• MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 jako upamiętnienie tragicznego wydarzenia, do którego doszło w 1952 r. w Dhace, która została później stolicą niepodległego Bangladeszu.  W 1947 r. Indie przestały być kolonią brytyjską, niepodległość uzyskał też Pakistan, a tereny Bengalu (na których znajdowała się Dhaka) zostały podzielone pomiędzy te dwa państwa. W 1948 r. rząd pakistański ustanowił język urdu jako jedyny język urzędowy, co spowodowało protesty społeczności zamieszkującej wschodnią część Bengalu i w większości mówiącej po bengalsku (język ten liczy prawie 200 mln użytkowników!). Wobec rosnących napięć etnicznych i powszechnego niezadowolenia z nowego prawa rząd zakazał publicznych zgromadzeń i wieców. Studenci uniwersytetu w Dhace i inni polityczni aktywiści odrzucili nowe prawo i zorganizowali protest 21 lutego 1952 r. Szacuje się, że tego dnia na ulice Dhaki wyszło prawie 30 tys. osób. Powszechny i silny opór obywatelski spowodował, że po latach konfliktu rząd ustąpił i w 1956 r. nadał językowi bengalskiemu status języka urzędowego. Święto to ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym.                                                                   

            To moment, by zastanowić  się, czy  używamy w piśmie polskich znaków diakrytycznych, które są jedną  z najbardziej charakterystycznych cech naszego języka. Jak wyglądają nasze SMS, e-maile? To tam bowiem najczęściej umykają nam wszelkie ogonki i kreseczki.  Czy na pewno mówimy i piszemy poprawnie?                   

            21 lutego w naszej szkole był dniem na udzielenie sobie samemu odpowiedzi na powyższe pytania.  Cała społeczność szkolna mogła sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne, odpowiadając na pytania uczennic z klasy VII. Prawie wszyscy bezbłędnie poradzili sobie  z „gżegżółką”, „żółcią” i skomplikowanym „kożuchem”. Dzięki przygotowanej wystawie i prezentacji uczniowie poznali historię tego święta oraz ciekawostki związane z językiem polskim, podczas zajęć w bibliotece szkolnej mogli zmierzyć się również z „łamańcami językowymi”. Najstarsi uczniowie naszej szkoły powalczyli o tytuł „Mistrza Mowy Polskiej”, rozwiązując zadania językowe, ortograficzne oraz wykazując się znajomością przysłów. Zostali nimi: Lilianna Rojek, Amelia Orlik, Alicja Orłowska, Bartosz Foksowicz, Mateusz Andrzejewski, Gniewomir Olczyk. 

            Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole odbył się również  konkurs ortograficzny, którego celem było sprawdzenie znajomości zasad pisowni, z meandrami  polskiej ortografii zmagali się uczniowie  z klas IV.  „Znawcami trudnych słów”, a jednocześnie laureatami konkursu zostali: Kacper Cygan, Bartosz Mielczarek, Aleksandra Dolot, Jan Rutka. 

            Mamy nadzieję, wszyscy członkowie naszej społeczności szkolnej uświadomili sobie, jak istotne jest kształtowanie świadomości językowej Polaków i propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny. Wierzymy, że nasi uczniowie będą szanować swój język ojczysty, będą o niego dbać i nigdy nie będą mieli trudności z wyrażeniem własnym myśli.

          • WYCIECZKA KLAS DRUGICH

          • Klasy drugie wybrały się do Gigantów Mocy w Bełchatowie na spektakl teatralny pt. Nasz Shrek - baśń o tolerancji. Dzieci z zaciekawieniem śledziły przygody szkaradnego ogra, wesołego osła i innych postaci z bajek. Uczniowie podziwiali występy aktorów, wspaniałą scenografię oraz niezwykłe efekty specjalne. Przedstawienie teatralne zawierało ważne przesłanie o tolerancji, poszanowaniu inności i akceptacji samego siebie.

          • UDZIAŁ W REJONOWYM ETAPIE WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PRZEDMIOTOWEGO Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO

          • Jest nam bardzo miło poinformować, że w dniu 14 lutego 2024 roku uczennica Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach Julia Cyran z klasy 7a  wzięła udział w rejonowym etapie Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Niemieckiego. Z niecierpliwością czekamy na wyniki mając nadzieję, że Julia zakwalifikuje się do kolejnego etapu. 

          • ETAP REJONOWY KONKURSU HISTORYCZNEGO PT. "ŻOŁNIERZE WYKLĘCI - NIEZŁOMNI OBROŃCY RZECZYPOSPOLITEJ"

          • Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim

            Konkurs historyczny pt. Żołnierze Wyklęci - niezłomni obrońcy Rzeczypospolitej" miał na celu upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, upowszechnianie wiedzy historycznej o bohaterach Wojska Polskiego, którzy walczyli o niepodległość Polski po II Wojnie Światowej, a także rozwój i kształtowanie świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej mieszkańców naszego regionu, pielęgnowanie i rozwijanie tożsamości lokalnej.

            Konkurs zostal zorganizowany przez Ceutrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim. Kategoria: test wiedzy składający się z 40 pytań był adresowany do uczniów klas VIII szkół podstawowych znajdujących się na terenie województwa łódzkiego. Wiród laureatów tego wydarzenia znalazła się uczennica Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach Julia Wrzesińska. Zwycięzcy otrzymali nagrody, które wręczył Wicemarszałek Województwa Łódzkiego pan Zbigniew Ziemba.

            Wszystkim laureatom i finalistom serdecznie gratulujemy.

          • DZIEŃ NAUKI POLSKIEJ

          • 19 lutego obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. Święto to zostało uchwalone w 2020 roku jako wyraz najwyższego uznania dla dokonań polskich naukowców czasów minionych i współczesnych.

            Celem tego święta jest wzmocnienie zainteresowania nauką, rozbudzenie ciekawości oraz inspiracja do zadawania pytań i szukania odpowiedzi. Nauka bowiem stanowi kluczowy impuls do rozwoju intelektualnego, społecznego i gospodarczego. Ma służyć ludziom w dotarciu do rozumienia zależności między zachodzącymi procesami.

            Na datę obchodów wybrano nieprzypadkowy dzień. Jest to dzień urodzin wybitnego Polaka – przede wszystkim astronoma, ale także lekarza, prawnika i ekonomisty Mikołaja Kopernika.

            Młodzież z koła chemicznego „Szalone atomy” przygotowała przedstawienie, podczas którego przybliżyła sylwetki wybitnych polskich naukowców: Mikołaja Kopernika, Marii Skłodowskiej-Curie, Ignacego Łukasiewicza oraz prof. Zbigniewa Religi.

            Montaż słowny: p. Agnieszka Ziemba
            Dekoracja: p. Aneta Krawczyk, p. Dorota Nowicka, p. Anna Szydziak p. Marzena Gorzędowska
            Nagłośnienie: p. Marek Siewierski
            Zdjęcia: p. Mirosław Rzepecki

          • WOJEWÓDZKI KONKURS PRZEDMIOTOWY Z MATEMATYKI - ETAP REJONOWY

          • W dniu 16.02.2024r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 2 w Piotrkowie Trybunalskim odbył się Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z matematyki - etap rejonowy. 

            Naszą szkołę reprezentowały:

            - Viktoria Strzewiczek,
            - Kaja Wawszczak,
            - Ada Wilczek.

            Z niecierpliwością czekamy na wyniki. Życzymy sukcesów i trzymamy kciuki za nasze uczennice.

          • PODZIĘKOWANIE DLA RADY RODZICÓW ZA AKCJĘ „NOWE ŻYCIE ZABAWEK”

          • Dzięki zaangażowaniu Rady Rodziców działającej przy Szkole Podstawowej w Gorzkowicach nasza świetlica  wzbogaciła się o kolejne gry, puzzle i książeczki. Na ogłoszoną przez Radę Rodziców akcję zbiórki używanych, ale nie zniszczonych gier, puzzli i zabawek odpowiedziało wielu uczniów i rodziców. Niektórzy dostarczyli zupełnie nowe pudełeczka zabawek i gier. Dlatego też nasze świetliczaki będą mogły miło i w urozmaicony sposób spędzać czas pod czujnym okiem wychowawców świetlicy.

            Serdecznie dziękujemy darczyńcom, ale przede wszystkim Radzie Rodziców za wspaniały pomysł i zaangażowanie. A nasze świetlicowe dzieci zapraszamy do rozsądnego użytkowania pozyskanych gier, puzzli i książek z należytą dbałością, tak by jeszcze długo służyły nam w czasie pobytu w świetlicy.

          • #LABORATORIAPRZYSZŁOŚCI – KREATYWNIE I TWÓRCZO Z CLILGEOMETRY NA LEKCJACH JĘZYKA ANGIELSKIEGO

          • Grupa dziewcząt z klasy 4 b na lekcji języka angielskiego poznała nazwy kształtów w języku angielskim.  Uczennice przypomniały sobie również nazwy ubrań oraz kolory. Zajęcia te posłużyły młodym projektantkom do stworzenia swojej nowej kolekcji ubrań. Tym razem dzięki klockom  SkriKit, z projektu Laboratoria Przyszłości, dziewczynki najpierw odtworzyły poznane figury geometryczne, następnie (co nie było w planie) stworzyły figury 3D.  Jak widać klocki konstrukcyjne nie tylko mogą służyć do nauki podstaw mechaniki.  Rozwijają u uczniów kreatywność i wyobraźnię przestrzenną. Wspomagają również rozwój umiejętności manualnych. Następnie nasze młode projektantki stworzyły swoje własne modele ubrań i opisały je w języku angielskim. Jak zawsze było zabawnie i kreatywnie.

            CLIL – Content and Language Integrated Learning dotyczy zintegrowanego kształcenia przedmiotowo – językowego opartego na jednoczesnym przekazywaniu treści z dziedziny nauczanych przedmiotów i elementów języka obcego. Metoda CLIL jest rekomendowana przez Komisję Europejską na rzecz promowania nauki języków obcych i różnorodności językowej. Istotne cechy tej metody to: systematyczna praca w grupie, dobór ćwiczeń uwzględniających różne typy inteligencji uczniów, nauka poprzez różne kanały sensoryczne, stosowanie źródeł i materiałów odpowiednich do prowadzenia nauczania zintegrowanego, słownictwo przydatne na lekcji CLIL, użycie języka obcego i rodzimego w nauczaniu zintegrowanym. Podczas zajęć stosować można różne formy: nauczanie w grupie, praca w grupach roboczych, warsztaty i prezentacje video, muzyki i obrazów. Zajęcia mają przede wszystkim charakter ćwiczeniowy, warsztatowy, co pozwala na praktyczne wykorzystywanie wiedzy teoretycznej. W tej metodzie uczeń skoncentrowany jest na pozyskiwaniu merytorycznych informacji wykorzystując swoje umiejętności językowe.

          • WALENTYNKI

          • Już wchodząc do szkoły można było zauważyć, że to szczególny dzień. Kolory miłości i przyjaźni czyli czerwony i różowy w różnych odcieniach królowały na korytarzach naszej placówki. Wystarczyło zaledwie kilka godzin by uczniowie wypełnili skrzynkę walentynkową po brzegi kartkami wyrażającymi ich sympatię do kolegów i koleżanek oraz nauczycieli i pracowników szkoły. Członkowie Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami mieli mnóstwo pracy przy rozdzielaniu i dostarczaniu walentynek do odbiorców, ale było warto, gdyż obdarowani z niecierpliwością i ogromną radością czekali na swoje kartki.

          • PODSUMOWANIE ZBIÓRKI WOŚP

          • Tego się nie spodziewaliśmy :)

            Zeszłoroczna zebrana kwota to nieco ponad tysiąc złotych, zatem po otrzymaniu takiej wiadomości, oczy same otwierają się szerzej. Ogromna radość i satysfakcja zarazem, że po raz kolejny społeczność szkolna się jednoczy w dobrym celu. I działamy... działamy do końca świata i jeden dzień dłużej :)

            SERDECZNE PODZIĘKOWANIA dla wszystkich darczyńców i osób zaangażowanych w zbiórkę.

          • KARTKA URODZINOWA

          • Chcąc sprawić radość innym, świetliczaki ze Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach pod opieką nauczycieli świetlicy przygotowały kartkę urodzinową z życzeniami dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej we Wronikowie urodzonych w miesiącu styczniu. To piękny zwyczaj, dzielić się dobrym słowem i życzyć wszystkiego najlepszego drugiemu człowiekowi. Niech do wszystkich serc styczniowych solenizantów zawita radość, pogoda ducha, spokój, ciepło i nadzieja.

          • Z WIZYTĄ W SZKOCJI

          • Zajęcia języka angielskiego, w których w tygodniu poprzedzającym ferie zimowe mogli uczestniczyć uczniowie klasy IIa oraz IIb, dały  okazję poznać niezwykle piękny, bogaty kulturowo i tajemniczy kraj jakim jest Szkocja, a tym samym poszerzyć nieco wiedzę na temat jednego z krajów anglojęzycznych.

            Drugoklasiści poznali wygląd szkockiej flagi, postać św. Andrzeja - patrona Szkocji, symbol narodowy, nazwę stolicy. Był też czas na zaznajomienie się z nowym słownictwem, utrwalonym podczas wypełniania karty pracy. Uczniowie mieli możliwość posłuchać tradycyjnej szkockiej muzyki, obejrzeć kilt czyli narodowy szkocki strój w kratę, a także poznać intrygującą historię o Nessie - potworze z Loch Ness. Pod koniec zajęć uczniowie bardzo aktywnie włączyli się w quiz mający na celu utrwalenie ich wiedzy.

            Podczas zajęć został wykorzystany aparat fotograficzny #LaboratoriaPrzyszłości.

          • ZIMOWA AKCJA SK CARITAS ZAKOŃCZONA SUKCESEM!

          • Dobiegła końca akcja przeprowadzona tuż przez feriami przed wolontariuszy i opiekunów Szkolnego Koła Caritas w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach. Jej celem była zbiórka skarpet, rękawiczek oraz suplementów diety wspierających odporność.

            Zgromadzono: 307 par skarpet, 21 par rękawiczek, 9 czapek oraz dużą ilość suplementów wspomagających odporność, w tym naturalnych, malinowych soków przygotowanych przez mamy dwóch uczniów z klas VII b i VIb, za co bardzo dziękujemy :-)

            Wszystkie te dary, szczególnie przydatne podczas zimowej aury, która niestety niesie ze sobą także sezon na przeziębienia, przekazane zostaną już za kilka dni podopiecznym Domu Dziecka w Piotrkowie Tryb.

            Ilość zgromadzonych rzeczy przerosła oczekiwania organizatorów, a to świadczy tylko o tym, jak gorące i czułe są nasze serca. Cieszymy się, że przez tego typu działania możemy uczestniczyć w budowaniu autentycznej wspólnoty ludzi ukierunkowanej na dobro i wrażliwej na potrzeby drugiego człowieka.

            Z serca dziękujemy wszystkim tym, którzy wsparli naszą akcję.

            Dokumentacji fotograficznej dokonano za pomocą aparatu zakupionego w ramach #LaboratoriaPrzyszłości.

          • APEL PODSUMOWUJĄCY PIERWSZE PÓŁROCZE

          • Tuż przed feriami zimowymi w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza odbył się apel podsumowujący osiągnięcia uczniów w pierwszym półroczu roku szkolnego2023/2024 z podziałem na grupy wiekowe I-III i IV-VIII.

            Podczas obydwu spotkań gościliśmy aspiranta Komisariatu Policji w Gorzkowicach pana Krzysztofa Kaczmarka, który przypomniał uczniom zasady bezpiecznego zachowania podczas ferii zimowych zarówno w trakcie pobytu na dworze jak i bezpieczeństwa i odpowiedzialnego zachowania w sieci.

            Nauczycielki prowadzące apel przypomniały o właściwym i zgodnym ze statutem szkoły oraz  normami społecznymi zachowaniu na terenie szkoły.

            Wręczono nagrody dla uczniów i klas za udział w ostatnio rozstrzygniętych konkursach.
            Przedstawiciele Prezydium Rady Rodziców podziękowali uczniom za pomoc w organizacji zabawy choinkowej wręczając im upominki.

            Pani dyrektor Magdalena Treścińska – Niemczyk podsumowała osiągnięcia uczniów, gratulując tym, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce, życzyła wszystkim zebranym udanych i przede wszystkim bezpiecznych ferii oraz dużo odpoczynku od szkolnej codzienności.

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI O OFIARACH HOLOKAUSTU

          • Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony przez ONZ, by uczcić pamięć 6 milionów Żydów zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Jego datę wyznaczono na 27 stycznia, rocznicę wyzwolenia przez Armię Czerwoną w 1945 roku niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

            Hasłem tegorocznych obchodów w instytucjach Organizacji Narodów Zjednoczonych jest "Pamięć, Godność i Sprawiedliwość". Uroczystości rocznicowe skupią się na losach ocalałych z Holokaustu w pierwszych latach po wojnie, gdy odzyskiwali swoje prawa, historię, dziedzictwo i godność.

            W dniu 24 stycznia 2024 roku w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach odbyła się wystawa tematyczna dotycząca Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu oraz w klasach: siódmych i ósmych została przedstawiona prezentacja multimedialna związana z obchodami tego święta.

            W Auschwitz byli więzieni i mordowani obywatele niemal wszystkich krajów Europy okupowanych przez Niemców, w zdecydowanej większości Żydzi. Ponad 1,1 mln osób nie doczekało wolności. Zginęli w największej z hitlerowskich fabryk śmierci. Mimo że wiele ofiar Zagłady nie ma nawet własnych grobów, pamięć o nich trwa przekazywana przez ludzi. Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu prezentowane są  rzeczowe pamiątki, przechowywane w zbiorach Muzeum POLIN. Opowiadają one historie polskich Żydów z okresu Zagłady. Mówią o życiu w getcie, ukrywaniu się, obozach koncentracyjnych, uratowanych żydowskich dzieciach, zesłaniach czy o poczuciu pustki i osamotnienia tych, którzy ocaleli.  Dzięki tym przedmiotom możemy dziś opowiadać historie Broni Morgenstern, Romualda Waszkinela oraz wielu innych osób, o których istnieniu świadczą dzisiaj tylko pojedyncze przedmioty.

            Dziś bardziej niż kiedykolwiek musimy  pamiętać o przeszłości i budować lepszą przyszłość.

          • PIERWSZOKLASIŚCI PEŁNOPRAWNYMI CZYTELNIKAMI BIBLIOTEKI SZKOŁY PODSTAWOWEJ W GORZKOWICACH

          • Każdego roku w bibliotece szkolnej ma miejsce ważne wydarzenie -  przyjęcie do braci czytelniczej uczniów klas pierwszych! W tym roku, 18 stycznia w Dniu Kubusia Puchatka, pierwszoklasiści zwiększyli grono czytelników Biblioteki Szkoły Podstawowej w Gorzkowicach.

            Uczniowie otrzymali garść informacji na temat regulaminu wypożyczania książek i zasad zachowania w bibliotece. Następnie wszyscy obejrzeli Kamishibai - teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji pt: "Noc w bibliotece". Na zakończenie uroczystości wszyscy otrzymali Wyprawki Czytelnicze, w skład których weszły: książka pt; "Wnuczka antykwariusza" oraz broszura informacyjna dla rodziców. Bibliotekarze przypomnieli dzieciom również prośby książki do dzieci. Na ręce wychowawców klas piewrszych zostały wręczone dyplomy przyjęcia pierwszoklasistów do grona czytelników. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał kolorowankę z Kubusim Puchatkiem oraz przysmak Kubusia czyli miodek na wafelku.

            Pamiętajmy, że biblioteka szkolna nie jest jedynie wypożyczalnią oraz magazynem książek i podręczników. Pełni wiele funkcji, m.in. stanowi wsparcie dla edukacyjnej i wychowawczej roli szkoły, jest miejscem animacji kultury, centrum nowoczesnych technologii, strefą rozwijania talentów i potencjałów. Tutaj liczy się przede wszystkim uczeń, a ten nie potrzebuje jedynie książek a potrzebuje wsparcia, otwartego serca, uśmiechu, wiary w jego możliwości, na które zawsze może liczyć!

            Wszystkim pierwszakom, życzymy aby zawsze towarzyszyła im miłość do książek oraz pasja czytania!

            Dziękujemy za pomoc Julii Wrzesińskiej i Anastasii Bilokobylskiej.

            Zapraszamy do biblioteki szkolnej!

          • KONCERT FILHARMONII

          • 23 stycznia 2024r. w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach odbyła się kolejna muzyczna lekcja z Panem Hanuszem Kowalczykiem z Filharmonii Łódzkiej. Uczniowie dzięki wyjątkowym muzykom mieli okazję przenieść się w świat filmów i musicali. Dowiedzieli się czym różnią się instrumenty dęte drewniane od dętych blaszanych. Posłuchali m.in. gry na skrzydłówce, która ma delikatne, dojrzałe i ciemne brzmienie, a jej wyjątkowy charakter jest szczególnie popularny wśród jazzowych ballad. Dopełnieniem tego wydarzenia były konkursy taneczne, które zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczniów.
            Z niecierpliwością czekamy na kolejne występy!

          • ZABAWA CHOINKOWA 2024 - SP GORZKOWICE

          • Karnawał to czas wspaniałej, radosnej zabawy i rozrywki. Świetną okazją ku temu są szkolne bale karnawałowe. 20 stycznia 2024r. w Szkole Podstawowej w Gorzkowicach przy dźwiękach znanych przebojów muzycznych odbyła się zabawa choinkowa. Tradycyjnie dzień wcześniej uczniowie wraz z opiekunami Samorządu Uczniowskiego Szkolnego Koła Wolontariatu i wychowawców świetlicy pięknie udekorowali salę taneczną kolorowymi balonami.

            Dyrektor szkoły Pani Magdalena Treścińska – Niemczyk przywitała wszystkich uczestników i oficjalnie rozpoczęła zabawę. Uczniowie w pięknych i oryginalnych przebraniach zaczęli prezentowanie na parkiecie swoich umiejętności tanecznych. Można było dostrzec wróżki, księżniczki, piratów, żołnierzy, policjantów czy kowbojów. Moc radości dostarczyło malowanie buziek dzieci oraz brokatowe tatuaże, a także balony „spadające z nieba”.

            Ogromne podziękowania należą się również Radzie Rodziców  za zaangażowanie, organizację i sponsorowanie imprezy, zakup materiałów do przystrojenia sali, a także zorganizowanie słodkiego poczęstunku dla uczniów oraz zakup słodkich upominków.

            Zabawa była bardzo udana i niewątpliwie zintegrowała uczniów. Kolejne karnawałowe szaleństwo dopiero za rok.

          • #LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI - KREATYWNIE I TWÓRCZO NA JĘZYKU ANGIELSKIM

          • Wykorzystywanie narzędzi cyfrowych uświetnia naukę języków obcych. Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Gorzkowicach wzbogaca swoją bazę dydaktyczną, aby uczniowie w ciekawy sposób mogli utrwalać swoje umiejętności również z języka angielskiego.  Przykładem tego było wykorzystanie podczas lekcji w klasach V kamery cyfrowej .  Uczniowie wybrali się do sklepu ze sprzętem komputerowym.  Mogli wcielić się w postać sprzedawcy lub kupującego. Ćwiczyli funkcje językowe niezbędne podczas zakupów oraz ceny produktów, co w języku angielskim nie należy do rzeczy najłatwiejszych. Uczniowie nagrali krótkie dialogi dotyczące zakupów w sklepie.  Następnie mogli dokonać ewaluacji swojej pracy oglądając nagrane filmiki.  A to wszystko mogło się wydarzyć dzięki aparatowi cyfrowemu z funkcją nagrywania, w który szkoła wzbogaciła się w ramach programu ”Laboratoria Przyszłości”.

          • DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA

          • 18 stycznia 2024r. obchodziliśmy Dzień Kubusia Puchatka. Na pamiątkę urodzin jego twórcy - Alana Aleksandra Milne'a. Bohater powieści, amator miodku mieszkający w Stumilowym Lesie, jest kultową postacią dla przedstawicieli kilku pokoleń. Uczniowie w świetlicy szkolnej wykonali prace plastyczne oraz maski z podobizną Kubusia Puchatka. Przygody Kubusia oraz jego Przyjaciół czytali młodszym kolegom uczniowie klas trzecich i drugich.