• KONKURS O DOTACJĘ "NASZE EKOLOGICZNE PRACOWNIE"

     • W roku szkolnym 2022/2023 Szkoła Podstawowa w Gorzkowicach  znalazła się w gronie laureatów konkursu o dotację WFOŚiGW w Łodzi pn. "Nasze ekologiczne pracownie".

      Celem konkursu pn. „Nasze Ekologiczne Pracownie” jest dokonanie wyboru najlepszych projektów do wsparcia finansowego w formie dotacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi polegających na polepszeniu warunków nauczania poprzez utworzenie kreatywnych i pomysłowych nowych pracowni edukacyjnych   w szkołach.

      Koszt całkowity zadania wynosi 64 127 zł.

      Kwota dofinansowania w formie dotacji wynosi 59 277 zł.

      Pracownia  została wyremontowana, wyposażona w pomoce dydaktyczne, meble, a także sprzęt audiowizualny celem uatrakcyjnienia prowadzonych w niej zajęć.

       

      Z wkładu własnego w okresie wakacyjnym został wykonany remont pomieszczenia przeznaczonego na pracownię. Pracownia została pomalowana, w oknach zamontowano rolety. Wymienione zostało oświetlenie –   założono lampy  energooszczędne. Naszym marzeniem było stworzyć pracownię na miarę XXI wieku, wyposażoną w nowoczesny sprzęt i różnorodne środki dydaktyczne, aby proces lekcyjny był ciekawszy i aby zwiększyła się aktywność uczniów stanowiąca niezbędny warunek gwarantujący pełne poznanie wiedzy, zrozumienie i przyswojenie jej oraz umiejętne wykorzystanie w życiu codziennym.

       

      Utworzenie nowoczesnej ekopracowni pozwoli naszym uczniom na głębsze i pełniejsze poznawanie nauk matematyczno- przyrodniczych i otaczającego nas świata. Zakupiony sprzęt multimedialny pozwala na prowadzenie zajęć w dynamicznym tempie, poszerza horyzonty poznawcze uczniów, uczy właściwego i selektywnego  wykorzystania internetowych źródeł informacji.

      Mamy nadzieję, że tak wyposażona pracownia będzie sprzyjać samodzielnemu i kreatywnemu rozwojowi uczniów i nauczycieli.

     • KONKURS ŚWIETLICOWY - WRĘCZENIE NAGRÓD

     • W dniu 12.10.2023 r. Pani Dyrektor Magdalena Treścińska - Niemczyk wręczyła nagrody laureatom konkursu świetlicowego pt. "Wspomnienia z wakacji". Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie serdecznie dziękujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach organizowanych przez nauczycieli świetlicy. 

     • PRÓBNA EWAKUACJA

     • W środę 11 października 2023r. w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach przeprowadzona została próbna ewakuacja. Cała akcja  przebiegła  bardzo sprawnie i zgodnie z zasadami postępowania w czasie niebezpieczeństwa. Po usłyszeniu alarmu  wszyscy uczniowie pod opieką nauczycieli oraz pracownicy szkoły, zgodnie z planem ewakuacji, opuścili placówkę i udali się w bezpieczne miejsce na boisku szkolnym. Nauczyciele zdali raport o frekwencji. Po odebraniu sprawozdania o przebiegu ewakuacji, Pani Dyrektor Magdalena Treścińska – Niemczyk odwołała alarm. Na uwagę zasługuje fakt, iż uczniowie, nauczyciele, a także wszyscy pracownicy obsługi, zachowują środki bezpieczeństwa, doskonale znają drogi ewakuacyjne, a także bardzo szybko i sprawnie stawiają się na miejscu zbiórki. Celem ćwiczeń było utrwalenie zasad zachowania podczas ogłoszenia alarmu oraz wypracowanie właściwych zachowań podczas ewentualnych zagrożeń. Obserwatorem był kpt. Hubert Łukasik z Komendy Miejskiej Państwowej  Straży Pożarnej w Piotrkowie Trybunalskim, który po zakończonej ewakuacji przeprowadził pogadankę z uczniami kl.5a na temat zachowania w sytuacji zagrożenia.

     • ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO

     • „Uczyń zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie dla wszystkich globalnym priorytetem”

      „Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka”

      Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, obchodzony jest 10 października każdego roku, aby zwiększyć świadomość i zrozumienie problemów zdrowia psychicznego oraz promować dobre praktyki w tym zakresie. Codzienny stres, dynamiczne tempo życia, brak czasu dla siebie i innych, brak czasu na odpoczynek i wyciszenie od nadmiernych bodźców sprzyjają pojawieniu się zaburzeń w strefie emocjonalnej i psychicznej. Dlatego ROZMAWIAJMY O ZDROWIU PSYCHICZNYM  bo im więcej rozmawiamy, tym więcej osób odważy się powiedzieć „Nie daję rady, potrzebuję pomocy”. Dobre samopoczucie to wskaźnik zdrowia psychicznego, które oznacza zdolność przeżywania emocji, które są adekwatne do doświadczanych sytuacji; radość, gdy dzieje się coś pozytywnego, satysfakcja po osiągnięciu zamierzonego celu, rozpacz, gdy kogoś tracimy, smutek czy złość, kiedy coś nam się nie udaje, lęk przed nową nieznana sytuacją. Niepowodzenia i chwile negatywnych doświadczeń emocjonalnych przeplatają się z wydarzeniami pozytywnymi, radosnymi, dając ogólne poczucie równowagi i zadowolenia z życia.” PIELĘGNUJMY TO ŻYCIE, MA TO SENS”

     • WYJAZD DO MANDORII

     • W poniedziałek 9 października uczniowie klasy 3a i 3 c Szkoły Podstawowej im. H Sienkiewicza w Gorzkowicach wybrali się na wycieczkę do Parku Rozrywki Mandoria w Rzgowie.

      W renesansowym Mieście Przygód czekało na dzieci wiele atrakcji: karuzele i emocjonujące przejażdżki familijnymi roller-coasterami, gigantyczna zjeżdżalnia, latajace helikoptery, pływające gondole, łódki, gokarty, labirynt,   strzelnica, gry zręcznościowe i wiele innych. Wycieczka wszystkim bardzo się podobała. Przyniosła wiele wrażeń i niesamowitych emocji.

      Opiekunami wycieczki były panie: Aneta Krawczyk, Marzena Gorzędowska, Mariola Pielużek i Marlena Radojewska – Pechta.

     • "PATRIOTYZM JEST WŚRÓD NAS"

     • Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza  w  Gorzkowicach włączyli się w organizację patriotycznej  uroczystości, która odbyła się 7 października 2023r. w Domu Kultury w Gorzkowicach   w związku z rocznicą powstania styczniowego i związanym z tym wydarzeniem koncertem „Piotrkowscy Powstańcy”. Szkołę reprezentowali uczniowie kl. 5 i 7 recytując wiersze A. Asnyka, C. K. Norwida i M. Konopnickiej:

      -Piotr Łęgowiak (5b) - „Kiedym Cię żegnał”– A. Asnyk

      -Rita Krasoń (5b) - „Między nami nic nie było” A. Asnyk

      -Anna Korzela (7c)  - „Nad głębiami” A. Asnyk

      -Nikola Klekocińska (7c) - „Moja ojczyzna” C. K. Norwid

      -Natalia Stasiak (7c) - „Ojczyzna” M. Konopnicka

      -Maja Korpas (7c) - „Przysięga” M. Konopnicka

     • SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU SZKOŁY PODSTAWOWEJ W GORZKOWICACH

     • Gdy w piątkowe popołudnie wszyscy uczniowie zaczynają radować się z nadchodzącego weekendu, nasi Wolontariusze wrzucają piąty bieg i nadal są w pełni aktywni:) Dzisiaj dwie fantastyczne "ekipy" wybrały się po raz pierwszy w tym roku szkolnym do Przedszkola Samorządowego. Co prawda podczas wykonywania zdjęcia podopiecznych placówki było już niewielu, ale dużo wcześniej obie strony bawiły się w swoim towarzystwie znakomicie.

      Serdeczne podziękowania dla Wolontariuszy: Szymona Jeża, Joanny Gałkowskiej, Julii Gałkowskiej, Julii Łyczkowskiej, Alicji Orłowskiej, Amelii Orlik oraz Kornelii Wieńczek :)))

     • JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM

     • Biblioteka Szkolna wzięła udział w V edycji akcji "Jak nie czytam, jak czytam". W wydarzeniu wzięło udział aż 313 000 osób z całej Polski, a zadanie polegało na wspólnym czytaniu:)

      Nasi bibliotekarze zorganizowali wygodny zakątek i promowali ideę czytelnictwa w szkole. Uśmiechnięte twarze uczniów świadczą o tym, że spisali się na medal i czytelnicy z pewnością powrócą po kolejne książki, a tych szkolna biblioteka ma baaaaaaaardzo dużo :) Każdy znajdzie coś dla siebie. Zatem nie ma chwili do stracenia... zapraszamy do biblioteki :)  ...i z tej okazji otrzymaliśmy certyfikat wspierający czytelnictwo.

     • DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

     • Dnia Głośnego Czytania przypada na 29 września. Jak co roku nasza szkoła również przyłączyła się do akcji. Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Podjęte działania mają sprawić, że dziecko oderwie się od telewizji i Internetu, polubi książkę i przygotuje się do samodzielnego czytania oraz nauczy się właściwie spędzać wolny czas.

      Bibliotekarze Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach naszym najmłodszym uczniom z klasy Ia zaprezentowali książkę Justyny Bednarek Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych). Książka jest przepięknie zilustrowana, pobudza wyobraźnię, dostarcza mnóstwa radości każdemu, kto po nią sięgnie. Składa się z 10 niesamowitych rozdziałów, z których każdy jest fantastyczną przygodą innej pojedynczej skarpetki.

      Z tej też okazji została przygotowana gazetka oraz wystawka książek uświadamiająca, jakie korzyści płyną z lektury. Głównym jej celem jest zachęta, by obchodzić to święto każdego dnia, nie tylko w szkole, ale też w domowym zaciszu.

     • WYCIECZKA DO WARSZAWY

     • 3 października uczniowie klasy 2c udali się na wycieczkę do Warszawy. Odwiedzili Centrum Nauki Kopernik, w którym z zainteresowaniem wykonywali różne eksperymenty i doświadczenia. Obejrzeli seans w Planetarium. Następnie podążyli w kierunku Starego Miasta. Zobaczyli wiele pomników, Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta, Pałac Prezydencki. Wraz z przewodnikiem ruszyli "Szlakiem Warszawskich Legend". Uczniowie bogatsi o nowe wiadomości i wrażenia powrócili do domów. Ta wycieczka była pięknym zakończeniem słonecznego lata. Opiekunami wycieczki były Iga Kobylarz i Agnieszka Chycka.

     • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO "WSPOMNIENIA Z WAKACJI"

     • W miesiącu wrześniu br. nauczyciele świetlicy zorganizowali konkurs plastyczny pt. „Wspomnienia z wakacji” skierowany do wszystkich uczniów naszej szkoły. Celem konkursu było zaprezentowanie własnych wakacyjnych wspomnień. Dodatkowo konkurs rozwijał wyobraźnię, kreatywność oraz techniki sztuki plastycznej i technicznej.

      06 października br. nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu.

      Jury w składzie:

      - Pani w-ce Dyrektor Małgorzata Sadura

      - Pani Kierownik Świetlicy i Stołówki Szkolnej Mariola Pielużek

      - Pani Marlena Radojewska-Pechta

      wytypowało łącznie 6 zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych.

       

      Laureatami konkursu zostali:

      - klasy I-III

      I miejsce Migoda Amelia kl. III a

      II miejsce Lasek Filip kl. II c

      III miejsce Malec Oliwia kl. II c

       

      - klasy IV-VIII

      I miejsce Szulc Dawid kl. Va

      II miejsce Jachimczak Maja kl. IV a

      III miejsce Krawczyk Barbara kl. VII b

       

      Dyplomy oraz nagrody dla laureatów konkursu zostaną wręczone 12 października br. w Sali świetlicy szkolnej klas IV-VIII (s. nr 5).  

      Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie!

     • PÓŁFINAŁ WOJEWÓDZKI SZTAFET PRZEŁAJOWYCH

     • Reprezentacja SP Gorzkowice wzięła udział w Półfinale Wojewódzkim Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Sztafetowych Biegach Przełajowych Chłopców. Po zaciętej rywalizacji nasza drużyn uplasowała się na III miejscu. W skład sztafety weszli: Adam Trzebiński, Kamil Krzynówek, Kacper Klęska, Dominik Remisz, Szymon Miśkiewicz, Olivier Ryszka i Adam Dąbrowski. Zawody były okazją na zwiedzenie jedynej w Polsce Areny Lodowej, która służy do całorocznego uprawiania sportów zimowych. Obiekt ten może być wykorzystywany do organizacji imprez sportowych szczebla międzynarodowego.

     • KONCERT FILHARMONII

     • 5 października 2023r. w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach odbył się pierwszy w tym roku szkolnym koncert filharmonii dla uczniów klas 1-3 oraz 4-8.

      W czasie spotkania, tancerze – Martyna oraz bboy Mak, wywarli na uczniach niesamowite wrażenie. Uczniowie zostali nie tylko zapoznani z historią tańca na Kubie, ale również mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności przed całą społecznością szkolną. Taniec jest formą wyrażania swoich emocji, samego siebie i dlatego bardzo wiele dzieci chciało wystąpić na scenie, prowadzący mieli niemały problem, by wyłonić uczestników pokazu. Najlepsi tancerze zatańczyli hustle, taniec towarzyski, który powstał w Stanach Zjednoczonych pod wpływem filmu „Gorączka sobotniej nocy”, Swoje początki zawdzięcza on erze disco i wywodzi się z takich stylów jak mambo czy salsa. Uczniowie wykazali się pomysłowością i spontanicznością, prezentując swoje układy taneczne.

      Koncert zakończył pokaz breakdance, który został nagrodzony gromkimi brawami.

      To wyjątkowe wydarzenie dało uczniom naszej szkoły niepowtarzalną szansę na rozwijanie swojej pasji muzycznej oraz poszerzanie horyzontów kulturalnych.

     • POWIATOWE SZTAFETOWE BIEGI PRZEŁAJOWE SZS 2023

     • W dniu 4 października 2023 r. w Wolborzu odbyły się Mistrzostwa Powiatu Piotrkowskiego w Sztafetowych Biegach Przełajowych.

      Biegi rozegrano w czterech kategoriach: dziewczęta urodzone w latach 2009-2010, dziewczęta urodzone w 2011 i młodsze, chłopcy urodzeni w latach 2009-2010 oraz chłopcy urodzeni w 2011 i młodsi.
      W każdej kategorii wiekowej swoją reprezentację miała Szkoła Podstawowa w Gorzkowicach.

      W ostatecznej klasyfikacji dwie sztafety uplasowały się na miejscach medalowych. Młodsi chłopcy zajęli  miejsce III, a starsi miejsce I. Ci drudzy uzyskali tym samym awans do kolejnego szczebla zawodów.

      Naszą szkołę reprezentowali: Adamczyk Szymon, Dąbrowski Adam, Fila Wiktoria, Wiktoria Karlińska, Gwóźdź Amelia, Kabziński Bartosz, Klęska Kacper, Kordyzon Oskar, Korzela Anna, Krajewski Filip, Krawczyk Joanna, Krzynówek Kamil, Kulbat Julia, Matuszczyk Nadia, Miśkiewicz Szymon, Olejnik Jan, Palej Nikola, Remisz Dominik, Rutkowska Klaudia, Ryszka Olivier, Sikora Maciej, Skrobek Lena, Krystek Michał, Trzebiński Adam, Mirek Maja, Kubicka Nikola, Rumik Antonina, Majkowska Zofia.

     • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BEZ PRZEMOCY

     • 2 października Międzynarodowy Dzień bez Przemocy Międzynarodowy Dzień bez Przemocy ustanowiony został na mocy rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ A/61/271 z dnia 15 czerwca 2007 r.

      Dzień ten jest okazją do „rozpowszechnienia przesłania o unikaniu przemocy, również poprzez edukację i zwiększanie świadomości społecznej”. Patronem dnia i działania bez przemocy jest Mahatma Gandhi, przywódca indyjskiego ruchu niepodległościowego oraz pionier filozofii działania bez przemocy, którego idee przyczyniły się do powstania „Dnia bez przemocy”.

      Szkoła Podstawowa w Gorzkowicach po raz pierwszy przystąpiła do obchodów Międzynarodowego Dnia bez Przemocy. Uczniowie i nauczyciele przyszli do szkoły ubrani na czerwono, wyrażając w ten sposób swój protest przeciwko agresji i przemocy. Na korytarzu wyeksponowana została gazetka tematyczna, która  przybliżyła uczniom genezę i istotę obchodów  tego jakże ważnego  święta.

      W ramach akcji zostały zaplanowane na cały tydzień działania związane z propagowaniem prawidłowych zachowań , a także z radzeniem sobie w trudnych sytuacjach związanych z agresja i przemocą.

      Trudno bowiem uciec od przemocy, jest  ona wszędzie - na ulicy, w telewizji, w szkole i w domach.  Warto więc stawiać jej czoła  i reagować, kiedy komuś dzieje  się krzywda.

      Zawsze powinna przyświecać nam  jedna zasada- unikamy przemocy!

       

      OGÓLNOPOLSKIE TELEFONY ZAUFANIA
       

      116 111 – Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzieży 

      800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci

      800 12 12 12 – Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

      116 000 – Całodobowy, bezpłatny telefon w sprawie zaginionego dziecka.  

      800 120 002 – Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” 

      800 676 676 – Infolinia Rzecznika Praw Obywatelskich 

      116 123 – Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym 

      800 120 226 – Policyjny Telefon Zaufania ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie

      801 199 990 – Ogólnopolski Telefon Zaufania „Narkotyki – Narkomania” 

      800 70 22 22 – Linia wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego

      800 108 108 – Bezpłatna linia wsparcia dla osób po stracie bliskich

     • URODZINOWO

     • Już kolejny rok nasi uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach pamiętają o pensjonariuszach z Domu Pomocy Społecznej “Przystań” we Wronikowie. Co miesiąc przygotowują kartkę urodzinową. W miesiącu wrześniu we współpracy z uczennicą z klasy piątej Roksaną Jasińską, która swoim pięknym pismem ozdobiła wnętrze karty urodzinowej. Jak zawsze życzymy zdrówka i samych radosnych dni.  

     • DZIEŃ CHŁOPAKA POD HASŁEM DNIA MUSZKI I KRAWATA

     • Święto wszystkich panów, mężczyzn, chłopców i chłopczyków obchodziliśmy w naszej szkole wystrojeni w akcesoria typowo męskie. Mucha i krawat oprócz tego, że dodała męskiej części szkoły powagi i mnóstwa uroku pomogła również uzyskać „bon zwalniający”. Chłopcy mogli je wykorzystać gdy nie mieli odrobionej pracy domowej, nie byli przygotowani do odpowiedzi ustnej lub też potrzebowali dodatkowej wskazówki od nauczyciela. Mamy nadzieję, że się przydały...

      Drodzy panowie życzymy Wam w dniu Waszego święta samych miłych chwil, dużo uśmiechu i radości każdego dnia roku.

     • EUROPEJSKI DZIEŃ SPORTU SZKOLNEGO 2023

     • 29 września 2023 r. uczniowie SP Gorzkowice wraz z jednostkami edukacyjnymi z całej Europy i Świata celebrowali Europejski Dzień Sportu Szkolnego. Celem tej inicjatywy jest promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia wśród uczniów. W ramach obchodów ESSD  (European School Sport Day) nasi uczniowie wzięli udział w aktywnościach:

       

      • klasy I-III – wyścigi rzędów
      • dziewczęta klas VII – zajęcia fitness
      • klasy IV – mini biegi przełajowe

       

                  Pozostali uczniowie, w ramach lekcji wychowania fizycznego, podjęli się wybranych przez siebie, ulubionych form aktywności fizycznej.

                  Dziękujemy wszystkim uczestnikom, kibicom, a poniższe zdjęcia tylko w małym stopniu odzwierciedlają jak dobrze w tym dniu bawiliśmy sportem.

     • WOJEWÓDZKIE INDYWIDUALNE BIEGI PRZEŁAJOWE SZS 2023

     • Uczniowie SP Gorzkowice: Bartosz Kabziński, Kacper Klęska, Dominik Remisz i Adam Trzebiński wzięli udział w Wojewódzkich Indywidualnych Biegach Przełajowych w Aleksandrowie Łódzkim. Zawody odbyły się 28 września 2023 r. i były połączone z uroczystym otwarciem rywalizacji sportowej szkół województwa łódzkiego w roku szkolnym 2023/24.

                  Gratulujemy kwalifikacji i udanego występu.

     • LEKCJA PROGRAMOWANIA KLASY 3C - #LaboratoriaPrzyszłości

     • Uczniowie klasy 3c podczas lekcji informatyki wybrali się do pracowni komputerowej wyposażonej w nowoczesny sprzęt zakupiony w ramach  programu #Laboratoria Przyszłości. Doskonalili swoje umiejętności z zakresu programowania interaktywnego robota Photon, który wspiera naukę kodowania,  programowania, wyobraźnię, kreatywność oraz logiczne myślenie.

      Uczniowie przypomnieli sobie zasady działania robota oraz jego możliwości. Mając do dyspozycji tablety sterowali robotami i tworzyli proste programy określając ich ruch, dźwięk i trasę. Pracę z Photonami uatrakcyjniły maty edukacyjne, po których poruszały się roboty.  Dodatkowo nauka programowania połączona była z edukacją polonistyczną i matematyczną. Uczniowie utrwalali zasady ortograficzne, poprawną pisownię wyrazów oraz wykonywanie działań matematycznych w poznanym zakresie.

      Lekcja zorganizowana przez Pana Arkadiusza Krasonia – nauczyciela informatyki oraz wychowawcę  klasy 3c -  Panią Anetę Krawczyk była dla uczniów bardzo ciekawa, o czym świadczyła ich aktywność i zaangażowanie podczas zajęć.