• SZKOLNY KONKURS BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM

     • 28 marca 2022 roku w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach został przeprowadzony etap szkolny Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.

      Po rozwiązaniu testu z przepisów ruchu drogowego uczestnicy konkursu przystąpili do części praktycznej obejmującej miasteczko ruchu drogowego i tor sprawnościowy.

      Wyniki konkursu szkolnego:

      I miejsce – Cezary Gala kl. 5b

      II miejsce – Szymon Jeż kl. 5b

      III miejsce –  Kamil Krzynówek kl. 5b

      IV miejsce – Anna Łęgowiak kl. 5c

      Trzyosobowy zespół uczniów będzie reprezentował naszą szkołę w eliminacjach międzyszkolnych, które odbędą się 6 kwietnia 2022 roku.

     • STO LAT... URODZONYM W MARCU

     • Jak co miesiąc... świetliczaki ze Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach przygotowały i wysłały własnoręcznie zrobioną kartkę z życzeniami dla pensjonariuszy zamieszkujących Dom Pomocy Społecznej "Przystań” we Wronikowie. Tym gestem nasi uczniowie chcieli umilić ten wyjątkowy dzień solenizantom, którzy swoje urodziny obchodzą w MARCU.

     • "DZIECI - DZIECIOM"

     • „Dzieci – dzieciom” – podsumowanie pierwszego etapu zbiórki przyborów szkolnych dla dzieci z Ukrainy.

      Drodzy uczniowie, rodzice, nauczyciele Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach dziękujemy za włączenie się do akcji „Dzieci - dzieciom”.

      Dzięki Waszej aktywności udało się zebrać bardzo dużo przyborów, które z pewnością dadzą radość dzieciom, które uciekając przed wojną, znalazły schronienie i nowe miejsce do życia na terenie naszej gminy.

      W ciągu dwóch tygodni trwania zbiórki zebraliśmy dużą ilość: zeszytów, bloków, długopisów, ołówków, plecaków, piórników, farb, nożyczek, gumek, temperówek, kredek, plasteliny, bloków itp. Wymienione przybory wkrótce trafią do rąk potrzebujących. Serdecznie dziękujemy Wam za Waszą wrażliwość, dobre serce, wsparcie i zrozumienie, dziękujemy, za to, że umiecie się dzielić z innymi.

      Informujemy, że akcja trwa nadal.

     • KONKURS PLASTYCZNY

     • Uczennice Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach wzięły udział w II Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci   

                   pt. „ Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy.”

      Prace konkursowe  wykonały:

      Wiktoria Kaźmierska - kl.7c oraz

      Patrycja Cicha - kl. 4a.

     • KARTA ROWEROWA

     • 25 marca 2022 roku w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach został przeprowadzonyegzamin na kartę rowerową.

      Uczniowie, którzy zaliczyli poprawę części teoretycznej przystąpili do części praktycznej na wyznaczonym torze miasteczka ruchu drogowego.

      Zadaniem uczniów było prawidłowe wykonywanie i sygnalizowanie manewrów oraz właściwe reagowanie na znaki  drogowe.

      Sprawdzian umiejętności praktycznychna miasteczku zaliczyło 33 uczniów.

     • ZIELONY OGRÓDEK

     • "Ludzie mieli taki zwyczaj, że kiedy spotykali się ze sobą, dzielili się ciepłym i puchatym mówiąc: „Tobie puchate i mnie puchate, mnie puchate i Tobie puchate”. A kiedy się dzielili – ciepłe i puchate rosło i było go jeszcze więcej. Ludzie nauczyli się, że kiedy ciepłe i puchate rośnie – ich życie staje się piękniejsze, serca wypełniają się miłością, a ciało jest zdrowsze."

      Bajka o ciepłym i puchatym

      „DIALOG ZAMIAST KAR”

      ZOFII ALEKSANDRY ŻUCZKOWSKIEJ

       

      Grupa uczniów z klasy 2a uczęszczających na zajęcia w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego Emocja oraz Innowacji Pedagogicznej EkoEmocje założyła hodowlę roślin w świetlicy szkolnej. Dzieci bardzo chętnie opiekowały się zielonym ogródkiem, wspólnie przygotowały ziemię w doniczkach, wysiewały nasiona oraz sadziły cebulki. Mówiły do nich "puchate" i ciepłe słowa i nie zapominały o systematycznym podlewaniu, dzięki temu na efekty nie trzeba było długo czekać. W oknie świetlicy szkolnej pojawiło się dużo soczystej, wiosennej zieleni.

      Dzięki kącikowi przyrody dzieciom udało się ukazać walory estetyczne przyrody. Aktywności, które towarzyszyły uczniom podczas pracy rozwinęły w nich umiejętności poznawcze, oraz kształtowały opiekuńczą postawę wobec różnych roślin. Młodsi ogrodnicy przekazali wyhodowany szczypiorek do szkolnej kuchni.

      Pragniemy podzielić się zdjęciami i zaprezentować efekty pracy uczniów. Wytęskniona wiosna zawitała już do naszej świetlicy!

       

      Realizatorzy projektu:

      p. Małgorzata Soja

      p. Agnieszka Sawicka

     • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

     • Dnia 21 marca z okazji Pierwszego Dnia Wiosny z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego i Świetlicy szkolnej został zorganizowany Dzień Piżamy oraz Dzień Kolorowej Skarpetki.

      Dzień Piżamy – to dzień zdrowia i solidarności z dziećmi chorymi na nowotwory. Jest to akcja, która ma na celu zwrócenie uwagi na profilaktykę badań dzieci i kształtowanie zachowań prozdrowotnych. Dla chorych, małych pacjentów piżama jest nieodłączną częścią codzienności.

      Dzień Kolorowej Skarpetki jest symbolem solidaryzowania się z dziećmi chorymi na Zespół Downa.

      Dziś uczniowie przyszli w piżamach na sobie lub przynieśli i szybko przebrali się. Wyjęli swoje bambosze, kapciuchy, cieple skarpety. Na piżamki jak przystało założono szlafroczki, a na oczy „śpioszki”. Ach jak było cudownie, przyjaźnie, domowo, dziecinnie i momentami sennie Ku zaskoczeniu wszystkich do ogłoszenia dostosowały się również nauczycielki, ubierając się w śmieszne piżamki i szlafroki. „Piżamowcy” przemaszerowali korytarzami pokazując swoje stroje i akcesoria do spania tym, którzy nie podjęli wyzwania może skuszą się następnym razem. Wszystkim, którzy włączyli się do akcji gratulujemy poczucia humoru i odwagi w podejmowaniu nietypowych wyzwań. Dalsza zabawa w piżamach przeniosła się do świetlicy, gdzie oglądano, czytano i opowiadano sobie bajki i rytuały wieczorne. Dzieciom bardzo podobał się ten nietypowy dzień, który mamy nadzieję, iż pozostanie w ich pamięci na długie, długie lata. A rodzicom dziękujemy, iż potraktowali ten dzień na wesoło. Jeśli po obejrzeniu zdjęć uśmiech pojawi się na Państwa ustach to uznamy iż pomysł był udany, a Państwo nie zatraciliście w sobie dziecka. Przypominamy, iż szkoła to nie tylko miejsce nauki ale również zabawy. A w piżamach zabawa była SUPER!!!


      Organizatorzy akcji:
      Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego oraz nauczyciele Świetlicy szkolnej Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach

     • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

     • 21 marca z okazji Pierwszego Dnia Wiosny z  inicjatywy Samorządu Uczniowskiego i Świetlicy szkolnej zostanie zorganizowany Dzień Piżamy oraz Dzień Kolorowej Skarpetki. 

      „Dzień Piżamy” – to dzień zdrowia i solidarności z dziećmi chorymi na nowotwory. Jest to charytatywna akcja, która ma na celu zwrócenie uwagi na profilaktykę badań dzieci i kształtowanie zachowań prozdrowotnych. Dla chorych, małych pacjentów piżama stała się nieodłączną częścią codzienności. To, co dla nas jest związane z odpoczynkiem i spokojem, dla innych jest symbolem walki o zdrowie i życie.

      Dzień Kolorowej Skarpetki jest symbolem solidaryzowania się z dziećmi chorymi na Zespół Downa.

      Pragniemy okazać wsparcie wszystkim najmłodszym pacjentom i ich rodzinom poprzez zmianę codziennej odzieży w piżamy lub jej elementy oraz kolorowe skarpetki (każda inna).

      Zachęcamy wszystkich uczniów oraz nauczycieli do udziału w naszej wiosennej akcji.

       

      Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego oraz nauczyciele świetlicy szkolnej

     • MIĘDZY NAMI KOBIETKAMI

     • W naszej szkole 16 marca odbyło się spotkanie z panią Małgorzatą Szewczyk, Prelegentką Działu Profilaktyki i Edukacji agencji PMICombera, działającej na rzecz firmy Procter&Gamble, pt. "Między nami Kobietkami" w ramach zajęć Wychowania do życia w rodzinie. Spotkanie miało miejsce na sali gimnastycznej i zaproszone były dziewczęta z kl. 6 i 7. Pani prowadząca rozmawiała z małymi kobietkami na temat dojrzewania, zmian emocjonalnych w tym okresie życia, panowania nad emocjami, okazywania szacunku i bezpieczeństwa w Internecie oraz wyrabiania właściwych nawyków higienicznych. Pod koniec spotkania każda uczestniczka otrzymała pakiet edukacyjny zawierający również ulotkę dla rodziców. 

      Spotkanie trwało 45 min, po tym czasie dziewczynki udały się na dalsze lekcje. 

      Dołożymy wszelkich starań, by zajęcia odbywały się cyklicznie w kolejnych latach.

     • ŚCIEŻKA UWAŻNOŚCI

     • W Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach powstaje ścieżka uważności.

      Już wkrótce w naszej szkole pojawi się nowa atrakcja dla uczniów – ścieżka uważności. Jest  to zaprojektowany w różnorodny sposób układ naklejek, który można umieścić m.in. w sali lekcyjnej, świetlicowej czy na korytarzu szkolnym. Składają się one od jednego do kilku zestawów, połączonych ze sobą lub funkcjonujących osobno.

      Naklejki umieszcza się zarówno na podłodze, jak i na ścianach, co pozwala na tworzenie różnorodnych gier oraz ich dopasowywanie do możliwości uczniów.

      Za projekt ścieżki, a także jej stworzenie odpowiadają nauczyciele: p. Agnieszka Kubiak oraz p. Anna Kubik. Pierwsze elementy są już gotowe, a w niedługim czasie będą mogli z niej skorzystać uczniowie.

     • DZIEŃ KOBIET

     • 8 marca to święto obchodzone jako Dzień Kobiet. Jest okazją do złożenia bliskim kobietom życzeń, powiedzenia kilku ciepłych słów, obdarowania drobnym upominkiem. Dlatego w tym dniu od samego rana w drzwiach Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach wszystkie panie, kobiety, dziewczynki witane były przez chłopców uśmiechem i miłymi życzeniami. Ponadto uczniowie wręczali swoim koleżankom bony – niespodzianki. W wejściu do szkoły zorganizowana została kwiaciarnia oraz słodki bufet, gdzie można było zakupić piękne kwiaty oraz różne smakołyki. Wszystkie Panie zostały obdarowane słodką czekoladką z dołączonymi życzeniami od Samorządu Uczniowskiego.

      Organizatorzy szkolnego Dnia Kobiet:
      Samorząd Uczniowski i SK Caritas