• ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

     • 25 listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia - częstego bohatera dziecięcych bajek.

      Pluszowy miś to nie tylko zabawka. Jego rola jest znacząca w życiu i rozwoju dzieci, gdyż wpływa on na rozwój wyobraźni dziecka, często pełni funkcję terapeutyczną, uspokaja i wycisza.

      Uczniowie podczas zajęć w świetlicy szkolnej przypomnieli sobie wspaniałych misiowych bohaterów bajek, m.in. historię dzielnego niedźwiedzia Wojtka, słuchali piosenek o pluszowych misiach, wykonali zdjęcia ze swoimi maskotkami oraz otrzymali pamiątkowe dyplomy "Przyjaciela Pluszowego Misia".

      Tego dnia maskotki towarzyszyły uczniom podczas nauki i zabawy.

     • WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z BIOLOGII

     • W dniu 23.11.2021r 9 uczniów Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach przystąpiło do konkursowych zmagań w etapie szkolnym Konkursu Przedmiotowego z Biologii pod patronatem Łódzkiego Kuratora Oświaty.

      Rozwiązywali test składający się z 30 zadań posługując się wiedzą biologiczną również w praktycznym działaniu.  

      Każdy z uczestników mógł się sprawdzić w swojej pasji związanej z poznawaniem otaczającego świata i powiązaniu biologii z innymi dziedzinami nauki.

      Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia!

     • ZAWODY SPORTOWE

     • W dniu 25 listopada br. trzech uczniów: Hubert Wściubiak - kl. VIIc, Konrad Kaniowski - kl. Vb i Aleksander Bartnik - kl. IIIb reprezentowało naszą szkołę w Finale Województwa Łódzkiego w Tenisie Stołowym Chłopców.

      W rozgrywkach w Rawie Mazowieckiej zmierzyło się 12 najlepszych drużyn z województwa łódzkiego. Walka była bardzo zacięta. Nasi chłopcy wywalczyli brązowy medal.

      Gratulacje!

     • SZKOLNE PÓŁFINAŁY WOJEWÓDZKIE TENISA STOŁOWEGO DZIECI

     • W dniu 19 lisopada 2021 r. Szkoła Podstawowa w Gorzkowicach była organizatorem Półfinałów Województwa Łódzkiego w Tenisie Stołowym Drużynowo. Zawody rozegrano w ramach cyklu Igrzysk Dzieci SZS. Prawo udziału w zawodach miały po dwa najlepsze zespoły z powiatów: piotrkowskiego, opoczyńskiego, tomaszowskiego, brzezińskiego oraz łódzkiego wschodniego.

       

      Rywalizacja drużyn zakończyła się następującymi roztrzygnięciami:

       

      Chłopcy:

      1 miejsce – SP Gorzkowice

      2 miejsce – SP TOMEK Tomaszów Maz.

      3 miejsce – SP Wójcin

       

      Dziewczęta:

      1 miejsce – SP Moszczenica

      2 miejsce – SP Gorzkowice

      3 miejsce – SP Wójcin

       

      Drużyny SP Gorzkowice wystąpiły w składzie: Hubert Wściubiak, Konrad Kaniowski, Aleksander Bartnik, Alicja Orłowska, Amelia Orlik oraz Maja Korpas. Oba zespoły SP Gorzkowice uzyskały awans do finałów wojewódzkich.


      Powodzenia !

     • WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO

     • Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Języka Niemieckiego organizowany przez Łódzkiego Kuratora Oświaty – Szkoła Podstawowa w Gorzkowicach

      17 listopada 2021 roku odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Niemieckiego. Uczennice naszej szkoły biorąc udział w konkursie udowodniły, że pasja i świadomość wartości wiedzy mogą dawać radość i poczucie własnej wartości. Robiąc coś fantastycznie jesteście bliżej sukcesu. Wspieramy Was!

      NAUCZYCIELE JĘZYKA NIEMIECKIEGO

     • WOJEWÓDZKI KONKURS HISTORYCZNY

     • 15 listopada 2021r. w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Historycznego pod patronatem Łódzkiego Kuratora Oświaty.

      Uczniowie biorący w nim udział podjęli trud zastosowania zdobytej przez siebie wiedzy historycznej i umiejętności w praktycznym działaniu. Rozwiązywali arkusz składający się z 36 zadań testowych, który sprawdzał ich wiedzę historyczną od czasów starożytnych do 1572 r. z historii Polski i do 1598 r. z historii powszechnej.

      Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia, a innych motywujemy i zachęcamy do poszerzania swojej wiedzy i zapraszamy do udziału w konkursie historycznym w przyszłym roku szkolnym.

     • SZKOLNE KOŁO CARITAS WSPIERA WCZEŚNIAKI – SP GORZKOWICE

     • Co roku 17 listopada świat staje się fioletowy, ponieważ tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka, a jego symbolem jest kolor fioletowy i małe fioletowe skarpetki. To okazja, aby zwrócić uwagę społeczeństwa i środowiska medycznego na wyzwania związane z rozwojem i potrzebami dzieci przedwcześnie urodzonych. Co dziesiąte dziecko na świecie jest wcześniakiem. To wyjątkowa grupa dzieci, która wymaga szczególnych działań zapewniających im odpowiednią opiekę i bezpieczeństwo zarówno w szpitalu, jak i po wypisie do domu.

      Pierwsza tegoroczna akcja Szkolnego Koła Caritas, działającego od lat na terenie Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach została zakończona. Jej beneficjentami są przedwcześnie urodzone maluszki z oddziału neonatologicznego Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. To właśnie dla Nich nasi uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz pracownicy szkoły otworzyli swe ogromne serca.

      W tym celu w każdej  klasie zorganizowano zbiórkę artykułów higienicznych oraz ubranek, a także przeprowadzono zbiórkę pieniędzy, za którą zakupiono najpotrzebniejsze rzeczy przydatne w codziennej pielęgnacji noworodków.

      Nie zapomnieliśmy także o ich rodzicach, którzy martwią się o swoje Maleństwa. Dla nich przygotowaliśmy prezenty w postaci maleńkich skarpetek oraz laurek ze słowami wsparcia i otuchy, które są tak bardzo potrzebne w tym pięknym i trudnym czasie, przepełnionym na zmianę uczuciami szczęścia i strachu.

       

      Serdecznie dziękujemy za udział w akcji i wsparcie naszych działań.

      Wolontariusze oraz opiekunowie SK Caritas

     • ZUZANNA WOJDALSKA MISTRZYNIĄ EUROPY!!!

     • Na koncie Zuzi Wojdalskiej, na co dzień skromnej i uśmiechniętej uczennicy klasy 5c trenującej Brazylijskie jiu-jitsu, kolejny imponujący sukces. Dopiero co zdobyła srebrny medal na Mistrzostwach Polski, a już wzięła udział w kolejnych zawodach, jeszcze wyższych swoją rangą. Tym razem były to Mistrzostwa Europy odbywające się w Luboniu, gdzie Zuzia wywalczyła vicemistrzostwo w formule GI (w kimonach) - 40kg oraz mistrzostwo w formule NO GI ( bez kimon).

      To bardzo duże osiągnięcie naszej uczennicy nie tylko ze względu na zdobyte tytuły, ale również na postęp jaki zrobiła trenując zaledwie przez dwa ostatnie lata.

      Serdecznie gratulujemy!

     • PODZIĘKOWANIA PREZYDENTA RP DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W GORZKOWICACH ZA UDZIAŁ W NARODOWYM CZYTANIU

     • Podziękowania Prezydenta RP dla Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach za udział w Narodowym Czytaniu

      „Szanowni Państwo!

      Serdecznie dziękuję za współtworzenie Narodowego Czytania 2021 r. Dzięki Państwa zaangażowaniu w ponad trzech i pół tysiąca miejsc w Polsce i na całym świecie wspólna lektura Moralności pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej dostarczyła prawdziwej radości”.

      Takimi słowami rozpoczyna się list, który otrzymaliśmy od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z podziękowaniem za uczestnictwo w akcji Narodowego Czytania. Dostaliśmy również okolicznościowy egzemplarz Moralności pani Dulskiej.

     • KONKURS PLASTYCZNY

     • Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach wzięli udział w VII edycji Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym 2021 „Święty Mikołaj w oczach dzieci” :

       

      Oskar Koryciński   kl. 2a

      Szymon  Jeż   kl. 5b

      Dominika  Banaszczyk  kl. 7d

      Kacper Zawada kl. 2a

     • OGÓLNOPOLSKA AKCJA "SZKOŁA DO HYMNU" SZKOŁA PODSTAWOWA IM. H.SIENKIEWICZA W GORZKOWICACH

     • Odzyskanie przez Polskę niepodległości jest inspiracją do wspólnego świętowania oraz zaznaczenia, jak istotną rolę w kształtowaniu tożsamości narodowej odgrywają wartości szczególnie ważne w życiu Polaków: wolność, poszanowanie godności i praw człowieka oraz solidarność.

      10 listopada 2021 roku w związku ze zbliżająca się kolejną Rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach przyłączyła się do Ogólnopolskiej Akcji „Szkoła do hymnu” organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii Covid – 19 nie mogliśmy wspólnie spotkać się w hali sportowej i śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego odbyło się  w klasach. O godzinie 11.11 wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami odśpiewali hymn Polski, zachowując odpowiednią dla sytuacji powagę oraz wykazując się znajomością wszystkich strof hymnu. W ten sposób cała społeczność szkolna oddała szacunek tym Polakom, którzy odeszli, walcząc o wolność.

     • NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI - "DRZWI DO WOLNOŚCI"

     • Z okazji Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Gorzkowicach zaproponował, aby każda klasa na drzwiach swoich sal wykonała dekorację „drzwi do wolności”. Drzwi wejściowe sal lekcyjnych zostały udekorowane barwami narodowymi, symbolami Polski oraz fotografiami postaci, które pomogły Polsce wrócić na mapę Europy i odzyskać wolność.

     • WYCIECZKA DO MUZEUM LODÓW W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM

     • 09.11.2021r. przedstawiciele organizacji szkolnych: Samorządu Uczniowskiego, S.K. Wolontariat, S.K. Caritas, działających w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach, byli na wycieczce w Piotrkowie Trybunalskim. Odwiedzili miejsce wypełniane przysmakami i historią –  Mini Muzeum Lodów Kamienie Pingwin Lody Rzemieślnicze.

      Po muzeum oprowadzała jego twórczyni p. Blanka Strzelczyk, której rodzina produkcją lodów zajmuje się od blisko 100 lat. Uczniowie wysłuchali pasjonującej opowieści o piotrkowskich lodach rzemieślniczych, obejrzeli urządzenia do ich produkcji, dowiedzieli się, jak ważne jest dbanie o tradycję dla kolejnych pokoleń. Wszyscy mogli skosztować pysznych lodów.

      Wyjazd był nagrodą za pracę na rzecz środowiska szkolnego i lokalnego.                       

      Dziękujemy Wójtowi Gminy Panu Alojzemu Włodarczykowi za ufundowanie wycieczki i Sekretarz Gminy Pani Iwonie Kadir za jej zorganizowanie.

     • ZAWODY - TENIS STOŁOWY

     • W dniach 8-9 listopada 2021 r. w Wieruszowie i Rawie Mazowieckiej odbyły się Finały Mistrzostw Województwa Łódzkiego w Drużynowej Grze w Tenisa Stołowego. Zawody rozgrywane w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej podzielone były na kategorie dziewcząt i chłopców. Reprezentacja Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach zajęła odpowiednio VI miejsce dziewczęta i IX miejsce chłopcy. Naszą szkołę reprezentowali: Anna Czabańska, Blanka Fiktus, Hubert Jaros, Bartosz Siewierski i Krzysztof Parchatko. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     • OSZCZĘDZANIE SIĘ OPŁACA

     • Wielu Polaków z sentymentem wspomina książeczki SKO i świnki-skarbonki. Od tamtego czasu oszczędzanie przeszło wiele zmian. Nowe SKO to serwis bankowości elektronicznej – zrozumiały, bezpieczny i atrakcyjny graficznie dla dzieci, które otrzymają także własną legitymację, stworzoną na wzór karty płatniczej.

      08 listopada w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach odbyły się  lekcje dotyczące oszczędzania i gospodarnego zarządzania własnym budżetem w ramach Szkolnej Kasy Oszczędnościowej. Uczniowie klas IV dowiedzieli się o różnorodnych formach i możliwościach płatności, o  budowie karty płatniczej oraz poznali nowoczesne gadżety zbliżeniowe.

       

       

       

     • NOC BIBLIOTEK W SZKOLE PODSTAWOWEJ W GORZKOWICACH

     • Biblioteka Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach po raz kolejny przystąpiła do Nocy Bibliotek.

      Noc Bibliotek została zainicjowana w 2015 roku jako ogólnopolska akcja promująca czytanie poprzez promocję bibliotek ‒ najbardziej dostępnych instytucji kultury.

      Do naszej biblioteki trafiły materiały Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz  dostęp do filmu „Operacja: człowiek w czerni”.

     • „LITERACCY PATRONI ROKU – KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA”

     • 3 listopada 2021r. w bibliotece Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach odbył się II etap konkursu „Literaccy Patroni Roku 2021 – Konkurs Pięknego Czytania”.

            Celem konkursu było:

      - rozwijanie czytelnictwa,

      - poznawanie twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Cypriana Kamila Norwida, Tadeusza Różewicza, Stanisława Lema,

      - upowszechnianie twórczości Literackich Patronów Roku 2021.

            W konkursie udział wzięło ośmioro uczestników, którzy reprezentowali poszczególne klasy siódme i ósme.

            Prezentacje oceniała Komisja konkursowa w składzie:

      p. Małgorzata Sadura – przewodnicząca,

      p. Małgorzata Szulc,

      p. Renata Kluczyńska-Musiał,

      p. Ewa Rakowska-Kister,

      p. Anna Maniecka.

            Jury biorąc pod uwagę następujące kryteria:

      - kulturę słowa,

      - ogólny wyraz artystyczny,

      przyznało nagrody:

      I miejsce zajęła Kinga Wieczorek z klasy VIIIc

      II miejsce zajęła Amelia Ziemba z klasy VIIa

      III miejsce zajęła Weronika Śmigielska z klasy VIIIb

              Pani Dyrektor Magdalena Ościk wręczyła dyplomy laureatom konkursu.

     • MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

     • W październiku przypadają obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji biblioteka Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach w różnorodnej formie zachęcała uczniów do aktywności czytelniczej.

      Zaplanowano i zrealizowana działania, które objęły swym zasięgiem wszystkie grupy wiekowe. Były to:

      - sondaż czytelniczy „Polecam do przeczytania następującą książkę” - kl. IV-VIII,

      - wizualna promocja biblioteki – wystawy, gazetki - kl. I-VIII,

      - konkurs literacki – kl. VII-VIII we współpracy z nauczycielami j. polskiego M. Szulc, R. Kluczyńską - Musiał. E. Rakowską - Kister, A. Maniecką,

      -  konkurs plastyczny – kl. VI-VIII we współpracy z nauczycielem plastyki R. Ziembą,

      - zajęcia z j. angielskiego propagujące zainteresowanie książką w kl. IIa, IIb, IIc, IIIa, IIIb we współpracy z nauczycielem j. angielskiego A. Pregiel,

      - prezentacja książek nagrodzonych przez Polską Sekcję Ibby w kategorii książka dziecięca i młodzieżowa – kl. I-VIII,

      - prezentacja książki Tiny Oziewicz „Awaria elektrowni” – kl. Id we współpracy z nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej M. Rawicką,

      - Noc Bibliotek – kl. IV-VI.

      Biblioteka chce być miejscem przyjaznym dla czytelnika, umożliwiającym rozwijanie zainteresowań i uzdolnień.

      W październiku złożono wniosek o udzielenie wsparcia finansowego w ramach programu – „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 – Priorytet 3”.

     • IGRZYSKA DZIECI SZS - TENIS STOŁOWY

     • 04.11.2021 r. w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach odbyły się Mistrzostwa Powiatu Piotrkowskiego w Tenisa Stołowego Dziewcząt i Chłopców w ramach Igrzysk Dzieci SZS. Reprezentacja chłopców w składzie: Hubert Wściubiak, Konrad Kaniowski i Aleksander Bartnik uplasowała się na miejscu I.Nasze dziewczęta w składzie: Alicja Orłowska, Amelia Orlik i Maja Korpas zajęły II miejsce. Obie drużyny uzyskały awans do półfinałów wojewódzkich.
      Gratulujemy!

     • WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z GEOGRAFII

     • W dniu 03.11.2021r. o godzinie 9:00 w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach odbył się Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Geografii dla uczniów szkoły podstawowej - etap 1. Celem konkursu jest szerzenie wiedzy wśród młodzieży z zakresu geografii, przyrody oraz miejscu i znaczeniu Polski w Europie  i  na świecie zarówno w aspekcie gospodarczym jak również terytorialnym.

      Konkurs przeprowadzony został w formie testu, który zawierał  21 zadań bardzo zróżnicowanych. Przeznaczony czas rozwiązania testu to 60 minut.

      Dziękujemy uczniom naszej szkoły za udział w zmaganiach konkursowych i zapraszamy na kolejne.

      Dzięki nim można wiele się nauczyć i zdobyć nowe doświadczenia.