnicy zmierzyli się z różnymi typami zadań, takimi jak:zadania wielokrotnego wyboru, uzupełnianie luk, odpowiedzi na pytania, zadanie typu prawda/ fałsz czy dyktando.

      Wyniki konkursu:

      I miejsce Anna Korzela, kl. VI c

      II miejsce Liliana Rojek kl. VI a, Mateusz Andrzejewski kl. VI a

      III miejsce Cezary Gala kl. VI b

       

      Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

      Konkurs przeprowadziły: p. Maria Czabańska, p. Izabela Jachimczak oraz p. Lucyna Barańska

     • KONKURSU NA NAJBARDZIEJ AUTENTYCZNE PRZEBRANIE ZA POSTAĆ Z UTWORÓW HENRYKA SIENKIEWICZA

     • Dnia 17 maja w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego został zorganizowany konkurs na najbardziej autentyczne przebranie za postać z utworów Henryka Sienkiewicza.

      Od 1982r. wybitny i ceniony pisarz jest Patronem Szkoły Podstawowej w Gorzkowach. Jego życie oraz twórczość jest stałym źródłem inspiracji dla naszych uczniów. Henryk Sienkiewicz urodził się 5 maja 1846r. w Woli Okrzejskiej na Podlasiu. Odniósł wiele sukcesów pisarskich w kraju i za granicą. Do jego twórczości zaliczamy m.in. „Potop”, „W pustyni i w puszczy”,  „Quo vadis”, „Ogniem i mieczem” oraz wiele innych znanych powieści i nowel. Autor zmarł 15 listopada 1916 r. w Szwajcarii.

      Do konkursu przystąpiło 14 uczniów z klas 4-7. Komisja konkursowa oceniała pomysłowość i autentyczność strojów, wkład pracy oraz prezentację postaci. Po przedstawieniu wszystkich uczestników komisja wyłoniła następujących zwycięzców konkursu:

      I miejsce – Patrycja Cicha kl. 5a

      II miejsce – Antonina Czerepko kl. 5b

      III miejsce – Ryszard Hajniak kl. 4b

      Wyróżnienia – Konrad Cichosz kl. 6b, Anna Łęgowiak kl. 6c, Piotr Łęgowiak kl. 4b, Jan Depczyński kl. 4b, Ksawery Alama kl. 4a.

      Konkurs miał na celu pobudzić wśród uczniów zainteresowanie twórczością H. Sienkiewicza, rozwijać kreatywność  i wyobraźnię oraz aktywizować i integrować społeczność szkolną.

      Zdjęcia wykonane zostały za pomocą sprzętu zakupionego w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości.

     • SPRAWDZIAN KOMPETENCJI TRZECIOKLASISTY

     • W dniach 10,11.05.2023r. uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach przystąpili do Sprawdzianu Trzecioklasisty. Celem było sprawdzenie wiadomości
      i umiejętności uczniów z edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej. Test Kompetencji Trzecioklasisty był dla każdego ucznia pierwszym i ważnym sprawdzianem podsumowującym pierwszy etap edukacji.

      Życzymy uczniom jak najlepszych wyników i sukcesów w dalszej nauce.

     • MISTRZOSTWA POWIATU PIOTRKOWSKIEGO W PIŁCE NOŻNEJ SZS IGRZYSKA DZIECI

     • W dniu 16 maja 2023 r. na stadionie piłkarskim w Gorzkowicach odbył się turniej piłkarski Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego. Tym razem rywalizowała młodsza grupa wiekowa w ramach rozgrywek Igrzysk Dzieci.

      W turnieju wzięło udział 8 drużyn, które reprezentowały swoje szkoły i gminy. Drużyna SP Gorzkowice w składzie: Igor Frączkowski-Borowik, Wojciech Lewiński, Szymon Jeż, Piotr Możdżeń, Dominik Remisz, Adam Trzebiński, Kamil Gozdek, Bartosz Foksowicz, Kamil Krzynówek, Dawid Jabłecki, Przemysław Marusiński uplasowała się na III miejscu.

       

      Wyniki SP Gorzkowice:

       

      SP Gorzkowice – SP Moszczenica 2:4

      SP Gorzkowice – SP Sulejów 6:2

      SP Gorzkowice – SP Gomulin 3:2

      SP Gorzkowice – SP Mierzyn 2:1

       

      Zwycięzcą turnieju okazała się drużyna z Moszczenicy, która w finale pokonała SP Wolbórz 7:2.

     • DRUK PRZESTRZENNY #LaboratoriaPrzyszłości

     • Drukowanie 3D staje się coraz bardziej powszechne i z rozmachem wkracza do naszego życia.

      Uczniowie klasy 8c poszerzali swoją wiedzę na temat nowoczesnych technologii poprzez poznanie ogólnych  zasad działanie drukarki 3D i druku przestrzennego oraz jego stale rosnącego zastosowania w niemal każdej dziedzinie życia. 

      W czasie zajęć została wykorzystana drukarka FlashForge z programu #LaboratoriaPrzyszłości.

     • INNOWACJA PEDAGOGICZNA „POZNAJEMY KULTURY KONTYNENTÓW” – AFRYKA

     • Afryka to już ostatni z kontynentów, który poznaliśmy podczas innowacji pedagogicznej „Poznajemy kultury kontynentów”. W trakcie zajęć uczniowie pracowali z mapą fizyczną świata. Dzięki interesującej prezentacji multimedialnej poznali faunę i florę Afryki. Zajęcia urozmaicone zostały przez zabawy ruchowo – zręcznościowe i taneczne. Uczniowie ozdobili maski i wykonali stroje plemienne. Zajęcia zakończyły się wspólnie wykonanym tańcem „Waka Waka”.

      Prowadzący:
      Małgorzata Kaniowska
      Marlena Radojewska - Pechta

     • TYDZIEŃ BIBLIOTEK W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. H. SIENKIEWICZA W GORZKOWICACH

     • "Biblioteka jest miejscem do którego chętnie zaglądamy, czy to przychodząc osobiście, czy tylko przeglądając stronę internetową lub facebooka. Biblioteka jest jak przyjaciel, z którym dobrze spędza się czas. Jest otwarta na wszystkich. Zawsze można znaleźć w Niej coś ciekawego dla siebie. Może to być naukowa odpowiedź na jakieś zawiłe pytanie z dowolnej dziedziny lub odwrotnie – wciągnięcie w fantazyjny i nieoczywisty świat zawarty w książce lub w grze. Oferta Biblioteki jest tak różnorodna i dostosowana do potrzeb użytkowników, że każdy znajdzie coś w niej interesującego. To dlatego Bibliotekę można nazwać Moją, Twoją, Naszą i się z nią utożsamiać."

      Tydzień bibliotek stał się znakomitym przyczynkiem do zorganizowania zajęć bibliotecznych. Tym razem bibliotekarze Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach zaprosili do udziału w lekcji grupę przedszkolaków "Żabki" z Przedszkola Samorządowego w Gorzkowicach. Dzieci miały możliwość obcować z książką, brać udział w różnych zabawach oraz przygotować własne zakładki do książek. Nie zabrakło również głośnego czytania bajek.

     • LEKTURA NA WEEKEND

     • Dnia 11 maja 2023 roku ukazało się pierwsze wydanie specjalne ECHA SZKOŁY. Gazeta w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach jest tworzona przez uczniów i dla uczniów. Z pewnością dla każdego będzie to miła lektura. Pod poniższym linkiem można zapoznać się z artykułami, które przygotowali redaktorzy gazety.

      https://www.juniormedia.pl/junior-gazety

     • WYCIECZKA DO KIELC – KLASA 2B I 2D

     • 10 maja 2023r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach z klasy 2b i 2d uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Kielc. Zwiedzili Muzeum Zabawy i Zabawek, Manufakturę „Magia Karmelu” oraz Zamek w Chęcinach.

      Województwo Świętokrzyskie obfituje w wiele ciekawych atrakcji turystycznych, jedną z nich jest Zamek Królewski w Chęcinach, który dzieci miały okazję zobaczyć. Zwiedzanie lochu i skarbca stanowiło szczególnie ciekawą atrakcję dla drugoklasistów. Równie interesujące było wejście na basztę widokową z wyjątkową panoramą Gór Świętokrzyskich.

      Uczniowie mieli przyjemność odwiedzić manufakturę „Magia Karmelu”, w której każdy przekonał się, jak w magiczny sposób bez użycia maszyn powstają kolorowe lizaki i cukierki, produkty bezglutenowe, z wykorzystaniem naturalnych aromatów i barwników. Uczestnicy wycieczki ręcznie wykonali własne, bajecznie barwne lizaki.

      Wiele pozytywnych wrażeń i uśmiechów wywołała wizyta w największym i najstarszym Muzeum Zabawy i Zabawek w Polsce. Zwiedzanie tego miejsca było dla uczniów niezwykłą przygodą, pozwoliło odkryć wyzwania dzieci sprzed lat. Najcenniejszą część zbiorów tego muzeum stanowią zabawki historyczne, w tym lalki z przełomu XIX i XX wieku oraz XIX-wieczne żołnierzyki ołowiane, niemiecka miniaturowa maszyna do szycia, rzutnik na szklane przeźrocza, pokoiki dla lalek, zagraniczne i polskie klocki.

      Dzieci wróciły z wycieczki szczęśliwe i bogate w nowe doświadczenia, z garścią miłych wspomnień.

      Opiekunami wycieczki były: p. Anna Librowska, p. Ewa Librowska, p. Maria Kurzawska, p. Agnieszka Sawicka

     • FINAŁ POWIATOWY W PIŁCE NOŻNEJ SZS IMS

     • W dniu 9 maja 2023 r. na stadionie piłkarskim w Gorzkowicach odbył się turniej piłkarski Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego. Był to finał chłopców w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. W turnieju wzięło udział 9 drużyn, co było tegorocznym rekordem biorąc pod uwagę pozostałe dyscypliny sportowe z kalendarza SZS.           

      W zmaganiach bardzo dobrze poradziła sobie drużyna SP Gorzkowice, która ostatecznie uplasowała się na miejscu III.

      W składzie drużyny znaleźli się: Filip Niepsuj, Filip Ziemba, Michał Ziemba, Igor Famulski, Bartosz Kiełbik, Miłosz Miler, Kacper Owczarek, Ernest Rusek, Patryk Gawłowski i Filip Krak.

      Podsumowanie rozgrywek swoją obecnością uświetnili: Wójt Gminy Gorzkowice – Alojzy Włodarczyk, Wicestarosta Piotrkowski – Dariusz Magacz oraz Radni Powiatu Piotrkowskiego – Oskar Kuliński i Krzysztof Mroczkowski.

     • WYCIECZKA TARNOWSKIE GÓRY KL. 5A i 5B

     • Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach z klasy 5a i 5b 8 maja 2023r uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Tarnowskich Gór. Zwiedzili zabytkową Kopalnię Srebra wraz ze Skansenem  maszyn parowych i parowozów oraz Sztolnię Czarnego Pstrąga.

      Zabytkowa Kopalnia Srebra jako jedyna w Polsce pozwala zwiedzić podziemia dawnej kopalni kruszców srebronośnych. Obiekt znajduje się w Tarnowskich Górach. Jest fragmentem wyrobisk podziemnych Kopalni Fryderyk, która działała od 1784 do 1912 roku. Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach to obiekt, w którym można podziwiać nie tylko dawne miejsca pracy górników, lecz także przyrodę. grzyby, porosty czy jedyny w Europie lej krasowy. Dzięki multimedialnej ekspozycji poznaliśmy informacje dotyczące tarnogórskiego górnictwa kruszcowego. Wraz ze Sztolnią Czarnego Pstrąga podziemia kopalni zostały uznane przez Prezydenta RP za pomnik historii. Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach to jedno z 17 polskich miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co więcej jedyne w województwie śląskim. Stanowi fragment XIX-wiecznej, wydrążonej w dolomitowej skale, sztolni odwadniającej „Fryderyk”. Jej zadaniem było zapobieganie napływowi wód do kopalń. Do dziś doskonale spełnia ona swoją funkcję. W przeszłości tę katorżniczą pracę musiały wykonywać kieraty konne. Obiekt zlokalizowany jest w samym sercu zabytkowego, niemal 200-hektarowego Parku Repeckiego. Niezwykle bogaty drzewostan zdominowany jest przez buki, dęby, graby, jesiony czy lipy. Parkowe alejki zachęcają do rodzinnych spacerów. Poza tym możemy zobaczyć tu wiele zwierząt, w tym ponad 25 gatunków ssaków, zaś w podziemnych korytarzach sztolni spotkać można chociażby nietoperze. Obecnie Sztolnia Czarnego Pstrąga to 600 metrowy fragment XIX wiecznej sztolni Fryderyk odwadniającej podziemia tarnogórskie, który pokonuje się łodziami. Sztolnię można zwiedzać od 1957 roku.

      Opiekunami wycieczki byli nauczyciele: p. Małgorzata Woźniak, p. Małgorzata Kaniowska, p. Katarzyna Kowalska, p. Renata Ziemba

     • UCZENNICA KLASY 5A SZKOŁY PODSTAWOWEJ W GORZKOWICACH PATRYCJA CICHA WZIĘŁA UDZIAŁ W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE DLA KLAS IV-VI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH „PROGRAM JUNIOR – EDU - ŻYWIENIE”

     • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka zaprosiły do udziału w ogólnopolskim konkursie dla klas IV-VI szkół podstawowych „JEŻ-owe inspiracje: 12 mocy w 12 miesięcy” w ramach programu Junior-Edu-Żywienie (JEŻ) finansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

      Przedmiotem Konkursu było przygotowanie projektu kalendarza na rok 2024 zatytułowanego „JEŻ-owe inspiracje: 12 mocy w 12 miesięcy”, i składającego się z okładki i 12 plansz, po jednej na każdy miesiąc, oraz zawierającego w swojej treści informacje dotyczące żywności i prawidłowego żywienia, inspirowanego programem edukacyjnym Junior-Edu-Żywienie (JEŻ).

     • PIERWSZA GAZETA W NASZEJ SZKOLE

     • W Krakowie 3 stycznia 1661 roku ukazała się pierwsza periodyczna gazeta w języku polskim. Merkuriusz Polski Ordynaryjny” dał początek czasopiśmiennictwa w Polsce.

      Gazetę redagowaną przez uczniów Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach po raz pierwszy opublikujemy w 2023 roku.  O 362 lata będzie młodsza od Merkuriusza Polski. To średnio około sześć pokoleń ludzkich. Czy to dużo? W zasadzie zależy od punktu odniesienia. Gigantyczna różnica jest natomiast w sposobie wydawania gazety. Merkuriusz ukazywał się 1-2 razy w tygodniu w nakładzie 100-200 egzemplarzy i 8-12 stron. NASZA GAZETA ukaże się w jednym egzemplarzu na platformie internetowej i będzie mógł ją przeczytać cały świat, a przynajmniej uczniowie NASZEJ SZKOŁY i ich rodziny, czyli najbliższy nam świat.

      Gazeta będzie ukazywać się na platformie internetowej Junior Media. To edukacyjny projekt dzienników regionalnych Polska Press Grupy skierowany do szkół – uczniów i nauczycieli. Nasza gazetka będzie wydawana pod patronatem Dziennika Łódzkiego. Redakcja gazety szkolnej powstała pod koniec 2022 roku. W redakcji pracują uczniowie SP w Gorzkowicach: Klara Glejzer, Wiktoria Wędzonka, Ada Wilczek, Viktoria Strzewiczek, Dawid Szulc, Jan Woźniak. Zaczęliśmy naszą pracę od ogłoszenia konkursu na tytuł gazety. Uczniowie wrzucali do redakcyjnej skrzynki swoje propozycje. Następnie spośród wszystkich pomysłów sporządziliśmy listę tytułów, na które głosowała społeczność szkolna. Najwięcej głosów otrzymał tytuł: „Echo Szkoły” – propozycja Mai Korpas z klasy 6c. W pierwszym wydaniu gazety będzie można przeczytać wywiad z Majką. Jakie jeszcze ciekawe artykuły pojawią się w pierwszym wydaniu? Proszę czekać cierpliwie. Poprawiamy ostatnie kropki i przecinki.

      Zespół Redakcyjny – Echa Szkoły