• Z KALIGRAFIĄ NA CO DZIEŃ…

     • Z kaligrafią na co dzień…

      Kaligrafia to sztuka pięknego, starannego pisania. Słowo to jest połączeniem dwóch greckich wyrazów – kalus („piękny” lub „dobry”) oraz gráfin („pisanie”, „opisywanie”, „przedstawianie”, „malowanie”).

      To właśnie literami malowali piękne obrazy uczniowie, którzy przystąpili do konkursu zorganizowanego przez Centrum Edukacji Humanistycznej „Logos”. Ich zadaniem było przepisanie wydrukowanych tekstów literackich za pomocą ołówka, długopisu, pióra lub pisaka kaligraficznego. Do rywalizacji zgłosiło się 16 uczniów z klas: IV b, IV c, V a , VI c, VII a, VIII c, VIII d.

      Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 1 czerwca 2023r. Trzymamy kciuki!

     • WYCIECZKA DO KINA

     • Dnia 6 marca 2023r. uczniowie klas czwartych Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach, wybrali się do kina Helios w Bełchatowie na seans filmowy pt. „Pimi w Krainie Tygrysów”. To film nakręcony dla dzieci z uwzględnieniem ich percepcji, potrzeb i zainteresowań. Fabuła  wzbudza  empatię u młodego odbiorcy i wywołuje pozytywne wrażenia  niezwykłymi kadrami egzotycznej fauny. 

      Ekranizacja przedstawia historię chłopca, który ucieka z sierocińca i na swojej drodze spotyka ścigane przez kłusowników tygrysiątko Pimi. Fabuła nie jest ani łzawa, ani przesłodzona. Prowadzi widza przez różnorodne kultury Indii i Nepalu, pokazując ich mieszkańców, wierzenia czy zwyczaje z szacunkiem, lecz bez zachodniego przesadnego upiększania, z wyczuciem tak ważnym przy wprowadzaniu dzieci w bogactwo nieznanego im dotąd świata odległych kultur. Imponujące krajobrazy towarzyszą w tej podróży praktycznie od początku do końca. I chociaż w momentami nie brakuje dramatycznych scen, akcja jest wyważona i nie przeraża małych widzów, dostarczając dokładnie tyle emocji, ile trzeba.

      Opiekę podczas wyjazdu sprawowały: p. Magdalena Ałaszewska, p. Renata Kluczyńska-Musiał, p. Małgorzata Szulc i p. Małgorzata Woźniak.

     • UCZNIOWIE KLASY VI C UCZĄ SIĘ UDZIELAĆ PIERWSZEJ POMOCY

     • W Szkole Podstawowej w Gorzkowicach, uczniowie klasy VI c  uczestniczyli w warsztatach ratowniczych, które miały na celu przygotować uczniów do udzielania  pierwszej pomocy przedmedycznej, czyli do momentu przyjazdu lekarza bądź ratownika medycznego.

      Uczniowie poznali procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia. Obserwowali czynności ratownicze w czasie zasłabnięć, zranień, złamań, oparzeń czy krwotoków z nosa. Mieli także okazję przećwiczyć układanie poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej. Uczniowie utrwalali poznane już wcześniej numery alarmowe: 112, 999, 998, 997. Warsztaty przeprowadziła pielęgniarka z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie- p. Emilia Pietras.

     • WYCIECZKA DO KINA HELIOS - KLASY 3A I 3C - SP GORZKOWICE

     • 9 marca 2023r. uczniowie klasy 3a i 3c Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach wybrali się do kina Helios w Piotrkowie Tryb. na film pt. „Pimi z krainy tygrysów”.

      Historia głównego bohatera Balmani jest bardzo interesująca. Pewnej nocy osierocony chłopiec ratuje małego tygryska przed bezlitosnymi kłusownikami. Udaje im się uciec i wyruszają w długą i niebezpieczną podróż do odległego sanktuariumgdzie, jak wierzy chłopiec będą bezpieczni. W trakcie wędrówki między Balmanim i młodym tygryskiem Pimi rodzi się niezwykła więź. Będą musieli wspólnie przebyć setki mil i przetrwać ekstremalne wyzwania, aby dotrzeć do nowego, bezpiecznego domu. Poruszając się po Himalajach przeżywają jedną z największych przygód życia.

      To piękna epicka opowieść, która porusza również jedną z najważniejszych kwestii naszych czasów-problem ochrony przyrody i gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem, a szczególnie tygrysów.

      Wszystkich oglądających film poruszyła wielka determinacjai wytrwałośćchłopca, która przyczyniła się doosiągnięcia zamierzonego przez niego celu.

      Opiekę nad uczniami pełniły: P. Lidia Stanios, P. Anna Stankiewicz i P. Małgorzata Rawicka.

      Dzieci wróciły zadowolone i pełne wrażeń.

     • PROJEKT ZDROWO JEM - WIĘCEJ WIEM - FORUM DLA RODZICÓW I LEKCJA PIERWSZA STAWIAM NA ŚNIADANIE

     • Uczniowie z klasy 2c Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach, których wychowawcą jest p. Aneta Krawczyk przystąpili do realizacji wiosennego etapu projektu edukacyjnego: „Zdrowo jem, więcej wiem”. Projekt ten,  honorowym patronatem objęła  Małżonka Prezydenta RP, Agata Kornhauser-Duda.

      Głównym celem projektu jest  wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu  i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej.

      Od sposobu odżywiania zależy prawidłowy rozwój dzieci, ich sprawność intelektualna i fizyczna. Organizmy dzieci w wieku szkolnym wymagają wartościowych i prawidłowo skomponowanych posiłków.

      Radosne Witaminki – bo taką nazwę przyjął zespół -  podczas pierwszej  lekcji "Stawiam na śniadanie", poznały rolę śniadania – pierwszego i podstawowego posiłku w ciągu dnia oraz zależności między właściwym odżywianiem, a osiąganiem sukcesów w szkole.

      Uczniowie prezentowali w formie plastycznej swoje pierwsze i drugie śniadanie. Zadanie „Stawiam na śniadanie – moje śniadanie” wykonali wcześniej w domu. Porównywali zgodność swojego sposobu żywienia z prawidłowym odżywianiem. W większości przypadków dochodzili do wniosku, że w ich diecie pojawiają się zdrowe i urozmaicone produkty.

      Podsumowaniem zdobytych wiadomości były kulinarne zajęcia praktyczne- pierwsze i drugie śniadanie. Drugoklasiści wykonali pożywne musli składające się z jogurtu, świeżych i suszonych owoców oraz różnego rodzaju płatków. Dopełnieniem wartościowego śniadania były kolorowe kanapki z różnymi dodatkami.

      W realizacji projektu wzięli udział również rodzice, od których zależy całokształt stylu życia rodziny. Podczas spotkania z rodzicami Pani Aneta Krawczyk zorganizowała „Forum zdrowia dla rodziców”. Przeprowadziła krótką prelekcję oraz przekazała materiały edukacyjne dotyczące zdrowego odżywiania, roli pierwszego i drugiego śniadania oraz regularnej aktywności fizycznej. Zachęciła również rodziców do pomocy dzieciom w wypełnianiu kart pracy oraz do wspierania ich przy realizacji przewidzianych zadań.

      Zdobyta wiedza ma przyczynić się do uczenia dzieci odpowiedzialności za własne zdrowie oraz wyrobienia odpowiednich nawyków żywieniowych.

     • „POZNAJEMY KULTURY KONTYNENTÓW”

     • Podczas naszej kolejnej podróżyodwiedziliśmy kontynent, który jest jednocześnie państwem. Otoczona wodą Australia jest najmniejszym z kontynentów, krajem bogatym kulturowo i ekonomicznie. Australia - dom skocznych kangurów, sympatycznych koali i wielu innych ciekawych gatunków zwierząt.

      Australia jest jednym z najbardziej różnorodnych pod względem przyrody, kontynentów.

      Dwie trzecie kontynentu to pustynia, a panujący tu klimat jest ciepły o wysokiej wilgotności. Ze względu na oddalenie od innych rejonów świata, w Australii znajdziemy najwięcej gatunków zwierząt endemicznych, występujących tylko tutaj, jak koala, kangury torbacze, ptaki nieloty kiwi czy dzikie psy dingo.

      Roślinność obejmuje prawie 7 milionów kilometrów kwadratowych, czyli 91% powierzchni Australii.

      Większość egzotycznej flory i fauny Australii nie można znaleźć nigdzie indziej na świecie.

      Rdzennymi mieszkańcami Australii są Aborygeni. Są oni bardzo związani z naturą – dbają o przyrodę i nigdy nie chcą szkodzić Matce-Ziemii. Dawniej wędrowali przez kontynent, przemieszczając się z miejsca na miejsce. Nie mają odrębnego państwa, ale mają swoją plemienną flagę wiele pięknych tradycji.

      Po obejrzeniu ciekawej prezentacji, uczniowie zlokalizowali na mapie świata Australię oraz odnaleźli kontur tegoż kontynentu i przykleili na naszej specjalnej mapie. Mogli również sprawdzić swoje wiadomości, rozwiązując różnorakie quizy i zagadki związane tematycznie z omawianym kontynentem. Zajęcia uatrakcyjniła zabawa ruchowa z piłką, nawiązująca do różnic czasowych między Australią, a Polską. Didgeridoo to instrument dęty australijskich Aborygenów opisywany często jako naturalna drewniana trąbka. Idąc za przykładem również wykonaliśmy swoje własne instrumenty muzyczne.

       

      Prowadzące:

      p. Małgorzata Kaniowska

      p. Marlena Radojewska-Pechta

     • DZIEŃ KOBIET W SZKOLE PODSTAWOWEJ W GORZKOWICACH

     • Międzynarodowy Dzień Kobiet jest obchodzony w wielu państwach całego świata. Tego dnia uznawane są zasługi wszystkich kobiet bez względu na podziały narodowościowe, etniczne, językowe, kulturowe, gospodarcze czy polityczne. Jest to okazja, by spojrzeć wstecz na zmagania i dokonania z przeszłości, a co ważniejsze, by spojrzeć w przyszłość i zwrócić uwagę na niewykorzystany potencjał oraz możliwości, jakie otwierają się przed następnymi pokoleniami kobiet.

      W środę, 8 marca również w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Kobiet. Z tej okazji wszystkie Panie pracujące w szkole otrzymały symboliczny kwiatek od przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego. Odbył się kiermasz kwiatów i słodkości zorganizowany przez Szkolne Koło Caritas, Szkolne Koło Wolontariatu i Samorząd Uczniowski.

      Niespodzianką dla dziewcząt był przygotowany wcześniej, specjalnie na tę okoliczność kącik fotograficzny. Uczennice mogły skorzystać z fotoramki i ścianki fotograficznej pozując z koleżankami lub kolegami do pamiątkowych zdjęć. Kącik  cieszył się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród żeńskiej części szkolnej społeczności.

      Mamy nadzieję, że dla wszystkich Pań, tych małych i tych dorosłych, był to miły dzień.

      Zdjęcia zostały wykonane aparatem fotograficznym z programu #LaboratoriaPrzyszłości.

     • EUROPEJSKI DZIEŃ LOGOPEDY

     • 6 marca we wszystkich krajach Unii Europejskiej obchodzony jest „Europejski Dzień Logopedy”. W naszej szkole również uczciliśmy ten dzień. Obchody rozpoczęły się od akcji „Logopedyczne igraszki słowne”, która odbywała się 7 marca 2023 r. w czasie przerw międzylekcyjnych. Wolontariusze przechadzali się po korytarzach naszej szkoły serwując wszystkim chętnym możliwość sprawdzenia poprawności wymowy, motywowali uczniów do pracy logopedycznej w domu oraz zdobycia małego co nieco. Uczniowie mieli również okazję wykonywać liczne ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny, ćwiczenia oddechowe i fonacyjne służące wydłużaniu fazy wydechowej. Kolejnym etapem obchodów  było ogłoszenie konkursów logopedycznych.

      Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się i chętnie uczestniczyli w obchodach tego święta oraz Radzie Rodziców za wsparcie akcji.

      p. Marlena Radojewska-Pechta

      p. Magdalena Fila

     • LUTOWANIE NA FIZYCE #LaboratoriaPrzyszłości

     • Podczas poniedziałkowej lekcji fizyki uczennice klasy 8b zapoznały się z zasadą działania stacji lutowniczej HotAir oraz podjęły swoje pierwsze próby lutowania. Urządzenie zostało zakupione w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości. Mimo początkowych obaw dziewczyny poradziły sobie wyśmienicie. Na pewno jeszcze kiedyś powtórzymy nasze zmagania z tym urządzeniem.

     • APEL KLAS 1-3 DOTYCZĄCY BEZPIECZEŃSTWA W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. HENRYKA SIENKIEWICZA W GORZKOWICACH

     • 1 marca 2023r. w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach odbył się apel młodszej grupy wiekowej klas 1-3. Dotyczył on bezpieczeństwa na terenie szkoły oraz w drodze do i ze szkoły.

      Opiekunka Samorządu Uczniowskiego p. Aneta Krawczyk przypomniała uczniom podstawowe zasady funkcjonowania na terenie placówki, zachowania podczas przerw na korytarzach szkolnych i w toaletach oraz w czasie robienia zakupów w sklepiku szkolnym. Została również poruszona sprawa poszanowania mienia szkolnego i dbałości o czystość otoczenia. Uczniowie zostali poinformowani o konsekwencjach wynikających z nieprawidłowego zachowania.

      Na koniec opiekunka ogłosiła akcję zbierania karmy dla zwierząt ze schroniska oraz zachęciła do udziału w konkursach szkolnych i pozaszkolnych oraz kolejnych akcjach charytatywnych.

     • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POMOCY POTRZEBUJĄCYM

     • Dzień zwyczajny a jednak nadzwyczajny, 23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym.

      Często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele osób, które mijamy na co dzień potrzebuje pomocy. Nie zawsze chodzi o wsparcie materialne ale o dobre słowo czy gest.
      Ile razy idąc na zakupy do marketu widzimy osoby proszące o drobny datek do puszki. Jeśli osoba kwestująca ma jakąkolwiek plakietkę jeszcze się zastanowimy. Gorzej jest w przypadku osób, które są bezdomne lub na skraju ubóstwa i z garnuszkiem w ręku na kolanach proszą do przysłowiowy grosz.

      Zapala się wówczas w naszych głowach żaróweczka – czego Ci ludzie od nas chcą?, Na co przeznaczą pieniądze? Czy na jedzenie a może na alkohol?
      Może wystarczy podejść i podarować choćby skromną bułkę i parówkę – dając w ten sposób pierwszy posiłek tego dnia tej osobie.

      Nigdy nie wiadomo co to za człowiek i jaka jest jego historia – a los bywa przewrotny i często niesprawiedliwy. Przez cały rok można wspierać akcje humanitarne, zbierające pieniądze dla najbardziej potrzebujących mieszkańców Afryki gdzie głód i bieda depcze po piętach. Gdzie brak wody i pożywienia robi spustoszenie w ludności.
      Najbardziej poszkodowane są dzieci, które umierają na rękach swych matek, wyniszczone ciężkimi chorobami – na które brak leków, bo i skąd je brać skoro do najbliższego szpitala z pustynnych wiosek są tysiące kilometrów.
      W Polsce najbardziej znane są takie akcje jak: WOŚP, Caritas, Polski Czerwony Krzyż – które pomagają najbardziej potrzebującym. Ile razy jest tak, że omija się osoby z własnych rodzin szerokim łukiem. Zero zrozumienia, szacunku czy życzliwości. Matki, ojcowie zapadają na ciężkie choroby a dzieci odwracają się plecami. Nie trzeba wiele miłe słowo, gest – a życie staje się prostsze. Pomocnym należy być nie tylko jednego dnia lecz zawsze kiedy widzimy osobę potrzebującą.

      Zacznijmy od samych siebie bo nie wiadomo kiedy my będziemy potrzebować pomocy.

      W związku z obchodzonymi świętami w naszej szkole została zorganizowana zbiórka produktów higienicznych m.in.: ręczników papierowych, chusteczek nawilżonych i zwykłych, papieru toaletowego.

      W akcji wzięły udział wszystkie klasy w naszej szkole za co uczniom, ich rodzicom i nauczycielom serdecznie DZIĘKUJEMY !!!

      Wszystkie zebrane produkty będą dostarczone do pogotowia opiekuńczego w Piotrkowie Tryb.

      W akcji czynny udział wzięli uczniowie z klasy 7a: Julia Wrzesińska, Patrycja Suszyńska i OliwierRyszka. Uczniowie dokumentowali działania wykonując zdjęcia aparatem fotograficznym z programu #Laboratoria Przyszłości.

     • ŚWIATOWY DZIEŃ SPRAWIEDLIWOŚCI SPOŁECZNEJ

     • 20 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej – nie dla równych i równiejszych.

      Gdy w 26 listopada 2007 roku spotkali się członkowie ONZ bez głosu sprzeciwu podpisali rezolucję, która uprawomocniła się 20 lutego podczas ogłoszonego przez państwa członkowskie Światowego Dnia Sprawiedliwości Społecznej. Podjęte przez nich działania mają jak na ironię działać na korzyść drugiego człowieka, występując przeciw nietolerancji społecznej oraz rasowej.

      Kolejnym krokiem jest promocja uczciwej pracy oraz poszanowanie praw człowieka w kontekście równouprawnienia dla kobiet jak i mężczyzn. Ironia jest na tyle duża, iż każdy widzi co się w świecie dzieje, czy członkowie ONZ są w stanie coś zmienić?

      W jakimś stopniu na pewno, otwierając rządzącym oczy na pewne sprawy. Przykrym faktem jest to iż co trzeci człowiek żyje na skraju ubóstwa, są kraje gdzie głód i nędza widoczna jest gołym okiem. Umierające z głodu dzieci w Afryce, gdzie brak wodyi żywności zbiera swoje żniwo. Mimo akcji charytatywnych i misji, bez większego zaangażowania ze strony władz na diametralną poprawę nie ma co liczyć.

      A jak podejmowane działania mają się do legalnej i uczciwej pracy? Wyzysk na każdym kroku widoczny nie tylko w azjatyckich fabrykach ale i w naszym kraju. Co ciekawe jak podaje organizacja ONZ na naszym globie w luksusie opływa 85 osób, których majątek jest większy niż dochody 3,5 mld ludzi z połowy kuli ziemskiej.

      I jak tu mówić o sprawiedliwości społecznej. Nasuwa się morał iż żyjmy i cieszmy się tym co mamy – zawsze może być gorzej.

     • PLEBISCYT EDUKACYJNY 2022

     • 27 lutego w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej odbyła się uroczysta gala podsumowująca Plebiscyt Edukacyjny 2022.

      Nagrody i statuetki odebrali najlepsi nauczyciele z Piotrkowa Trybunalskiego oraz powiatu piotrkowskiego. Wyjątkowych nauczycieli i pedagogów wyróżnili ich uczniowie, wychowankowie oraz rodzice.

      W kategorii Nauczyciel klas 0-III  I miejsce zajęła Pani Marzena Marczak – Nauczyciel na medal – ze Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach.

      Nominacja nauczyciela jest wyrazem ogromnej wdzięczności za wysiłek, jaki nauczyciele wkładają w wychowanie i edukację dzieci, a jednocześnie stanowi wyróżnienie dla naszej szkoły.

      Pani Marzena Marczak pragnie bardzo podziękować osobom, które zgłosiły jej nominację do Plebiscytu Edukacyjnego i oddawały na nią głosy. Dziękuje także za ogrom życzliwości, a przede wszystkim za docenienie pracy zawodowej ze strony rodziców i uczniów.

     • PRÓBNY EGZAMIN ÓSMOKLASISTÓW - JĘZYK POLSKI

     • W dniu 1 marca 2023 w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach odbył się Próbny Egzamin Ósmoklasisty z języka polskiego. W  teście egzaminacyjnym pojawiły się zadania, które odnosiły się do podanych fragmentów tekstów literackich oraz nieliterackich np. naukowych czy publicystycznych. Kolejne zadania polegały na sprawdzeniu wiedzy językowej. Bardzo ważna jest również dłuższa  wypowiedź pisemna,  którą uczniowie musieli napisać samodzielnie. Do wyboru były dwa tematy - drugi to rozprawka. Maksymalna liczba punktów jaką mogli otrzymać to: 45 punktów - (za pierwszą część egzaminu) oraz 20 punktów za drugą część. Życzymy powodzenia Naszym Ósmoklasistom na kolejne dni zmagań egzaminacyjnych z matematyki i języka angielskiego.

     • MISTRZOSTWA POWIATU PIOTRKOWSKIEGO W PIŁKĘ KOSZYKOWĄ SZS

     • Uczniowie Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach zajęli III miejsce w Mistrzostwach Powiatu Piotrkowskiego w Piłkę Koszykową w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej SZS. W zawodach uczestniczyło siedem drużyn szkolnych reprezentujących gminy powiatu powiatu piotrkowskiego. Szkołę Podstawową w Gorzkowicach reprezentowali: Hubert Jaros, Hubert Wściubiak, Miłosz Miler, Krzysztof Mazurkiewicz, Mikołaj Sikora, Kacper Kanak, Filip Niepsuj, Michał Ziemba, Filip Ziemba i Przemysław Skrobek.

     • URODZINOWA KARTKA

     • Jak co miesiąc…  uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach przygotowali i wysłali własnoręcznie zrobioną kartkę z życzeniami dla pensjonariuszy zamieszkujących Dom Pomocy Społecznej ,,Przystań” we Wronikowie. Tym gestem nasi uczniowie chcieli umilić ten wyjątkowy dzień solenizantom , którzy swoje urodziny obchodzą w lutym. Dodatkowy gestem naszych uczniów było obdarowanie mieszkańców niezwykłym upominkiem.

     • ZAPISY I REKRUTACJA DO KLASY PIERWSZEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. H. SIENKIEWICZA W GORZKOWICACH NA ROK SZKOLNY 2023/2024

     • ​​​​​​Rusza rekrutacja do pierwszej klasy. Wnioski będzie można składać od 1 marca 2023r.

      Druki dostępne są w sekretariacie szkoły oraz na stronie internetowej www.spgorzkowice.bip.wikom.pl w zakładce „Menu przedmiotowe – Zasady naboru”.

      Dane dziecka niezbędne do zapisu to dane zawarte w akcie urodzenia, PESEL, a także adres zamieszkania i zameldowania.

      Wypełnione dokumenty prosimy składać w sekretariacie szkoły lub zeskanowane dokumenty odsyłać pocztą elektroniczną w w/w terminie rekrutacji.

      Zapraszamy

     • OD MODELU DO DRUKU 3D

     • Uczniowie klasy 6a podczas zajęć techniki dowiedzieli się, co należy zrobić, aby otrzymać model przedmiotu do drukowania przestrzennego oraz jakim programem należy się posłużyć, aby przekształcić cyfrowy model  na komplet instrukcji dla drukarki 3D.

      Wszyscy z zainteresowaniem obserwowali proces drukowania polegający na nakładaniu na siebie kolejnych warstw filamentu według wcześniej utworzonego komputerowego modelu.

      W czasie zajęć została wykorzystana drukarka FlashForge  z programu #LaboratoriaPrzyszłości.

     • DZIEŃ DINOZAURA

     • Dinozaury fascynują dzieci. Kryją wiele tajemnic, zaskakują swoim wyglądem i gabarytami.

      24 lutego w świetlicy Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach obchodziliśmy Dzień Dinozaura. W tym dniu dzieci przyniosły swoje kolekcje dinozaurów, tematyczne książki oraz mogły pochwalić się swoją wiedzą na temat prehistorycznych zwierząt. Wykonywały również tematyczne malowanki.

      Uczniowie z wielkim zainteresowaniem opowiadali o tych niesamowitych gadach, więc dzień ten bardzo im się podobał.

     • 21 LUTEGO – DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO W BIBLIOTECE

     • Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO w 1999r., a obchodzimy go od 2000r. Jego celem jest ochrona języków ojczystych oraz dbanie o języki zagrożone i ginące. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypomina o różnorodności językowej na świecie, a jednocześnie podkreśla wartość języka w rozwoju dziedzictwa kulturowego. Dbając o język ojczysty i chroniąc go, dbamy o własną tożsamość narodową. Dlatego bibliotekarze w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach przeprowadzili lekcje biblioteczne, na których przypomnieli nie tylko jak ważne jest dbanie o swój język ojczysty, ale także kilka faktów z historii oraz ciekawostek języka polskiego. Uczestnicy zajęć mogli „połamać języki” czytając teksty trudne w wymowie, a także „pobawić się” językiem polskim wykonując różne ćwiczenia językowe. Zajęcia dopełniła krótka prezentacja multimedialna oraz wystawka i dekoracja ścienna.  Niespodzianką dla uczniów był występ uczennicy klasy 4b -Rity Krasoń, która wyrecytowała jeden z trudniejszych „łamańców językowych”.

      Zdjęcia oraz krótkie nagranie recytacji wykonane zostały za pomocą sprzętu (aparat + statyw)  w ramach programu  #LaboratoriaPrzyszłości.