• NASZA RADOŚĆ I DUMA

     • Uczennice kl. 6c Szkoły Podstawowej  im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach, które uczęszczają na zajęcia zespołu wokalnego podjęły się nagrania piosenek patriotycznych do I Etapu (online)                                             II Wojewódzkiego Konkursu Pieśni i Piosenek Patriotycznych „ Nasza Radość i Duma”.

      Skład zespołu:

      1. Nikola Klekocińska
      2. Anna Korzela
      3. Anna Łegowiak
      4. Maja Korpas
      5. Nikola Palej
      6. Zuzanna Wojdalska
      7. Wiktoria Karlińska

       

      Sprzęt użyty podczas nagrania filmu ( aparat fotograficzny, lampa oświetleniowa, statyw) zostały zakupione z programu Laboratoria Przyszłości.

     • OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

     • Dzień 7 listopada 2022 roku w Gminie Gorzkowice  miał niecodzienny charakter, bowiem uroczyście obchodzono zbliżającą się 104 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Obchody rozpoczęły się od uroczystego podniesienia flagi na maszt przed Urzędem Gminy  w Gorzkowicach pod hasłem "Pod Biało-Czerwoną". Fundatorem masztu jest Kancelaria  Premiera Rady Ministrów. W tym podniosłym wydarzeniu brali udział zaproszeni goście: Marszałek Senior Antoni Macierewicz, Poseł na sejm RP Pan Grzegorz Lorek, Łódzki Kurator Oświaty Pan Waldemar Flajszer, Pani Grażyna Lasek i Pan Krzysztof Mroczkowski w imieniu Starosty Powiatu Piotrkowskiego, Wójt Gminy Gomunice Pan Paweł Olejniczak, Proboszcz Parafii Gorzkowice ks. Kanonik Ryszard Bryłka, Komendant Komisariatu Policji w Gorzkowicach podkomisarz Stanisław Kiełbik, Dyrektor Banku Spółdzielczego Ziemi Piotrkowskiej Pan Marcin Bieliński, Prezydium Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach - Pani Anna Gawińska, Pani Bożena Szadkowska- Karlińska, Przewodnicząca Rady Gminy Gorzkowice - Pani Aneta Karbowiak wraz z Radnymi Rady Gminy Gorzkowice, Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Gminy Gorzkowice  Wiktoria Strzewiczek wraz z Radnymi Młodzieżowej Rady Gminy Gorzkowice, Sołtysi, Przewodniczący Kół Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszeń i Organizacji z terenu Gminy Gorzkowice, Prezes - Pan Rafał Zawisza i Komendant - Zbigniew Owczarek Zarządu Oddziału Gminnej OSP wraz z Prezesami i Druhami poszczególnych jednostek OSP Gminy Gorzkowice, Drużyna Harcerska oraz Gromada Zuchów, Dyrektorzy, Kierownicy i Pracownicy jednostek organizacyjnych Gminy Gorzkowice oraz referatów Urzędu Gminy Gorzkowice, a także przedstawiciele mediów.

               Wszyscy zgromadzeni udali się do budynku Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach, aby uczestniczyć w Koncercie Pieśni Patriotycznych "Tobie wierni Polsko", gdzie wspólnie z Zespołem Pieśni i Tańca "Gorzkowice" oraz Kapelą "Fakiry"  z Piotrkowa Trybunalskiego śpiewano pieśni patriotyczne. Występy te zostały również wzbogacone recytacją utworów poetyckich w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach.

               W budynku szkoły od samego rana dało się odczuć odświętną, patriotyczną atmosferę. W szkolnym holu zaprezentowana została wystawa edukacyjna pod nazwą "Trudne drogi do wolności", a hala sportowa została udekorowana motywami patriotycznymi.

               Na uroczystości głos zabrali: Dyrektor Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach Pani Magdalena Treścińska - Niemczyk, Marszałek Senior Antoni Macierewicz,  Łódzki Kurator Oświaty Pan Waldemar Flajszer oraz Wójt Gminy Gorzkowice Pan Alojzy Włodarczyk,  przypominając trudną drogę do wolności, lata cierpienia, upokorzenia, lata, gdy polskie słowa zastępowała rosyjska i niemiecka mowa. Zwrócili uwagę, że marzenia o wolności w połączeniu z męstwem i wiarą dały wspaniały owoc – Niepodległą Ojczyznę, Ojczyznę, która była, jest i będzie.

               Ten wyjątkowy dzień, który rozpoczął w Gminie Gorzkowice Tydzień Patriotyczny, połączył wszystkich, którzy wspólnie starali się pokazać, że są Polakami – Patriotami. Wskrzeszony 104 lata temu ogień wolności – Polskość to nie tylko wydarzenia historyczne, minione dzieje, ale również obecne zachowania i postawy. Miejmy nadzieję, że takie dni jak ten, przyczynią się do tego, by podtrzymywać w młodych ludziach więź z Ojczyzną, jej historią, kulturą, sztuką oraz tradycjami.

               Obchody zostały zorganizowane we współpracy Urzędu Gminy Gorzkowice, Biblioteki Publicznej i Domu Kultury Gminy Gorzkowice oraz Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach.

     • PRZEGLĄD PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ

     • Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach 4 listopada 2022r. wzięli udział w I Przeglądzie Piosenki Patriotycznej „Z młodej piersi się wyrwało…”, który odbył się w Wolborzu pod patronatem Burmistrza Wolborza Andrzeja Jarosa oraz Radnego Powiatu Piotrkowskiego Michała Szymańskiego.

      Celem przeglądu było:

      promocja młodych talentów, stworzenie możliwości zaprezentowania się przed szerszą publicznością, wspieranie wychowania patriotycznego młodzieży poprzez formy aktywności artystycznej, popularyzacja pieśni patriotycznych i piosenek o tematyce patriotycznej, umacnianie świadomości narodowej, kultywowanie pamięci o wydarzeniach, które zmieniły losy naszej Ojczyzny i ludziach, którzy walczyli o Jej suwerenność, wymiana doświadczeń oraz integracja dzieci i młodzieży.


      W konkursie wzięło udział 95 uczestników.

      Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:


      1. Gabriel Augustyniak kl. 2c
      2. Adam Kister kl. 2c
      3. Alicja Pabich kl. 2c
      4. Julian Piekarski kl. 2c
      5. Nikodem Stefanek kl. 2c
      6. Natan Załogowski kl. 2c
      7. Wiktoria Karlińska kl. 6c
      8. Nikola Klekocińska kl. 6c
      9. Maja Korpas kl. 6c
      10. Anna Korzela. kl. 6c
      11. Anna Łęgowiak kl. 6c
      12. Nikola Palej kl. 6c
      13. Zuzanna Wojdalska kl. 6c


      Opiekunowie: p. A. Krawczyk i p. R. Ziemba


      Sprzęt użyty podczas robienia zdjęć i nagrania - aparat fotograficzny - został zakupiony z programu Laboratoria Przyszłości.

     • ZUZIA WOJDALSKA Z KOLEJNYMI TYTUŁAMI!

     • Zuzanna Wojdalska, uczennica klasy VIc Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach nie ustaje w rozwijaniu swojej pasji czyli trenowaniu brazylijskiego jiujitsu, a także startowaniu w  zawodach i zdobywaniu kolejnych tytułów mistrzowskich. Tym razem Zuzia z powodzeniem wzięła udział  w zawodach European Championship 2022 odbywających się w Luboniu.Zawodniczka startowała w dwóch formułach: GI (w kimonach) i NO GI ( bez kimon) w kategorii wagowej - 50 kg. W GI wywalczyła brązowy medal, a w NO GI srebrny.

      Serdecznie gratulujemy!

     • ZAJĘCIA Z PSYCHOLOGIEM

     • W piątek 4 listopada 2022r. w klasach 6b i 6c odbyły się zajęcia warsztatowe nt. relacji rówieśniczych. Prowadząca – Pani Martyna Koper – psycholog z Punktu Konsultacyjnego w Gorzkowicach przedstawiła uczniom czym są relacje rówieśnicze. Zwróciła uwagę na to, że relacje są nieodłącznym elementem życia. Budujemy je wszędzie – w domu, w szkole, na zajęciach dodatkowych. Często bywają źródłem radości i dodają otuchy. Innym razem budzi się w nich lęk, złość albo smutek. Jak zbudować bezpieczną relację z rówieśnikiem? Jakie wartości widzimy w naszych relacjach? Te trudne zagadnienia wyjaśniała pani psycholog.

      Uczniowie pracą w grupach analizowali i odpowiadali na pytania:

      - co utrudnia komunikację między ludźmi?

      - co ułatwia komunikację między ludźmi?

      - co utrudnia komunikację w klasie, na lekcji?

      - co ułatwia komunikację w klasie, na lekcji?

      Wierzymy, że zrealizowane zajęcia z panią psycholog pomogą rozeznać się w tym skomplikowanym obszarze związków międzyludzkich, a tym samym wpłyną pozytywnie na pracę wychowawczą z naszymi uczniami.

      Zajęcia z psychologiem zostały zorganizowane dzięki współpracy z Urzędem Gminy w Gorzkowicach.

      Pani Martyna Koper dyżurująca w Punkcie Konsultacyjnym w Urzędzie Gminy będzie cyklicznie (raz w miesiącu) przeprowadzać zajęcia w klasach w naszej szkole.

     • WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z MATEMATYKI

     • "Żadna nauka nie wzmacnia tak wiary w potęgę umysłu ludzkiego jak matematyka."                         

                                                                                                         Hugo Dyonizy Steinhaus

      Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe dla uczniów szkół podstawowych, organizowane co roku  przez kuratorów oświaty, są  prawdziwym wyzwaniem dla ich uczestników, zaś zostanie finalistą jest olbrzymim wyróżnieniem i otwiera drzwi do wielu renomowanych szkół średnich.

      W tym roku to młodzi matematycy jako pierwsi rozpoczęli swoje zmagania z zadaniami sprawdzającymi ich zdolności, umiejętności, ale przede wszystkim ciężką i wytrwałą pracę.

      Wszystkim ósmoklasistom naszej szkoły biorącym udział w szkolnym etapie Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki życzymy połamania piór i z niecierpliwością oczekujemy wyników.

       

       

     • KONKURS PLASTYCZNY „ODDAJ KREW – ZOSTAŃ RATOWNIKIEM ŻYCIA”

     • Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach wzięli udział w VIII Konkursie Plastycznym dla dzieci szkół podstawowych z okazji Dni Honorowego  Krwiodawstwa pod hasłem:

      „ODDAJ KREW – ZOSTAŃ RATOWNIKIEM ŻYCIA”

      Patronat honorowy nad konkursem objął :

      Piotr Wojtysiak Starosta Powiatu Piotrkowskiego

      oraz

      Wojciech Ostrowski Burmistrz Sulejowa.

      Prace plastyczne wykonali :

      1. Angelika Molęda kl. 1b
      2. Franciszek Kanak kl.1b
      3. Filip Lasek kl.1c
      4. Hanna Karlińska kl.2a
      5. Joanna Kowalczyk kl.2a
      6. Paweł Chmielewski kl. 2a
      7. Halina Łatacz kl. 2a
      8. Piotr Łęgowiak kl. 4b
      9. Oliwia Lasek kl. 6a
      10. Szymon Jeż kl. 6b
      11. Wiktoria Karlińska kl. 6c
      12. Wiktoria Kaźmierska kl.8c
      13. Kacper Kanak kl.8c
     • PÓŁFINAŁY WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO W TENISIE STOŁOWYM DRUŻYNOWO IMS SZS 2022

     • 3 listopada 2022 r. Szkoła Podstawowa w Gorzkowicach była organizatorem Półfinałów Województwa Łódzkiego w Tenisie Stołowym Drużynowo. Zawody rozegrano w ramach cyklu Igrzysk Młodzieży SZS. W zawodach prawo startu miały najlepsze zespoły z powiatów: piotrkowskiego, opoczyńskiego, tomaszowskiego, brzezińskiego oraz łódzkiego wschodniego. Do udziału w zawodach zgłosiło się 7 drużyn chłopców i 6 drużyn dziewcząt.

      Rywalizacja drużyn zakończyła się następującymi wynikami:

       

      Chłopcy:

      1 miejsce – SP Gorzkowice

      2 miejsce – SP Mniszków

      3 miejsce – SP Wójcin

       

      Dziewczęta:

      1 miejsce – SP 2 Koluszki

      2 miejsce – SP Lubochnia

      3 miejsce – SP Włodzimierzów

       

      Drużyna SP Gorzkowice wystąpiła w składzie: Hubert Wściubiak, Hubert Jaros. Zwyciestwo dało naszym uczniom awans do finału wojewódzkiego, który zostanie rozegrany 9 listopada 2022 r. w Rawie Mazowieckiej.


      Powodzenia !

     • WYCIECZKA KLAS PIERWSZYCH

     • Uczniowie klas pierwszych 28 października wybrali się na wycieczkę do Bełchatowa na spektakl teatralny pt. „Ach, ta Pippi” przygotowany przez Narodowy Teatr Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Celem wycieczki było między innymi rozbudzanie zainteresowania kulturą oraz wyzwalanie pozytywnych uczuć i emocji.

      W spektaklu uczniowie zobaczyli bardzo ciekawą historię małej Pippi, dzięki której przekonali się, co znaczy i jak ważna jest, szczególnie dzisiaj, tolerancja. Dowiedzieli się, co znaczy prawdziwa przyjaźń i dlaczego warto być dobrym dla zwierząt. Podziwiali niezwykle efektowne lalki teatralne, które towarzyszyły niektórym postaciom. Spektakl ubarwiły wesołe piosenki i efekty świetlne. Dzieci poznały zasady prawidłowego zachowania się w Teatrze.

      Słodkie uśmiechy, radosne opowieści oraz gromkie brawa po spektaklu są z pewnością dowodem na to, że wycieczkę można uznać za udaną.

     • MISTRZOSTWA POWIATU PIOTRKOWSKIEGO W TENISIE STOŁOWYM SZS IMS 2022

     • 28 października 2022 r. w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach rozegrano Mistrzostwa Powiatu Piotrkowskiego w Tenisie Stołowym Drużynowo. Zawody przeprowadzono w ramach cyklu Igrzysk Młodzieży Szkolnej SZS. Wzięło w nich udział sześć drużyn chłopców i pięć dziewcząt.

      Drużyna chłopców SP Gorzkowice zajęł miejsce I. Reprezentacja dziewcząt uplasowała się na miejscu V.

      Drużyny SP Gorzkowice wystąpiły w składzie: Hubert Wściubiak, Hubert Jaros, Maja Drzazga, Magdalena Rybak i Oliwia Bulińska.

     • NAUKA I DOBRA ZABAWA W JEDNYM, CZYLI SŁÓW KILKA O INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ W GORZKOWICACH

     • Czy można połączyć naukę ze świetną zabawą? Jak najbardziej! Po raz kolejny przekonali się o tym uczniowie klasy 4a ze Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach, uczestnicząc w zajęciach z innowacji pedagogicznej z języka angielskiego prowadzonych przez panią Izabelę Jachimczak. Autorski program zajęć „ListeningComprehension – yourkey to success” skupia się na poprawie jakże kluczowej umiejętności słuchania, a co za tym idzie, budowaniu poprawnych nawyków używania języka obcego w mowie. Podczas zajęć uczniowie słuchają filmów, podcastów, piosenek i bajek w języku angielskim, a następnie powielają usłyszane zwroty w rozmowach. Wykorzystując wszelkie możliwe urządzenia multimedialne odchodzimy od nauki polegającej na pracy z książką czy zeszytem ćwiczeń. Słuchamy i mówimy, mówimy i słuchamy, a przy okazji czerpiemy z tego radość i z poczuciem niedosytu reagujemy na dzwonek, przerywający nam dobrą zabawę. Podczas ostatniego spotkania poruszyliśmy temat przyszłych zawodów. Dodatkowo, w myśl zasady, że uczniowie Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach są „unstoppable” (nie do zatrzymania) i „invincible” (niezwyciężeni), zaśpiewana została nasza ulubiona piosenka pod tytułem „Unstoppable” (wyk. Sia), z której owe słowa pochodzą.

      Drodzy uczniowie! Szczerze wierzę, iż wasze plany na przyszłość się spełnią. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości, ponieważ macie nieograniczone możliwości i jesteście niezwyciężeni :-)

       

      Tekst: p. Izabela Jachimczak

     • INNOWACJA PEDAGOGICZNA - POZNAJEMY KULTURY KONTYNENTÓW

     • 26 X 2022 r. w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach odbyły się zajęcia innowacyjne pt. Poznajemy kultury kontynentów. Podczas pierwszych zajęć uczniowie poznali kontynent europejski. Jednym z zadań uczestników, było przyklejenie konturów kontynentu Europy na specjalnie przygotowanej mapie świata. W dalszej części zajęć omawiane były między innymi; tradycje związane z poszczególnymi krajami Europy, zabytki, stroje narodowe, tradycje kulinarne oraz zwierzęta zamieszkujące poszczególne tereny tego kontynentu. Poruszony został także temat Unii Europejskiej i poznanie flag przynależących do niej krajów. Ważnym wątkiem, było stworzenie Drzewa Unii, którego pień stanowiła flaga Unii Europejskiej, natomiast flagi pozostałych państw symbolizowały gałęzie. Zajęcia innowacyjne cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów, którzy chętnie w nich uczestniczyli.

      Prowadzący:
      Małgorzata Kaniowska
      Marlena Radojewska Pechta

     • KARTA ROWEROWA

     • 26 października 2022 roku w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach został przeprowadzony egzamin praktyczny na kartę rowerową na terenie miasteczka ruchu drogowego. Uczestniczyli w nim uczniowie klas piątych, którzy zaliczyli wcześniej część teoretyczną. Przed przystąpieniem do egzaminu zostały przypomniane podstawowe zasady obowiązujące na drogach oraz omówiona została trasa przejazdu w miasteczku rowerowym. Uczniowie wykazali się wiedzą dotycząca znajomości znaków drogowych oraz umiejętnością jazdy na rowerze z uwzględnieniem zasad ruchu drogowego.

     • PRÓBNA EWAKUACJA

     • W środę 26 października 2022r. w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach przeprowadzona została próbna ewakuacja. Cała akcja  przebiegła  bardzo sprawnie i zgodnie z zasadami postępowania w czasie niebezpieczeństwa. Po usłyszeniu alarmu  wszyscy uczniowie pod opieką nauczycieli oraz pracownicy szkoły, zgodnie z planem ewakuacji, opuścili placówkę i udali się w bezpieczne miejsce na boisku szkolnym. Nauczyciele zdali raport o frekwencji, po odebraniu sprawozdania o przebiegu ewakuacji, Pani Dyrektor Magdalena Treścińska – Niemczyk odwołała alarm. Na uwagę zasługuje fakt, iż uczniowie, nauczyciele, a także wszyscy pracownicy obsługi, zachowują środki bezpieczeństwa, doskonale znają drogi ewakuacyjne, a także bardzo szybko i sprawnie stawiają się na miejscu zbiórki. Celem ćwiczeń było utrwalenie zasad zachowania podczas ogłoszenia alarmu oraz wypracowanie właściwych zachowań podczas ewentualnych zagrożeń.

     • ŚLADAMI „ŚWIĘTOKRZYSKICH PEREŁEK”

     • 25 października 2022 roku, uczniowie klasy I a  i III a Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach wraz z wychowawczyniami - p. M. Marczak i p. A. Stankiewicz oraz opiekunkami - p. M. Kurzawską i p. E. Librowską uczestniczyli w wycieczce do Kielc.

      Wycieczka była dofinansowana z budżetu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu  „Poznaj Polskę”.

      Po dotarciu do celu przywitała nas piękna, słoneczna pogoda. Pierwszy punkt programu obejmował warsztaty edukacyjno-plastyczne, podczas których uczniowie mieli okazję wykonać własnoręcznie zabawkę. Następnie dzieci zwiedzały Muzeum Zabawek po czym udały się do Muzeum Stefana Żeromskiego gdzie mogły dowiedzieć się jak wyglądała nauka w XIX wieku. Po zjedzeniu pysznego obiadu uczniowie udali się na warsztaty do Magii Karmelu i tam każdy z nich mógł zrobić kolorowego lizaka. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie jaskini Raj- jednej z najpiękniejszych jaskiń w Polsce.

      Zmęczeni, ale pełni wrażeń i uśmiechnięci wróciliśmy do domów.

     • "NA STRAGANIE" - PRZEDSTAWIENIE W KLASIE 2C

     • Na podsumowanie tematyki jesiennych zbiorów oraz wartości odżywczych  warzyw,  uczniowie klasy 2 c, której wychowawca jest p. Aneta Krawczyk przygotowali inscenizację do wiersza Jana Brzechwy pt. „Na straganie”.

      Swoje umiejętności aktorskie zaprezentowali przed Panią Dyrektor Magdaleną Treścińską – Niemczyk, Panią Wicedyrektor Małgorzatą Sadurą, nauczycielami i kolegami z klas 1-3. Gra młodych aktorów i piękne stroje przyciągnęły uwagę nauczycieli i uczniów, którzy z zainteresowaniem oglądali przedstawienie. Mali aktorzy świetnie odegrali swoje role, a przy tym dobrze się bawili. Występ drugoklasistów zakończył się gromkimi brawami.

     • OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY 2022

     • Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach wzięli udział w

      OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM 2022

      Święty Mikołaj – biskup o miłosiernym sercu

       

      Prace plastyczne wykonali:

      1. Angelika Molęda         klasa 1b
      2. Filip Lasek                   klasa 1c
      3. Halina Łatacz              klasa 2a
      4. Paweł Chmielewski     klasa 2a
      5. Anastazja Pabich        klasa 3c
      6. Dawid Szulc                klasa 4a
      7. Filip Just                      klasa 4b
      8. Oliwia Lasek                klasa 6a
     • PAMIĘTAMY O ZMARŁYCH - WYJŚCIE NA CMENTARZ KLASY 2C

     • Okres przed Dniem Wszystkich Świętych to odpowiedni moment na wspomnienie tych, którzy odeszli od nas, czas na rozmowy dotyczące szacunku dla zmarłych. 24 października 2022r. uczniowie klasy IIc  Szkoły Podstawowej  im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach odwiedzili Cmentarz parafialny w Gorzkowicach.

      Spacer alejkami cmentarza wprowadził  uczniów w nastój refleksji, zadumy oraz wspomnień o osobach bliskich. W ciszy i spokoju uczniowie pomodlili się oraz zapalili znicze na grobach zmarłych nauczycieli i osób zasłużonych dla społeczności lokalnej. Uporządkowali również grób Państwa Kolasińskich oraz złożyli wiązankę.

      Opiekę nad uczniami pełnili –wychowawca klasy 2 c - p. A. Krawczyk,   p. Małgorzata Soja i p. Tomasz Filipczak.

     • UROCZYSTE ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

     • 21 października 2022r. w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach odbyła się uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych. Na wydarzenie przybyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Gorzkowice Pan Alojzy Włodarczyk, proboszcz parafii ks. Ryszard Bryłka, przedstawiciel Komisariatu Policji w Gorzkowicach  aspirant  Pan Marcin Kowalski, Dyrektor Administracji Placówek Oświatowych Pan Daniel Słowik, Zastępca Przewodniczącego Rady Rodziców Pani Wioleta Alama, Skarbnik Rady Rodziców Pani Anna Gawińska.

      Zanim pierwszoklasiści zostali oficjalnie przyjęci do grona społeczności szkolnej, zaprezentowali krótki program artystyczny. Ślubowali na sztandar szkoły. Następnie Pani Dyrektor dokonała aktu pasowania na ucznia. Dzieci z rąk Pana Wójta  otrzymały upominki.

      Kolejnym punktem uroczystości było zaprzysiężenie Samorządu Uczniowskiego. Gospodarze wszystkich klas w osobach: klasa VIII a - Bartosz Kiełbik, klasa VIII b - Igor Famulski klasa VIII c - Filip Szopa, klasa VIII d -  Wiktoria Wędzonka, klasa VII a -  Olivier Ryszka, klasa VI a - Bartosz Foksowicz, klasa VI b - Konrad Cichosz, klasa VI c -  Filip Matuszczyk, klasa V a -  Maciej Sikora, klasa V b - Alan Włóka, klasa IV a  - Amelia Gwóźdź, klasa IV b -  Piotr Łęgowiak, klasa IV c  - Tymon Wlaźlak, klasa III a -  Oskar Koryciński, klasa III b -  Jakub Ziemba, klasa III c -  Antoni Stasiak,klasa II a - Hanna Karlińska, klasa II b - Maja Krajewska, klasa II c -  Oskar Sobieszek, klasa II d - Martyna Woźniak, klasa Ia - Aleksander Cichoń, klasa I b  - Patryk Kordyzon, klasa I c -  Pola Janiec złożyli uroczyste ślubowanie obiecując sumiennie wypełniać wszystkie  obowiązki, jakie nakłada na nich szkoła, godnie reprezentować szkołę swoimi osiągnięciami i postawą oraz nie zawieść pokładanych w nich nadziei.

      Kochane Pierwszaki! Cieszymy się, że jesteście już uczniami i życzymy Wam sukcesów w nauce.

     • „POZNAJ POLSKĘ” – WYCIECZKA DO KRAKOWA UCZNIÓW KLASY 2A I 2C SZKOŁY PODSTAWOWEJ W GORZKOWICACH

     • 17 października 2022 roku, uczniowie klasy II a  i II c Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach wraz z wychowawczyniami - p. Marzeną Gorzędowską i p. Anetą Krawczyk oraz opiekunkami - p. Małgorzatą Rawicką i p. Marią Kurzawską uczestniczyli w wycieczce do Krakowa.
      Wycieczka była dofinansowana z budżetu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu  „Poznaj Polskę”. Dzięki temu przedsięwzięciu uczniowie mogli  zwiedzić i podziwiać piękno i historię miasta Krakowa.
      Autokar wyjechał z Gorzkowic o godz. 7.00. Dzieci były bardzo podekscytowane i radosne. Po przyjeździe do Krakowa, przywitała nas piękna i słoneczna pogoda, która towarzyszyła nam do samego końca. Wraz z przewodnikiem rozpoczęliśmy zwiedzanie Historycznego Zespołu Miasta. Niezapomniane wrażenie wywarł na uczniach widok Krakowa z wieży Dzwonu Króla Zygmunta, podobnie jak groby Królów Polskich i wielkich Polaków znajdujące się w Katedrze na Wawelu oraz dziedziniec i posąg Smoka Wawelskiego.

      Z Wawelu udaliśmy się na przygotowany dla nas obiad w restauracji pod Smoczą Jamą. Po smacznym posiłku i odpoczynku wyruszyliśmy w doskonałym nastroju na dalsze zwiedzanie pięknymi  i zabytkowymi ulicami Krakowa. W dalszej części wycieczki podziwialiśmy Rynek, Sukiennice, Pomnik Adama Mickiewicza, Kościół Mariacki. Dzieci miały okazję wysłuchać hejnału, po zakończeniu którego z radością pomachały hejnaliście. Wokół rynku mogły podziwiać również przejeżdżające piękne dorożki.
      Następnie udaliśmy się z przewodnikiem na zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej,  Muzeum Historycznego Miasta Krakowa - Śladami europejskiej tożsamości Krakowa. Z wielkim zainteresowaniem uczniowie obejrzeli  unikatową podziemną ekspozycję muzealną znajdująca się 4 metry pod płytą Rynku Głównego. Była  ona ciekawym multimedialnym widowiskiem i  podróżą w czasie. Uczniowie mogli nie tylko zobaczyć, ale i dotknąć historii legendarnego miasta. Pod  koniec zwiedzania Podziemnej Trasy Turystycznej podziwiali pokaz wybijania monet metodą tradycyjną. Uczniowie mogli nie tylko zobaczyć, ale i dotknąć historii legendarnego miasta.
      Kolejnym i lubianym  punktem w harmonogramie wycieczki był czas wolny i zakup pamiątek.

      Ostatnim etapem zwiedzania, był spacer do autokaru, podczas którego mogliśmy podziwiać  zachód słońca nad Krakowem.

      Droga powrotna minęła szybko i spokojnie. Cali i zdrowi, z bagażem miłych wrażeń wróciliśmy do Gorzkowic.