• PIKNIK EDUKACYJNY

     • Uczniowie klas pierwszych 16 czerwca wybrali się na spotkanie organizowane przez Bibliotekę Publiczną w Gorzkowicach. Wzięli udział w pikniku edukacyjnym pt. „W kręgu rzemiosła, dawnych zawodów i tradycji.” Projekt ten służy rozwijaniu działań z zakresu edukacji regionalnej oraz popularyzacji materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Dzięki udziałowi w projekcie dzieci zaczęły utożsamiać się z kulturą regionu piotrkowskiego, poszerzyły swoją wiedzę i słownictwo dotyczące kultury ludowej, poznały tradycje i obrzędy naszych wsi. Miały możliwość rzutu oszczepem, tkania i wycinania kolorowych serwet, pieczenia podpłomyków wyrabiania przedmiotów z gliny. Następnie poznały i zatańczył polskie tańce narodowe. Uczniowie chętnie uczestniczyli w przygotowanych zajęciach, które sprawiły im ogromną radości.

     • WYCIECZKA DO WROCŁAWIA

     • 13 czerwca 2023 roku uczniowie klas 6b oraz 6c wzięli udział w wycieczce do Wrocławia.

      W pierwszej kolejności uczniowie odwiedzili muzeum MovieGate, mieszczące się w dawnym schronie przeciwlotniczym na Placu Solnym. Wśród eksponatów, które można podziwiać w muzeum, znalazły się oryginalne kostiumy oraz rekwizyty z planów filmowych zarówno polskich produkcji, jak i Hollywood. Dużym zainteresowaniem cieszyły się oryginalne stroje oraz elementy uzbrojenia z czasów drugiej wojny światowej, a także Laboratorium Iluzji, gdzie mogli się zapoznać z wieloma zagadkami oraz obejrzeć ciekawe zjawiska fizyczne.

      Kolejnym punktem programu była wizyta w Afrykarium we wrocławskim ZOO, gdzie uczniowie mogli zaobserwować egzotyczne zwierzęta żyjące w warunkach zbliżonych do naturalnych. W podzielonym na ekosystemy Afrykarium mieszka wiele gatunków ptaków, gadów oraz ssaków, a w ogromnych akwariach również ryby.

      Przed powrotem uczniowie zwiedzili Rynek Starego Miasta. Nie można też zapomnieć o wrocławskich krasnalach, które wyszukiwano z uwagą podczas spaceru po mieście.

      Opiekunami wycieczki były: p. Lucyna Barańska, p. Agnieszka Chycka oraz p. Anna Kubik.

     • PRZEMOCY MÓWIMY – STOP!

     • Przemocy mówimy – Stop!

      „Naszym marzeniem jest tworzenie świata,
      w którym nie ma agresji i przemocy…”

       

      Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach kładzie nacisk na bezpieczeństwo w niej panujące, dba o przyjazną atmosferę. Dużo w niej mówimy o konieczności odpowiedniego zachowania, o wzorcach. Wszyscy jesteśmy przeciwni przejawom agresji i przemocy w każdym wydaniu, i tej słownej, i tej siłowej. Nie zgadzamy się na przemoc psychiczną, na bieżąco reagujemy na wszelkie niepokojące sygnały. 

      We współpracy z Urzędem Gminy w Gorzkowicach, Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Młodzieżową Radą Gminy 15 czerwca 2023r został zorganizowany marsz przeciw przemocy i agresji, który miał na celu promowanie wzorowych zachowań, a eliminowanie z naszego - nie tylko szkolnego życia - agresji w każdym wydaniu.

      Spotkanie na hali sportowej rozpoczęła pani dyrektor Magdalena Treścińska – Niemczyk, która powitała przybyłych gości: Wójta Gminy Gorzkowice Pana Alojzego Włodarczyka, Przewodniczącą Rady Gminy Panią Anetę Karbowiak z radnymi, Sekretarza Gminy Gorzkowice Panią Iwonę Kadir, Przewodniczącego Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Pana Mirosława Magierę z członkami komisji oraz
      funkcjonariuszy Komisariatu Policji w Gorzkowicach.

      Podczas spotkania zostały wręczone przez Wójta Gminy Gorzkowice upominki uczniom, którzy wzięli udział w konkursie pod patronatem wójta gminy „Przemocy mówimy Stop!”, a laureaci konkursu zostali nagrodzeni podczas obchodów Dni Gorzkowic.

      Po części oficjalnej wszyscy z transparentami i pomarańczowymi balonami (pomarańczowy, to kolor ostrzegawczy, ma zwracać uwagę, uczyć widzieć więcej i lepiej) rozpoczęliśmy marsz przeciw przemocy i agresji. Trasa marszu przebiegała w centrum Gorzkowic, przeszliśmy ulicą Kościelną i wokół Rynku. Marsz wzbudził zainteresowanie mieszkańców, którzy żywo reagowali na pozdrowienia uczniów, dziękowali za otrzymywane gazetki o tematyce przemocy fizycznej i psychicznej wobec dzieci i młodzieży. Gazetki zostały wydrukowane przez Dziennik Łódzki.

      Uczniowie z okrzykami: „Stop przemocy!”, „Razem przeciw przemocy”, „Hejt stop”, „Nie dla przemocy”, „Agresja to zło”, „Przemoc boli”… wrócili do szkoły.

      Po powrocie odbyły się spotkania w dwóch grupach wiekowych z funkcjonariuszem policji Krzysztofem Kaczmarkiem oraz pogadanki w klasach nt. agresji i przemocy.

      Policjant na spotkaniu z uczniami mówił o konsekwencjach prawnych stosowania agresji i przemocy oraz o bezpieczeństwie podczas zbliżających się wakacji. Poruszył również temat bezpieczeństwa w Internecie i podkreślił stanowcze „nie” dla przemocy wirtualnej. Uczulił uczniów, aby korzystali z komputerów, telefonów w bezpieczny sposób pamiętając, że agresja czai się także za ekranem. Kilkukrotnie powtórzył, aby każdy przejaw przemocy był zgłaszany do wychowawcy, pedagoga, zaufanej osoby i na policję. Uczulił na zgłaszanie przemocy osoby, które zarówno doświadczają przemocy jak i osoby, które były świadkami przemocy.

      W dzisiejszą akcję zaangażowani byli wszyscy uczniowie naszej szkoły, którzy mieli swój wkład w przygotowanie dekoracji (dłonie jako symbol, że nie zgadzamy się na agresję i przemoc), transparentów i oprawy muzycznej.

      Podczas dzisiejszej akcji można było oglądać prace uczniów, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym pod patronatem Wójta Gminy Gorzkowice

      W kolejnych latach będziemy intensyfikować nasze działania, łączyć siły uczniowskie i nauczycielskie, aby kreatywnie i aktywnie zamanifestować naszą niezgodę na agresję i przemoc.

     • ROZSTRZYGNIĘCIE ŚWIETLICOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO pt. „PISANKA WIELKANOCNA”

     • W dniu 14.06.2023r. w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach w sali świetlicy szkolnej został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt. "Pisanka Wielkanocna". Celem konkursu było przede wszystkim pobudzenie aktywności twórczej oraz popularyzowanie i pogłębianie wiedzy na temat tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Komisja konkursowa, w której skład wchodzili nauczyciele świetlicy szkolnej oraz Dyrekcja, miała bardzo trudne zadanie, iż wszystkie prace zostały wykonane na bardzo wysokim poziomie. Uczniowie przygotowali pisanki wielkanocne dowolnymi technikami plastycznymi, bardzo starannie i kreatywnie. Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i indywidualne podejście do wykonanej pracy.

      Laureatami konkursu są następujące osoby:

      I miejsce - Maja Korpas

      II miejsce - Anika Tokarska

      III miejsce - Franciszek Lorens

      Wyróżnienia: Włuka Agnieszka, Chrapek Antonina, Sochańska Magdalena, Sadura Maja

     • PODSUMOWANIE ZAJĘĆ Z INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ "LISTENING COMPREHENSION - YOUR KEY TO SUCCESS"

     • Można by odnieść wrażenie, że pierwsze zajęcia odbyły się całkiem niedawno, tymczasem właśnie zakończyliśmy innowację pedagogiczną z języka angielskiego "Listening Comprehension - your key to success". Czas spędzony wspólnie z Zosią, Mają, Niną, Szymonem, Frankiem, Dawidem, Jasiem i Wojtkiem był cudownie fantastyczny. Były tańce, gry i zabawy, śpiewy, bajki, audycje radiowe i tak można jeszcze długo wymieniać. W te wszystkie "przyjemności" umiejętnie zostały wplecione główne cele i założenia programu czyli słuchanie tekstów anglojęzycznych. Nieodłączną częścią słuchania jest mówienie, gdyż jedno wynika z drugiego. Zatem słuchaliśmy i mówiliśmy, mówiliśmy i słuchaliśmy korzystając z różnych dostępnych urządzeń multimedialnych (projektor, laptop, magnetofon) oraz źródeł umożliwiających zdobywanie wiedzy (wordwall, podcasty, wideoklipy, platformy językowe, itp). Uczniowie dokonali ewaluacji zajęć innowacyjnych i zgodnie stwierdzili, że ich zainteresowanie językiem angielskim wzrosło, ich zasób słownictwa się poszerzył i dzięki temu chętniej się uczą. Drodzy Uczniowie, dziękuję za mile spędzone z Wami chwile:) Życzę Wam, aby fascynacja językiem angielskim nigdy nie zmalała, a wasza radość i pragnienie zdobywania wiedzy pozostało z Wami na zawsze:)

     • LEKCJA POKAZOWA W DOMU KULTURY

     • Dnia 13 czerwca w Domu Kultury w Gorzkowicach zostały zorganizowane zajęcia pokazowe i zachęcające dla uczniów klas III.

      Głównym celem było zapoznanie dzieci z instrumentami i muzyką w wykonaniu orkiestry dętej. Uczniowie mieli możliwość gry na poszczególnych instrumentach oraz sprawdzenie swoich możliwości i umiejętności muzyczno – rytmicznych. Dzieci chętnie uczestniczyły w tym nietypowym spotkaniu, które może przyczynić się do wyłonienia nowych członków orkiestry.

      Opiekę nad uczniami sprawowały: p. Anna Stankiewicz, p. Karolina Nowak, p. Anna Szydziak, p. Ewa Librowska, p. Lidia Stanios, p. Marlena Radojewska – Pechta.

     • MALI PODRÓŻNICY

     • 31 maja 2023 r. uczniowie klas 4 Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach przeżyli  niesamowitą przygodę poznając tajemnicę ukrytej pod ulicami śląskiego miasta z XIX wieku  Sztolnię Królowej Luizy. To  najdłuższa  podziemna trasa w górnictwie węglowym w Zabrzu.

      W trakcie przepływu łodziami pod samym centrum 170-tysięcznego miasta, uczniowie  usłyszeli głos legendarnego dla Górnego Śląska Skarbnika i Utopka.

      Podczas podziemnego spaceru można było podziwiać podziemne porty, mijanki,  nacieki wapienne - zazwyczaj występujące w jaskiniach  i wsłuchać się w kojące odgłosy kapiącej wody. Wszystkim tym zjawiskom panującym w całych podziemiach towarzyszyły wyjątkowe barwne światłocienie.

      W drodze powrotnej młodzi turyści zwiedzili zamek Ogrodzieniec w Podzamczu  wzniesiony na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej. Podążając śladami króla Kazimierza Wielkiego uczniowie wyrazili swój zachwyt nad kunsztem dawnych technik i metod budowniczych.

      Mali podróżnicy mimo zmęczenia byli bardzo szczęśliwi i pełni pozytywnych wrażeń.

      Opiekę nad uczniami sprawowały : p. Magdalena Ałaszewska, p. Renata Kluczyńska – Musiał, p. Grażyna Mastalerz i p. Małgorzata Kaniowska.

     • "JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM"

     • Uczniowie Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach z inicjatywy nauczycieli bibliotekarzy przyłączyli się do akcji "Jak nie czytam, jak czytam", której głównym organizatorem jest redakcja miesięcznika Biblioteka w Szkole.

      Głównym celem akcji jest budowa pozytywnego wizerunku czytania. Sprawienie, by książka nie kojarzyła się młodym ludziom z obowiązkową lekturą, lecz z czymś przyjemnym, ze spokojem, z wolnym czasem i rozrywką.

      Akcja ma również za zadanie zachęcić tych uczniów, którzy nie odkryli jeszcze radości z czytania i traktują je jako przykry obowiązek. Nie zmuszajmy ich, lecz motywujmy!!!

     • DZIEŃ BEZ PLECAKA

     • Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach poczuli dziś swobodniejszy klimat zbliżającego się długiego weekendu.

      Kolejny raz mogliśmy wspólnie świętować "Dzień bez plecaka" zorganizowany przez Samorząd Uczniowski.  Zadaniem było zastąpienie tradycyjnego tornistra czymś zupełnie innym. Uczniowie wykazali się świetnymi pomysłami i kreatywnością przynosząc swoje przybory szkolne w walizkach, koszach, transporterach dla zwierząt,  wózkach dla lalek i innych nieoczywistych pojemnikach.

      Niemałą niespodzianką była opona samochodu wypełniona podręcznikami. 

      Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

     • INNOWACJA PEDAGOGICZNA „POZNAJEMY KULTURY KONTYNENTÓW”

     • To już koniec naszych podróży. W ramach innowacji pedagogicznych „Poznajemy kultury kontynentów” uczniowie kl. I-III odkrywali nieznaną im dotąd kulturę, tradycje, święta i obyczaje na 7 kontynentach.

      Podczas ostatnich zajęć przeprowadzony został konkurs dotyczący wiedzy nt. poznanych części świata, który wyłonił 3 laureatów:

      I miejsce Michalina Mucha,

      II miejsce Kacper Mroczkowski,

      III miejsce Alicja Wiktorowska.

      Wszyscy uczestnicy innowacji bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach, biorąc w nich czynny udział i wykazując się wiedzą oraz zaangażowaniem. Uczniowie wykonali również rysunki - co najbardziej spodobało im się na zajęciach..

      Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie upominków dla dzieci biorących udział w innowacji.

      Prowadzący:
      Małgorzata Kaniowska
      Marlena Radojewska - Pechta

     • KONKURS Z WIEDZY O KRAJACH NIEMIECKOJĘZYCZNYCH

     • Kraje niemieckojęzyczne to państwa, w których język niemiecki jest językiem urzędowym, ale też miejsca o ciekawej historii, pięknie położone, bogate kulturowo, różnorodne architektonicznie. Uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach mieli możliwość sprawdzić swoją wiedzę z zakresu znajomości Niemiec, Szwajcarii i Austrii  poprzez udział w szkolnym konkursie. Szczęścia uczestnikom życzyła pani wicedyrektor Małgorzata Sadura i jak się okazało byli oni bardzo dobrze przygotowani. Choć wyniki były wyrównane udało się  wyłonić zwycięzcę. Została nim uczennica klasy 8 c  Wiktoria Wójcik. Serdecznie gratulujemy sukcesu  i życzymy motywacji do dalszego rozwoju swoich pasji. Dziękujemy za udział wszystkim, którzy odważyli  się zmierzyć z konkursowymi pytaniami.
      Konkurs zorganizowała i przeprowadziła p. Ewa Turkowska

     • „PRZEMOCY MÓWIMY STOP!” WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO POD PATRONATEM WÓJTA GMINY GORZKOWICE

     • Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach.  Konkurs organizowany był pod patronatem Wójta Gminy Gorzkowice w dniach 18.05.2023 r. - 5.06.2023 r. jako jedno z działań przeciwdziałania przemocy.

      Konkurs skierowany był do uczniów klas I - VIII szkoły podstawowej w dwóch kategoriach wiekowych: I - IV oraz V - VIII. Uczniowie wykonali prace plastyczne, które za zadanie miały propagować prawidłowe zachowania społeczne oparte na wzajemnym szacunku i życzliwości, przeciwdziałać przemocy oraz uświadomić możliwości rozwiązywania sytuacji problemowych bez stosowania przemocy.

      Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem.  W klasach  I – IV udział wzięli następujący uczniowie:

      - Miłosz Mucha kl. Ia, Filip Lasek kl. Ic, Cyprian Zemsta kl. Ic, Natan Załogowski kl. IIc, Joanna Kowalczyk kl. IIa, Martyna Woźniak kl. IId, Michalina Mucha kl. IIIa, Michał Cyran kl. IVb, Zuzanna Klekocińska kl. IVc, Adam Lipiński kl. IVa, Roksana Jasińska kl. IVc, Wojciech Tkaczyk kl. IVa, Ryszard Hajniak kl. IVb, Aleksander Bartnik kl. IVb.

      W klasach V – VIII udział wzięli następujący uczniowie:

      - Kacper Rumik kl. Va, Szymon Adamczyk kl. Va, Kacper Olczyk kl. Va, Sabina Zawada kl. Va, Maja Baran kl. Vb, Zuzanna Ziemba kl. Vb, Antonina Rumik kl. Vb, Anika Tokarska kl. Vb, Oliwia Lasek kl. VIa, Franciszek Śmigielski kl. VIb, Zuzanna Klekocińska kl. VIIIb, Natalia Purzyńska kl. VIIIb, Julia Pietrasiak kl. VIIIb, Nikola Jończyk kl. VIIIb, Julia Jaroszewska kl. VIIIb, Roksana Rybak kl. VIIIb, Agata Klekocińska kl. VIIIb, Julia Włóka kl. VIIIb, Lena Bachańska kl. VIIIb, Anna Mergner kl. VIIIb, Maja Pielużek kl. VIIIb, Dominik Majkowski kl. VIIIb, Aleksandra Stolarska kl. VIIId.

       

      Ze wszystkich dostarczonych prac Komisja Konkursowa wyłoniła 7:

      w kategorii klas I –IV:

      - I miejsce – Miłosz Mucha klasa Ia

      - II miejsce – Michał Cyran klasa IVb

      - III miejsce – Zuzanna Klekocińska klasa IVc

      w kategorii klas V-VIII:

      - I miejsce – Antonina Rumik klasa V b

      - II miejsce – Kacper Rumik klasa Va

      - III miejsce – Oliwia Lasek klasa VIa oraz Anna Mergner klasa VIIIb

      Laureaci konkursu otrzymają dyplomy oraz nagrody rzeczowe zakupione przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i zostaną wręczone przez Wójta Gminy Gorzkowice podczas Dni Gorzkowic 11 czerwca 2023r.

      Pozostali uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie otrzymają upominki 15 czerwca 2023r. podczas dnia profilaktyki przemocy w szkole.

      Prace uczniów będą wykorzystane do dekoracji podczas dnia profilaktyki przemocy, a teraz można je obejrzeć na stronie internetowej szkoły i gminy – do czego zachęcamy.

      Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

     • PODRÓŻE KSZTAŁCĄ - DZIEŃ TRZECI - "668 SCHODÓW NA SZCZYT"

     • Wszystko, co dobre, szybko się kończy. Ostatnim celem naszej wycieczki był jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych sudeckich szczytów - Szczeliniec Wielki. Teren parku narodowego to nie tylko niezwykłe skalne rzeźby i piękne widoki, ale także ciekawa przyroda.

      Maszerując w piękny dzień przez pachnący,  zielony las, nagle mogliśmy znaleźć się w mrocznej i chłodnej rozpadlinie skalnej, gdzie miejscami słońce nie docierało i zalegał jeszcze śnieg. Podczas wędrówki nasza przewodniczka zasypywała nas nie tylko przyrodniczymi informacjami, ale i ciekawymi legendami. Mimo intensywnej wędrówki nieustannie towarzyszył nam dobry humor. 

      Opiekę nad uczniami sprawowały panie Małgorzata Szulc, Aneta Zawada, Agnieszka Ziemba i Ewa Turkowska. 

      Serdecznie dziękujemy panu Cezaremu Królowi za opiekę na całej trasie wycieczki i panu kierowcy Michałowi Librowskiemu za bezpieczną i komfortową podróż.

     • WYCIECZKA DO OGRODZIEŃCA I ZABRZA - SP GORZKOWICE

     • 30 maja 2023r. uczniowie klasy 3a i 3c uczestniczyli w wycieczce do Ogrodzieńca i Zabrza. Pierwszym punktem wyjazdu było zwiedzanie ruin zamku w Podzamczu. Powstał on za czasów króla Kazimierza Wielkiego na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Stanowi przykład kunsztu dawnych budowniczych.

      Następnym punktem wycieczki była Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu. Zwiedzając ją dzieci dowiedziały się o niebezpieczeństwach związanych z pracą górników.

      Dużą atrakcją dla uczniów był również podziemny spływ łodziami Sztolnią Królowa Luiza. Świadomość, że płynęło się pod ulicami śląskiego miasta wywołała dodatkowe wrażenie u dzieci.

      Przez cały dzień dopisywały dobre nastroje i piękna, słoneczna pogoda. Wszyscy uczniowie wrócili zadowoleni z ulubioną piosenką na ustach.

     • ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU „NIEBO KOPERNIKA”

     • 30 maja 2023 r. w Miejskiej Bibliotece w Piotrkowie Trybunalskim odbyło się uroczyste wręczenie nagród za konkurs „Niebo Kopernika”. Nagrody otrzymali również uczniowie naszej szkoły: Kacper Wieczorek oraz Filip Wiernicki .

      Składamy gratulacje dla naszych uczniów.

     • PRAWA DZIECKA W NASZEJ SZKOLE

     • Dla szkoły dziecko jest uczniem, który ma obowiązek przestrzegać zapisów Statutu Szkoły i jej regulaminów. Uczeń i nauczyciel nie mają równych praw, każdy z nich ma swoje prawa należne z racji pełnionej roli społecznej. Należy pamiętać o przestrzeganiu tych praw w codziennym życiu szkoły oraz o tym, że prawa przysługują każdemu człowiekowi niezależnie od jego obowiązków.

      Nie istnieje jeden spójny katalog praw ucznia, nie ma go w całości w żadnym akcie prawnym. Katalog takich praw można zebrać na podstawie tych, które mieszczą się  w koncepcji praw człowieka. Normy prawne, które chronią ucznia znajdują się w dokumentach oświatowych, a zwłaszcza w ustawie o systemie oświaty ze szczegółowymi jej rozporządzeniami, w wielu dokumentach państwowych, np. w Konstytucji RP, w ustawie  o Rzeczniku Praw Dziecka oraz w dokumentach międzynarodowych takich jak Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz Konwencja o Prawach Dziecka.

      Nasza szkoła stwarza warunki do respektowania praw dziecka, praw ucznia oraz tworzy warunki do aktywnego i pełnego uczestnictwa w życiu szkoły i środowiska pozaszkolnego.

      W dniach 29.05.23r – 1.06.23r podjęte były działania związane z rozpowszechnianiem praw dziecka i ucznia. Wychowawcy przeprowadzili lekcje wychowawczo - profilaktyczne poświęcone zagadnieniu praw dziecka i praw ucznia. Zapoznali uczniów z Konwencją o Prawach Dziecka, z ustawą o Rzeczniku Praw Dziecka oraz z numerem telefonu zaufania.

      Na podstawie przeprowadzonych zajęć uczniowie wspólnie wykonali plakaty dotyczące praw dziecka, które ozdobiły drzwi każdej klasy.

      Na korytarzu szkolnym stanęła tablica informacyjna o prawach dziecka oraz drzewo ze wszystkimi prawami dziecka zawartymi w Konwencji o Prawach Dziecka.

      W przygotowaniach do działań związanych z rozpowszechnianiem praw dziecka czynny udział brali chętni uczniowie z naszej szkoły, którzy aktywnie włączyli się do akcji.

      Bardzo dziękujemy również rodzicom, którzy wsparli nasze działania.

      Serdecznie dziękujemy Państwu Magdalenie i Tomaszowi Kaźmierskim, Pani Halinie Tarnowskiej oraz Pani Magdalenie Stasiak za  zaangażowanie i wsparcie finansowe.

     • KONKURS RECYTATORSKI DLA KLAS DRUGICH „WIERSZE DLA DZIECI JANA BRZECHWY”

     • W Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza 31 maja 2023r. odbył się konkurs recytatorski dla uczniów klas II pt. „Wiersze dla dzieci Jana Brzechwy”.

      Celem konkursu było rozwijanie uzdolnień twórczych i doskonalenie umiejętności recytatorskich, popularyzacja twórczości Jana Brzechwy, wzbudzenie zainteresowania uczniów poezją, rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji oraz pokonywanie nieśmiałości.

      Komisja konkursowa w składzie:
      Pani Agnieszka Zyzik
      Pani Marlena Radojewska – Pechta
      Pani Maria Kurzawska
      Pani Monika Jachimczak
      Pani Agnieszka Kubiak

      dokonywała oceny według następujących kryteriów
      - dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie
      - interpretacja tekstu
      - ogólny wyraz artystyczny (gest sceniczny, element ruchu, strój)

       

      Laureatami konkursu „Wiersze dla dzieci Jana Brzechwy” zostali:

      1.miejsce - Amelia Jarosińska klasa 2a, Martyna Woźniak klasa 2d, Szmidt Oliwia klasa 2a

      2.miejsce - Bartosz Szulc klasa 2d

      3.miejsce - Alicja Wiktorowska klasa 2d, Zuzanna Tomala klasa 2c, Maja Krajewska klasa 2b

       

      Pani Dyrektor Magdalena Treścińska – Niemczyk podziękowała wszystkim uczestnikom konkursu za piękną recytację, stroje i rekwizyty.

      Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.
      Nagrody i dyplomy zostaną wręczone na koniec roku szkolnego 2022/2023.

      Konkurs przygotowały: Pani Aneta Krawczyk, Pani Marzena Gorzędowska, Pani Anna Librowska, Pani Agnieszka Sawicka.

     • PODRÓŻE KSZTAŁCĄ - DZIEŃ DRUGI - "PRAGA - MIASTO STU WIEŻ"

     • Atmosfera panująca w tym mieście przyciąga jak magnes. To jedna z najpiękniejszych stolic Europy. Nasz spacer po niej rozpoczęliśmy od klasztoru norbertanów na Strahovie, skąd rozciągał się widok na całe miasto. Punktualnie w południe, przy dźwiękach orkiestry, mogliśmy obserwować widowiskową zmianę warty żołnierskiej przed pierwszym dziedzińcem Zamku na Hradczanach. Od razu po wejściu do Katedry św. Vita, miejsca spoczynku największych władców Czech, poczuliśmy ducha przeszłości. Pan przewodnik zapoznał nas z historią tej pięknej gotyckiej świątyni. Ciekawostką dla nas była najwęższa uliczka w Pradze o szerokości zaledwie pięćdziesięciu centymetrów, która posiada własną sygnalizację świetlną. Z dzielnicy Mala Strana przeszliśmy najsłynniejszym mostem Karola na Stare Miasto.  Tam przyciągnął naszą uwagę, umieszczony na ścianie ratusza, jeden z najstarszych zegarów astronomicznych na świecie - Orloj. Po wyczerpującym spacerze mogliśmy skosztować tutejszych  przysmaków i zakupić pamiątki. Zanim jednak opuściliśmy stolicę Czech czekało nas niemałe wyzwanie - 250 stopni schodów w drodze do autokaru. 

      Jutro też czeka nas wspinaczka,  ale górska…

     • PODRÓŻE KSZTAŁCĄ - DZIEŃ PIERWSZY - "SPACER W CHMURACH"

     • Każda podróż to nie tylko masa przyjemności, ale i okazja do poznawania historii, kultury i tradycji zwiedzanego regionu. 

      Uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach po wyczerpującym roku nauki rozpoczęli swoją trzydniową wycieczkę od zwiedzenia jednej z największych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska - Twierdzy Srebrna Góra.  To wyjątkowe miejsce, sprzyjające miłośnikom historii, przyrody oraz pasjonatom obiektów militarnych. Nasi przewodnicy, w strojach żołnierzy pruskich, zdradzili nam tajemnice fortyfikacji, opisali życie codzienne żołnierzy pruskich i ich ciężki los. Przekonaliśmy się, co to znaczy "pruski dryl" i na własne uszy doświadczyliśmy siły wybuchu broni czarnoprochowej. Poznaliśmy etymologię związków frazeologicznych i przysłów: "spalić na panewce", "Człowiek strzela, Pan Bóg kule nosi". Wyjątkowość tego miejsca dopełnił widok z tarasu  Donjonu na panoramę Gór Barckich i Sowich. 

      Teraz jesteśmy w drodze do Pragi, o naszych wrażeniach opowiemy wkrótce.

     • DZIEŃ DZIECKA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W GORZKOWICACH

     •  

      „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”
      Janusz Korczak

      1 czerwca 2023 roku w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach miało miejsce wydarzenie najbardziej wyczekiwane przez wszystkich uczniów – Dzień Dziecka. Z tej okazji zamiast tradycyjnych lekcji odbywały się zawody sportowe (dla starszych uczniów), dyskoteka (dla młodszych uczniów) z konkursami, zabawami oraz kolorowymi tatuażami i malowanymi buźkami. Dużym zainteresowaniem cieszył się zamek dmuchany. Ponadto dzieci wraz z wychowawcami przygotowały prace plastyczne – plakaty o prawach dziecka.

      W tym dniu także rodzice zatroszczyli się o niespodziankę dla dzieci. Rada Rodziców przygotowała dla wszystkich słodki poczęstunek. Były lody, popcorn i wata cukrowa.

      Na zakończenie Dyrektor szkoły, pani Magdalena Treścińska – Niemczyk podziękowała uczniom za wspaniałą zabawę oraz wraz z organizatorami wręczyła nagrody za udział w konkursach. Wszystkim uczniom złożyła z okazji Dnia dziecka z serca płynące życzenia, aby uśmiech zawsze gościł na ich twarzach, a każdy dzień był wspaniałą przygodą. Niech dzieciństwo będzie radosne i szczęśliwe, by trwało jak najdłużej, by każdy dzień był Dniem Dziecka.

      Do tych życzeń dołączają się wszyscy nauczyciele oraz pracownicy szkoły.