• PASOWANIE NA CZYTELNIKA W BIBLIOTECE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W GORZKOWICACH

     •  

      „Każdy pierwszak obiecuje
      po książki sięgać z radością,
      bo czytanie daje wiedzę
      i jest wielką przyjemnością.

      Chcemy czytać, dbać o książki,
      poznawać z nich świat i ludzi.
      I nie nudzić się, bo z książką
      dziecko nigdy się nie nudzi (…)”

       

      Wydarzeniem szczególnym dla uczniów klas pierwszych Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach było uroczyste pasowanie na czytelników. Był to też bardzo uroczysty dzień w życiu biblioteki. Chcąc podkreślić wagę tego wyda­rzenia nadaliśmy bibliotece uroczysty wystrój tworząc okolicznościowe wy­stawki i gazetki. 

      Ce­remonia pasowania odbyła się, jak za­wsze, w bibliotece, gdyż tylko tu, wśród książek, osiąga się odpowiednią atmos­ferę.

      Z okazji pasowania dzieci obejrzały przedstawienie w formie teatrzyku kamishibai pt. „Lew w Paryżu”, w którym towarzyszyły pewnemu urzekającemu Lwu w wyprawie. Główny bohater postanowił opuścić swą afrykańską sawannę, aby zyskać “pracę, miłość, przyszłość”. Lew przybywa do znanej europejskiej stolicy i odkrywa miasto tak dalece inne od tego co zna….                            

      Historia o Lwie kryje w sobie opowieść o tym jak trudno odnaleźć się w nowym kraju, kiedy opuszcza się to co znane i kochane. Wraz z Lwem widzowie odkrywali uroki miasta z niecodziennej perspektywy.

       Po obejrzeniu przedstawienia najmłodsi czytelnicy zwiedzali bibliotekę przy dźwiękach piosenki „Pociąg do książki”, oglądali wystawę, wybierali i wypożyczali swoją pierwszą książkę.

      Ważnym i wzruszającym momentem całej uroczystości było złożenie przez pierwszoklasistów przyrzeczenia.

      Na pamiątkę pasowania dzieci otrzymały wyjątkowe zakładki do książki z logo biblioteki oraz „Prośby książki”.

      W trakcie spotkania panowała serdeczna i przyjazna atmosfera, dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach, obiecały przeczytać książki i ponownie odwiedzić bibliotekę.

      Przed opuszczeniem biblioteki życzyliśmy małym gościom wiele radości z przeczytanych książek.

      Dziękujemy wychowawcom klas pierwszych za współpracę w promowaniu czytania.

     • PLEBISCYT SPORTOWY ZIEMI PIOTRKOWSKIEJ

     • Zachęcam do wzięcia udziału w Plebiscycie Sportowym Ziemi Piotrkowskiej. Na funpage Powiatu Piotrkowskiego rozpoczęło się zbieranie głosów na Najpopularniejszy Klub Sportowy i Najpopularniejszego Sportowca  w 2021 roku.  W głosowaniu bierze udział GUKS Gorzkowice ( w kategorii Najpopularniejszy Klub Sportowy w 2021 roku) oraz dwie uczennice naszej szkoły: Zuzanna Wojdalska i Roksana Frączkowska (w kategorii Najpopularniejszy Sportowiec w 2021 roku). Wyboru można dokonywać spośród zgłoszonych kandydatów  do 21 lutego do g. 12.00 poprzez reakcję pod zdjęciem/herbem/logo nominowanego klubu sportowego/ sportowca - zamieszczonym na FB/PowiatPiotrkowski.Głosowanie trwa do 21 lutego 2022 roku do godz. 12.00.

     • WALENTYNKI W KLASIE 1C SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. H. SIENKIEWICZA W GORZKOWICACH

     • Powinno wiedzieć serce Twoje

      jakie jest imię moje.

      Ten, kto to pisze, jest Ci dobrze znany,

      ten kto to czyta, jest bardzo kochany!

      Dobrze, że jesteś!!

      !

      14 lutego to wyjątkowy dzień dla wielu osób - Walentynki. Jest to czas wyznawania zarówno miłości, sympatii, jak i przyjaźni. Stałym niemalże elementem tego święta jest wzajemnie wręczanie sobie walentynkowych, ozdobnych karteczek.

      Uczniowie klasy 1c wraz z wychowawcą, p. Anetą Krawczyk także pamiętali o tym dniu. Z tej okazji wykonali kartki walentynkowe dla swoich rodziców, którzy z kolei obdarowali ich lizakami w kształcie serc. Dużą radość sprawił słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców naszej szkoły.

      Uczniowie poznali także historię święta zakochanych oraz uczestniczyli w muzycznych zabawach.

       

      Walentynkowe świętowanie sprawiło Pierwszakom dużo radości.

       

     • MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY „EMOCJA” - MODUŁ III MOC SŁÓW

     • Uczniowie klasy 5b zrealizowali moduł 3 „Moc Słów” z Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „ Emocja”. Celem modułu było rozwijanie umiejętności funkcjonowania społecznego poprzez rozwój kompetencji komunikacyjnych, życzliwości, wrażliwości na potrzeby innych , poszanowania dla odmienności.

      Realizacja modułu 3 rozpoczęła się od określenia przez uczniów na termometrze uczuć swojego samopoczucia oraz od udziału w zabawie „Dla każdego miłe słowo”, podczas której uczniowie mówili sobie komplementy. Następnie uczniowie wysłuchali „Bajki o ciepłym i puchatym” autorstwa Zofii Aleksandry Żuczkowskiej. Uczniowie dowiedzieli się, czym są i jaką mają moc „puchate słowa” oraz ile krzywdy mogą wyrządzić drugiej osobie „słowa kolczaste”. Wiele emocji i zaciekawienia wzbudził w dzieciach „worek dobrych słów”, w którym znajdowały się wyrazy o pozytywnym i negatywnym znaczeniu. Miłe słowa zostały umieszczone w worku, zaś słowa negatywne zostały odrzucone.

      Bardzo atrakcyjna dla dzieci okazała się kraina życzliwości, do której można było wejść po wypowiedzeniu miłego słowa. Tutaj wysłuchaliśmy opowiadania o drzewie i stworzyliśmy własne - z magicznymi słowami. Każde dziecko napisało na serduszku miłe słowa dla swoich kolegów i koleżanek z klasy. Następnie serduszka zostały podarowane osobom, do których były adresowane. Na zakończenie zajęć dzieci przykleiły otrzymane od rówieśników serduszka na klasowym drzewku dobrych słów. Zajęcia były dla uczniów wspaniałą i kreatywną zabawą. Serduszka będą nam wciąż przypominały o właściwym zachowaniu.

      Wysłuchaliśmy również "Opowieści o chłopcu, ojcu, o gniewie i ranach", które na pewno będzie wszystkim przypominać, że należy mówić w ten sposób by słowa nas nie raniły. To trudna sztuka! Będziemy nadal jej się uczyć.

      Opowieść zrobiła na nich duże wrażenie i pomogła zrozumieć, jak wielki wpływ na życie i samopoczucie każdego człowieka, mają słowa i czyny innych ludzi.

      Na koniec tych niezwykle emocjonujących zajęć wszyscy uczniowie obiecali, że będą starać się, aby na świecie było jak najwięcej dobrych i pięknych słów oraz czynów.

      W ramach innowacji uczniowie klasy 5b wykonali piękne laurki na Dzień Babci i Dzień Dziadka oraz wykonali karmnik dla ptaków, by opiekować się nimi w okresie zimy.

       

      Opiekunowie:

      Małgorzata Kaniowska

      Marlena Radojewska-Pechta

     • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PIZZY

     • 9 lutego 2022r. Uczniowie klas I- III w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach w czasie zajęć w świetlicy szkolnej obchodzili Międzynarodowy Dzień Pizzy. W tym dniu świetliczaki zamieniły się we włoskich kucharzy. Poprzez zabawę wykonywali ćwiczenia manualne formując z plasteliny różnorodne produkty, które umieszczali na wielkiej pizzy wyciętej z tektury. Dzięki takiej zabawie dzieci poznały historię pizzy, dowiedziały się, z którego kraju pochodzi. Cała zabawa miała także na celu udoskonalenie precyzji w pisaniu oraz rozwijanie kreatywności.

     • BEZPIECZEŃSTWO W SIECI

     • Internet to jeden z najważniejszych wynalazków współczesnego świata,  bez którego nie funkcjonowałoby wiele dziedzin życia. Jednocześnie warto pamiętać, że  niesie on ze sobą wiele zagrożeń, jednak istnieje zestaw zasad, których przestrzeganie może ochronić użytkowników przed negatywnymi konsekwencjami korzystania z sieci.

      Zasady bezpiecznego korzystania z sieci

      • Twórz trudne do odgadnięcia hasła
      • Korzystaj tylko z zaufanych sieci
      • Nie klikaj w linki od nieznanych nadawców
      • Stosuj oprogramowanie antywirusowe
      • Nie otwieraj podejrzanych wiadomości
      • Pobieraj pliki jedynie z zaufanych źródeł
      • Aktualizuj przeglądarkę i system operacyjny
      • Odwiedzaj jedynie bezpieczne strony
      • Nie zapominaj o wylogowaniu się z serwisów
      • Nie podawaj swoich danych osobowych